Nė Karpate gjendet njė dragua-mumie

Shko poshtė

Nė Karpate gjendet njė dragua-mumie

Mesazh  Luli prej 29.11.15 11:39Dragonjtė dhe kuēedrat gjithmonė i kemi konsideruar si krijesa pėrrallore, jo reale.

Por, si duket, pėrrallat janė shumė mė shumė tė bazuara nė realitet, sesa qė kemi menduar ndonjėherė. Kur ishin gjetur mbetjet e ngrira tė njė kafshe tė panjohur nė malet e Karpateve, Dr Jack Tanner dhe dy kolegė tė tij, kishin marrė pėrsipėr detyrėn qė ta ekzaminonin atė mostėr. Me atė rast ata konstatuan se bėhej fjalė pėr njė dragua.

Nė zyrėn e tij, Dr. Tanner studioi fotografitė e bėra gjatė njė zbulimi tė ri nė Romani. Disa mbetje njerėzore, qė datonin nga mesjeta, u gjetėn nė njė shpellė nė malet e Karpateve, nė Rumani. Me kėtė rast ishin zbuluar edhe mbetje tė njė kafshe. Autoritetet rumune kėrkuan nga muzeu qė ta studionte kėtė gjetje, dhe kėshtu Tanneri e mori pėrsipėr kėtė detyrė.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi