A i bėn besimi nė engjėjt mbrojtės njerėzit mė tė kujdesshėm?

Shko poshtė

A i bėn besimi nė engjėjt mbrojtės njerėzit mė tė kujdesshėm?

Mesazh  Siroco prej 08.12.15 14:07Derisa shumė njerėz besojnė se engjėjt mbrojtės kujdesen pėr t’i mbajtur ata tė sigurt nė njė botė tė rrezikshme, njė studim i ri tregon se ata qė besojnė nė fakt janė mė pak tė prirė qė tė ndėrmarrin rreziqe pavarėsisht nga kjo mbrojtje e besuar.

Hulumtuesit David Etkin, Jelena Ivanova, Susan MacGregor, dhe Alalia Spektor i anketuan 198 individė dhe konstatuan se nga ata qė besojnė nė engjėjt mbrojtės, 68% thanė se ky besim ndikon nė atė se si ata i ndėrmarrin rreziqet.

Derisa disa u shprehėn se besimi nė engjėjt mbrojtės mund t'i bėjė ata persona qė ndėrmarrin mė shumė rreziqe, pjesa mė e madhe kanė mė pak tė ngjarė tė ndėrmarrin rreziqe sesa homologėt e tyre jobesimtarė.

Pėr shembull, kur u pyetėn qė ta japin mendimin e tyre pėr ngasjen e rrezikshme, shumica e atyre qė nuk besojnė nė engjėjt mbrojtės besojnė se ngasja me 20 km/h mbi kufirin e shpejtėsisė ishte niveli dy i rrezikut nė njė shkallė nga njė deri nė pesė, ndėrsa shumica e atyre qė besojnė nė engjėjt mbrojtės besonin se ky ishte niveli tre i rrezikut.

“Mund tė jetė qė njerėzit tė cilėt kanė njė tendencė ta shohin botėn si tė rrezikshme ose potencialisht tė rrezikshme janė mė tė prirė qė ta kenė njė besim nė engjėjt kujdestarė personalė”, komentuan hulumtuesit.

Koha.net
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi