Fjalėt e fundit para vdekjes tė Steve Jobs...

Shko poshtė

Fjalėt e fundit para vdekjes tė Steve Jobs...

Mesazh  gjilanasi prej 24.11.15 13:12Kam arritur majėn e suksesit nė botėn e biznesit.

Nė sytė e tė tjerėve, jeta ime ėshtė njė model i suksesit.

Megjithatė, pėrveē punės, kam pak gėzim. Fundi fundit, pasuria ėshtė vetėm njė fakt i jetės qė unė jam mėsuar me te.

Nė kėtė moment, i shtrirė nė krevat i sėmurė dhe duke e kujtuar tėrė jetėn time, unė kuptova se e gjithė fama dhe pasuria qė i kushtova kaq shumė kohė, janė zbeh dhe ėshtė e pakuptimtė pėrballė vdekjes sė pashmangshme.

Nė errėsirė, unė shikoj nė dritat e gjelbėrta qė vijnė nga aparatet qė tė mbajnė nė jetė dhe dėgjoj murmuritjen e tingujve mekanike, mund t'a ndjej frymėmarrjen e perėndisė tė vdekjes duke u afruar...

Tani unė e di, kur ne kemi akumuluar pasuri tė mjaftueshme pėr tėrė jetėn tonė, ne duhet tė kėrkojmė diēka tjetėr qė nuk ka lidhje me pasuri ...

Duhet tė jetė diēka qė ėshtė mė e rėndėsishme:

Ndoshta me marrėdhėniet me njerėzit, ndoshta arti, ndoshta njė ėndėrr nga ditėt e rinisė ....

Vrapimi pas pasurisė pandėrpre do t'a shndėrro njė person nė njė qenie tė ndrydhur, ashtu si mua.

Perėndia na dha ndjeshmėrinė pėr tė ndjerė dashurinė nė zemrėn e tė gjithėve, e jo iluzioneve qė sjell pasuria.

Pasurinė qė e kam fituar nė jetėn time nuk mund t'a marrė me vete.

Ajo qė unė mund tė marrė janė vetėm kujtimet e dashurisė.

Kjo ėshtė pasuria e vėrtetė qė do tė tė ndjek ty, qė do tė shoqėrojė ty, duke tė dhėnė forcė dhe dritė pėr tė shkuar mė tutje.

Dashuria mund tė udhėtoi njė mijė milje. Jeta nuk ka kufi. Shko ku tė dėshiro tė shkosh. Arrijė lartėsitė qė ti dėshiro pėr tė arritur. E gjitha ėshtė nė zemrėn tėnde dhe nė duart tua.

Cili ėshtė shtrati mė i shtrenjtė nė botė? - "Shtrati i sėmundjes" ...

Ti mund tė punėso dikė pėr tė ngarė makinėn pėr ty, tė fito para pėr ty, por ti nuk mund tė kesh dikė qė tė duro sėmundjen tėnde pėr ty.

Sendet tė humbura mund tė gjenden. Por ka njė gjė qė kurrė nuk mund tė gjendet kur ajo humb - "Jeta".

Kur njė person shkon nė sallėn e operacionit, ai do tė kuptojė se ėshtė njė libėr qė ai ende nuk e ka pėrfunduar leximin - "Libri i Jetės sė Shėndetshme".

Nė cilėndo fazė qė tė jemi tani, me kalimin e kohės, ne do tė pėrballemi me ditėn kur perdja bie poshtė.

Ruaje si thesar dashurinė pėr familjen tėnde, dashurinė pėr bashkėshortin/en, duaj miqtė tu ...

Trajtoje mirė veten. Kujdesu pėr tė tjerėt.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi