Ēfarė ndodh kur vdes - Hapat drejt Pavdekėsisė

Shko poshtė

Ēfarė ndodh kur vdes - Hapat drejt Pavdekėsisė

Mesazh  Siroco prej 10.12.15 19:08Ajo ēfarė do lexoni nė kėto rradhė, do rrezatojė mbi ju si kurrė mė parė. Njė bashkėpunim i mėsimeve tė taoizmit, katolicizmit, hinduizmit, egjiptjanologjisė dhe gnosticizmit i kaluar nė lupėn e historisė. Shumė tė dhėna janė ndarė si nė mėnyrė sekrete pėrmes kodeve tė zgjedhura vetėm pėr rishtarėt, sikur kjo rrugė  e pavdekshme tė jetė ndėrmarrė vetėm kur avancimi i shpirtit arrin maturitetin pas shumė mishėrimesh.

Pavarėsisht se mund tė jetė vdekje e tė jetuarit, e njohur ndryshe si rilindje ose tė lindurit dy herė, apo vdekje e permanente, ku shpirti e lė trupin e tė kėrkuarit apo tė tė plakurit. Kėto 12 hapa do tė ndėrmerren, nėse mendohet se i kėrkuari do jetė gati t'i bashkohet Zotit si njė shpirtė i vdekshėm. Sot do fokusohemi se si tė arrijmė njė rilindje shpirtėrore drejt ndriēimit ndėrsa jemi nė jetė, kėshtu qė qėndroni fort nė ndenjėse, sepse do jetė njė udhėtim i mrekullueshėm.


1. Mbushesh me njė dritė

Drita pėrshkon tėrė qenien tėnde, por nuk ėshtė pa formė, nė fakt ka njė formė tė sajėn dhe shumė forma tė tjera brenda saj. Ngjashėm me njė mikroorganizėm nė njė qelizė, drita konsumon shpirtin, dhe ia kthen pėrkohėsisht burimit tė koshiencės. Drita vepron si njė transmetues pėr menēuri dhe dije universale dhe e ēon tė kėrkuarin pėrpara qė t'i nėnshtrohet rishqyrtimit tė jetės.

Ekzistojnė shumė dėshmi pranėvdekje ku njerėzit dėshmojnė se kanė parė njė dritė dhe kanė folur me Zotin, dhe mė pas janė rikthyer tė mbushur me dituri mė tė plota pėr veten dhe jetėn ku ata ekzistojnė.

Nė vdekjen permanente, nėse do konsiderohet qė i kėrkuari duhet tė rikthehet dhe rimishėrohet, fillon rishqyrtimi i jetės dhe i vetė tė kėrkuesit pėrmes kanalit tė lindjes pėr rimishėrimin. Nėse i kėrkuari ka arritur maturitetin shpirtėrorė dhe ka avancuar nė atė pikė ku mishėrimi nuk ėshtė mė opsion pėr shpirtin nė udhėtim, atėherė i kėrkuari do t'i nėnshtrohet pikave nė vijim.


2. Do tė tė zgjohet energjia "kundalini" dhe do ndezėsh pemėt e jetės

Shpirti merret nė njė udhėtim magnetik, duke rrėshqitur nė shpinėn dhe krahėt e shqiponjave mbi ujėvara tė tmerrshme ku i kėrkuari arrin pemėn e botės sė tre globėve. Duke u konfrontuar me jetėn primare, nxitet qė gjarpėri i madh tė lėshojė energjinė e tij potente, duke pėrmbysur ēakrat ndėrsa ngjiten nė tru - pema e jetės. Mė pas kjo energji rrjedh nė tė gjithė sistemin, duke aktivizuar strukturėn e ADN-sė, gjendrėn e pishores, sistemin nervorė, atė kardiovaskularė dhe tė gjitha shqisat rikuperohen dhe lidhen me trurin, mendjen dhe shpirtin e gjithė krijesės.


3. I kėrkoni ndihmė "Bodhisatvas" (sipas budizmit:njė nga katėr gjendjet sublime qė njeriut mund tė arrijė nė jetė; njė njeri qė ndihmonė spontalisht dhe pa interes, pėr shkak tė dhembshurisė sė madhe njerėzore qė ka)

I lutesh shpėtimtarit, i kėrkon ndihmė Bodhisatvas dhe mjeshtėrave tė lartėsimit pėr lartėsimin tėnd. Kėrkon udhėheqje, mbrojtje, shėrim dhe drejtim.


4. Pi nga kupa e jetės sė pėrjetshme

Kupa e lakmuar prej argjendi qė nuk boshatiset kurrė, pastron shpirtin tėnd qė tė kthejė mbrojtjen tek ty.

Sapo ky lėng tretet, veprat karmike ndahen nga shpirti ytė. Alkimia e kėsaj errėsire dhe drite duhet tė tė ndjekė ndėrsa ti sjell me vete errėsirrėn dhe e flakėron nga qenia jote.

Nuk duhet tė lejosh qė dora e majtė tė dijė se ēfarė po bėn dora e djathtė, duhet ndėrmarrė njė rrugė e mesme, si harku i njė shigjete, asnjėra nuk duhet tė ketė dėshirėn si fillim, e pastaj tė qėllojė, por duhet tė qėllojė menjėherė, pėrpara se djalli tė dijė ēfarė ke bėrė.


5. I bashkohesh dasmės

Njihet si dasma e tetė tė pavdekshėmve nė traditėn taoiste, dhe nė atė katolike e kristjane si "nusja e Krishti". I bashkohesh dasmės dhe mban vendin tėndė. Ekzistojnė pėrherė 8 vende, nė ēdo kohė, dhe ti ke zėnė vendin tėnd.


6. Hyn nė portėn e luanit

Fillon e bėn tatpjetėn nė tunelin nė gojėn e luanit, ndėrsa ai tė gėlltit dhe ti mė pas qėndron nė stomakun e kafshės.

Duke kaluar shpirtėrat e gėlltitur, nėpėr kalbje dhe pisllėk. Kėrkon rrugėn pėrmes kėsaj ēarje tė thellė, derisa pėrmes kėtyre korridoreve tė vdekjes arrin daljen.

Isha i vdekur, mė pas i gjallė. Duke qarė, pastaj duke qeshur. Fuqia e dashurisė erdhi tek mua, dhe u bėra i fortė si njė luan, dhe pastaj i butė si njė yllė i mbrėmjes, - Rumi.


7. Zemra arrin peshėn e artė

Pėrballė teje shfaqet Osiris, lėkura e tij ngjyrė blu rrezaton me njė sy qė mbart mijėra bebėza, shndrin njė emerald i jeshiltė. Njė qenie e tė dy sekseve shfaqet, krijesa mė e bukur nė botė qė keni parė ndonjėherė.

Njė pupėl palloi zgjerohet me njė balancė perfekte dhe zemra juaj peshon me tė vėrtetė. Ti, thjeshtė mbahesh.


8. Prova zjarrit

Prova e zjarrit ka filluar pėr shpirtin tėnd, njė zjarr qė xhindoset me njė egėrsirė kafshėrore. Njė provė zjarri qė bėhet vetėm pėr ty, njė tundim drejt dėshirave mė tė thella dhe dobėsive mė tė mėdha tuaja.

Njė vendim qė ti, dhe vetėm ti mund ta ndėrmarrėsh, ndėrsa drejtimi ytė ėshtė nė pritje tė zgjedhjes tėnde. Pa kujtesė, ndodhesh nė njė planet tė largėt, dhe pėrpara teje gjendet njė kristal i madh. Njė tjetėr test i zotėve, duhet tė ndjekėsh zemrėn dhe tė pėrcaktosh nėse kristali tė pėrket ty, qenies tėnde - ajo ēfarė ishe pėrpara mishėrimit. E kalove.


9. Arrin tek Dielli

Thellė nė tunele je duke pritur nė errėsirė, jo mė i budallepsur pas dritės false. Nėn hije, ti pranon derisa rrezatimi i Diellit fillon tė ndriēojė mbi ty. Jashtė stomakut tė egėrsirės, ti fillon tė ngjitesh pėr tė arritur bregun shkėmborė.

Ke lindur sėrish, lakuriq nė sytė e botės, dhe i vendosur pėr njė rrugė tė re.


10. Zgjon anijen

Udhėton nė lindje dhe gjen dhomėn e rrumbullakėt. Njė fryerje e bririt dhe anija lartėsohet pėr tek parajsat. Do bėsh shumė udhėtime ndėrsa je duke fjetur, do hysh nė kohėra dhe vende tė panjohura.


11. Gjen shkėndijėn

Njė shkėndijė ngjyrė blu ngrihet nga poshtė kraharorit, njė shkėndijė qė ndez qenien tėnde, derisa tė mos jesh gjė tjetėr veēse njė yll, qė digjet larg hapėsirės. Flaka nxehet ndėrsa arrin tek rruga e artė, pėr tė notuar nė qytetin e florinjtė tė jetės sė pėrjetshme.


12. Krijon foshnjėn tėnde tė pavdekshme

Njihet vetėm nė praktikėn taoiste, ėshtė sekreti i lules sė florinjtė, ky embrion me energji krijohet pėr t'i dhėnė tė kėrkuarit, siē njihet gjerėsisht, lindjen shpirtėrore. Thuhet se Lao Tzu, pėrmes kėsaj rruge ėshtė bėrė njė nga tetė tė pavdekshmit. Ideja e kėsaj drite tė florinjtė dhe rrethore gjendet nė Persi dhe i ka rrėnjėt nė Egjiptin hermetik.

Nė fund, kėrkesa vazhdon

"Njeriu ėshtė njė yll i lidhur nė njė trup, deri nė fund, ai do lirohet pėrmes grindjes sė tij. Vetėm pėrmes luftės dhe mundimit do mundet qė ylli tė lulėzojė nė njė jetė tė re. Ai qė di fillimin e tė gjitha gjėrave, ylli i tij ėshtė i lirė nga mbretėria e natės. Mos harro, o njeri, se gjithēka qė ekziston, ėshtė njė formė tjetėr e asaj qė s'ekziston. Ēdo gjė qė ka qenie ėshtė duke kaluar nė njė qenie tjetėr, ti dhe vetja jote nuk bėni pėrjashtim.Tė gjitha pėrmes kohėrave, drita ėshtė fshehur. Zgjohu, o njeri, dhe bėhu i menēur" - Hermes Trismegistus..
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi