Asnjė teori konspirative pėr mekanizmin e Antikytheras

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Asnjė teori konspirative pėr mekanizmin e Antikytheras

Mesazh  Luli prej 11.11.15 13:33Universiteti Aristotelian i Selanikut pritet qė tė shpallė rezultatet e studimit tė vet mbi mekanizmin e Antikytheras.

Teori tė shumta konspirative rrethojnė historinė dhe funksionin e kėtij mekanizmi, por profesori i Inxhinierisė Mekanike, Kyriakos Efstathiou, thotė se asgjė prej kėtyre nuk ka bazė. Fjala ėshtė pėr njė mekanizėm, njė kompjuter tė vėrtetė, qė pranon tė dhėna dhe prodhon rezultate, nisur nga njohuritė e mėdha qė grekėt e lashtė kishin mbi matematikėn dhe astronominė.

“Nuk ka vend pėr tepri konspirative. I gjithė kėrkimi ynė ka treguar se paraardhėsit tanė pėrdorėn njohuritė e tyre tė thella nė astronomi dhe teknologji pėr tė ndėrtuar mekanizma tė tillė dhe bazuar vetėm mbi kėtė konkluzion, historia e teknologjisė duhet tė rishkruhet, sepse ajo zė fill shumė mė herėt”, thotė profesori.

Mekanizmi nė fjalė daton mes viteve 150-100 p.e.s dhe ėshtė quajtur si kompjuteri i parė i antikitetit.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

893


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi