Tė pavdekshmit qė supozohet se momentalisht gjenden nė Tokė

Shko poshtė

Tė pavdekshmit qė supozohet se momentalisht gjenden nė Tokė

Mesazh  Siroco prej 21.11.15 21:59

Kėrkimi i njerėzimit pėr pavdekshmėri ėshtė i vjetėr po aq sa edhe raca njerėzore. Tani e shohim njė rilindje tė ideve transhumaniste qė bėjnė tė duket sikur teknologjia do tė jetė kurė e mortalitetit


Ajo qė dikur i ka takuar mbretėrisė sė perėndive dhe magjisė tani ėshtė nė duart e hulumtuesve dhe shkencės – ndėrsa rezultatet, natyrisht, priten. Edhe pse shoqėria si tėrėsi mund tė jetė ende duke kėrkuar tė jetojė pėrgjithmonė, disa pohojnė se kjo gjė tashmė ėshtė arritur nga njė numėr i vogėl i njerėzve. Kėta janė tė ashtuquajturit e pavdekshėm pėr tė cilėt disa besojnė se ecin nėpėr Tokė edhe sot e kėsaj dite


ZiusudraZiusudra ishte njė mbret i lashtė sumerian i identifikuar si hero i mitit tė vėrshimit tė Sumerisė nė tė cilin ėshtė bazuar tregimi biblik i Noas. Emri Ziusudra do tė thotė “jeta e ditėve tė gjata dhe reflekton aspektet e legjendės sė tij, qė tregojnė mbretin duke iu dhėnė pavdekshmėria nga perėnditė – dhuratė kjo pėr veprimet e guximshme tė tij gjatė vėrshimit tė madh. Pa ndonjė tė dhėnė ose varrezė tė dokumentuar, disa besojnė se mbreti Ziusudra ka vazhduar tė jetojė pėr njė kohė tė gjatė pas pėrfundimit tė sundimit tė tij.


Hebraiku bredhėsGjatė shekullit tė 13-tė filloi njė legjendė nė tėrė Evropėn nė lidhje me ‘Hebraikun bredhės’ tė mallkuar me pavdekshmėri, pasi qė kishte pėrqeshur Jezu Krishtin gjatė bartjes sė kryqit. Besohet se ai ka qenė kėpucėtar ose portier pėr Pontius Pilatin, ndėrsa supozohet se do tė vazhdojė tė jetojė deri nė paraqitjen e dytė tė Jezu Krishtit. Edhe pse hollėsitė e sakta ndryshojnė, shumica e pėrshkrimeve dhe dokumentacionet sugjerojnė se ky njeri, nėse ėshtė gjallė, vazhdon qė tė plaket pa ndonjė prishje tė dukshme fizike.


FlamelėtNicholas dhe Perenelle Flamel ishin burrė e grua alkimistė tė shekullit tė vonė, 14, pėr tė cilėt thuhet se kishin zbuluar gurin legjendat tė filozofit dhe kėshtu kanė arritur pavdekshmėrinė. Edhe pse pėr kėtė ēift nuk ėshtė folur shumė deri nė shekullin 17, besimtarėt thonė se kisha kishte bėrė njė komplot pėr fshirjen e dėshmive tė ekzistimit tė tyre si arsye pėr mospėrputhje historike.


Konti i Shėn ZhermenitOrigjinat misterioze tė aristokratit tė shkolluar e tė pasur tė shekullit tė 18 tė njohur si konti i Shėn Zhermenit ishin burim i spekulimeve intensive gjatė periudhės sė iluminizmit. Kur pyetej me ngulm, konti pohonte se ishte mė se 500 vjet i vjetėr dhe, sipas burimeve, dituria e gjerė dhe pėrvoja e tij nuk kanė bėrė shumė qė ta bėjnė idenė tė pabesueshme. Voltaire-i nuk i besoi, siē nuk i besojnė shumica e historianėve, por disa besojnė se konti vazhdon tė jetojė edhe sot e kėsaj dite.


Dmitry ItskovPėrpjekjet moderne pėr ta arritur pavdekshmėrinė janė gjithnjė e mė shumė duke marrė njė qaske kibernetike. Ithtarėt e kėtij lloji tė pavdekshmėrisė e shohin precizitetin dhe potencialin afatgjatė tė tė dhėnave digjitale dhe dėshirojnė qė t’i transferojnė tė dhėnat e ndjeshme nervore njerėzore nė kėtė format. Mė lehtė e thėnė sesa e bėrė, por miliarderi Itskov pohon se ai tashmė ėshtė duke pėrparuar shumė nė implementimin e pavdekshmėrisė kibernetike, duke besuar se ai vetė do tė jetė i pavdekshmi i parė i dėshmuar deri nė vitin 2045.

(Kosova Sot)
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi