10 fakte qė nuk i dini pėr masonėt

Shko poshtė

10 fakte qė nuk i dini pėr masonėt

Mesazh  Siroco prej 30.11.15 19:53

Shumė ėshtė folur pėr masonėt. Fshehtėsia e kėsaj vėllazėrie ka shkaktuar diskutime tė gjera dhe teori tė shumta konspiracioni. Por, vetė masonėt janė ende nė pėrpjekje pėr tė gjetur origjinėn e tyre.Dokumentat mė tė vjetra qė ata kishin, datonin qė nga shekulli i 14 dhe quheshin Akuzat e Vjetra. Pėr masonėt e lirė thuhet se ndjekin rituale qė nga shekulli i 17, tė cilat vazhdojnė edhe nė ditėt e sotme. Llozha e Madhe e Anglisė, konsiderohet tė jetė Llozha e parė e masonėve . Gjithashtu llozhat e Skocisė dhe Irlandės njihen si mė tė vjetrat nė historinė e masonėve. Madje ka ekzistuar edhe njė traktat gjatė viteve 1700.

Gjatė revolucionit francez nė Angli, u themelua njė akt pėr ndalimin e ndonjė organizate tė paligjshme. Masonėt u pėrjashtuan nga kushtetuta dhe vepronin tė lirshėm nė vend.

1 – Masonėt nuk kanė aktualisht lidhje me Iluminatin

Teoritė konspirative thonė se Iluminati po kontrollon njė organizatė dhe kėrkon tė themelojė Rendin e Ri Botėror. Duke qenė njė organizatė ku figura kyēe tė politikės janė anėtarė, teoricienėt thonė se ky Rend po qėndron nė prapaskenė dhe po i lėviz gjėrat pa rėnė nė sy. Ndryshe nga masonėt e lirė, thuhet se Iluminati ėshtė njė organizatė sekrete qė ėshtė kundėr ēdo ndikimi fetar. Origjinėn e ka nė Bavari nė vitin 1776.

2 – Masonėt janė bėrė subjekt i shumė filmave

Masonėt e lirė kanė bėrė kuriozė shumė njerėz tė painfomuar. Busulla dhe kompasi i famshėm kanė qėnė pjesė e shumė filmave nė Hollivud, si Aliens, American Gangster, The Ant Bully, Kodi i Da Vincit, Domino, Ndėrsa filmi “Teoria Konspirative” (1997) pėrmendi organizatėn dhe sugjeroi se presidenti aktual ėshtė anėtar i organizatės.

3 – Gjatė regjimit tė Hitlerit u vranė rreth 200 mijė masonė nė kampet e pėrqėndrimit

Hitleri deklaroi se masonėt tė lidhur me hebrenjtė shkaktuan humbjen e Gjermanisė nė Luftėn e Parė Botėrore. Ai mė vonė tha se masonėt ndihmuan hebrenjtė dhe i ēuan atje ku ata janė sot nė shoqėri. Gjatė sundimit tė Hitlerit nė Gjermaninė Naziste, u kėrkua qė tė gjithė masonėt tė shpronėsoheshin. Ata u akuzuan pėr krijimin e njė Republike Botėrore dhe sė bashku me hebrenjtė u bėnė tė burgosur politikė.

4 – Femrat nuk lejohen nė llozhat masonike

Historikisht, gratė lejoheshin nė lloza vetėm si zėvendėsuese tė bashkėshortėve tė tyre. Nė vitin 1720 masonėt hartuan kushtetutėn e tyre qė i ndalonte gratė nga organizata, megjithatė burrat vazhdonin t’i pėrfshinin gratė e tyre vetėm nė atė qė quhej grada e tretė. Rritja e njė llozhe masonike vetėm me gra nisi nė Angli dhe u pėrhap shpejt nė shumė vende tė botės.

5 – Janė tė pėrfaqėsuar gjerėsisht

Masoneria ėshtė njė organizatė e njohur nė tė gjithė botėn. Pėr tė kuptuar se si anėtarėsimi ėshtė pėrhapur nė kėtė nivel, duhet tė kuptojmė pjesėt e kėsaj organizate. Trupi qeverisės i Masonerisė sė Lirė ėshtė i quajtur Llozha e Madhe. Juridiksioni i saj ndodhet mbi njė shtet apo njė qytet. Politikat ndryshojnė sipas juridiksionit. Vepron si njė njėsi . Nė cepin e ēdo shteti apo qyteti, masoneria e lirė ėshtė e pėrfaqėsuar gjerėsisht.6 – Simbolet e masonėve

Masoneria ka ekzistuar qė nga vitet 1400. Simbolet qė pėrfaqėsojnė organizatėn janė konceptuar jo nga ndonjė besim supersticioz, por nga praktikat e saj. Po tė rikthehemi nė Mesjetė, jo tė gjithė mund ta lexojnė apo shkruajnė, por kushdo arrin ta njohė njė simbol. Klasa punėtore janė anėtarėt e parė tė masonėve tė lirė dhe si simbol janė pėrdorur mjetet artizanale.

7 – Nga 9 gjyqtarėt nė Gjykatėn Supreme tė SHBA-sė nė vitin 1952, 8 prej tyre ishin masonė

Njė e treat e Gjykatės Supreme tė SHBA-sė ishte masone. Kjo nuk do tė thotė asgjė. Pasi masoneria ka qenė njė organizatė e themeluar prej shekujsh, dhe fakti qė kėrkon vend nė poste tė larta ėshtė diēka normale.

8 – Ceremonitė e pranimit

Ceremonitė e pranimit pėr t’u bėrė anėtar i masonerisė variojnė nga ēdo person. Nuk ka njė program specifk qė duhet tė ndiqet dhe tė bėhet sipas dėshirave tė Llozhės sė Madhe. Ndėrsa ėshtė thėnė se ceremonitė dhe ritualet janė njė sekret i madh i masonerisė, askush nuk tha qė ceremonitė janė tė mėrzitshme. Por duhen disa kritere pėr t’u bėrė pjesė e Masonerisė.

9 – Besimi nė Zot

Besimi nė Zot, ėshtė njė nga rregullat themelore tė njohura nga Llozha e Madhe e Bashkuar e Anglisė, llozha ku ka zanafillėn masoneria. Thuhet se “Besimi nė njė qėnie supreme ėshtė kusht i anėtarėsimit”. Nė mesjetė, ata konsideroheshin si njerėz me moral dhe qė i frikėsoheshin sjelljeve tė kėqija.

10 – Shtrėngimi sekret i duarve

Ashtu si nė ceremoninė e pranimit, masonėt respektojnė shumė rituale, pėrfshi edhe disa shtrėngime sekrete duarsh. Ka njė shtrėngim duarsh pėr ēdo gradė nė organizatė pėr tė lejuar anėtarėt tė pėrshėndeten me njėri-tjetrin. Ka 12 lloje shtrėngime duarsh tė pėrdorura nė botė.

TO
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 10 fakte qė nuk i dini pėr masonėt

Mesazh  Jetmira prej 16.02.16 14:28

gjynaf qe femrat nuk lejohen tjen masone e pse kshu ?
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 10 Fakte Qe Nuk I DIni Per MASONET

Mesazh  Soul of Truth prej 16.02.16 16:37

Jetmira shkruajti:gjynaf qe femrat nuk lejohen tjen masone e pse kshu ?
Nuk tha se s'eshte lejuar. Burrat i perfshinin ne aktivitete te tilla grate. Mos te harrojme dhe "LLOZHEN MASONERIKE TE GRAVE"...
avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

28


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 10 fakte qė nuk i dini pėr masonėt

Mesazh  The Punisher prej 16.02.16 21:34

Rendi masonerise eshte paragjykues dhe diskriminues dhe kete e tregon mos perfshirja e femres ne radhet e saj ,per tu bere pjese e saj duhet te plotesosh kushte ,pra ajo nuk eshte demokratike dhe liri plote .Nuk dihet nese ka nje kushtetute masonike me regulla dhe ligje te shkruara sepse dhe brenda masonerise ka percarje njesoj si me religjionin apo edhe me politiken .Ku disa llozha masone veprojne ndryshe e te tjera ndryshe .Ata nuk kane nje standart ,ata gjykojne me shume standarte .Llozhat masonike nuk pranojne njerez te varfer ,nuk pranojne njerez te pa arsimuar dhe njerez qe nuk kane pushtet .Ata rekrutojne vetem ata persona qe jane ne interesin e llozhes ,cdo gje eshte per interes personal dhe interes te rrethit shoqeror . Kur ata thone se besojne ne zot jo ata genjejne ,ata nuk besojne aspak ne nje ZOT .Por ata nuk pranojne ne radhet e tyre njerez qe jane ekstremisht ateiste dhe qe nuk besojne ne asgje qe nuk faktohet dhe provohet sepse ritualet e tyre lidhe ngushte me magjine dhe cdo dege qe shkenca nuk e njeh dhe nuk e pranon si te mireqene .Ata ju luten shume entiteteve ,per ata nuk ka rendesi nese keto entitete kane lidhje me besimin fetar ,nqs masonet kane interes personal dhe shoqeror nga keto rituale dhe entitete ata i pranojne me shume dashuri .Masoneria vepron vetem sipas interesit dhe perfitimeve te saj personale ,nuk i behet vone per boten dhe as per njerezit qe jetojne ne kete bote .Masonet jane hermetike , ata adhurojne me se shumti Hermesin .Ne dallim me njerezit e tjere ata kane shume avantazh per cdo gje sepse ne njerezit e tjere qe bejme nje jete normale dhe nuk jemi pjese e ndonje organizate sekrete dhe te fshehte nuk dime dhe nuk besojne ne ato gjera qe shkenca nuk i thote dhe nuk i pranon .Ndoshta i besojme por ne nuk dime si te veprojme .pra avantazhi i masoneve jane ritualet okulte dhe magjike ,dijet e tjera qe ata kane dhe perfitimet qe ata marin nga keto dege te panjohura per publikun e gjere .sekreti i tyre eshte vetem magjia dhe ligjet hermetike . Ne kete bote qe njerezit qeshin me ndonjerin nga ne qe beson ne keto gjera te haruara prej kohesh ,masonet i praktikojne ritualet magjike edhe ne keto momente qe ne flasim ne ky forum .A ka ndonje mason te varfer ne bote ?? A ka ndonje mason qe ben pune te rendomta per te siguruar buken e gojes ?? Joooooooooo sepse ata kane dijet qe ne nuk i kemi ,Qe masonet te jetojne si princer ne kete bote ,Ne duhet te punojme si skllever cdo dite . Zgjohuni vellezer e motra ,koha per veprim
avatar
The Punisher

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 10 fakte qė nuk i dini pėr masonėt

Mesazh  bojko prej 13.02.17 19:14

Fakti 1 - i cekur ketu nuk eshte i sakte: Masonet jane si nje lloj parakualifikimi per Illuminati, dhe kuptohet qe ne illuminati bejne pjese vetem familjet diktatore izraelite, te cilat po ashtu kryejne rituale satanike. Edhe ne shkallet e ndryshme te Masoneve ka ndarje, shkallet e uleta te masoneve nuk e kane idene se me ĒKA merren ata te shkalles 12 psh.

Fakti 9 - Besimi ne Zot, patjeter por mos te mashtrohemi! edhe dreqi e beson Zotin por nuk i bindet, ketu eshte esenca ! Te jesh mason dmth te besosh ne fuqi mbinatyrore Zotin dhe djajt, por te besh rituale satanike dhe te bashkpunosh me djajt per arritje te ndryshme ne kete bote, qe nenkupton nuk mundesh te jesh fetar ose besimtar nese je mason.

Te gjithe masonet jane amoral dhe kane rituale amorale, pamvaresisht qe mund te jene shkenctar, dijetar, bisnismene etj etje, Nuk do ti sugjeroja askujt te ju lakmoj atyne te cilet e injorojne krijuesin tone, dhe shperblehen vetem ne kete bote. Po te ishte gje e mire do te ju bashkohen edhe i madhi John F Kennedi, te cilin e vrane pasi qe i kritikoj shoqerite sekrete ne fjalimini e famshem te tij youtube.com/watch?v=y8HTr-F-FVM
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 10 fakte qė nuk i dini pėr masonėt

Mesazh  Pansophia prej 14.02.17 23:07

Kjo shprehje me la sh mbresa" ... edhe dreqi e beson Zotin por nuk i bindet..."
A mund te na e tregoni, ju lutem, kush eshte ky dreq qe eshte aq superior sa nuk i bindet as Krijuesit, pra del edhe me i madh se ZOti, por megjithate beson tek ai???
Jam sh kurioze te di si arrini te futeni ne mendjen e ZOtit, dhe ketij dreqi qe permendni!


Pansophia

160


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 10 fakte qė nuk i dini pėr masonėt

Mesazh  bojko prej 14.02.17 23:29

Omnipresent13,

une ndoshta kam mungese njohurish profesionale ne teologji, por ne thelb besoj qe te gjithe e dime qe si ne bibel ashtu edhe ne kuran eshte sqarimi i njejte. Dreqi, Djalli, Satani, Luciferi apo si quhet, refuzoj Zotin qe ti nenshtrohet apo perulet njeriut pasi Zoti krijoj ate. Aty lindi edhe konflikti... keshtu DIĒKA ngjashem eshte tregimi ne libra te shejte
Besoj qe te gjithe i dime keto histori, dhe shpresoj qe kesaj ta kesh te qarte se ĒKA kam dashte me thane.

me te mira
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 10 fakte qė nuk i dini pėr masonėt

Mesazh  Pansophia prej 14.02.17 23:38

bajko shkruajti:Omnipresent13,

une ndoshta kam mungese njohurish profesionale ne teologji, por ne thelb besoj qe te gjithe e dime qe si ne bibel ashtu edhe ne kuran eshte sqarimi i njejte. Dreqi, Djalli, Satani, Luciferi apo si quhet, refuzoj Zotin qe ti nenshtrohet apo perulet njeriut pasi Zoti krijoj ate. Aty lindi edhe konflikti... keshtu DIĒKA ngjashem eshte tregimi ne libra te shejte
Besoj qe te gjithe i dime keto histori, dhe shpresoj qe kesaj ta kesh te qarte se ĒKA kam dashte me thane.

me te mira
aha, shpjegime fetare

Pansophia

160


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 10 fakte qė nuk i dini pėr masonėt

Mesazh  bojko prej 14.02.17 23:40

Omnipresent13 shkruajti:
bajko shkruajti:Omnipresent13,

une ndoshta kam mungese njohurish profesionale ne teologji, por ne thelb besoj qe te gjithe e dime qe si ne bibel ashtu edhe ne kuran eshte sqarimi i njejte. Dreqi, Djalli, Satani, Luciferi apo si quhet, refuzoj Zotin qe ti nenshtrohet apo perulet njeriut pasi Zoti krijoj ate. Aty lindi edhe konflikti... keshtu DIĒKA ngjashem eshte tregimi ne libra te shejte
Besoj qe te gjithe i dime keto histori, dhe shpresoj qe kesaj ta kesh te qarte se ĒKA kam dashte me thane.

me te mira
aha, shpjegime fetare

a nuk i beson ti keto spjegime fetare, si dhe a e beson qe djalli mundohet qe ta poshtroj njeriun ne cdo menyre ?
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 10 fakte qė nuk i dini pėr masonėt

Mesazh  Pansophia prej 15.02.17 15:32

bajko shkruajti:
Omnipresent13 shkruajti:
bajko shkruajti:Omnipresent13,

une ndoshta kam mungese njohurish profesionale ne teologji, por ne thelb besoj qe te gjithe e dime qe si ne bibel ashtu edhe ne kuran eshte sqarimi i njejte. Dreqi, Djalli, Satani, Luciferi apo si quhet, refuzoj Zotin qe ti nenshtrohet apo perulet njeriut pasi Zoti krijoj ate. Aty lindi edhe konflikti... keshtu DIĒKA ngjashem eshte tregimi ne libra te shejte
Besoj qe te gjithe i dime keto histori, dhe shpresoj qe kesaj ta kesh te qarte se ĒKA kam dashte me thane.

me te mira
aha, shpjegime fetare

a nuk i beson ti keto spjegime fetare, si dhe a e beson qe djalli mundohet qe ta poshtroj njeriun ne cdo menyre ?

Si fillim, une jam kunder fese .
Sa per te dyte, nuk jam dakord sepse perseri eshte nje pikepamje fetare e Djallit, dhe jo reale. Njeriu poshteron vetveten me zgjedhjen e tij te lire, askush nuk te detyron. Te ofrohet virtyti dhe vesi, ti zgjedh pastaj.

Pansophia

160


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

@ omnipresent

Mesazh  bojko prej 15.02.17 16:08

mire shume,

hajde te debatojme lidhur me kete qeshtje.
Pse nuk eshte e mundur te fitohet fuqia ne kete bote nese nuk i perkulesh, nenshtrohesh ne rituale ku patjeter qenja njerezore duhet te kryej akte te uleta ndaj djallit, vesit apo ndonje energjie tjeter negative, spjegoma kete fenomen te lutem.
Pse nese zgjedh virtytin ne vend te vesit nuk mundesh ti arrish keto benefite ne kete bote. Per kete qe flas besoj qe nuk ka nevoj per argumentime pasi qe material online me tonelata. Pse te gjithe te famshmit e botes VIP u eshte dashur te kalojne keto rituale poshtruese dhe ta zgjedhin "vesin" qe te fitojne fame.
Pse nuk ndodh qe ritualet te jene te moralshme por gjithmone jane te pamoralshme, me poshtrimin e njeriut, qofshin ato orgi, apo sakrifice te qenjeve te pafajlshme, pirje vene nga kafka e njeriut, seks anal etj etj. Sipas logjikes time qe kam, spjegimi lidhet shume ngusht me sqarimin e fese, djalli te jep fuqi dhe fame vetem nese ti i kthen DIĒKA ati qe ai te kerkon, dhe kjo eshte degradimi yt ose i qenjes njerezore.

me te mira
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 10 fakte qė nuk i dini pėr masonėt

Mesazh  Pansophia prej 15.02.17 16:18

Ritualet dhe gjithcka tjeter nuk i referohen Djallit por nje energjie negative. DJalli nuk eshte energjia negative ose e Keqja.DHe ai nuk i sherben kurrkujt pervecse Krijuesit te tij qe eshte dhe i yni gjithashtu. Djalli i satanisteve nuk eshte DJalli qe po flas.  Ky eshte gabimi me i madh referuar figures se tij qe e ka burimin ne fe. Kete gje e kam thene disa here ketu dhe me eshte bere bezdi tani ta perseris gjthm. Besoni ku te doni, cfare te doni, si te doni. Mua nuk me prish pune. Ajo qe eshte , eshte.

Pansophia

160


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

per omnipresent

Mesazh  bojko prej 15.02.17 17:21

e vertete qe kam problem ta perceptoj kendveshtrimin tuaj per djallin apo energjine. Une mendoj qe jam shume open mind dhe po mundohem ti kuptoj botekuptimet tua dhe te te tjereve ne forum. per momentin kam pak problem ne percetime te entiteteve nga kendveshtrimi i portalit e ndoshta ne te ardhmen do te arrij kete gje.

ju falenderoj te gjitheve per debat
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 10 fakte qė nuk i dini pėr masonėt

Mesazh  bojko prej 15.02.17 19:18

Mesha 14 Prill 2014 ne Vatikan ku Papa personalisht eshte kujdesur qe transmetimi te behet live 4k qe nuk kishte ndodhur me heret dhe vetem per nje qellim te pazakont
....

nuk po me lejohet nga portali teknikisht te publikoj linke por mund ta gjeni ne youtube
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 10 fakte qė nuk i dini pėr masonėt

Mesazh  Muneer prej 15.02.17 19:24

bajko shkruajti:Mesha 14 Prill 2014 ne Vatikan ku Papa personalisht eshte kujdesur qe transmetimi te behet live 4k qe nuk kishte ndodhur me heret dhe vetem per nje qellim te pazakont
....

nuk po me lejohet nga portali teknikisht te publikoj linke por mund ta gjeni ne youtube
djalli ne kuran paraqitet si nje qenie e neveritshme... dhe kurani i ka fillesat qe ne krijimin e njeriut.. nqs duhet te kesh nje qendrim per djallin ajo eshte neveria ndaj tij...
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 10 fakte qė nuk i dini pėr masonėt

Mesazh  bojko prej 15.02.17 19:28

linku, vetem shtojani www

bit.ly/2kKIxea
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 10 fakte qė nuk i dini pėr masonėt

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi