Gjėrat qė duhet t’i bėjmė para fillimit Luftės

Shko poshtė

Gjėrat qė duhet t’i bėjmė para fillimit Luftės

Mesazh  Siroco prej 08.12.15 14:19Ja ēka do tė duhej tė bėnim, sikur tė ishim buzė fillimit tė Luftės


Krijimi i njė identiteti tė rremė


Mund tė jetė e nevojshme qė tė bėheni “tė padukshėm”, nėse keni frikė se emri juaj mund tė dalė nė ndonjė listė “tė zezė”. Pėr kėtė shkak, krijimi i njė identiteti tė rremė, mund tė jetė i dobishėm.


Bėni pėrgatitjet e duhura


Nė internet mund tė gjenden libra, qė tregojnė se ēka duhet tė bėni nė prag tė njė lufte me pėrmasa botėrore. Nėse e zotėroni anglishten, jua preferojmė librin “Holly Deyo”. Nė ndėrkohė, prodhoni sa mė shumė ushqim, rezervoni ujė, armė, municion (vėrejtje: vetėm me lejen e autoriteteve) dhe pėrgatiteni shtėpinė tuaj me masat mė tė larta tė sigurisė. Nėse nuk keni qen, blijeni njė, apo edhe dy qen tė mėdhenj. Kėto armė mund tė jenė shoqėri e mirė pėr ju, t’ju sigurojnė dhe mbrojnė. Tė gjitha blerjet bėni me para tė gatshme, meqė blerjet me kartė tė kredisė mund ta zbulojnė vendin ku jeni.


Blini ar dhe argjend, sa tė jeni nė gjendje


Nė kohė luftėrash valutat e ndryshme mund tė bėhen tė pavlefshme. Kjo ka ndodhur edhe mė parė dhe mund tė ndodhė edhe nė tė ardhmen. Lufta ėshtė koha kur njerėzit binden se paratė, aq tė kėrkuara dhe tė dėshiruara nė kohė paqeje, nė fakt janė vetėm letra tė pavlera nė rrethana tė tjera. Ari dhe argjendi kanė pasur vleftėn e tyre prejse mbahet mend dhe do tė vazhdojnė ta kenė edhe nė tė ardhmen.


Bėhuni kursimtarė, para se tė detyroheni tė kurseni


Eliminoni tė gjitha harxhimet e panevojshme. Nėse keni mundėsi, blijeni ndonjė pronė nė fshat, meqė atje gjasat pėr tė mbijetuar do tė jenė mė tė mėdha. Mėsohuni sesi tė kurseni sa mė shumė, para se tė jeni tė detyruar ta bėni njė gjė tė tillė. Nė rrethana tė tilla mund tė ruani ushqime pėr njė kohė mė tė gjatė, mundėsisht pėr dy vjet. Blini sa mė shumė konserva dhe ushqim tė thatė. Rreziku mė i madh nga vdekja gjatė luftės nuk janė plumbat, por uria dhe etja. Mundėsisht mėsohuni tė kultivoni perime. Mos harroni as ilaēet. Merrni ilaēe me afat sa mė tė gjatė, duke pėrfshirė antibiotikė, analgjetikė dhe dezinfektue.

Mė mirė tė jemi tė pėrgatitur, e tė mos ndodhė, sesa tė ndodhė, e tė na gjejė tė papėrgatitur.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi