Parashenjat sekrete tė vdekjes, sipas budizmit tibetan

Shko poshtė

Parashenjat sekrete tė vdekjes, sipas budizmit tibetan

Mesazh  Siroco prej 17.11.15 22:56Shenjat e largėta tė vdekjes sė mundshme mund tė tregohen edhe kur vuajmė nga ndonjė sėmundje e veēantė. Shenjat e tilla mund tė paraqiten nga 6 deri 3 muaj para ardhjes sė vdekjes dhe ndahen nė tri lloje: shenja trupore, shenja mendore dhe shenja nė ėndrra.

Ato nuk dmth se medoemos do tė vdesim, por nėse vijnė pa ndėrprerė, atėherė sipas budizmit kjo dmth se vdekja me gjasė ėshtė e paevitueshme. Nėse i njohim kėto shenja tė largėta dhe kuptojmė se jemi duke i pėrjetuar, ato janė shenjė e dobishme e alarmit pėr pėrgatitjet e pėrforcuara pėr kalim nė njė trup tė ardhshėm mė tė pėrshtatshėm (apo pėr lirim). Tė mos harrojmė se kėta janė njerėz qė nuk iu ikin bisedave rreth vdekjes, sikur ne tė tjerėt. Ata nuk kanė frikė nga vdekja, meqė te ta, qė nga lindja, janė tė pranishme mėsimet rreth shpirtit, karmės dhe reinkarnacionit.


Pesė elemente

Trupi pėrbėhet nga pesė elemente: eteri (hapėsira), ajri (era), zjarri, uji dhe toka. Kur tė fillojė procesi i vdekjes, ekuilibri midis kėtyre elementeve bėhet joproporcional dhe, kur tė ndodhė njė gjė e tillė, atėherė mjekėsia nuk mund tė ofrojė kurrfarė ndihme. Disa parashenja janė mė lehtė qė tė zbulohen nė ditė tė caktuara tė kalendarit lunar.

Pėr shembull, zakonisht kur shtypim lehtė kapakėt e mbyllur tė syve, shohim ngjyra dhe dritė, nėse kjo nuk ndodh nė ditėn e parė tė muajit lunar, atėherė kjo ėshtė shenjė se vdekja ėshtė afėr.

Po ashtu, zakonisht nė veshė dėgjojmė vibracione tė lehta dhe rezonancė tė zėrit e, nėse mungojnė edhe kėto, atėherė kjo ėshtė edhe njė shenjė e ardhjes sė vdekjes. Kėto ishin parashenjat e jashtme.

Parashenjat e brendshme mund tė paraqiten nė ėndrrat e personit.

Zakonisht nuk mund t’iu besojmė ėndrrave, por parashenjat e vdekjes ėshtė vėshtirė tė injorohen. Ndonjėherė personi vazhdimisht sheh ėndrra tė kėqija pak para se tė zgjohet. Pėr shembull, disa net rresht sheh veten me rroba tė zeza sesi zbret diku poshtė. Ndonjėherė ėndėrron takimin me ndonjė kafshė dhe kalėrimin teposhtė shpatit, apo gjendet nė ndonjė vend tė errėt, ku ēdo gjė bėhet e zezė. Ėndrrat e tilla mund ta paralajmėrojnė vdekjen.


Ėndrrat dhe parashenjat e tjera


Po ashtu, nėse personi sėmuret rėndė dhe shpesh sheh ėndėrr perėndimin diellit dhe lindjen e hėnės nė qiell, atėherė atij i janė ditėt e numėruara.


Edhe 2 parashenja interesante janė:

Pasi tė lahet personi, pjesa rreth zemrės ėshtė e thatė. Nuk dėgjohen mė kėrcitjet nė nyja, sikur dikur.

Parashenjat sekrete tė vdekjes janė tė dukshme edhe nė formė tė ndryshimit tė karakterit tė personit.

Pėr shembull, ndonjė person i mirė dhe i butė mund tė bėhet shumė i shqetėsuar dhe i zemėruar. Kur budisti vėren gjėrat e tilla, ai e di se vdekjen e ka afėr.

Nėse personi nuk e ka arritur ēlirimin gjatė kėsaj jete, tani duhet tė pėrqendrohet nė praktikėn shpirtėrore, meqė koha e tij ėshtė duke kaluar, e pėr vdekje duhet tė jetė mirė i pėrgatitur. Nėse i bėn pėrgatitjet e duhura, atėherė ai ka shumė gjasa qė ta arrijė ēlirimin me rastin e vdekjes.

Marrė nė pėrgjithėsi, trupat e tė gjitha qenieve tė gjalla janė tė pėrbėrė nga 5 elemente kryesore. Fuqia e kėtyre 5 elementeve zhvillohet dhe embrioni merr formė. Nga topi i vogėl ngadalė zhvillohen duart, koka, etj. Pas lindjes, 5 elemente ende na ofrojnė mbėshtetje, e shkaku pse trupi fizik nė fund shkatėrrohet, ėshtė se zhduket fuqia e kėtyre pesė elementeve. Kur tė zhduket fuqia e elementeve, trupi vdes dhe fillon tė kalbet.

(Kosova Sot)
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Parashenjat sekrete tė vdekjes, sipas budizmit tibetan

Mesazh  Siroco prej 19.11.15 10:49

Nė trupin tonė fizik ekzistojnė 5 fryma (prana) kryesore, tė cilat kalojnė nėpėr ēakrat tona. Nė momentin e vdekjes, pranat shpėrbėhen. Ky proces pėrcillet me pėrvoja tė jashtme, tė brendshme dhe sekrete. Njėra nga 5 frymėt kryesore quhet “gjithmonė ekzistuese”. Kur nuk funksionon si duhet, personi e humb aftėsinė e tretjes sė ushqimit.

Nė atė etapė mund tė pijė vetėm lėngje. Nxehtėsia largohet nga duart dhe kėmbėt e tij dhe mbetet vetėm te zemra. Kur tė ftohet edhe zemra, personi vdes.

Largimi i frymėve nga trupi e bėn mendjen tė paqartė dhe tė hutuar. Personi fillon qė tė pėrjetojė halucinacione tė ndryshme; ėshtė i shqetėsuar dhe i frikėsuar. Njė gjė e tillė mund tė ndodhė edhe gjatė jetės, kur njė sasi e madhe e frymėve hyn nė kanale tė ngushta (“nadia”) nė zemrėn e njeriut.


“Fryma e zemrės”


Mjekėt tibetianė kėtė e quajnė “fryma e zemrės”. Njerėzit nė atė gjendje janė nervozė dhe tė frikėsuar.

Kur tė fillojė tė zhduket fryma qė ec teposhtė, puna e funksioneve tė rėndomta automatike shuhet, sikur edhe kontrolli ndaj nevojave natyrore. Personi mė nuk mund ta kontrollojė kėtė, e mund tė jetė edhe tepėr e mundimshme. Kur fryma qė ngjitet lart zhduket, personi nuk mund tė marrė asnjė ushqim dhe pije dhe nuk ka mjaft ajėr.

Kur personi tė jetė afėr vdekjes, fryma bėhet e ērregullt dhe e cekėt. Vjen deri te ngufatja. Kur tė zhduket fryma qė i lėviz muskujt, trupi bėhet i palėvizshėm, si kufomė.

Ērregullimi i funksionit tė ēakrave dhe nadive fillon nga kėrthiza. Pas zhdukjes sė frymės qė e mbėshtetė jetėn, elementi i tokės shndėrrohet nė elementin e ujit. Ajo frymė krijon energji fizike nė trup. Zhdukja e saj ēon deri te shpėrbėrja e elementeve, gjė qė pėrcillet me shenja tė jashtme, tė brendshme dhe sekrete. Shenja e jashtme ėshtė humbja e fuqisė trupore.


Paralizimi i trupit


Trupi bėhet tepėr i rėndė dhe nuk mund tė lėvizė. Qafa nuk mund ta mbajė kokėn. Lėkura e humb ngjyrėn. Fytyra e humbė shprehjen e vet. Nė dhėmbė paraqiten pika. Fytyra duket e zbrazėt. Parashenjat e brendshme flasin pėr gjenden e mendjes sė personave, qė janė duke vdekur. Vetėdija bėhet e paqartė. Personi ndihet sikur tė jetė duke u fundosur nė tokė. Zėri i personit vjen duke u dobėsuar, sytė e humbin fokusin, rrotullohen dhe e vejnė nė pah pjesėn e bardhė. Njerėzit qė praktikojnė budizmin presin shenja tė fshehta, vizionet sikur tymi, iluzionet optike, etj, derisa tė tjerėt kėtė nuk e vėrejnė.

Pas kėsaj shkatėrrohet ēakra e zemrės. Elementi i ujit zhduket nė elementin e zjarrit. Shenjat e jashtme janė tharja e gojės dhe gjuhės.

Shenjat e brendshme tregojnė se personi ėshtė shumė i hutuar dhe sheh vizione tė ndryshme. Personi herė i njeh tė pranishmit, e herė nuk i njeh. Paraqiten halucinacione tė ndryshme nė pajtim me personalitetin e njeriut: njerėzit e kėqij mund tė shohin vizione tė rrezikshme dhe tė ndihen tė frikėsuar, e njerėzit me karmė mė tė mirė dhe me mendje mė tė qartė mund tė pėrjetojnė vizione tė mėdha. Nė kėtė moment shihet se sa e ka “ushtruar” personi shpirtin e vet.

(Kosova Sot)
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi