Shenjat qė tregojnė se jeni tė veēantė

Shko poshtė

Shenjat qė tregojnė se jeni tė veēantė

Mesazh  Zattoo prej 08.11.15 22:28
Pjesa mė e madhe e njerėzve sot nuk kanė vetvlerėsim tė lartė pėr veten, por ka dhe nga ata individė qė janė tė veēantė, por nuk e kuptojnė qė janė tė tillė. Dhe….. kjo gjė vjen se nė jetėn tonė ka shumė njerėz qė na nėnvlerėsojnė ose na bėjnė tė ndihemi tė pavlefshėm dhe tė pasigurt.

"Kur isha adoleshent isha i pasigurt. Nuk guxoja pėr gjėra tė reja. Isha i bindur qė nuk kisha talent pėr asgjė. Dhe ai mendim mė vodhi tė gjitha ambiciet." – Johnny Depp

Ka shumė prej jush qė janė tė veēantė, por thjesht nuk e dinė. Edhe nėse ju nuk shpėtoni jetė njerėzish ēdo ditė, apo nuk keni doktoraturė, kjo nuk do tė thotė se nuk jeni i veēantė.

Tė qėnit i veēantė mund tė nėnkuptojė shumė gjėra, si psh tė dalėsh vullnetar pėr diēka, tė ndihmosh njė mik, t'i qėndrosh pranė dikujt nė njė moment tė vėshtirė, etj.


Ja shenja qė tregojnė se jeni unikė:


Gjithmonė mendoni se duhet tė mėsoni ende

Sokrati ka thėnė -"Unė di njė gjė, qė s'di asgjė"

Nėse jeni njeri i veēantė ju nuk jeni arrogant si shumė njerėz, dhe keni interes pėr gjėrat qė ndodhin nėpėr botė. Gjithashtu, jeni kuriozė dhe gjithnjė mendoni se duhet tė mėsoni gjėra tė reja ose tė pėrmirėsoni aftėsitė.


Jeni bujar me tė tjerėt

Kur takoheni me njerėz tė rinj ose dhe kur qėndroni nė shoqėrinė e miqve apo tė kolegėve ju keni njė qėndrim pozitiv, qeshni dhe jeni bujar, vetėm sepse nuk ka arsye qė tė jeni negativė dhe t'i trajtoni njerėzit si tė pa rėndėsishėm. Mos imitoni ata persona qė janė tė pasjellshėm apo qė nuk qeshin kurrė, vetėm se ata janė tė fuqishėm. Kėto lloj njerėzish kanė shumė probleme tė brendshme tė pazgjidhura, qė i kanė ndrydhur pėr njė kohė tė gjatė. Mėnyra se si silleni ndaj tė tjerėve, nėse kjo mėnyrė ėshtė pozitive dhe me dashamirėsi, ju bėn tė veēantė.


I kuptoni emocionet e tė tjerėve

Nuk e kuptoni se si ka mundėsi, por kur dikush flet pėr jetėn e tij personale dhe eksperiencat e jetės, duke ndarė sekrete me ju, menjėherė e kuptoni se si ndihet ai person. Kur dikush ju thotė "Jam mirė" ju jeni nė gjendje ta kuptoni nėse kjo ėshtė e vėrtetė ose jo, pasi kėta persona edhe pse thonė janė mirė, ndoshta zėri i tradhton apo shprehitė e fytyrės. Megjithatė, ju i dėgjoni deri nė fund dhe i lejoni tė shprehen.


Ju pėlqen muzika

"Njė gjė e mirė pėr muzikėn, kur tė godet, nuk ndjen dhimbje." – Bob Marley

Truri juaj ėshtė tepėr i ndjeshėm ndaj muzikės. Njerėzit e veēantė dėgjojnė muzikė ēdo ditė, pasi i qetėson dhe i frymėzon. Emocionet mund tė jenė tė mira ose jo, por atė janė tepėr tė forta.


Ju dėgjoni

"Mė pėlqen tė dėgjoj. Kam mėsuar shumė vetėm duke dėgjuar me kujdes. Shumica e njerėzve nuk dėgjojnė asnjėherė." – Ernest Hemingway

Kjo ėshtė njė cilėsi e rrallė tek njerėzit. Sot gjithnjė e mė shumė njerėz kanė tendencė tė flasin pėr veten pėr orė tė tėra, pa respektuar tė tjerėt. Nė tė kundėrt, ju jeni njė individ qė e dėgjoni bashkėbiseduesin me vėmendje dhe nuk e ndėrprisni.


Ju pėlqen t'i bėni tė tjerėt tė lumtur

Ndjeheni mirė kur bėni dikė tė lumtur ose kur shpenzoni kohė duke menduar si t'i bėni tė tjerėt tė qeshin ose tė kalojnė njė ēast tė kėndshėm. Kjo mund tė jetė njė dhuratė e bukur, njė buzėqeshje apo njė surprizė.


Jeni njeri pozitiv

"Besoj me tė vėrtetė se ēdo person qė takojmė apo ēdo gjė qė bėjmė ndodh pėr njė arsye. Asgjė nuk ėshtė e rastėsishme; ne jemi tė gjithė mėsues – nėse i kushtojmė vėmendje mėsimeve qė mėsojmė, u besojmė instikteve tona dhe nuk kemi frikė tė marrim pėrsipėr rreziqe, ndodhin mrekullira." – Marla Gibbs

Nėse jeni njė njeri i veēantė ju keni njė qėndrim pozitiv edhe nėse pėrballeni me sfida qėndroni pozitiv. Nuk i gjykoni tė tjerėt dhe mendoni qė njerėzit janė tė mirė. Kjo gjė mund t'ju zhgėnjejė shpeshherė, por kėshtu jeni ndėrtuar.


Keni synime nė jetė

Ju e dini se ēfarė kėrkoni nga vetja dhe me menēuri keni planifikuar mėnyrat si do i arrini qėllimet nė jetė. Ju nuk qėndroni nė vend, por veproni dhe e dini se ku po shkoni. Gjithashtu, nuk i lini tė tjerėt t'ju shkurajojnė.


Keni ėndrra

Jeni ambiciozė dhe kjo ju jep forcė pėr tė vazhduar pėrpara, ju motivon dhe ju ndihmon tė pėrballoni sfidat. Ju nuk zbrapseni nga pengesat qė ju dalin pėrpara, nuk lejoni qė t'ju friksėsojė asgjė dhe ėndėrroni shumė dhe vizualizoni tė ardhmen.Ju pėlqen tė udhėtoni dhe tė mėsoni nga kulturat e tjera


"Udhėtimi ėshtė e vetmja gjė qė ju bėn mė tė pasur" – Anonim

Ju besoni tek forca e kulturave tė ndryshme dhe jeni kureshtarė pėr kulturat e tjera, pėr arkitekurėn dhe pėr shumė fusha tė tjera tė jetės. Ju mėsoni nga kulturat e tjera dhe nga pėrvojat e tyre. Ju pėlqen tė shoqėroheni dhe komunikoni me tė tjerėt, tė cilėt kanė pėrvojė dhe kulturė, shoqėri, fe apo qytetėrim tė ndryshme nga ju dhe jeni tė lumtur tė ndani me kėta njerėz nga kultura juaj.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi