E vėrteta rreth ISIS-it

Shko poshtė

Prapaskena - Ja si po financon SHBA nė mėnyrė indirekte ISIS-in

Mesazh  gjilanasi prej 15.10.15 13:06Tashmė e pohon edhe Financial Times, mercenarėt e dėrguar nga SHBA po financojnė luftėn e ISIS.

Sipas tė pėrditshmes britanike ISIS pėrveē burimeve financiare nga shitja e veprave tė artit apo dėmshpėrblimet nga pengjet, ka fituar vetėm vitin e fundit 500 mln dollarė nga shitja e naftės.

Klienti kryesor i tyre ėshtė Free Syrian Army, rebelėt e stėrvitur nga CIA qė blejnė karburant pėr mjetet e tyre pikėrisht nga ISIS.

Nė hetimin e gjatė tė kryer nga FT tregohet se si tė ashtuquajturit rebelė qė “luftojnė” ISIS janė tė “detyruar” tė blejnė naftė pikėrisht nga ata.

“Ėshtė njė situatė qė tė bėn tė qash dhe tė qeshėsh. Por nuk kemi zgjedhje tjetėr. Askush nuk na furnizon me naftė”, thotė njė rebel nė Aleppo.

Ēdo ditė sipas llogaritjeve tė FT, xhihadistėt fitojnė 1,5 mln dollarė nga shitja e naftės. Sipas FT sulmet e koalicionit tė SHBA-ve kanė bėrė shumė pak pėr tė luftuar ISIS dhe mund tė konsiderohen njė dėshtim.

Njė akuzė shumė e rėndė kjo duke krahasuar bllokadėn qė ndėrkombėtarėt i bėnė burimeve financiare tė AL Kaedės pas sulmeve tė 11 shtatorit.

Akuza pėrforcohet edhe nga Jana Hybaskova, ambasadorja eeuropiane nė Irak e cila thotė se “shumė shtete europiane janė furnizuar me naftė pikėrisht nga ISIS”.

Sipas saj shtetet kryesore qė janė pas trafikut tė naftės janė Turqia, Jordania dhe Kurdistani iraken.


G.Tema
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

E vėrteta rreth ISIS-it

Mesazh  Equinox prej 16.11.15 20:01

Putin: 40 vende kanė financuar ISIS’inPutin jep informata shokuese pėr ISIS'in

Presidenti rus, Vladimir Putin ka deklaruar se ka siguruar dėshmi pėr 40 vende qė kanė financuar ISIS’in, nė mesin e tyre edhe disa anėtare tė G20’ės.

"Kjo vjen nga 40 vende qė pėrfshijnė edhe disa nga vendet e G20," citohet tė ketė thėnė Putin gjatė fjalimit tė tij nė samitin e G20’ės qė po mbahet nė Turqi, pėrcjell Gazeta Express.

Putin, gjithashtu, raporton “USA Today”, vuri nė dukje nevojėn urgjente pėr t’iu ndaluar ISIS’it tregtia e naftės nga edhe sipas tij u vinė tė ardhura.

Presidenti rus, po ashtu, ka thėnė se ėshtė e nevojshme bashkimi i vendeve pėr tė luftuar dhe zgjidhur problemet globale me terrorizėm. Veprime tė cilat sipas tij Rusia tashmė i ka nisur.

"Ne me tė vėrtetė kemi nevojė pėr mbėshtetjen e Shteteve tė Bashkuara, vendeve evropiane, Arabisė Saudite, Turqisė dhe Iranit",

Ekspress
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Financimi i ISIS-it nga.....

Mesazh  Arian88pr prej 13.12.15 19:30

Besoj qe israeli me ameriken qendroj prapa isis dhe i furnizojn me arme siq edhe u gjenden raketat prodhhim israelit ne duart e terrorista shtrohet pytja ĒFARĖ interesa ka israeli ti financoj keta?
mund te jene me shume se nje arsye:
-e para krijimi i nje armiku te ri e te fuqishem qe i qel udhe per shume operacione ne lindje duke e luftu islamin deri ne zhdukje,

-e dyta duke pas parasysh si punojn amerikant nuk osht larg menje qe kan ndoj skenar qe pregadisin shenjat e apokalipsit ku munden me terhek sa me shum njerz nga e gjith bota me ju bashkangjit terroristav e mandej mi pastru njeher e mir.

-e treta paraqitja e islamit te dhunshem e te keq per njerzimin sepse terroristat me kuran e hadith po rekrutojn njerz dhe po e arsyetojn veprimet e veta duke u bazu ne ajetet kuranore dhe atyne nuk eshte nje ajet qe ben thirje ne vrasjen e te pa feve por me shume se 20 sosh!!

-keshtu qe mbasi thuhet qe kurani eshte per te gjitha koherat deshe sdeshe ata kan drejt dhe ne kete menyr islami paraqitet i dhuneshem sepse ajete qe bejn thirje per paqe e toleranc ka shum pak ne krahasim me vrasje e urrejte nuk shihen ato hiq.Kur kemi parasysh luften e ftoft te amerikes me rusin deri te shkaterimi i komunizmit armiku nr.1i demokracis ateher tlen me kuptu qe amerikes e israelit bashk me aleatet evropian qe mbas renies se komunizmit armik nr.1 eshte Islami sepse bie ndesh me parimet e demokracis dhe te planit madheshtor RENDIT RI BOTEROR si dhe globalizimit e qe islami me parimet e veta nuk mundet ta toleroj nje gje te till kurse keta duke pa rritjen e islamit nuk munden vendet arabe ti anashkalojn ne planin e tyre por duhet edhe ata ti integrojn pa nje islam konzervator nje islam te moderuar e te peshtatur me kohen.

-Ne kete menyr keta munden edhe ta shpallin si religjion qe prodhon dhune e urrejtje dhe ta ndolojn praktikimin e ti siq ne e njohum!keshtu sikur komunizmin edhe islamin e shkaterojn dhe i qelin udhe vetes ne planet e masoneve drejt nje rendi te ri boteror pa ndoj armik te madhe aty ketu ndoj celul mbet duke luftu ĒKA edhe ketyre ju konvenon se pa luft smuj rrine.

Nese nuk eshte ky plani i tyre ateher nime zoti koka tu i dhon forc isis-t qe eshte perhap keshtu!!! --Kete analiz e nxora duke pa kohet te fundit rritjen e terroristav dhe qendrimin e isrlaeli dhe amerikes karshi ksaj ssituate si dhe duke u bazu ne deklaraten e Snowdenit agjentit amerikan qe tha se kalifi i vetshpallur esht agjent i mosadit!!gjithashtu u publikuan raketat e prodhimit isralelit ne duart e terroristav. nga kejt kjo dola ne keete purfundim se amerika jo veq qe eka hollivudin per filma dhe argetim por edhe per gjera tjera e perdor kur kemi parasysh forcen dhe rolin e mediav qe kan ne kete kohe!?..
avatar
Arian88pr

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta rreth ISIS-it

Mesazh  Siroco prej 13.01.16 14:35

E vėrteta mbi ISIS, qė Mediat nuk do ta thotė Kurrė"Burri i shtetit do shpikė gėnjeshtra tė lira, do ia lėrė fajin kombit qė ėshtė sulmuar, dhe ēdo shtetas do ndjehet i kėnaqur me kėto falsitete qetėsuese, do t'i studiojė me kujdes, dhe do tė refuzojė pėr tė analizuar ēdo refuzim tė tyre; dhe kėshtu ai do bindė veten se faji ėshtė i luftės, do falėnderojė Zotin pėr gjumin mė tė mirė qė do bėjė pasi kėti procesi tė panatyrshėm vetėmashtrimi" - Mark Tuein.

Ēfarė lidhje kanė ndodhit e planetit tonė me shkencėn e shpirtit? Nė fakt kanė shumė lidhje, sepse velloja po ngrihet duke nxjerrė nė paj tė gjitha gėnjeshtrat, mashtrimet dhe propagandėn qė ka plagosur ekzistencėn tonė. Kjo ndodh nė tė gjitha rrafshet, me anė tė tė gjitha temave tė ndryshme qė pėrfshijnė plotėsisht ekzistencėn njerėzore. Qofshtė ushqim i modifikuar gjenetikisht, qoftė UFO, ekonomia apo mashtrim me ilaēet, duke zgjuar aspektet e errėta tė botės ku jetojmė dhe thjeshtė duke u bėrė tė ndėrgjegjshėm nė drejtim tė njė perspektive tjetėr, ėshtė njė ndėr ēelėsat e shumtė pėr tė ndezur shkėndijėn e ndryshimit qė planeti tokė po kėrkon dėshpėrimisht. Ėshtė e vetmja rrugė ku mund tė hedhim dritė.

"Ndriēimi i mendjes ėshtė njė proces destruktiv. Nuk ka lidhje tė qenit mė mirė apo mė lumtur. Ndriēimi i mendjes ėshtė grimcimi i sė vėrtetės. Ėshtė sikur je duke parė nga fasada e shtirjes. Ėshtė fshirja totale e gjithēkaje qė ne imagjinojmė se ėshtė e vėrtetė." Adyashanti.

Kur vjen puna pėr ISIS dhe terorrizmin nė pėrgjithėsi, sekretet dhe manipulimi janė njė problem i madh. Kjo nuk ėshtė njė teori konspoiracioni, si Konferenca Ndėrkombėtare mbi  Rendin e Ri Botėrorė u mblodh kohėt e fundit, ku lista e profesorėve, politikanėve dhe kryeministrave ishte madhėshtore.

"Kemi tė bėjmė me njė sipėrmarrje kriminale nė nivel global...dhe po zhvillohet njė luftė, udhėhiqet nga SHBA, mbėshtetet nga disa shtete tė vogla qė i binden SHBA-ve...Lufta globale mbi terrorrizmin ėshtė njė sipėrmarrje e SHBA-ve, e cila ėshtė false, bazohet mbi premisa false. Nė njėfarė mėnyre na thotė se SHBA-tė dhe Perėndimi po shkojnė pas njė armiku imagjinarė, Shtetit Islamik, nė njė kohė qė ky Shtet Islamik ėshtė totalisht i mbėshtetur dhe i financuar nga aleancat ushtarake tė Perėndimit dhe aleatėt e SHBA-ve nė Gjirin Persik.

"Thonė se myslymanėt janė terrorristė, por nė fakt kėshtu ndodh kur e dimė fare mirė qė terrorristėt janė shpikur nė SHBA. Nuk janė produkt i shoqėrisė myslimane, dhe kjo duhet tė jetė e qartė pėr ēdo njeri tė gjallė...Lufta botėrore mbi terrorrizmin ėshtė njė sajesė, njė gėnjeshtėr e madhe dhe njė krim kundėr njerėzimit".

- Dr. Mikel Kosudovski, profesor i Ekonomisė nė universitetin e Otavas nė Kanada.


"E vėrteta ėshtė se nuk ekziston asnjė ushtri islamike apo ndonjė grup qė quhet Al-Kaeda, dhe ēdo oficer inteligjen e i informuar e di mirė kėtė. Por ekziston njė fushatė propagante mediatike qė e bėn publikun tė besojė nė njė entitet tė tipit si "djalli", vetėm e vetėm pėr tė pranuar ndėrkombėtarisht njė udhėheqės pėr njė luftė kundėr terrorrizmit. Pas kėsaj propagante ndodhet SHBA."

- Ish-sekretar i Jashtėm i Britanisė, Robin Kuk.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E vėrteta rreth ISIS-it

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi