Si t’i shpjegojmė ėndrrat

Shko poshtė

Si t’i shpjegojmė ėndrrat

Mesazh  Hidra prej 09.12.15 21:46Kalojmė mė shumė se 5 vjet tė jetės sonė duke ėndėrruar. Shpesh ėndrrat janė motiv shqetėsimi e trazimi, mund tė jenė tė qeta e relaksuese, por edhe makthe tė vėrteta. Gjumi ėshtė njė faktor vendimtar pėr shėndetin tonė psikofizik, aq sa pagjumėsia ėshtė vlerėsuar si njė problem i vėrtetė shėndetėsor. Edhe ėndrrat hetojnė mbi gjumin tonė.


Tė shohim bashkė si t’i shpjegojmė ato sipas disa teorive


Tema e ėndrrave dhe e anktheve mendohet se shkaktohet nga njė ngjarje e kohėve tė fundit, e verifikuar gjatė 24 orėve paraardhėse. Kjo ngjarje mund tė jetė edhe thjesht njė mendim apo njė kujtim gjatė ditės sė ėndrrės, kėshtu qė pėr tė identifikuar rrėnjėt e ėndrrės sonė nuk ėshtė gjithmonė e thjeshtė.

Sipas disa studiuesve, kujtimi mund tė jetė edhe thjesht pa vetėdije, ndoshta i lidhur me njė kujtim traumatik i fshirė tėrėsisht nga memoria, qė vjen nga periudha e fėmijėrisė.


Si t’i shpjegojmė ėndrrat


Pėr tė shpjeguar ėndrrat, duhet tė pėrsėrisim atė qė quhet “fjalori i ėndrrave”. Nė pėrgjithėsi, kur ecim nė njė ėndėrr, po projektohemi drejt sė ardhmes. Kur kemi ndaluar, reflektojmė mbi situatėn tonė tė momentit. Nėpėr ėndrra jemi gjithmonė ne protagonistėt kryesorė, edhe kur nuk jemi tė pranishėm apo jemi figurantė tė thjeshtė.

Ėndrrat nė bardhė e zi mund tė jenė njė tregues i fortė ankthi. Me kėto tė dhėna tė para ėshtė e mundur tė shpjegojmė njė skenar me njė person qė ecėn dhe ėndrra ėshtė pa ngjyra. Pa diskutim, ėndėrruesi ne kėtė rast ėshtė shumė i shqetėsuar pėr tė ardhmen e tij. Ėshtė mirė tė jemi tė kujdesshėm nė shpjegimin e ėndrrave. Disa simbole ndryshojnė nė sė ai qė ėndėrron ėshtė mashkull apo femėr.

Pėr shembull, nė se njė grua sheh njė mace nė ėndėrr, duhet reflektuar mbi njė tradhti, por nė se kėtė ėndėrr e sheh njė mashkull, kuptimi ndryshon. Nė tė njėjtėn mėnyrė, nė se shohim nė ėndėrr njė vjedhės, shprehim njė gjendje pasigurie, ndėrsa nė qoftė se vjedhėsi nė ėndėrr ėshtė vetė personi qė ėndėrron, shprehim frikėn nga kėrcėnimet.


Kur sheh ujin nė ėndėrr


Uji ėshtė njė element shumė i fortė; mjafton tė mendosh qė prej tij ėshtė krijuar jeta. Tė shohėsh ujin nė ėndėrr mund tė reflektohet mbi njė situatė pozitive apo negative, sipas gjendjes sė tij. P.sh.,uji i ndenjur, i papastėr dhe i errėt zbulon njė person me probleme tė shumta tė pazgjidhura dhe pa shumė vlerėsim pėr veten.


Agresioni

Edhe pse mund t’ju duket e ēuditshme, agresioni simbolizon vetėvlerėsim dhe shpėrblim ekonomik. Nė fakt, agresioni ėshtė sinonim i fitimit ekonomik.


Kafshėt

Zakonisht simbolizojnė njė kėrkesė seksuale. Kali p.sh., ėshtė simboli i fertilitetit dhe simbol pozitiv. Nė qoftė se ėshtė i kalėruar nga njė grua ėshtė simbol i dėshirės pėr bashkim. Nė qoftė se kali ka shalė, tregon tradhti. Kujdes, personi mund tė dyshojė pėr ndonjė tradhti, mund ta mendojė apo ta ketė kryer.

Edhe macja ėshtė simbol i fertilitetit: nė se njė grua ėndėrron macen, pasqyron dėshirėn pėr tė tradhtuar bashkėshortin apo pėr tė ndėrruar partnerin. Njė mace e zezė pasqyron dyshimin pėr tradhti, kurse macja e bardhė simbolizon zgjidhjen e problemeve.


Tė shohėsh njė shtėpi nė ėndėrr

Shtėpia simbolizon personalitetin e njerėzve. Nė qoftė se shtėpia ėshtė e vogėl, pasqyron njė gėzim tė pashprehur, ndėrsa kur ėshtė e madhe pasqyron njė lumturi tė pakufishme. Nė qoftė se shtėpia ėshtė pėrmbytur, po digjet apo po shembet, pasqyrohen shqetėsime tė tė gjitha llojeve. Tė ndėrtosh njė shtėpi me duart e tua, do tė thotė njė rritje profesionale, ndoshta ėndėrruesi po punon pėr njė projekt jetik.

Tė shohėsh shiun nė ėndėrr

Mė mirė tė mos e shihni kėtė lloj ėndrre, nė qoftė se jeni pėr rrugė: shiu pasqyron shqetėsime ekonomike, ndėrsa stuhia simbolizon frikėn nga aksidentet.

Tė shohėsh nėnėn nė ėndėrr

Ky simbol shfaqet kur ėndėrruesi parandien vėshtirėsi tė mėdha. Nėna nė njė ėndėrr do tė thotė kėrkim i sigurisė dhe mbrojtjes.


Errėsira

Ashtu sikurse edhe agresioni, edhe errėsira ēuditėrisht kuptohet si njė simbol pozitiv. Pasqyron njė periudhė tė mirė biznesi, kur personi ndodhet nė njė vend tė panjohur e tė errėt. Por errėsira absolute tregon mungesėn e plotė tė besimit nė vetvete dhe frikė nga vdekja.


Vdekja

Nė besimin popullor, vdekja ėshtė simbol i shėndetit. Ka diēka tė pėrbashkėt nė shpjegimin e ėndrrave. Tė ėndėrrosh njė tė vdekur, nė shtėpi apo jashtė saj ėshtė shenjė lumturie, ēlirimi. Ėndėrruesi mė nė fund ēlirohet nga njė barrė e rėndė.


Marrja e njė dhurate nė ėndėrr simbolizon dėshirėn pėr sukses apo njė moment me fat.


Tė ėndėrrosh njolla gjaku simbolizon frikėn pėr tė nxjerrė nė pah defektet personale. Gjaku i derdhur mbi vete simbolizon fitoret mbi kundėrshtarėt. Kur ėndėrrojmė duar tė pėrgjakura pasqyrojmė tė ndjerit nė faj. Kur del gjak nga hunda parashikohet fundi i njė miqėsie.


Ky fjalor ėndrrash ėshtė krijuar nga psiko-analistja A. Maria Sepe.

avatar
Hidra

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi