Fuqia e pabesueshme e Masonėve! A kanė ndikuar nė ndryshimin e historisė?

Shko poshtė

Fuqia e pabesueshme e Masonėve! A kanė ndikuar nė ndryshimin e historisė?

Mesazh  Siroco prej 24.11.15 13:35Pėr shekuj me radhė ata janė fshehur ndaj publikut duke e mbajtur sekret shoqėrinė e tyre. Historia e tyre ėshtė aq e mistershme sa qė nuk dihen fillesat.

Ritualet e tyre janė kryer gjithmonė nė privatėsi tė madhe dhe anėtarėt kėndojnė vargje tė mistershme, ashtu si edhe emri i tyre.

Por ajo qė ka frymėzuar thashetheme dhe spekulime tė shumta ėshtė se si influenca e kėsja organizate hije ka arritur tė ndikojė nė krerėt e politikės botėrore, politikanėve mė tė mėdhenj, ushtarakėve tė fuqishėm, diplomatėve, spiunėve apo shkencėtarėve.

Padyshi Freemasonėt, tė quajtur thjesht Masonėt, janė organizata mė me ndikim nė botė rreht sė cilės janė thurrur mijėra historira misterioze.

Por sipas njė zbulimi tė fundit ata duket se kanė pasur njė ndikim edhe mė tė fuqishėm nga ēmendohej, sidomos nė historinė e Britanisė sė Madhe.

Lista e sapo publikuar e 2 milionė emrave, pėrfshirė pesė mbretėr, apo shumė shkencėtarėve bėn tė besojmė se Masonėt kanė ndikur fuqishėm nė krijimin e historisė sė Britanisė sė Madhe.

Ndėr emrat qė bėjnė pjesė nė listė janė: Mbreti Eduard VII, Eduard VIII, George VI, Duka i Kentit, Uinston Churchill, Lord Kitchener, Duka i Uellingtonit, eksploruesi Lord Shackleton, shpikėsi i penicilės Aleksandėr Fleming dhe Oskar Uajld.

Sipas vlerėsimeve janė 250 mijė Masonė nė Britaninė e Madhe dhe 6 milionė nė mbarė botėn.

Shumė e cilėsojnė si njė organizatė bamirėse dhe “hobby”, por nė fakt ajo ėshtė njė organizatė e fuqishme qė shpesh ka ndikim mė shumė se disa prej shteteve mė tė fuqishme.

Disa tė tjerė mendojnė se tė jesh Mason ėshtė thjesht njė grupim me rite tė caktuara.

Por nuk ėshtė aq e thjeshtė sa mund tė duket.

Personat qė hyjnė brenda Masonerisė i premtojnė besnikėri tė pėrjetshme dhe janė gati tė bėjnė gjithēka pėr hir tė saj.

Nga studimet qė po kryhen sė fundmi kanė dalė disa tė dhėna mjaft interesante.

5 prej hetuesve tė mbytjes sė Titanikut doli se ishin pjesė e Masonėve dhe mediat angleze mendojnė se ata mund tė kenė ndikuar nė tjetėrsimin e kėsaj ngjarje.

Nė studimet e bėra pėr periudhėn nga fillim shekulli i 18-tė deri nė 1921 dolėn tė dhėna interesante.

Shumica e vrasėsve serialė nė historinė e Britanisė sė Madhe rezultuan se ishin Masonė.

Edhe vrasėsi mė famėkeq Xhek Rrjepėsi doli si ishte pjesė e Masonėve.

Origjinat e Masonėve nė Britani duket se datojnė qė prej shekullit tė katėrmbėdhjetė.

Por krijimi i tyre dhe ideja pėr tė krijuar njė organizatė tė fuqishmė me ndikim botėror duket se nisi nė 1220.

Nė shekullin e 17 ato patėn njė zhvillim tė madh nė Angli dhe botė.

Vetėm nė Londėr pati 7 degė tė Masonėve.

Nė vitin 1717 4 prej kėtyre grupimeve u bashkuan nė njė.

Brenda disa dekadave Masonėt nisėn tė tėrhiqnin disa prej figurave mė tė rėndėsishme tė shoqėrisė britanike.

Nė 1776 Masonėt hapėn njė sallė tė quajtur “Shtėpiza e Madhe”.

Ndikimi i tyre u shpėrnda nė gjithė vendin dhe shoqėrinė britanike.

Por megjithėse grupet e ndryshme tė Masonėve mohonin se kishin qėllime tė errėta, nė shekullin e 18-tė njė grup masonėsh nė Brentford u akuzuan se donin tė vrisnin mbretin George III.

Rritja mė e madhe e Masonėve ishte gjatė luftėrave botėrore.

Pas Luftės sė Parė Botėrore vetėm nė Britaninė e Madhe pati 350 grupime Masonėsh.

Pas luftės sė dytė ky numėr shkoi nė 600.

Por pyetja qė shqetėson tė gjithė dhe nuk ka ende njė pėrgjigje ėshtė: Kush pėrfiton nga aktiviteti i Masonėve?!

Vetė Masonėt apo shoqėria e gjerė?

Vetė Masonėt nuk e mohojnė se veprimtaria e tyre ėshtė e lidhur me pėrfitimet personale, por nuk ėshtė keq edhe krijimi i njė pėrfitimi tė pėrbashkėt tė shoqėrisė dhe organizatės masonike.

Por skeptikėt thonė se qėllimet e Masonėve janė shumė mė tė errėta nga sa mendohet apo mund tė shihet dhe provohet.

Ata i bėjnė favore njėri-tjetrit, kontrata milionėshe, mbyllin sytė aty ku duhet, dhe njė sėrė pėrfitimesh qė tė tjerėt veēse mund t’i ėndėrrojnė.

Daily Mail
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fuqia e pabesueshme e Masonėve! A kanė ndikuar nė ndryshimin e historisė?

Mesazh  Pansophia prej 24.11.15 17:00

Sa me larg burimit, aq me shume dege, aq me i turbullt uji.

Pansophia

160


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi