Gjėrat mė tronditėse tė cilat shkenca nuk mund t’i shpjegojė

Shko poshtė

Gjėrat mė tronditėse tė cilat shkenca nuk mund t’i shpjegojė

Mesazh  Berti69 prej 12.11.15 0:07

Ne ēdo ditė hasim nė fenomene tė ndryshme dhe tė pazakonta.

Mirėpo, nuk e dimė se disa nga kėto fenomene nuk mund tė shpjegohen as nga shkenca e lėre mė nga ne.

Sidoqoftė, lajmi.net e sjell pėr ju listėn e 7 gjėrave mė tronditėse tė cilat as shkenca nuk mund t’i shpjegoj.

Kjo ėshtė lista:


1) Pse duhen mė shumė gjene pėr ta krijuar njė domate sesa njė njeri?Domatet kanė mė shumė se 30,000 gjene, ndėrsa njerėzit kanė mes 20,000 dhe 30,000.

Kjo temė ka ekzistuar tash e sa vite dhe ndryshe njihet edhe si paradoksi C-value.

Nė vitin 2003, botanikėt kishin vendosur ta quanin kėtė ‘enigmė’ dhe asnjėherė nuk ėshtė dhėnė njė definicion i saktė rreth kėsaj.

Prandaj ėshtė e vėrtetė qė domatet janė shumė interesante.


2) Pse mė shumė njerėz shkruajnė me dorėn e djathtė sesa tė majtė?Statistikat tregojnė se 70-95% e njerėzve shkruajnė me tė djathtėn, dhe 5-30% tė njerėzve shkruajnė me tė majtėn.

Megjithatė, shkenca ende nuk ka mundur ta jap njė definicion tė qartė rreth kėsaj dukurie.


3) Pse motrat Pollock janė tė ēuditshme?Nė vitin 1957 motrat Joana dhe Jacqueline Pollock kishin vdekur gjatė njė aksidenti me veturė.

Njė vit mė vonė, nėna e tyre kishte lindur dy binjake, Jennifer dhe Gillian.

Jennifer i kishte pasur tė njėjtat nishane sikurse Jacqueline, por kjo ėshtė vetėm maja e ajsbergut.

Misteri ėshtė bėrė edhe mė konfuz kur njė ditė motrat binjake i kishin pyetur prindėrit e tyre pėr disa lodra tė cilat kishin qenė tė motrave tė vdekura, dhe gjėja mė e ēuditshme rreth kėsaj ėshtė se ato nuk kishin pasur mė parė njohuri rreth atyre lodrave.

Njė tjetėr gjė qė e bėri situatėn edhe mė serioze ishte se binjaket kishin kėrkuar ta vizitojnė njė park pėr tė cilin nuk kishin pasur njohuri por qė tė dyja vajzat e vdekura kishin qenė mė parė aty.


4) Nėse nuk i kanė bėrė alienet atėherė kush?Kėto rrathė kishin filluar tė shfaqen para disa dekadave dhe zakonisht shfaqeshin gjatė natės.

Disa mendojnė se kėto i bėjnė fermerėt pėr tė fituar vėmendje, ndėrsa disa tjerė thonė qė alienet kanė filluar tė bėhen mė kreativ dhe kjo ėshtė njė lojė e tyre.

Sidoqoftė, ende nuk ka ndonjė dėshmi tė saktė se kush i ka bėrė kėto, fermerėt apo alienet.

Ēfarė mendoni ju?


5) Pse ka kaq shumė topa tė gurit nė Kosta Rika?Topat e gurit nė Kosta Rikė janė njė gjė shumė misterioze.

Kėta topa janė tė formuar shumė mirė dhe nė mėnyrė shumė precize.

Gjithashtu edhe madhėsia e tyre ėshtė shumė e madhe, disa metra nė lartėsi.

Duke marrė parasysh formėn e tyre perfekte dhe precize ėshtė e ēuditshme tė mendojmė se janė bėrė nga njerėzit, apo se si.


6) Ēfarė ėshtė puna e Stonehenge?Pasi qė veēse jemi duke diskutuar pėr gurėt, dikush ju lutem shpjegoni se si ėshtė bėrė ky monument?

Stonehenge ėshtė njė monument parahistorik me lokacion nė Wiltshire, Angli.

Ky monument ėshtė ndėr mė tė famshmit nė botė dhe ende nuk ėshtė bėrė e ditur se si ėshtė ndėrtuar duke e marrė parasysh faktin se si kanė mundur njerėzit ti ngritin dhe balancojnė ata gurė aq tė rėndė.

Disa njerėz nuk e dinė as se si kanė mundur gurėt tė shkojnė deri nė atė vend pasi qė ata gurė gjinden nė njė hapėsirė shumė tė largėt dhe jo tė mbushur me gurė.


7) Si e shpjegoni duhanin dhe kokainėn e gjetur nė trupin e njė mumie?Nė vitin 1992 kur shkencėtarėt gjerman ishin duke i testuar mumiet Egjiptiane, ata kishin zbuluar sasi tė duhanit, marijuanės dhe kokainės.

Kėto substanca ishin gjetur nė eshtrat, lėkurėn dhe flokėt e tyre.

Kjo nuk dukej gjė aq e pazakontė derisa shkencėtarėt mė vonė e kanė kuptuar se kėto substanca thuajse nuk kanė ekzistuar nė botėn e lashtė, e sidomos nė atė kohė dhe nė atė zonė.

Bimėt e duhanit dhe kokainės janė rritur nė vendet Amerikane dhe nuk ka ndonjė dėshmi tė tregtisė mes kėtyre grupeve, prandaj si mund tė shpjegohet kjo?

Lajmi.net
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi