Dėshmi se jetonin njerėzit gjigantė

Shko poshtė

Dėshmi se jetonin njerėzit gjigantė

Mesazh  Siroco prej 16.11.15 11:38Michael Tellinger tregon atė qė mund tė jetė dėshmia mė e mirė se, dikur moti, nė tokė jetonin njerėzit gjigantė.

Gjeologėt e kanė gjetur kėtė gjurmė tė shputės sė kėmbės nė njė copė graniti. Disa do tė thoshin se kėtu kemi tė bėjmė me njė erozion natyror, por dorėn nė zemėr, deri mė tani askush nuk ka parė erozion tė kėsaj forme precize.

Prof. Pieter Wagener thotė se ka mė shumė gjasa qė njerėzit e vegjėl e tė gjelbėr tė vijnė nga gjithėsia dhe tė na lėpijnė me gjuhėt e tyre, sesa qė ata tė krijohen nga erozioni natyror.

Kjo gjetje ėshtė bėrė nė Afrikėn Jugore, afėr qytetit Mpaluzi, afėr kufirit me Svazilendin.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi