Angli - UFO

Shko poshtė

Angli - UFO

Mesazh  Admin prej 13.05.08 11:18

UFO-t “shfaqen” sėrish nė Britani

Disa persona kanė deklaruar se kanė parė alienė dhe qenie hapėsinore nė njė zonė detare nė afėrsi tė Kornuellit (Cornwell). Njė burrė i quajtur Edward, tregon me detaje formėn e ēuditshme tė njė objekti, qė dukej nė pamje tė parė si “disk fluturues”. Ai deklaron se “janė marre disa foto nga njė helikopter qė ndodhej atje pranė.

Mė pas objekti fluturoi pėr nė lindje dhe mė pas u rikthye sėrish ku ishte mė parė, ndėrkohė qė me njė shpejtėsi tepėr tė madhe pas disa minutash u zhduk nė hapėsire”. Duket se ėshtė gati e njėjta ngjarje dhe i njėjti subjekt fluturues qė ėshtė parė edhe nė fillim tė kėsaj jave.
Turisti amerikan Ian Mulford, deklaron se ka parė tė njėjtin objekt thuajse nė tė njėjtin vend, ashtu siē e ka parė edhe Edward-i. “Kam qenė duke bėrė disa fotografi dhe nuk po mė zinte syri ndonjė gjė tė bukur sa pėr tė mė tėrhequr vėmendjen.

Por nė moment, pasi kisha fshirė disa foto qė nuk mė pėlqyen, papritur gjeta diēka qė ishte e pazakonshme nė sfondin e njė fotografie qė gjendej nė njėrit prej aparateve fotografikė tė familjes”. Ian shton se ka qenė duke parė sėrish me vėmendje fotografitė pasi ishte kthyer nė shtėpi nga pazari dhe pėrqendrimi ishte fiksuar sėrish tek objekti i ēuditshėm qė po fluturonte nė qiell, nė sfondin e fotografisė. “Nuk kam asnjė dyshim dhe jam mė se i sigurt se bėhet fjale pėr njė UFO.


Nėna e Rachel Clarke, 25 vjeēe, ėshtė e bindur se UFO-t kanė fluturuar dy herė lart nė qiell sipėr anijes. “Isha me kėmbė nė ballkon dhe pranė shtėpisė sime ishte njė festė e vogėl, tek njė fqinj. Isha duke parė natyrėn dhe festėn, meqė ishin pranė detit. Papritur shfaqet njė dritė e shndritshme nė qiell, mė pas edhe njė tjetėr dhe tė dyja dritat u bėnė njė e vetme. Nisėn tė lėvizin me tė vėrtetė shumė shpejt. Nuk ishin duke fluturuar si aeroplanėt apo helikopterėt e zakonshėm”, rrėfen 25-vjeēarja.

Maria, njė grua 57-vjeēare, thekson se ka parė edhe ajo skenėn, duke u shprehur se ka parė lėvizjen e shpejtė tė UFO-ve nė Bristol nė prag tė Vitit te Ri. Maria tregon se po qėndronte nė kėmbė nė kopshtin e saj, sė bashku me tre persona tė tjerė, kur nė moment u shfaq njė dritė e fortė nė qiell. “Ne jetojmė afėr aeroportit tė Bristolit dhe shpesh shohim avionė dhe helikopterė nė qiell, por kjo ishte diēka krejtėsisht ndryshe pėr ne. Unė nuk kam besuar kurrė tek UFO-t mė parė, por pasi e pashė vetė me sytė e mi tani, besoj se mund tė ketė diēka tė vėrtetė pėr ta. Nuk ishte ndonjė objekt fluturues i zakonshėm siē jemi mėsuar tė shohim. Ishte me tė vėrtetė i ēuditshėm dhe tė gjithė e panė”, u shpreh Maria.


Si mendohet tė jenė alienėt:

Ø Ndėrsa elementi kryesor nė trupin e njeriut ėshtė karboni, mendohet se ai nė trupin e njė alieni ėshtė silic.

Ø Alienėt kanė trup tė vogėl, me njė gjatėsi sa pothuajse njė e dyta e trupit tė njė njeriu normal.

Ø Kanė kokė tė madhe, e cila vjen e ngushtė pranė qafė dhe zgjerohet nė majė.

Ø Kanė sy tė mėdhenj e tė zinj sė bashku me veshė tė mprehtė e tė mėdhenj.

Ø Nuk kanė hundė, por nė vendin e saj ndodhen dy vrima.

Ø Janė ngjyrė gri dhe nuk kanė flokė dhe qime nė trup.

Ø Zhvillimi i inteligjencės tek kėto qenie jashtėtokėsore ėshtė shumė mė i zhvilluar se tek njerėzit.

Ø Nuk komunikojnė, mendohet se lėshojnė ultratinguj.

Ø Disa objekte UFO kanė formėn e njė pjate filxhani, me majė nė formėn e lodrės apo nė formėn e diskut pa njė forcė shtytėse tė dukshme apo tė dėgjueshme.

Ø Disa objekte tė tjera UFO mendohet tė kenė formėn e puros pa dritare tė shndritshme

Projekti “Blue Book” (Libri Blu)

Projekti “Blue Book” (Libri blu) ishte njė prej serive sistematike tė studimit e verifikimit tė UFO-ve (Objekteve fluturuese tė paidentifikuara), i kryer nga Forcat Ajrore Amerikane (U.S.A.F). Ky projekt filloi nė vitin 1952 dhe ishte ringjallja e dytė e njė studimi tė kėtij lloji. Urdhri pėr pezullimin e kėtij projekti u dha nė dhjetor tė vitit 1969.

Projekti “Blue Book” kishte dy qėllime: tė pėrcaktonte nėse UFO-t ishin kėrcėnim pėr sigurinė kombėtare dhe tė analizonte shkencėrisht tė dhėnat qė kishin lidhje me UFO-t. Nė kohėn qė “Blue Book” u pezullua, kishte mbledhur rreth 12,500 raportime mbi objektet fluturuese tė paidentifikuara duke arritur nė pėrfundimin se shumica e tyre ishin keqinterpretime tė fenomeneve natyrore si retė, yjet, etj, apo objekte fluturuese tė zakonshėm.

Disa prej tyre u cilėsuan si mashtrime. Raportimet mbi UFO-t janė tė arkivuara dhe janė tė disponueshme nėn “Aktin e lirisė sė informimit”, por emrat dhe informacionet personale tė gjithė dėshmitarėve janė redaktuar.


Marrė nga “Hermes News”

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Angli - dosjet Ufo

Mesazh  Neo prej 17.05.08 1:11

UFO, e vėrteta e arkivave britanike

160 dosje sekrete do tė vihen nė dispozicion tė publikut

E lodhur tashmė nga hamendėsimet dhe spekulimet e pafundme pėr UFO-t, nga teoricienėt e konspiracioneve dhe gazetarėt qė nuk i ndaheshin pėr vite, Ministria e Mbrojtjes sė Britanisė sė Madhe vendosi t‘i hapė tė gjitha dosjet qė zotėron mbi kėtė subjekt pėr publikun e gjerė.

Nė total qė tė 160-ta dosjet qė pėrmban arkivi do tė vihen nė dispozicion tė publikut pėrmes sitit zyrtar tė Arkivave Kombėtare gjatė 3-4 viteve tė ardhshme.

Njėra nga tetė dosjet e para, njė prej tė cilave pėrmban 450 faqe, mund tė lexohet nga tė gjithė nė kėtė sit qė tė mėrkurėn e kėsaj jave. Dosjet, tė cilat i pėrkasin fillimit tė viteve tetėdhjetė janė mjaft tė komplikuara, kėshtu qė Arkivat e Shtetit kanė vėnė nė dispozicion njė guidė ndihmėse tė pėrgatitur nga Dr. Deivid Klark, ekspert i historikut tė ufo-ve. Dhe pėr kėdo, pėr tė cilin as kjo ndihmė nuk mjafton, tė gjithė tė pasionuarit mund tė blejnė njė material video tė punuar nga Nik Pop, njė nėpunės civil qė ka punuar gjatė nė Ministrinė e Mbrojtjes britanike nė kėtė sektor. Dhe ēfarė fshehin kėto arkiva?

Njė prej raporteve me ngjyra mė tė ndezura tė dokumentacionit mban datėn 1985 dhe i pėrket dikujt qė pohon se ka qenė nė kontakt me alienėt qė nė moshėn 7-vjeēare.

Pretendon se ka vizituar bazat e alienėve nė dy qytete tė Anglisė dhe se ka parė me sytė e vet njė mjet fluturues tė rrėzuar nė njė qytet tė tretė. "Pashė me sytė e mi se si pjesa e pėrparme e mjetit preku sipėrfaqen e ujit dhe se si mė pas u zhduk i tėri si tė qe njė qenie e padukshme", shkruan.

Pas kėsaj, pėrpiqet tė krijojė mundėsitė pėr njė takim mes alienit tė quajtur Algar dhe qeverisė britanike, por vazhdon duke rrėfyer se Algari qe vrarė nga alienėt e tjerė pėrpara se takimi tė kryhej. Njė tjetėr rrėfim mjaft i ngjyrosur i pėrket njė peshkatari 77-vjeēar.

Nė orėt e para tė mėngjesit tė 12 gushtit 1983, tregon se ka takuar qeniet qė udhėtonin mbi njė pjatė fluturuese. Qenė pak mė tė gjatė se njė metėr, qenė veshur me kostume jeshile dhe nė kokė mbanin helmeta me xhama tė zinj pėrpara.

Pasi e shėtitėn nėpėr mjetin fluturues i thanė: "Mund tė largohesh. Je shumė i moshuar pėr tė shėrbyer pėr ndonjė qėllim". Rrėfenja e peshkatarit mund tė lexohet nė faqen 67. Mė i besueshėm ėshtė raporti i vitit 1985, i bėrė nga stafi i njė helikopteri tė tipit "RAF Sea King".

E lodhur tashmė nga hamendėsimet dhe spekulimet e pafundme pėr UFO-t, nga teoricienėt e konspiracioneve dhe gazetarėt qė nuk i ndaheshin pėr vite, Ministria e Mbrojtjes sė Britanisė sė Madhe vendosi t‘i hapė tė gjitha dosjet qė zotėron mbi kėtė subjekt pėr publikun e gjerė.

Hapen dosjet e UFO-ve monitor kishin parė dy objekte qė udhėtonin me shpejtėsi rreth 5 mijė kilometra nė orė. Kushdo mund ta lexojė gjerė e gjatė rrėfimin nė faqen 39. Njė pjesė e mirė e kontakteve vizive me objekte tė panjohura janė raportuar nga forcat e policisė.

Njė ēerek ore pas mesnatės sė ditės sė Krishtlindjeve tė vitit 1985, njė grup prej tre policėsh ishte gjetur i papėrgatitur pėrpara njė drite tė bardhė nė zonėn Horsell. Nė faqen 233 mund tė gjendet njė tjetėr rrėfim i bėrė nga disa policė mė 26 prill tė vitit 2004. Tregimi ėshtė pasuruar edhe me vizatime dhe skica tė asaj qė kishin parė
atė natė.

Vatikani: Zoti nuk bie ndesh me alienėt

Pėr numrin njė tė astronomėve tė Vatikanit nuk ka asnjė konflikt mes besimit nė Zot dhe mundėsisė sė pranisė sė "vėllezėrve jashtėtokėsorė", ndoshta edhe mė tė pėrparuar se njerėzit.

"Pėr mendim tim ekziston jetė nė planetė tė tjerė", tha imzot Hose Gabriel Funes, njė jezuit 45-vjeēar qė kryeson Observatrin e Vatikanit, por njėherėsh shėrben edhe si kėshilltar shkencor i Papa Benediktit. "Si mund tė pėrjashtojmė idenė se jeta mund tė jetė zhvilluar edhe diku tjetėr", tha tė martėn gjatė njė interviste pėr gazetėn e Vatikanit "L‘Osservatore Romano", duke shpjeguar se numri i madh i galaktikave e bėnte shumė tė mundshme diēka tė tillė.

Pyetjes nėse qenė tė ngjashėm me njeriun apo mė tė zhvilluar, iu pėrgjigj:
"Sigurisht, nė njė univers kaq tė stėrmadh, kjo hipotezė nuk mund tė pėrjashtohet". Nė intervistėn me titull "Jashtėtokėsori ėshtė vėllai im", ai shtoi se nuk ka kurrfarė konflikti mes besimit nė Zot dhe pranisė sė krijesave jashtėtokėsore.

"Ashtu siē vėrejmė shumėllojshmėri krijesash mbi Tokė, mund tė gjenden edhe qenie tė tjera, mbase edhe inteligjente, tė krijuara gjithashtu nga Zoti. Kjo shkon ndesh me besimin tonė, pasi nuk mund t‘i vendosim limite lirisė krijuese tė Zotit", tha ai, pėr tė shtuar: "Pėrse tė mos flasim pėr vėllezėr jashtėtokėsorė? Edhe kjo do tė qe pjesė e krijimit".

Funes, i cili drejton njė observator me degė nė Romė dhe nė Arizonė, foli edhe pėr mundėsinė qė raca njerėzore tė jetė "delja e humbur" e universit: "Ndoshta diku larg ekzistojnė qenie tė tjera, nė marrėdhėnie tė shkėlqyera dhe tė drejtpėrdrejta me krijuesin".

"Big Bengu"? Tė krishterėt shpesh nuk kanė qenė dakord me shkencėtarėt lidhur me faktin nėse Bibla duhet lexuar fjalė pėr fjalė, ndėrkohė qė ēėshtje si kreacionizmi e Selia e Shenjte Vatikani: Zoti nuk bie ndesh me alienėt darvinizmi kanė shkaktuar debate tė nxehta.

Inkuizicioni e dėnoi Galileon nė shekullin XVII pasi tha se toka rrotullohej rreth diellit. Kisha katolike nuk e rehabilitoi deri nė vitin 1992.

Funes tha se dialogu mes besimit fetar dhe shkencės mund tė shkojė pėrpara nėse shkencėtarėt mėsojnė mė shumė rreth Biblės dhe kisha i vėren mė nga afėr progreset shkencore. Funes, me origjinė argjentinase, u shpreh se si astronom beson qė shpjegimi mė i mundshėm pėr zanafillėn e universit ėshtė "Big Bengu".

Por edhe nė kėtė rast tha se qėndrimi nuk shkonte ndesh me besimin nė Zot: "Zoti ėshtė Krijuesi. Krijimi ka njė arsye. Ne nuk jemi pjella tė rastėsisė...". "Si astronom vazhdoj tė besoj se

Zoti ėshtė krijuesi i universit dhe se nuk jemi produkt i njė ngjarjeje tė rastėsishme, por bij tė njė ati tė mirė, i cili ka pėr ne njė projekt ku dominon dashuria".

Njė ditė mund tė zbulohet jetė aliene

Astronautėt, tė cilėt u kthyen sė fundmi nga njė udhėtim nė hapėsirė, thanė tė hėnėn se ekzistenca e qenieve jashtėtokėsore ėshtė e mundshme.

"Jetė si e jona mund tė ekzistojė edhe diku tjetėr nėpėr univers", u tha reporterėve astronauti Takao Doi, i cili prej pak ditėsh ėshtė kthyer nga njė mision 16-ditor nė Stacionin hapėsinor Ndėrkombėtar.

Doi dhe kolegėt e tij thanė se nuk kishin parė me sytė e tyre asgjė qė ta vėrtetonte kėtė tezė, por duke iu referuar pėrmasave tė sistemeve galaktike, njė gjė e tillė ėshtė mė se mundshme.

Maik Foreman, njė prej specialistėve tė misionit tha: "Po t‘i shtyjmė kufijtė tanė shumė mė larg nga ē‘janė tani, jam i sigurt qė do t‘i hasim".

Nė dhjetor tė vitit tė shkuar, Nobutaka Maēimura, sekretari i Pėrgjithshėm i kabinetit qeveritar japonez, tha se qe tėrėsisht i bindur qė ufo-t ekzistojnė dhe se diku larg jetojnė alienė.

Nga Gazeta Shqip
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Neo prej 19.05.08 17:15

Sė fundi ministria britanike e mbrojtjes se bashku me arkivin kombėtar anglez kanė publikuar dokumenta sekrete rreth jashtetoksoreve.

Behet fjale pėr burime te shumta rreth alieneve te mbledhura nga njerėz te ndryshėm duke filluar qe nga qytetare te thjeshtė deri te zyrtare te shtetit britanik midis viteve 1978-2002.

Lidhja nga ku mund te lexohen kėto dokumenta ndodhet kėtu: http://ufos.nationalarchives.gov.uk/
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Angli - dosjet Ufo

Mesazh  Admin prej 17.07.08 18:27

Dosjet britanike mbi UFO-t, mė shumė pyetje se pėrgjigje

Ekzistojnė alienėt? Jemi vizituar nga jashtėtokėsorė? A ka parė ndokush vėrtetė mjete tė panjohura fluturuese? Tetė dosjet e bėra publike pėrpara disa ditėve nga Ministria Britanike e Mbrojtjes pėrmbajnė qindra raportime pėr vėrejtje objektesh tė panjohura fluturuese nė hapėsirėn kohore 1978 e 1987. Mes mijėra faqeve qė pėrmbajnė hasen dėshmi qė luhaten nga budallallėqet te mjaft interesantet.

Si kanė qenė kontaktet me UFO-t?

Disa mistere janė mė tė lehta pėr t‘u zgjidhur se tė tjerėt. Vėshtirė se duhet t‘i trembemi ndonjė pushtimi alien, pasi disa njerėz nė tė dalė tė njė pabi nė Tunbridxh Uells panė njė objekt tė ēuditshėm fluturues me drita tė forta tė kuqe e tė gjelbra. As nuk duhet tė prishim gjumin nga rrėfimi i njė zotėrie, i cili nė Veri tė Uellsit hasi njė objekt qė lėshonte dritė tė fortė dhe njė zhurmė "tė ngjashme me motorėt e avionėve" (Qė mund tė ketė qenė fare mirė edhe avion).

Por rrėfimi ndoshta mė mbresėlėnės ėshtė bėrė nė janarin e vitit 1985. Dėshmitari, pasi shpjegon se ėshtė kontaktuar nga jashtėtokėsorėt qė nė moshėn shtatėvjeēare, rrėfen se si ka qenė i pranishėm gjatė rrėzimit tė njė UFO-je nė lumin Mėrsi. Me tė prekur ujin, mjeti u zhduk. Nga sa tregon dėshmitari mėsohet se miku i tij jashtėtokėsor, Algari, pranon tė takohet me pėrfaqėsues qeveritarė britanikė, por vritet nga njė alien tjetėr pas 11 orėsh.

A provojnė raportimet se jashtėtokėsorėt ekzistojnė?

Pėr fat tė keq, Ministria Britanike e Mbrojtjes nuk u vihet pas raportimeve tė kėtij lloji deri nė ēastin kur bėhet i mundur identifikimi i njė UFO-je. I vetmi motiv qė i zgjon nga gjumi shfaqet nė ēastin kur ndonjė "mjet i huaj" shkel ilegalisht hapėsirėn ajrore mbretėrore. Kjo do tė thotė se nė raporte nuk flitet as pėr mjete tė panjohura qė mbahen diku nė ndonjė hangar, e as pėr alienė pas tryezave tė punės.

Por po t‘i vėresh me durim 450 faqet qė pėrbėjnė dosjet, nuk ka dyshim se duhet pranuar qė disa prej rrėfimeve tė bėjnė tė futesh nė mendime. Shumė prej tyre vijnė nga pilotė, kontrollorė tė trafikut ajror dhe policė. Njė raport i bėrė prej disa policėve nė Uoking pėrshkruan njė dritė tė bardhė qė zbret mbi sipėrfaqen e tokės. Dėshmia e tyre mban shėnimin: "Raport i besueshėm".

A zbulojnė ndonjė tė dhėnė periodike?

Jashtėtokėsorėt duket se nuk e kanė vizituar Britaninė, ashtu, kot sė koti. Raportet vijnė nga Devoni, Malet e Larta, Uellsi dhe Londra. Vėrehet edhe njė lloj prirjeje pėr t‘i dekoruar mjetet fluturuese me njė mori dritash e ngjyrash tė ndritshme. Njė UFO gjigand i vėrejtur nė Oksforshajėr nė vitin 1981 rrethohej nga drita tė kuqe, blu dhe tė bardha - ngjyrat qė pėrzgjedhim mė lehtėsisht. Ndėrsa njė tjetėr objekt fluturues i raportuar tre vjet mė pas ishte zbukuruar me mė shumė fantazi; kėsaj here ngjyrat qenė portokalli, tė bardha dhe tė gjelbra. Ndėrkaq kanė qenė tė formave dhe pėrmasave tė ndryshme. Mė tė shumtė janė ato tė formave konike, por gjenden edhe pėrshkrime mė tė pazakonta si njėri i vėrejtur nė Pleimuth nė formėn e cigares, ndėrkohė qė njė observator nga Noruiēi e pėrshkruan mjetin fluturues qė iu shfaq para syve nė formėn e njė "arkivoli tė sheshtė".

Cilat janė shpjegimet racionale?

Shumė nga raportet mund tė konsiderohen si fenomene tė zakonshme. Kushtet atmosferike mund tė kenė luajtur rol tė rėndėsishėm te shumė prej raportimeve. Netėt me re sigurisht qė i bėjnė raportet mė pak tė besueshme, por e njėjta gjė mund tė thuhet edhe pėr netėt e kthjellėta - yjet, planetėt apo objektet e tjera qiellore mund tė ngatėrrohen lehtė me gjėra mė tė pazakonta. Siē vėren Ministria Britanike e Mbrojtjes nė vitin 1979, "Venusi ngatėrrohet shumė shpesh". UFO tė tjera mund tė kenė qenė balona tė thjeshta meteorologjike, iluzione optike madje edhe halucinacione.

Cili ėshtė kėndvėshtrimi zyrtar i Ministrisė Britanike tė Mbrojtjes?

Sipas Nik Pop, i cili pėr ministrinė britanike ėshtė tamam i sė njėjtės rėndėsi qė ka nė serialin "X Files" agjenti Fok Mulder, disa prej tė dhėnave mė tė rėndėsishme nė kėtė aspekt vijnė pikėrisht falė qėndrimit tė ministrisė pėrpallė Ufologjisė. Ministra raporton pėr njė fjalim lidhur me kėtė temė qė do tė mbahet nė Dhomėn e Lordėve nė vitin 1979. "I ranė shumė shkurt", tregon Pop. Mėsohet se qeveria e shihte me shqetėsim rritjen e "Industrisė sė UFO-ve", e cila ėshtė shtuar ndjeshėm pas suksesit tė filmit "Takim i afėrt i llojit tė tretė", tė autorit Stiven Spilberg (1977). "Nuk ekziston asgjė qė tė bėjė tė mendohet se urologjia s‘ėshtė tjetėr veēse njė tufė me broēkulla", shkruan Ministria e Mbrojtjes.

E megjithatė, nėpėr korridoret e pushtetit gjendeshin njerėz tė cilėt besonin tek ekzistenca e jashtėtokėsorėve. Lordi Klankarti, i cili kėrkoi hapjen e njė debati nė Shtėpinė e Lordėve mbi kėtė subjekt, shkroi njė libėr me titull "Vizitorėt misteriozė", ku ia atribuonte pikėrisht UFO-ve zhdukjen e njė regjimenti britanik nė kohėn e fushatės sė Galipolit gjatė Luftės sė Parė Botėrore. Ushtarėt qenė zhdukur tė pėrpirė nga njė re. Sa pėr mungesėn e provave bėn me faj CIA-n amerikane. Sipas politikanit, ata kanė fshehur gjithēka.

Sa vlen e gjitha kjo?

Pėr sa i pėrket interesit tė publikut mbi dosjet, tashmė qė tė gjithė mund t‘i kenė nėpėr duar. Edhe vetė fakti qė Ministria e Mbrojtjes ka mbajtur dosje mbi kėtė temė pėr shumė njerėz pėrbėn interes tė veēantė. Amerikanėt ndalėn sė shqyrtuari raportet mbi hasjen e UFO-ve nė vitin 1969, pasi njė studim i zhvilluar nga Universiteti i Kolorados arriti nė pėrfundimin se 90 pėr qind e raportimeve mund tė shpjegoheshin si keqinterpretime mė se tė zakonshme. Ndėrkaq, Ministria Britanike e Mbrojtjes vazhdoi tė tregojė shumė interes pėr 10 pėrqindėshin tjetėr. Edhe arkivat kombėtare britanike vazhduan tė tregonin po kaq interes.

A do tė marrin fund teoritė e konspiracioneve?

Asnjė sasi dhe asnjė lloj dokumentacioni mbi UFO-t nuk do tė jetė nė gjendje tė kėnaqė disa mbėshtetės tė teorive konspirative. Kėta do tė vazhdojnė tė besojnė se kėto letra u janė paraqitur pėr t‘i shmangur nga e vėrteta. Vetėm pak orė pas publikimit tė dokumentacionit, Pop, i cili ndihmoi arkivat kombėtare nė pėrzgjedhjen e dokumenteve me pėrmbajtje mė tė rėndėsishme, mori njė mori mesazhesh pėrmes postės elektronike ku akuzohej si agjent dizinformues i sponsorizuar nga shteti.

Dosje tė ngjashme tė publikuara nga Franca vitin qė shkoi u konsideruan nga disa krejt pa vlerė, duke kėmbėngulur se qeveria vazhdonte tė mbante tė fshehta ato me pėrmbajtje tė rėndėsishme.

GSh

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ufo - anglezėt i kanė parė 4 herė nė 2008

Mesazh  Admin prej 18.07.08 20:17

Dėshmi UFO-sh; Anglezėt i kanė parė 4 herė nė 2008

Ministria e Mbrojtjes angleze para disa ditėve raportoi se vetėm pėr vitin 2007 janė marrė 135 shenja shikimi pėr jashtėtokėsorėt nė Angli dhe se 97 janė raportuar vetėm nė 2006-n.

Numri ka qenė duke “fluturuar” sė fundmi duke marrė si bazė raportimet, nga vėzhguesit okularė, tė cilėt kanė pohuar se nė tė shumtėn e rasteve kanė parė drita tė shndritshme, forma objektesh tė mysėta apo trekėndore madje edhe rrėmbime nga alienėt.

Por jo vetėm kaq, pasi UFO-t duket se e kanė marrė turizmin nė tokė shumė seriozisht sė fundmi, pėrfshi kėtu edhe vizitat e kėtij fillimviti edhe nė kontinentin e Amerikės.

E martė 12 shkurt 2008 / Disku fluturues mbi Portsmuth. Njė fotograf, i cili ndaloi pėr njė kapriēio profesionale pėr tė fotografuar natėn mund tė jetė njė tjetėr pėrgjigje aprovuese pėr skeptikėt mbi ekzistencėn e UFO-ve.

Fotografitė tregojnė njė objekt misterioz nė formėn e njė disku fluturues, pėr tė cilėn ekspertėt e UFO-ve thonė se mund tė jetė provė pėr ekzistencėn e kėtij fenomeni. Hab Rahman, njė fotograf i mprehtė u trullos kur pa imazhin nė sfondin e fotografive, kur i rishikoi disa nga fotografitė tė cilat i pati marrė natėn.

Habs, djali 28-vjeēar nga Portsmuth po ngiste makinėn nga puna pėr nė shtėpi pėrmes njė mjegulle tė trashė kur ai vendosi tė ndalonte dhe tė merrte ca fotografi nė natyrė.

Ai u tėrhoq lart dhe shkoi tė fotografonte nga njė makinė nė afėrsi tė Rrugės Komerciale tė Portsmuthit pak pas mesnate. Sapo mbėrriti nė shtėpi ai i transferoi fotot nė kompjuter dhe pa objektin misterioz nė to “nuk vura re asgjė gjatė kohės qė po fotografoja, por vetėm kur unė i afrova fotografitė pėr tė parė me detaje imazhet bėra dhe zbulimin tronditės”.

“Vėrtetė nuk jam i sigurt se ēfarė ėshtė por ēfarė mund tė jetė tjetėr?”, - vijoi ai. Hilary Porter, studiuese nė Tokėn Britanike dhe pjesėtare e Shoqatės se Mistereve Mbinatyrore pohon se mund tė bėhet fjalė pėr UFO.

Ėshtė e vėshtirė tė fotografosh njė UFO, por nė foto duket qė objekti ėshtė pasqyruar duke fluturuar nė mėnyrė anėsore ashtu sikurse disqet fluturuese normalisht fluturojnė.

Ministria e Mbrojtjes nuk do tė bėnte asnjė koment pėr fushėpamjet individuale dhe nuk mund tė kontrollonin pėr kalimin e ndonjė aeroplani nė afėrsi tė vendit ku ishin marrė fotot.

15 shkurt 2008/ Nė njė gazetė tjetėr tė pėrditshme angleze shkruhej se gjatė njė udhėtimi familjar, nė datėn 9 shkurt rreth orės 06:20 tė pasdites ata panė njė objekt me formė tė ēuditshme tė lėvizte nė qiell deri sa u zhduk.

Familja kėrkoi qė tė mbeste anonime nga frika se mos talleshin nga njerėzit. Nėna shtoi se objekti ishte tepėr i madh, me ngjyrė tė errėt nė formė trekėndėshi, gjė qė bėnte tė vėshtirė pėrcaktimin e mėnyrės sė lėvizjes. Ajo madje shtoi se i shihte e ēuditshme se pse ky lajm nuk ishte bėrė publik pasi mė lartė objektit fluturues, fluturonte dhe njė helikopter dhe po i drejtonte dritat nga UFO-t.

19 janar 20008/ Njė akademike mbeti e shokuar kur ajo po kontrollonte fotot e marra nga turistėt, nga horizonti i Londrės dhe pikėshėnoi atė ēka dukej si pjatė fluturuese. Akademikja e Karolina, Slavka Mueller, e Universitetit tė Exeteri-t ishte nė Londėr pėr fundjavėn kur ajo mori disa fotografi tė shenjave me kamerėn e celularit tė saj.

Por kur ajo ju rikthye fotografive pėr t’i parė edhe njėherė mė 19 janar tė kėtij viti, nė pamjet e Urės sė Kullės dhe tė Syrit tė Londrės ajo u shokua pasi pa njė UFO. Dhe ekspertėt janė tė bindur qė bėhet fjalė pėr njė ngjarje tė vėrtetė dhe aspak pėr njė iluzion optik.

Karolina tha se “ajo qė ėshtė shumė e ēuditshme pėr kėtė fakt ėshtė se ne nuk e pamė kėtė objekt nė qiell, ndėrkohė qė po bėja fotografitė, unė e zbulova kėtė vetėm kur i hodha fotografitė nė kompjuter dhe deri atėherė nuk i kisha parė fotografitė asnjėherė.

Imazhet e bėra rreth orės 3:50 tė mėngjesit ishin marrė tetė minuta nė largėsi nga njėra tjetra kur Karolina dhe dy shokėt e saj u mblodhėn nė Qendrėn e Londrės.

UFO-ja ėshtė njė engjėll dhe duket sikur lėshon njė dritė misterioze tė kaltėr”. Karolina shtoi se “askush nga ne mund tė arrijė tė japė njė pėrgjigje tė arsyetuar se pėr ēfarė bėhej fjalė.

Madje, njėri nga miqtė e mi, shoferi, ka lindur nė Londėr dhe po si unė dhe ai nuk di tė mė japė njė pėrgjigje tė arsyetuar. Ai thotė se asnjėherė nuk ka parė diēka tė tillė dhe definitisht nuk ka asnjė ndėrtesė nė kėtė zone qė tė ngjajė sado pak me imazhet.

Ekspertėt e UFO-ve kanė “kruar kokat” shumė pėrpara se kėtyre informacioneve tė reja. Editorėt, kameramanėt dhe kėrkuesi i UFO-ve, Chris Martin, tha “po kėrkoja pėr prova pėr tė parė qė kėto imazhe ishin tė fabrikuara, pra false, dhe nuk mund atė gjeja asnjė tė tillė.

Ėshtė e paprecedentė sepse ajo dha tre fotografi, tė cilat sė bashku tregonin edhe fluturimin e objektit. Vlerėsimi im pėr kėtė ngjarje ėshtė se, kėto fotografi janė mė se tė vėrteta dhe nuk janė manipuluar dixhitalisht apo pėr tė na vėnė nė lojė.

Ai shtoi “kėto fotografi janė pėr opinionin tim si studiues i UFO-ve absolutisht shtangėse dhe tregojnė njė objekt real i drejtuar nga forca kontrolli superinteligjente. Ai ėshtė njė objekt klasik fluturues me formėn e diskut.

17 janar 2008/ Duzina dėshmitarėsh nė Teksas raportojnė pėr UFO. Nė Stefenvill tė Teksasit disa duzina njerėzish duke pėrfshirė kėtu edhe njė pilot, njė kryetar konteje dhe disa biznesmen kėmbėngulin se kanė pare njė objekt me drita tė shndritshme, duke fluturuar nė heshtje nė lartėsi tė ulėt por me shpejtėsi tė madhe.

Edhe pas pohimeve tė shumė dėshmitarėve si dhe njė piloti, zyrtarėt e qeverisė nga ana tjetėr kėmbėngulin se duhet tė ketė njė shpjegim logjik pėr kėtė ngjarje. Nėse do tė isha vetėm unė dėshmitari okular i diskut fluturues, do tė mendoja se isha ēmendur ndoshta por fakti qė dėgjova edhe dhjetėra njerėz tė tjerė, me tė njėjtat pėrshkrime dhe detaje mė lehtėsuan shumė”, – tha makinisti Riki Sorells.

Nga Lorena Kollobani

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Anglezėt besojnė nė jashtėtokėsorė

Mesazh  Jon prej 16.12.08 11:35

Anglezėt mė tepėr besojnė nė jashtėtokėsorė, se sa nė Zot

Anglezėt me tepėr besojnė se ekzistojnė UFO dhe qenie jashtėtokėsore, se sa njė Zot i plotfuqishėm, tregojnė hulumtimet e fundit tė publikuara nė gazetėn londineze ‘’Telegraf’’.

Kėshtu qė, 54% e tė anketuarve pohojnė se janė fetarė dhe besojnė nė Zot, ndėrsa 58% se besojnė nė njė fuqi mbinatyrore.

Kėrkimi ka zbuluar se gratė besojnė mė sė shumti nė fuqi mbinatyrore, ndėrsa 25% e tyre kanė pohuar se tė paktėn njė herė nė jetė kanė pasur takime me fenomene paranormale.

Hulumtimi ka pėrfshi gjithsej 3000 njerėz dhe ėshtė realizuar pas editimit pėr tregun e gjerė tė DVD edicionit ‘’Dosja X’’, njė grumbuj dokumentarėsh kushtuar fenomeneve paranormale dhe ekzistencės tė jashtėtokėsorėve.

Petrit Bexheti
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Britanikėt i gjuajnė Ufot

Mesazh  Admin prej 28.01.09 1:54

Britanikėt i gjuajnė UFO-tNjė ish-zyrtar i Ministrisė sė Mbrojtjes i Britanisė thotė se forcat ajrore britanike vazhdimisht kanė hapur zjarr kundėr UFO-ve.

Deri tani, sidoqoftė, nuk kanė arritur tė qėllojnė objekte tė UFO-ve. Por kjo nuk e ndryshon faktin se Forcat Ajrore Mbretėrore nė fshehtėsinė mė tė madhe, kanė marrė urdhėr pėr t'i rrėzuar UFO-t.

Kėto i pretendon ish-zyrtari i Ministrisė sė Mbrojtjes tė Britanisė, Nick Pope, sipas gazetės angleze, The Sun.

"Unė i di rastet kur janė dhėnė urdhra pėr tė hapur zjarr kundėr UFO-ve," tha pėr The Sun, Nick Pope.

Pope, 43-vjeēar, nga Londra, thotė se urdhrat pėr "t'i rrėzuar" UFO-t janė dhėnė nėn direktiva shumė sekrete, qė kur kanė filluar nė vitet 1980.

Urdhrat janė dhėnė nėse ne kemi vėrejtur objekte qė vlerėsoheshin si kėrcėnime.

Por, akoma asnjė armė ajrore nuk ka arritur qė ta rrėzojė ndonjė UFO, por ėshtė vetėm ēėshtje kohe kur kjo do tė ndodhė, thotė Nick Pope.

"Mendoj se do ta rrėzojmė ndonjė UFO.Ne gjithnjė e mė shumė jemi duke zhvilluar armė tė sofistikuara " thotė ai.

Mė herėt gjatė kėtij muaji, The Sun kishte shkruar rreth asaj qė besohej se ishte njė UFO qė e kishte goditur njė turbinė tė ajrit nė Conisholme, Lincs.

Banorėt atje kishin parė "drita tė ēuditshme" qė vinin nga turbina e ajrit e lartė 90 metra.

Por ēdo betejė me alienėt do tė mbahet sekret, sipas z. Pope, i cili ka punuar pėr 21 vjet nė Ministrinė e Mbrojtjes.

"Publiku kurrė s'do t'i dijė kėto gjėra, pėrveē nėse ndonjė objekt i UFO-ve rrėzohet nė ndonjė zonė tė populluar."

The Sun

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Angli - dosjet Ufo

Mesazh  Admin prej 01.02.09 3:22

Anglia hap dosjet sekrete pėr UFO-t

Nė korrik tė viti 2008 ėshtė radha e Britanisė sė Madhe, por nė 2008-ėn i ka hapur dosjet Franca dhe Ekuadori. Hapja e dosjeve do procedojė gradualisht.

Dokumentet mė interesante janė ato qė kanė lidhje me raportet e ish-KGB-sė (127 faqe tė dhėnash pėr ngjarjet jonormale), si dhe njė dėshmi qė mbėrrin nė Ekuador. Kjo lidhet dhe me njė ngjarje tė ndodhur ditėt e fundit.

Nė Uells, para disa ditėsh ishte pjesa e fundit e njė historie pambarim: tre shoferė helikopterėsh kanė deklaruar se kanė parė njė objekt tė ēuditshėm qė prodhonte drita tė forta dhe se janė pėrpjekur ta ndjekin.

Nuk kanė arritur sepse nė njė farė pike, objekti ėshtė zhdukur. Kėta tre ushtarakė dhe operativė, ēka do tė thotė se janė njerėz tė detyruar tė kontrollojnė metodat dhe rregullat: ngjarja e tyre minimalisht duhet tė peshohet me vėmendje, sepse objektet e tilla tė paidentifikuara nuk kanė munguar asnjėherė.

Hapja e dosjeve

UFO-t dhe ufologjia vazhdojnė tė jenė aktualitet, ndaj duhet pranuar se ato nuk kanė dalė kurrė nga moda. Pėrpara fakteve nė Uells, ka pasur vėzhgime objektesh tė paidentifikuara nė Feniks, SHBA. Mė pas, janė hapat e ndėrmarrė nga qeveritė e ndryshme pėr deklasifikimin e dosjeve X, qė kanė lidhje me ēėshtjen.

Nė korrik tė kėtij viti ėshtė radha e Britanisė sė Madhe, por nė 2008-ėn i ka hapur dosjet Franca dhe Ekuadori. Hapja e dosjeve do procedojė gradualisht. Dokumentet mė interesante janė ato qė kanė lidhje me raportet e ish-KGB-sė (127 faqe tė dhėnash pėr ngjarjet jonormale), si dhe njė dėshmi qė mbėrrin nė Ekuador.

Nė kufi tė 44 rasteve tė deklasifikuar, njė zyrtar, Ulliam Salgago pranon pa asnjė hije dyshimi se "ka objekte fluturuese me origjinė jashtėtokėsore nė atmosferėn tonė dhe se duhet tė ndajmė hapėsirėn tonė me qenie tė botėve tė tjera".

Po pse kėto qeveri po hapin dosjet nė kėtė kohė? "Fenomeni UFO ėshtė kthyer nė njė fenomen masiv, ka nevojė pėr njė pėrgijgje", shprehet Enrico Baēarini, drejtues i Qendrės Ufologjike Kombėtare (CUN) nė Itali.

Dhjetėra studime nga qeveri tė ndryshme botėrore, kanė prodhuar mė shumė pyetje se pėrgjigje. Mbetet pėr tė kuptuar tashmė nėse zgjedhja lidhet me mundėsinė "Teoria e pėrshtatjes me fenomenin ndiqet nga shumė qeveri tė vetėdijshme, jo gjithēka ėshtė thėnė", deklaron CUN. Frika ėshtė tek shoku kulturor qė mund tė shkaktojnė informacione tė tilla. Ndėrkohė, nė gjithė botėn rritet dėshira pėr alienėt.

Kjo ndodh, jo vetėm pėr pėrbėrėsit e jashtėzakonshėm tė fenomenit, por edhe pėr faktin se po rritet gjithnjė e mė shumė vetėdija se jeta nuk ėshtė pronė ekskluzive e tokės.

Libri blu

Projekti "Blue Book" (Libri blu) ishte njė prej serive sistematike tė studimit e verifikimit tė UFO-ve (Objekteve fluturuese tė paidentifikuara), i kryer nga Forcat Ajrore Amerikane (U.S.A.F).

Ky projekt filloi nė vitin 1952 dhe ishte ringjallja e dytė e njė studimi tė kėtij lloji. Urdhri pėr pezullimin e kėtij projekti u dha nė dhjetor tė vitit 1969. Projekti "Blue Book" kishte dy qėllime: tė pėrcaktonte nėse UFO-t ishin kėrcėnim pėr sigurinė kombėtare dhe tė analizonte shkencėrisht tė dhėnat qė kishin lidhje me UFO-t.

Nė kohėn qė "Blue Book" u pezullua, kishte mbledhur rreth 12,500 raportime mbi objektet fluturuese tė paidentifikuara duke arritur nė pėrfundimin se shumica e tyre ishin keqinterpretime tė fenomeneve natyrore si retė, yjet, etj, apo objekte fluturuese tė zakonshėm. Disa prej tyre u cilėsuan si mashtrime.

Raportimet mbi UFO-t janė tė arkivuara dhe janė tė disponueshme nėn "Aktin e lirisė sė informimit", por emrat dhe informacionet personale tė gjithė dėshmitarėve janė redaktuar.

UFO

Njė objekt fluturues i paidentifikuar ose ndryshe, "UFO" quhet ēdo objekt i dukshėm, i cili nuk mund tė identifikohet nga vėzhguesi dhe qė mbetet i paidentifikuar pas hetimeve.

Nė kulturėn popullore, termi "UFO" shpesh pėrdoret pėr t'iu referuar ēdo anijeje hapėsinore hipotetike apo tė paprovuar aliene. Termi "pjatės fluturuese" pėrdoret po kaq shpesh. por raporte "UFO"-sh janė bėrė edhe mė tė zakonshme kur janė publikuar fillimisht nė Shtetet e Bashkuara, nė vitin 1947. Me dhjetėra mijėra raportimesh "UFO"-sh janė bėrė qė nga ajo ditė nė tė gjithė botėn.

Megjithatė edhe mė shumė pamje mbeten tė paraportuara, pėr shkak tė frikės ndaj shoqėrisė dhe pėr stigmėn shoqėrore qė rrethon subjektin e "UFO"-ve, dhe pėr shkak se shumė vende nuk kanė autoritetin zyrtar tė sanksionuar pėr tė marrė dhe pėr tė vlerėsuar raportet e "UFO"-ve. Sapo njė "UFO" identifikohet si njė objekt i njohur (pėr shembull njė mjet ajror apo njė balonė), atėherė nuk klasifikohet mė si njė "UFO" dhe riklasifikohet pėrsėri si njė objekt i paidentifikuar.

Historia

Fenomene tė pazakonta ajrore janė raportuar gjatė gjithė historisė. Shumė prej kėtyre fenomeneve padyshim qė janė astronomik nė natyrė: Kometa, meteorė tė shndritshėm, njėri apo tė pestė planetėt qė mund tė shihen me syrin e zbuluar, udhėkryqe planetare apo fenomene optikė atmosferikė si lloje tė ndryshme resh.

Raportime tė tjera historike duken se e sfidojnė shpjegimin prozaik, por vlerėsimi i tė dhėnave tė tilla ėshtė i vėshtirė, meqė informacioni nė njė dokument historik mund tė jetė i pamjaftueshėm pėr tė bėrė njė vlerėsim praktik.

Pėr mė tepėr, shkalla nė tė cilėn njė raport historik nuk e pėrshkruan me kujdes apo madje e zbukuron ndodhinė, njė fenomen i vėzhguar ėshtė mjaft i vėshtirė tė vlerėsohet.

* Ramayana e lashtė hindu e pėrshkruan pėrdorimin e makinave tė ndėrlikuara fluturuese, tė cilat janė bėrė objekt i spekulimeve ufologjike.

* Gjatė mbretėrimit tė faraonit Thutmose III, gjatė vitit 1450 para Krishtit, ekziston njė pėrshkrim i shumė "rrathėve prej zjarri", mė tė shndritshme se dielli dhe rreth 5 metra nė masė, tė cilat janė shfaqur nė ditė tė ndryshme. Ato mė nė fund kanė zbritur nga qielli.

* Autori romak, Iulius Obsequens, shkruan se nė vitin 99 para Krishtit, "nė kohėn e perėndimit nė Tarquinia, njė objekt i rrumbullakėt si njė glob, njė mburojė rrethore, mori rrugėn nga qielli nga perėndimi pėr nė lindje".

* Nė shtator tė vitit 1235, gjeneral Kujo Yoritsune dhe ushtria e tij, vėzhguan rrathė tė paidentifikuar drite nė modele tė ērregullta nė qiell, natėn pranė Koyoto, Japoni. Kėshilluesit e gjeneralit i thanė tė mos shqetėsohej, ishte thjesht era qė bėnte qė yjet tė lėkundeshin.

* Nė 14 prill tė vitit 1561, qielli mbi Nuremberg, Gjermani, thuhet tė jetė mbushur me njė mori objektesh qė dukej se ishin pėrfshirė nė njė betejė ajrore. Sfera dhe disqe tė vegjėl thuhet se kanė dalė nga cilindra tė mėdhenj.

Kėto ngjarje janė trajtuar si ogure tė mbinatyrshme, engjėj dhe shenja tė tjera fetare. Disa hetues kontemporanė besojnė se ata janė ekuivalenti i lashtė i raportimeve moderne tė UFO-ve.

Rastet e para tė raportimit tė UFO-ve nė histori

Para se termat "pjata fluturuese" dhe "UFO" tė shpikeshin, ka pasur njė numėr tė madh raportimesh pėr fenomene tė ēuditshme dhe tė paidentifikuara. Kėto raportime datojnė qė nga mesi i shekullit tė 19-tė dhe deri nė fillim tė shekullit tė 20-tė. Ato pėrfshijnė:
* Nė qershor tė vitit 1868, hetuesit e kėtij fenomeni pėrkufizojnė pamjen e parė moderne tė dokumentuar dhe ajo ka ndodhur nė qytetin Copiago, Kil.

* Nė 25 janar tė vitit 1878, "Denison Daily News" shkroi se njė fermer nga vendi, John Martin, kishte raportuar se kishte parė njė objekt fluturues tė madh, tė errėt dhe rrethor, qė i ngjante njė tullumbaceje fluturuese "me njė shpejtėsi tė mahnitshme". Ai e krahasoi masėn e saj kur i qėndroi mbi kokė me atė tė "njė pjate filxhani tė madhe".

* Raportime tė "anijeve kozmike tė mistershme" janė shfaqur nė vitet 1887 dhe vitet 1896-'97, dhe njė tjetėr valė ngjarjesh tė tilla kanė ndodhur nė vitet 1909-'12 nė New England, Evropė dhe nė Zelandėn e Re.

* Nė 28 shkurt tė vitit 1904, tre anėtarė ekuipazhi tė "USS Supply", 300 milje nė perėndim tė San Franciskos, tė raportuar nga lejtnant Frank Schofield, qė mė vonė ėshtė bėrė kryekomandanti i Flotės sė Betejės sė Paqėsorit.

Schofield shkroi pėr tre objekte tė kuq tė shndritshėm dhe rrethorė tė cilėt fluturonin nė njė formacion skalioni qė ėshtė afruar pranė reve, mė vonė ka ndėrruar kurs dhe ėshtė "ngjitur" mbi re, duke u ngritur menjėherė larg tokės pas 2 ose 3 minutash. Mė i madhi kishte njė pamje tė dukshme, sa pėr gjashtė diej.

* Njė fenomen i pazakontė ka ndodhur mė 17 nėntor tė vitit 1882, i cili ėshtė vėzhguar nga astronomi Edward Walter Maunder, nga "Greenwich Royal Observatory" dhe nga disa astronomė tė tjerė evropianė. Raporte tė ndryshme pėr ngjarje tė UFO-ve janė shkruar nė revistėn "Nature" dhe nė gazeta tė tjera shkencore.

Maunder tek "The Observatory" raportoi njė "vizitor tė ēuditshėm qiellor", i cili kishte formėn e diskut, formė siluri, formėn e aksit apo ndoshta si njė aerostat zepelini. (Kėshtu pėrshkruhej nė vitin 1916).

Ishte mė e shndritshme se shfaqjet e dukshme mėngjesore, cepat i kishte tė pėrcaktuar mirė dhe ishte i zbehtė nė qendėr, nė ngjyrė tė bardhė nė tė gjelbėr, rreth 30 gradė i gjatė dhe 3 gratė i gjerė. Ai lėvizte me vendosmėri nė qiellin e veriut, nė mė pak se 2 minuta nga lindja drejt perėndimit.

Maunder tha se ishte shumė i ndryshėm nė karakteristika nga njė top meteori apo ēdo auroral tjetėr qė kishte parė. Megjithatė, Maunder (dhe disa astronomė tė tjerė) mendonin se me siguri kishte lidhje me stuhinė magnetike tė njollave diellore qė kanė ndodhur nė tė njėjtėn kohė. Maunder i quajti ato "rrezja mėngjesore".

* Incidenti i quajtur "Fatima" apo "Mrekullia e diellit", ka pasur dėshmitarė me dhjetėra mijėra njerėz nė Fatima, Portugali, mė 13 tetor tė vitit 1917.

* Mė 5 gusht tė vitit 1926, ndėrsa udhėtonte nė malet Humboldt tė krahinės Kokonor tė Tibetit, Nicholas Roerich raportoi se anėtarėt e ekspeditės sė tij kanė parė lart nė qiell njė shqiponjė, tė cilėn po e vėzhgonin, "diēka tė madhe dhe tė shndritshme qė pasqyronte diellin, si njė vezė gjigante qė lėvizte me njė shpejtėsi tė madhe" (nga ditari i udhėtimeve nė Altai-Himalaja, i publikuar nė vitin 1929).

Edhe pse Roerich nuk e thotė se ēfarė mendonte se do tė kishte qenė objekti, nė pasazhet mė poshtė diskutohen dėshmimet teozofike tė civilizimeve tė lashta dhe teknologjinė e tyre.

* Nė teatrot ajrore evropiane dhe japoneze gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, "Luftėtarėt-Fu" (topa me forma tė shndritshme qė ndiqnin anijet hapėsinore), janė raportuar nga pilotė tė Aleatėve dhe Boshtit.

* Mė 25 shkurt tė vitit 1942, Ushtria Amerikane gjurmoi njė mjet hapėsinor nė radar mbi Los Anxhelos, nė krahinėn e Kalifornias. Anija qėndroi lart edhe pse ndėrkohė kishin kaluar 20 minuta. Origjina e anijes nuk ėshtė identifikuar asnjėherė. Incidenti mė vonė u bė i njohur si Beteja e Los Anxhelosit ose sulmi ajror i Bregut Perėndimor.

* Nė vitin 1946, ka pasur mė shumė se 2 mijė raporte tė anijeve tė paidentifikuara nė vendet skandinave, sė bashku me raporte tė izoluara nga Franca, Portugalia, Italia dhe Greqia, tė cilat mė vonė janė quajtur "breshėria ruse", dhe mė vonė si "raketa fantazmė", pėr shkak se mendohej se kėto objekte misterioze ishin teste ruse tė raketave tė kapura gjermane Vi dhe V2.

Mė vonė doli se nuk ishte ky shpjegimi i saktė dhe fenomeni mbetet i pashpjeguar. Mė shumė se 200 tė tilla janė gjurmuar nė radar dhe mendohet se janė "objekte reale fizike" nga ushtria suedeze. Njė fraksion i rėndėsishėm i pjesės sė mbetur mendohet se ka qenė njė fenomen i keqidentifikuar natyror, si pėr shembull meteorė.

Blendina Cara

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Admin prej 22.03.09 15:46

Fotografohen UFO-t

22.03.2009Njė punėtor britanik qė punonte nė ēatinė e njė pallati nė Convent Garden nė Londėr, ka
fotografuar me celularin e tij njė grup objektesh, pėr tė cilat pretendon se janė UFO.

Nė fakt ai nuk i kishte vėnė re, por kur i ka shkarkuar nė kompjuter fotot, ka pikasur katėr
objektet fluturuese. Pėrveē orės Big Ben, Westminsterit dhe Syrit tė Londrės, celulari ka
fotografuar edhe katėr UFO-t.

Fotoja e Derek Burton-it ėshtė publikuar nga "Daily Telegraph".

Burton punonte nė katin e 16 tė Orion House, kur ka vendosur tė bėjė disa foto tė qytetit nga lart pėr t'ia ēuar sė shoqes, qė nuk kalon shpesh nga qendra e Londrės.

Njė burim tha pėr gazetėn "The Telegraph" se fotot nuk janė tė montuara.


Edituar pėr herė tė fundit nga Explorer nė 30.08.09 23:39, edituar 1 herė gjithsej

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Jon prej 06.12.09 15:13

Britania ndal hetimet pėr UFO-t

E vėrteta-dhe fluturaket e paidentifikuara (UFO)-ndoshta gjenden diku jashtė aty, por askush mė nė radhėt e ushtrisė sė Britanisė nuk dėshiron tė dėgjojė mė.

Ministria e Mbrojtjes nė heshtje ka mbyllur vijėn e saj tė nxehtė tė komunikimit pėr UFO-t dhe nuk do tė zhvillojė mė hetime nė lidhje me informatat mė tė reja pėr vėrejtjen e fluturakeve tė paidentifikuara.

Veteranėt e pėrfshirė nė kėto hetime kanė theksuar se do t’i japin fund pėrpjekjeve, pėr tė zbuluar njė prej enigmave mė tė mėdha tė te gjitha kohėrave.

Britanikėt, tė cilėt mendojnė se kanė parė UFO, nuk do tė kenė mė nė shėrbim njėsinė hetuese tė forcave tė armatosura tė mbretėreshės.

Vendimi pėr tė mos ju pėrgjigjur informatave pėr UFO dhe qė kėto raste mos tė hetohen mė ka hidhėruar shumė britanikė, tė cilėt janė tė mendimit se hulumtimet e kėtilla janė tė domosdoshme.

“Mendoj se ėshtė kjo njė ēmenduri, ngase kjo mund tė kėrcėnojė sigurinė tonė kombėtare. Ne e marrim kėtė seriozisht. Ne e dimė se gjėrat nganjėherė mund tė shpjegohen si fenomene natyrore, por mund tė ketė gjėra, qė nuk janė tė tilla. Mendoj se qeveria e di fare mirė se ēfarė po ndodh atje lart dhe se po e fsheh kėtė”, tha Roy Lake, themelues i Grupit pėr Studimin e UFO-ve nė Londėr.

Vija e nxehtė e komunikimit ka operuar qė nga viti 1959. Ushtria deri me tani nuk ka marrė ndonjė qėndrim pėr ekzistencėn apo mos-ekzistencėn e UFO-ve, por ka ardhur nė pėrfundim se gjatė pesė dekadave tė fundit, asnjė prej 12 mijė rasteve tė raportuara tė vėrejtjes sė UFO-ve nuk ka paraqitur kėrcėnim pėr sigurinė kombėtare tė Britanisė.

“Asnjė nga rastet e raportuara tė vėrejtjes sė UFO-ve nuk kanė ofruar dėshmi tė besueshme pėr ekzistencėn e jetės jashtėtokėsore”, deklaroi njė zėdhėnės i Ministrisė sė Mbrojtjes.

Ky zėdhėnės theksoi se me mbylljen e shėrbimit pėr hetimin e UFO-ve, ushtria pėr ēdo vit do tė kursejė nga 73 mijė dollarė, duke theksuar se ėshtė mė mirė qė kėto para tė shpenzohet pėr tė ndihmuar forcat britanike nė Afganistan.

Nick Pope, i cili me vite me radhė ka ndihmuar ushtrinė, gjatė hetimit tė rasteve tė UFO-ve, e cilėsoi si tė gabuar kėtė vendim.

“Ėshtė ky njė turp i madh. Ėshtė ky fundi i 50 viteve tė hulumtimeve nė lidhje me njė prej enigmave mė tė mėdha tė kohės tonė”, tha ai.

Pope theksoi se ky vendim do tė dėmtojė sigurinė kombėtare tė Britanisė.

Gjatė njė ligjėrate nė vitin 1996, fizicienti i famshėm britanik, Stephen Haėking, kishte theksuar se me UFO-t lėvizin qeniet nga pjesėt tjera tė gjithėsisė.

Forcat ajrore tė SHBA-sė kanė theksuar se qė nga viti 1969 ato nuk kanė hetuar mė rastet e UFO-ve, kur i dhanė fund projektit Blue Book, i cili ka hulumtuar 12.600 raste tė UFO-ve, pėrfshirė kėtu edhe 700 prej tyre, tė cilat nuk janė shpjeguar asnjėherė.

Kanadaja ende heton raportet pėr UFO apo tė gjitha kėrcėnimet tjera ndaj territorit tė Kanadasė, ka theksuar zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme tė Kanadasė, Rob Bungay.

Disa raporte pėr UFO-t dukej se ishin mjaft tė besueshme, si dėshmia e disa kontrolluesve tė trafikut ajror nė vitin 1984, tė cilėt theksuan se njė fluturake e paidentifikuar kishte ateruar nė njė aeroport tė vogėl, pėr t’u ngritur mė pas nga aty me njė shpejtėsi tejet tė madhe.

Opinioni publik nė Britani duket se ėshtė i pėrēarė nė lidhje me atė se a duhet apo jo tė mbahet i hapur shėrbimi pėr hetimin e rasteve tė UFO-ve.

Zyrtari pėr zhvillim nga Manchesteri, Andreė Mac Donald, thotė se ėshtė e arsyeshme qė tė merret ky vendim, pasi qė hetimet gjatė pesė dekadave tė kaluara nuk kanė dhėnė ndonjė rezultat.

“Nuk besoj nė ekzistencėn e tyre. Nėse vija e nxehtė ka qenė e hapur pėr pesė dekada dhe nuk ėshtė zbuluar asgjė, atėherė ka ardhur koha qė t’i japim fund kėrkimit”, tha Mac Donald.

Por banorja e Londrės, Rachel Keane, thotė se kjo vijė e nxehtė ėshtė e rėndėsishme.

“Kush mund tė thotė se atje jashtė nuk ka asgjė? Nėse ka, atėherė ėshtė paksa e frikshme se nuk do tė ekzistojė askush pėr ta njoftuar. Mendoj se dikush ėshtė jashtė atje dhe se neve duhet tė na ofrohet mundėsia qė tė raportojmė, nėse shohim ndonjė gjė tė pazakonshme”, theksoi Keane.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Skoci - UFO

Mesazh  Jon prej 30.12.09 9:01

Dritė mbi misterin mė tė madh tė UFO-s nė SkociIncidenti A70 pėrbėn njė pjesė tė madhe tė librit mė tė fundit tė Malcolm, Dosjet e UFO-s nė Skoci, i cili analizon shfaqje tė ndryshme tė kėtyre fenomeneve nėpėr Skoci gjatė viteve tė fundit. Pėr momentin ai ėshtė duke ndihmuar producentė filmash qė kanė nė plan ta kthejnė kėtė histori nė njė film.

Malcolm si dhe tė dy protagonistėt e incidentit janė kontraktuar tashmė nga prodhues filmash dhe atyre nuk u lejohet qė tė flasin publikisht nė lidhje me incidentin A70.

Njė libėr i ri, tashmė shumė i kėrkuar eksploron botėn e mistershme tė UFO-ve dhe shfaqjeve tė tyre nė Skoci, si dhe rrėfen deri nė hollėsi tė parin rast tė raportuar nė kėtė vend tė rrėmbimit prej alienėve. Shkrimtari dhe investiguesi Malcolm Robinson ka hetuar nė lidhje me incidentin qė ndodhi teksa dy shokė, Garry Wood dhe Colin Wright, tashmė respektivisht 46 dhe 42 vjeē ishin duke ecur me makinėn e tyre nė fshatin e Tarbrax, West Lothian, 17 vjet mė parė. Udhėtimi i tyre duhej tė zgjaste 30 minuta.

Dhe kur mbėrritėn nė destinacion, ata ishin njė orė e gjysmė me vonesė, dhe pėr mė tepėr, nuk ishin nė gjendje tė llogarisnin kohėn.

Mė vonė, nė gjendje hipnoze, ata arritėn tė kujtojnė deri nė detaje befasues se si njė anije kozmike u ndal mu pėrpara tyre, ata u morėn me forcė brenda saj, u zhveshėn dhe u ekzaminuan nga krijesa tė ēuditshme, pėrpara se tė riktheheshin pėrsėri nė Tokė. Tė dy burrat nuk e kanė ndryshuar asnjėherė versionin e tyre tė historisė, e madje kanė kaluar edhe njė test tė detektorit tė gėnjeshtrave nė televizion. Pėrvoja e tyre tashmė pėrmendet si ‘Incidenti A70”.

Malcolm, themelues i Investigimeve tė Fenomeneve tė Ēuditshme dhe njė ekspert i njohur i ēėshtjeve tė UFO-ve, kreu njė investigim tė hollėsishėm tė pretendimeve tė tyre, dhe ky investigim pati njė impakt tė thellė tek ai. Pasi rasti u bė publik, ai deklaroi: “Unė kam qenė njė skeptik i thekur. Me tė vėrtetė mendoja qė nuk kishin pikė vlere kėto pėrralla pėr makina dhe disqe qė fluturonin nėpėr qiejt e Skocisė.

Por, pasi angazhohesh fizikisht nė investigimin e kėtyre subjekteve, atėherė duhet qė tė kapėrcesh me tė vėrtetė gardhin. Pas disa vitesh investigime, ka tė dhėna tė mjaftueshme pėr tė bėrė tė vlefshme deklaratat e njerėzve qė i kanė thėnė kėto gjėra”.

Incidenti A70 pėrbėn njė pjesė tė madhe tė librit mė tė fundit tė Malcolm, Dosjet e UFO-s nė Skoci, i cili analizon shfaqje tė ndryshme tė kėtyre fenomeneve nėpėr Skoci gjatė viteve tė fundit. Pėr momentin ai ėshtė duke ndihmuar producentė filmash qė kanė nė plan ta kthejnė kėtė histori nė njė film. Malcolm si dhe tė dy protagonistėt e incidentit janė kontraktuar tashmė nga prodhues filmash dhe atyre nuk u lejohet qė tė flasin publikisht nė lidhje me incidentin A70. Kur historia e tyre tė tregohet nė ekranin e madh, atėherė e gjithė bota do tė mbesė e shastisur nga ngjarjet e asaj nate tė vitit 1992.

Pothuajse tė gjithė raportet pėr shfaqje UFO-sh kanė shpjegime tė natyrshme dhe tė identifikueshme, pothuajse 95 pėr qind e tyre. Kjo lė vetėm njė pesė pėrqindėsh tė rasteve tė paidentifikuar. Malcolm Robinson e krijoi Investigimin e Fenomeneve tė Ēuditshme pėr tė studiuar rastet e UFO dhe paranormales nė vitet shtatėdhjetė, por u deshėn tė kalonin mė shumė se njėzetė vite pėrpara se tė thyhej skepticizmi i tij i fortė.

Ishte 17 gushti i vitit 1992, pak pas orės 11.30 tė mbrėmjes kur Garry Wood dhe miku i tij, Colin Wright u nisėn nga Edinburgu. Ishin nisur drejt shtėpisė sė njė mikut tė tyre nė Tarbrax, pėr tė lėnė aty njė sistem satelitor. Makina e Garryt po ecte me 40 milje nė orė dhe kishte shumė pak trafik. Makina sapo kishte kaluar Rezervuarin e Harperring, kur Garry dhe Colin panė njė objekt nė formė disku me dy shtresa qė lėkundej njėzetė kėmbė mbi rrugė, dhe ai nuk ishte as njė avion dhe as njė helikopter.

Tė dy ishin tė shqetėsuar, dhe Garry qė me profesion ishte ndreqės ambulancash shkeli me forcė frenat dhe nisi tė ulėrasė nėn objektin, duke pėrdorur bėrrylin pėr tė mbyllur dyert. Objekti lėshonte njė lloj tymi tė argjendtė dhe nė momentin qė ai preku makinėn, tė dy burrat u mbėshtollėn nga njė errėsirė totale. Pas jo mė shumė se njė sekonde, tė dy nisėn tė shohin sėrish.

Garry, qė vazhdonte tė ngiste makinėn si i ēmendur, por luftonte qė tė kishte nėn kontroll makinėn, por arriti tė rifitojė pozicionin e tij. Me mbėrritjen nė destinacion, Garry kujton qė i binte derės si i marrė. Miku i tij i shqetėsuar u pėrgjigj se ku dreqin kishin qenė, pasi ishin 90 minuta me vonesė. Ata i rrėfyen eksperiencėn dhe i kėrkuan lapės dhe letėr pėr tė vizatuar atė qė kishin parė.

Tė dy u rikthyen nė Edinburg duke zgjedhur njė tjetėr rrugė, por Garry kishte ndjesinė qė diēka tjetėr kishte ndodhur atė natė. Shumė pak kohė pas kėtij takimi, ai shqetėsohej nga ėndrra tė ēuditshme, mė pas pati dhimbje tė rėnda koke dhe madje shkoi kreu edhe njė skanim, por asgjė e pazakontė nuk u gjet. Ai nisi tė mendojė se ishte ndoshta njė UFO, por nga ana tjetėr nuk dėshironte ta pranonte mundėsinė qė tė ishte vėrtetė kėshtu. Nė fund tė fundit, nuk ishte aspak i interesuar nė histori tė tilla dhe Colin sigurisht qė nuk besonte nė kėsi gjėrash.

Garry vizitoi librarinė e tij me shpresėn se do tė gjente letėrsi mbi UFO-t. Ai ndeshi nė detaje pėr Investigimet e Fenomeneve tė Ēuditshme dhe vendosi qė tė kontaktojė themeluesin, Malcolm Robinson. Robinson e dėgjoi me kujdes dhe e kuptoi menjėherė se diēka e ēuditshme u kish ndodhur tė dyve, shumė mė e jashtėzakonshme se ēdo lloj eksperience tjetėr tė raportuar deri atėherė. U organizua njė takim dhe Robinson i ftoi Garryn dhe Clinin nė shtėpinė e tij.

Vetė Robinsoni ėshtė shprehur: “Nuk kam takuar asnjėherė njerėz kaq tė ndershėm dhe tė sinqertė. Mund tė dalloje shumė qartė traumėn qė ata kishin pėsuar. Mė shkaktonte tė dridhura deri nė palcė. I besova qė nė ēastin e parė”. Helen Walters, njė hipnoterapiste e kualifikuar dhe njėkohėsisht psikike u thirr pėr tė ndihmuar nė shkuarjen deri nė fund tė kėtij misteri pėrmes regresionit hipnotik. Gjatė sesionit tė tij tė parė, Garry shpėrtheu nė lot dhe ishte krejt i ēorientuar, por Colin e ruajti qetėsinė.

Me kalimin e javėve, Garry nisi tė kujtojė se kish parė forma jo shumė tė qarta, ndėrkohė qė trupat e tė dyve shkundeshin teksa rikujtonin atė qė kishin pėrjetuar. Rezultati i hipnozės regresive solli njė lexim alarmues dhe trazues tė asaj qė kish ndodhur. Tė dy deklaruan se makina u ndal, dhe pas kėsaj dyert u hapėn nga tri entitete.

Colin kujtonte se Garryn e kishin vendosur nė njė barelė. Garry kish pėrjetuar dhimbje tė tmerrshme tė organeve tė brendshėm dhe kujtonte njė tjetėr entitet qė qėndronte prapa UFO-s. Colin e morėn dhe e futėn nė objekt, ku u gjend nė njė sallė me njė karrige nė formė harku. Aty u zhvesh lakuriq dhe u vendos mbi karrige, dhe mbi tė u krye njė ekzaminim mjekėsor. Garry mbante mend qė e lėviznin nėpėr dhomė mbi njė tryezė me rrota. Edhe ai ishte zhveshur dhe vendosur mbi tavolinė.

Historia e Garryt

Njė krah ngjyrė gri iu vendos mbi kraharor. Qenia ishte e vogėl me njė trup si prej fėmije, njė kokė tė madhe nė formė dardhe dhe sy tė zinj. Edhe Garry kish parė qenie ngjyrė kafe me flegra qė u mbulonin fytyrat dhe njė burrė tė vogėl tė veshur me kostum tė zi dhe me kollare. Ai kujtonte qė kish qėndruar shtrirė me dy krijesa nė fundin e tavolinės, njėra qė mbante nė duar njė objekt tė madh nė formė diamanti qė pulsonte me njė dritė ngjyrė portokalli. Mė pas, krijesa nisi tė lėvizė diamantin mbi trupin e tij. Nė tė majtė, ulur pėrtokė ishte njė femėr lakuriq qė qante dhe dridhej. Nė mendjen e tij, ai kish thėnė: “Pėrse e bėni kėtė?” Pėrgjigja qė mori ishte thjeshtė: “shenjtėrore”.

Historia e Colinit

Colin e pa veten nė njė sallė tė madhe prej xhami, lakuriq dhe i lidhur nė kyēet e duarve dhe nė kėmbėt. Ndonėse mund tė lėvizte vetėm pak kokėn, vėrejti shumė dhoma tė tjera me njerėz.

Ai kujtoi se kish ndier gjithashtu sikur njė mashė e madhe ngjyrė e keqe i ishte futur nė sy dhe nė tru. Mė pas, ishte tėrhequr nėpėr dhomė nga krijesat pėrpara se tė vishej sėrish nga “alienėt e vegjėl” dhe ata ta rikthenin nė makinė. Tė dy erdhėn me shenja pas kėtij takimi me jashtėtokėsorė, shenja qė mė parė nuk i kishin pasur, gjė qė e bėri edhe mė tė madh misterin.

Mė vonė, Robinson do tė thoshte: “Deri tani, ky ėshtė ndoshta rasti mė i jashtėzakonshėm i shfaqjes sė UFO-s nė Skoci. Nuk kish tė bėnte vetėm me afėrsi tė objekteve tė paidentifikuar, por edhe me qenie. Pėr mua, ishte rasti qė mė largoi nga gardhi i skepticizmit. Unė jam marrė vetė me tė dhe kam parė traumėn qė kishin pėrjetuar tė dy personat. Ndjeva dhimbjen e tyre. Isha krejtėsisht i bindur qė ata nuk e kishin sajuar kėtė histori. Ata nuk donin publicitet. Publiciteti erdhi vetėm se i mbrojta unė. Unė doja qė Garry dhe Colin tė dilnin publikisht, me shpresėn se edhe tė tjerė do ta bėnin. Kam qenė i tronditur nga reagimi botėror dhe furia nė media”.

Garry dhe Colin kanė mbetur tė mahnitur nga i gjithė episodi. Jetėt e tyre mund tė kenė ndryshuar, por ata janė ende njerėzit qė ishin, ndonėse me njė tjetėr kėndvėshtrim pėr jetėn.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Jon prej 24.02.10 0:18

Britania zbulon dosje tė tjera sekrete mbi UFO-tRreth 6 mijė faqe tregojnė dėshmitė pėr ekzistencėn e objekteve fluturuese tė
Dokumente tė reja nga arkivat kombėtare britanike tregojnė mundėsi tė tjera pėr ekzistencėn e UFO-ve nė Britaninė e Madhe nė 20 vitet e fundit, si dhe interesin e Winston Churchill pėr ēėshtjen e objekteve tė paidentifikuara fluturuese qė prej vitit 1952.

Lajmi ėshtė publikuar nga BBC. Edhe mė parė, arkivat britanikė kishin publikuar tė tjera dosje, pėr tė shuar kureshtjen e madhe tė publikut mbi kėtė temė.

Mė shumė se 6000 faqe pėrshkruajnė pėrvojat e njė numri tė madh njerėzish nga viti 1994 deri nė vitin 2000. Publikimi i tyre u vendos nė kuadrin e njė projekti tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe Arkivit Kombėtar.

Dokumentacioni pėrfshin ngjarje tė bujshme si ajo e parjes sė UFO-ve nė rrethinat e “Stamford Bridge” tė ēelsit nė vitin 1999, apo nė shtėpinė e ish-ministrit Michael Howard, dhe ėshtė e pasur me dizajne tė realizuara nga dėshmitarėt mbi objektet fluturuese qė ata kishin parė.

Janė tė shumtė dėshmitarėt qė tregojnė se kanė parė objekte tė paidentifikuara tė rrotulloheshin afėr shtėpisė sė ish-ministrit anglez dhe pastaj tė zhdukeshin menjėherė nė njė rreze drite.

Njė vajzė tregon se ka parė pėr disa minuta njė objekt trekėndėsh tė fluturonte jo shumė lart nga Toka. Tė tjerė e pėrshkruajnė objektin tė madh sa njė makinė dhe plot me drita qė shkėlqenin. Atė ditė, sipas dokumenteve, nuk kishte “asnjė stėrvitje ushtarake ajrore”.

Incidenti, i ndodhur mė 8 mars tė vitit 1997, ėshtė vetėm njė prej qindra dėshmive tė kėtyre objekteve qė katalogohen si tė pashpjegueshme.

Mes episodeve qė nuk kanė gjetur shpjegimin janė edhe ato tė forcave tė rendit nė Lincolnshire, kur agjentėt arritėn tė filmonin UFO-t, apo rrėfimet e disa zyrtarėve tė ushtrisė qė tregojnė se kanė parė filmime tė realizuara nga pilotėt e Raf qė nga mesi i viteve ‘70.

Tregimi mė magjepsės mbetet ai i dy tė rinjve nga Staffordshire, qė nė vitin 1995 tregojnė se kishin parė “njė objekt me ngjyrė argjendi tė errėt, nė formė pjate, tė kthyer pėrmbys, qė emetonte dritė tė kuqe nga poshtė. Pėrreth tyre temperatura ishte rritur.

Objekti ishte shfaqur nė njė distancė prej 15 metrash me njė lartėsi tė krahasueshme me njė pallat me katėr kate. Pastaj papritur njė zė (nuk ėshtė saktėsuar se nė cilėn gjuhė): “Ju duam ju, erdhi me ne”.

Por dy tė rinjtė nga frika e rrėmbimit nga jashtėtokėsorėt tregojnė se ia kishin mbathur nga sytė kėmbėt. Tė rinjtė, thotė raporti i policisė, ishin nė njė gjendje konfuzioni.

Nė atė kohė, tregojnė dokumentet, UFO-t kishin ngjallur interesin e Kryeministrit Winston Churchill, qė nė vitin 1952 kishte kėrkuar njė dosje: “ēfarė ėshtė kjo ēėshtje pėr disqet fluturues? Cila ėshtė e vėrteta?”.

Nga ana tjetėr, autori i "UFO files", David Clarke, konfirmon se si njerėzit sugjestionohen dhe influencohen nga telefilma dhe xhirime gjithmonė e mė tė sofistikuara mbi kėtė temė, nė veēanti nė formėn e objekteve qė dėshmitarėt pėrshkruajnė: “ėshtė e pamundur tė tregosh njė lidhje tė drejtpėrdrejtė mes asaj qė njerėzit lexojnė apo shikojnė nė televizor dhe asaj qė pėrshkruajnė si UFO nė pėrshkrimet e tyre. Por duhet thėnė se inovacionet e fundit teknologjike ndikojnė nė ato ēka njerėzit shohin nė qiell”.

Por ndėrsa rrėfimet janė gjithmonė e mė tė besueshme pėr ekzistencėn e alienėve, Ministria e Brendshme britanike njoftoi mbylljen e departamentit zyrtar pėr sinjalizimet e njoftimet pėr praninė e objekteve tė paidentifikuara nė qiell.

Ky departament kishte 50 vite qė funksiononte dhe ka marrė mijėra njoftime pėr UFO.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Jon prej 24.02.10 1:37

UFO-t ndjekin Ēelsin nė “Stamford Brixh”

Londėr - UFO-t kanė qenė tifozėt specialė tė skuadrės sė Ēelsit nė njė ndeshje tė luajtur nė “Stamford Brixh”, nė mars tė vitit 1999.

Ky fakt interesant ėshtė regjistruar nė 6 mijė faqe raport nė arkivin shtetėror britanik. Njė nga policėt e pranishėm me detyrė nė stadium, emri i tė cilit nuk bėhet i ditur pėr arsye sigurie, ka raportuar se ka para UFO qė reflektonin drita jeshile dhe tė forta.

Sipas raportit qė ndodhet nė arkivin shtetėror, UFO-t kanė lėvizur pa zhurmė mbi stadiumin “Stamford Brixh” tė Londrės, duke marrė forma katrore dhe diamanti.

Agjencia amerikane Associated Press shtron pyetjen: “Mos vallė skuadra e Ēelsit ka edhe tifozė tė tjerė pėr tė cilėt ne nuk kemi dijeni?”

Nė arkivin shtetėror tė Ministrisė britanike tė Mbrojtjes ekziston njė dosje e fshehtė vetėm pėr qeniet jashtėtokėsore, ku ndodhet edhe raporti nė fjalė.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Jon prej 24.02.10 11:44

Edhe Winston Churchill i interesuar per UFO-t

Mbreteria e Bashkuar eshte vene shpesh here ne qender te vemendjes per shkak te “vizitave” te vazhdueshme nga ana e jashtetokesoreve.

Kjo gje ka bere kureshtar edhe ish kryeministrin e famshem, Winston Churchill. Detaji ne fjale behet gjendet mes 6 mije faqeve te dokumentuara ne Arkivin Kombetar Britanik per kete ceshtje.

Sipas BBC, dokumenti rrefen mijera deshmi per UFO ne Britani gjate 20 viteve te fundit. “Cfare jane gjithe keto gjera per UFO-t? Cila eshte e verteta?”, pyeste ne vitin 1952 Winston Churchill.

Ne kete permbledhje bien ne sy deshmite mes viteve 1994-2000 ku perfshihen edhe rrefime qe kane pare UFO mbi stadiumin “Stamford Bridge” apo mbi shtepine e ministrit Michael Howard.

Mes dokumenteve te shkruar ka edhe shume skica te deshmitareve, madje edhe forcat e rendit ne Lincolnshire kane pranuar se jane gjetur perballe objekteve te panjohura.
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Estilen prej 07.03.10 18:20

Keto dite ne nje ferme private ne Angli,ku jane instaluar gjeneratore te prodhimit te energjise elektrike me ane te eres,eshte vene re nje situate e cuditeshme.Elikat e 4 gjeneratoreve jane deformuar dhe si rrjedhoje jane jashte funksionit.
Sipas deshmitarve okulare flitet per nje perplasje te nje Disku Fluturues me elikat e gjeneratorve.
Per kete dhe TV kombetar Sky News ka transmetuar nje kronike ku jep versionet e mundeshme te kesaj ngjarje te cuditeshme,e cila nuk kishte ndodhur me pare.


Ky eshte njeri nga gjeneratoret e demtuar.Kjo harte legalizon vendin ku ka ndodhur fenomeni i perplasjes se U.F.O.s me gjeneratorin elektrik.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ANGLI UFO

Mesazh  Estilen prej 13.03.10 10:27

Ne kete vidio e realizuar me 9 mars 2010,dy deshmitare deklarojne se per 6 nete me rradhe mbi liqenin Ohio,ne Angli,jane pare objekte qe shkelqenin me drita te ndryshme,por qe gradualisht vinin duke u zbehur.Per kete ngjarje ka shkruar dhe Fox News.Keta deshmitar deklarojne se megjithse nuk jemi specialiste ne fushen e ufologjise,thone qe ato objekte nuk jane ndertuar nga dora njerzore


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

UELLS UFO

Mesazh  Estilen prej 07.04.10 20:29

Po e postojme ketu kete ngjarje mbasi dyshohet te kete lidhje me UFO
Lajmi i dates 7.04.2010

Nje ndodhi misterioze vazhdon te perseritet ne Uells.Keto dite njoftohet se ne nje rajon te Uellsit pikerisht ne Radnor Forest jane gjetur dele te therura e coptura ne mynyre te llashtarshme

Phil Hoyle kishte 9 vjet qe hetonte misterin e therjes se bagetive.Kufomat e deleve tė vrara dhe te sakatosura ne mynyre te tmerrshme, janė gjetur rregullisht pasi nė qiell jane shfaqur objekte te ndritshem ne ngjyrė portokalli.

Kohėt e fundit kjo ndodhi pėrsėri, po tė njėjtėn mėnyrė. Hoyle ėshtė i bindur se disa eksperimente vazhdojne te behen nga jashtetoksoret, ai thotė se ka parė goditjen e kafshėve me njė rreze drite dhe argumenton se, pikėrisht pėr shkak tė eksperimenteve tė tyre, delet janė marre prej tyre dhe janė kthyer te therura dhe coptua ne shume pjese.

Hoyle nuk eshte dėshmitari i vetėm, mbasi pronarėt e deleve te prekur nga kėto sulme deshmojne se delet kane qene objekt i eksperimenteve te jashttekosorve dhe jo njerzit.

Deshmitaret thone se delet e therura dhe masakruara jane pa tru dhe sy, kjo thote Phil HOYLE, do te thote se eksperimenti i tyre ka te beje me krijimin e nje deleje biologjike jashtetoksore.

"Ne i kemi kushtuar jetėn tonė ketij misteri per gjymtimin e kafshėve dhe shohim lidhje midis shfaqes ne qiell te objekteve me ngjyrė te kuqe portokalli dhe therjes se bagetive. Hoyle, tani nė pension, sė bashku me rreth pesėmbėdhjetė njerėz jane duke vėzhguar qiellin mbi Radnor Forest zona ku te huajt sadist jane mė aktive.

( Mysterious Animal Mutilation) MAM ( gjymtim misterioze i kafshėve) janė ekskluzive, megjithatė, njė banor i Uellsit, thote se rasti i parė daton nė 1967, rreth 43 vjet mė parė ku nje njė kalė u gjet i vdekur, gjaku i ishte hequr plotėsisht e bosh dhe disa pjesė anatomike.

Zona, duke patur parasysh natyrėn e pazakontė te krimit, ishte skanuar me njė kundėr Geiger dhe ky i fundit zbuloi njė radioaktivitet tė forte. Ja vlen tė pėrmenden edhe rastet e Chupacabras, tipike sidomos tė Amerikės Latine, kur ky emėr iu dha atyre pėr shkak tė zbulimit tė dhjetra dhive krejtėsisht pa gjak.

Evropa ėshtė njė pjesė misterioze per te 'huajt', prandaj shihen dhe raste te shpeshta sulmesh mizore ndaj kafshėve.

Raste tė ngjashme me ato tė pėrshkruara nė fakt janė gjetur nė Francė, Spanjė, Gjermani, Suedi dhe nė Itali.Ne vendin e krimit gjinden gjurmė shumė tė ēuditshme.

Teoria e sulmeve , pėr vrasjen mizore tė kafshėve tė bėrė tė njėjtėn mėnyrė tė tmerrshme nė botė ėshtė e plotė.

Kjo eshte nje video e bere nga banoret e kesaj zone ne momentet qe jane sulmuar delet e tyre.


Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Jon prej 12.05.10 13:30

avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Fikrro prej 02.11.10 18:11

Anglia hap dosjet e UFO-ve nė internetDėshmitė e nxjerra nga arkiva sekrete tė publikuara nė internet rrėfejnė pėr objekte trekėndore me drita blu dhe tė kuqe pranė bazave ushtarake si dhe kontaktet e alienėve me njerėz

Pas njė periudhe tė gjatė tentativash pėr tė mbajtur fshehura dosjet X, Britania e Madhe ka vendosur tė publikojė materialet e mbuluara nga pluhuri tė arkivit qendror qė lidhen me sinjale dhe objekteve fluturuese, shpesh tė paidentifikuara, por qė kanė tė bėjnė me vizitorė jo tė rastėsishėm. Dosjet janė publikuar nė faqen e internetit tė arkivės kombėtare tė shtetit britanik dhe vizitorėt mund tė shuajnė lirshėm kuriozitetin me materiale tė shkruara, por edhe video, tė cilat janė tė regjistruara nga vitet 1978 deri nė 1987, periudhė qė mendohet se ka pasur mė shumė frekuentime nga vizitorėt pėrtej galaksive.

Pėrpos periudhės kur edhe janė publikuar dosjet sekrete, specialistėt konfirmojnė se qė nga vitet 1950 deri nė ditėt e sotme, mendohet se numri i kėtyre fenomeneve arrin nė plot 11 mijė raste. Shumė prej tyre kanė hapur debate nė Angli, aq sa media ka hamendėsuar shpesh ose ka dhėnė shpjegime tė pasakta, qė nuk pėrputheshin me objektet. Pėr kėtė qėllim edhe qeveria mė nė fund ėshtė dorėzuar pas kurioziteteve tė shumta qė qytetarėt britanikė kanė kėrkuar pėr tė zbuluar rreth kėtyre mistereve.

Nė fakt, dėshmitė e gjalla tė publikuara nė faqen e internetit tregojnė se objekte dhe personazhe tė ēuditshėm shoqėrojnė shpesh avionėt ushtarakė dhe ato civile gjatė udhėtimeve tė tyre, qytetarė tė zakonshėm kanė kontakte tė shpeshta me ta, por qė mbeten ende tė pavėrtetuara shkencėrisht. Por, ajo qė i bėn kėto filmimeve dhe materiale interesante ėshtė fakti se ato janė sekuestruar pak pas denoncimit tė rasteve dhe pas njė periudhe studimi shkencor, janė depozituar nė zyrat e arkivit qendror tė shtetit.

Hapja e dosjeve

Nė raportin e saj Ministria e Mbrojtjes britanike sqaron se ka gjetur zgjidhje pėr 90 pėr qind tė rasteve tė pretenduara si fenomene tė ufologjisė, por nė 10 pėr qind tė tyre ka ende dyshime tė forta, mister pėr objektet apo persona ende tė paidentifikueshėm nga shkencėtarėt, ēka dėshmon se nuk jemi vetėm. Sipas raportit, del se nė tė gjitha rastet e studiuara nuk ka asnjė shenjė qė flet realisht pėr kėrcėnim apo rrezik tė sigurisė sė vendit, prandaj nė disa raste nuk janė kėrkuar fonde shtesė pėr tė studiuar mė tej kėto fenomene tė ufologjisė.

“Nuk ka dyshim qė disa raporte do tė mbeten sėrish tė pashpjegueshėm, por kjo pėr shkak se nuk kemi gjetur prova tė mjaftueshme pėr tė dhėnė sqarime tė detajuara rreth kėtyre fenomeneve, aq mė tepėr qė nga ajo qė kemi vėzhguar, nuk kemi hasur asnjė kėrcėnim serioz, qė t’i kalojė pėr shqyrtim Ministrisė sė Mbrojtjes”, - thuhet nė njė prej raporteve zyrtare tė vitit 1985. “Nė dosjet sekrete nuk ka realisht prova tė sakta qė tregojnė praninė e dukshme tė qenieve me ngjyrė tė gjelbėr. Nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve tė paraqitura, ato mund tė jenė drita avionėsh apo meteorė, por ama nuk duhet mohuar fakti qė njė pjesė e rasteve tė dyshuara deri tani janė ende tė pazgjidhura, kanė mbetur mister pasi janė tė pashpjegueshme pėr ne, disa edhe prej shumė vitesh kėrkimesh intensive shkencore”, - shpjegon Nick Pope, specialist prej 21 vitesh i kėtyre fenomeneve nė Ministrinė e Mbrojtjes.

Ai shpjegon se nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve ato janė tė frymėzuara nga kinemaja dhe pėr kėtė duket se faji bie ndaj regjisorit Steven Spielberg. Ndėrkaq nė listėn e vendeve qė ka hapur dosjet sekrete qė lidhen me fenomene tė tilla renditet edhe Franca, e cila ka ulur ndjeshėm fondet qė shkojnė pėr ēėshtje tė tilla, pasi deri tani asnjė nga rastet nuk ka rezultuar i vėrtetė apo tė ketė prova qė shfaqin hapur praninė e alienėve.

Dėshmitė

Ndėr disa prej rasteve mė tė pėrfolura dhe tė publikuara nė internet ėshtė ai i vitit 1883, kur njė peshkatar 78-vjeēar, pranon se disa alienė kishin zbritur mbi liqen dhe ishin takuar me tė, madje kishin biseduar pėr disa ēaste sė bashku, edhe pse ai nuk kishte kuptuar asgjė nga gjuha e tyre. Pėrpos ngjyrės tejet tė pėrfolur tė UFO-ve qė u dėshmua se ishin tė gjelbėr, peshkatari kishte pranuar se ata nuk e kishin marrė me vete, pasi ishte shumė plak pėr eksperimente apo kėrkime shkencore, qė mendohet se ishin edhe arsyeja e vizitės sė tyre nė tokė.

Njė tjetėr dėshmi jo vetėm e shkruar, por edhe e regjistruar me imazhe video ka qenė rasti i njė anije aliene, e cila kishte zbritur mbi lumin Mersey, nė veri tė Anglisė. Por, ajo qė e bėn gati tė pabesueshėm historinė ėshtė dėshmia e njė gruaje, e cila pranonte se kishte krijuar miqėsi tė ngushtė me njė UFO tė quajtur Algar, por marrėdhėnie e tyre ishte ndėrprerė, pasi ajo kishte rrėfyer historinė e saj dhe u kishte treguar filmimet e anijes sė tyre disa ekspertėve.

Historitė e publikuara, njėlloj si edhe kjo e fundit shpesh kanė qenė paksa tė pabesueshme, ndėrkaq arkiva qendrore ka deklaruar se nė vitet nė vijim pritet tė publikohen edhe 200 raste tė tjera, qė pritet tė ngjallin shumė interes pėr publikun. Ndėrkaq, ndėr kontaktet me UFO, njė ndėr mė interesantet ėshtė ai i njė piloti civil tė Royal Air Force dhe kontrollorėve tė trafikut ajror britanik, tė cilėt rrėfejnė se gjatė gjurmimeve me radar kanė nė praninė e objekteve fluturuese shumė pranė avionit, por qė nuk mund tė shihej me sy tė lirė. Kjo histori u kthye njė ndėr rastet mė tė hetuara, pasi sipas ekspertėve rezultonte se objekti ishte pak metra larg avionit nė fluturim dhe realisht ai nuk mund tė shihej me sy, ndėrkaq qė radari i avionit dhe kontrollit ajror konfirmonte praninė e anijes aliene, rast qė ka mbetur ende pa asnjė shpjegim shkencor.

Por mė i famshmi mbetet pikėrisht rasti i shfaqjes sė disa dritave tė forta qė janė kapur nga filmimet amatore shumė pranė bazės ajrore amerikanė nė pyllin Rendlesham nė Anglinė Qendrore. Dritat nxitėn autoritetet pėr tė nisur njė hetim intensiv. Ngjarja ka ndodhur saktėsisht nė 27 dhjetor tė 1980-s, ku tre burra nėpėrmjet dėshmive tė tyre pranuan se gjatė turnit tė natės u ndeshėn me njė dritė tė fortė aspak normale nė pyll, sė cilės nuk mund t’i afroheshin. Kjo vizitė u pėrsėrit pėr disa ditė rresht gjatė natės, ndėrkaq qė komandanti i bazės ushtarake nė raportin zyrtar shkruan se objekti ishte trekėndor me drita blu dhe tė kuqe.

Gjatė hetimit rezultoi se nė vendin ku ishte ulur anija aliene kishte shenja tė dukshme : pemėt ishin thyer nė mes brenda nė pyll dhe mendohet se ato ishin edhe shenjat e uljes nė tokė tė njė objekti fluturues. Ky hetim mendohet se ka qenė njė ndėr mė tė gjatėt nė historinė e ufologjisė nė Angli, pasi sipas ekspertėve duke iu referuar tė dhėnave dhe dėshmive tė fenomenit, ato ishin kryekėput tė ngjashme me ato qė ishin regjistruar pak kohė mė parė nė Rosswell, vend ku u pėrfol gjatė nė media se pas rrėzimit tė njė anije aliene u gjet njė trup, i cili u studiua pėr disa vjet rresht nga amerikanėt, por realisht nuk doli asnjėherė njė rezultat i kėtij kėrkimi.

Historia e Rosswell

Njė banor i qytezės amerikane Rosswell, e njohur pėr pėrplasjen e UFO-s nė vitin 1947 nė rrethinat e saj, nė fillim tė muajit janar pa njė objekt tė ēuditshėm metali mbi qiellin e njėrės prej rrugėve kryesore tė qytezės. Natyrisht ai ėshtė i bindur se ka parė njė UFO. Michael Schiavello nga Rosswelli mė 13 janar rreth orės 17:30, teksa po shėtiste nė qytet, mbi rrugėn “Main” pa njė objekt tė vogėl shkėlqyes duke lėvizur nė ajėr, madje tėrė kėtė pamje ai arriti edhe ta fotografojė. “Rreth orės 17:30, po shėtisja dhe pashė objektin i cili po lėvizte nė qiell. Fillimisht mendova se mos ėshtė ndonjė balonė.

M’u duk si tepėr i vogėl ose ndoshta pak mė i madh sesa njė balonė, por kur iu afrova e kuptova se nuk bėhet fjalė pėr balone”, - tha ai. “Objekti kishte ngjyrė metalike tė ngjashme me aluminin dhe lėvizte me shpejtėsi horizontale, edhe pse nganjėherė dukej sikur kėrcente poshtė e pėrpjetė nė ajėr”, - tha njė dėshmitar i cili edhe vetė se di se ēfarė kishte parė saktė dhe pėr kėtė arsye ai kontaktoi njė agjenci e cila merret me hulumtimin e UFO-ve.
avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Berti69 prej 28.03.11 9:14

Ufo ne Oxfordshire - Angli

avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Neo prej 26.06.11 19:29

Ufo siper Londres me 24 qershor 2011

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

UFO MBI LONDER

Mesazh  Ruhan prej 27.06.11 0:44

Njė xhirim i objekteve tė ndritshme nė formė disku duke fluturuar nė qiell mbi Radio 1 BBC, nė rrugėn “Grejt Portland” nė pjesėn qendrore tė Londrės.

Nė xhirim shihen se si disa objekte tė panjohura fluturuese (UFO) kalojnė mbi Londėr nė njė lartėsi tė madhe, duke ndriēuar me dritė tė bardhė. Pas reve pėr njė moment paraqitet njė objekt mė i madh dhe zhduket pėr pak minuta.

“Mė janė dashur disa javė qė ta bėjė kėtė, por pėrfundimisht arrita t’i xhiroj kėto “gjėra” kur ėshtė koha e mirė, madje t’i kapė edhe nga afėr”, ka shkruar pėrdoruesi i “You tube” i cili ka vendosur incizimin para dy ditėsh, duke kėrkuar shpjegime pėr objektet fluturuese qė i ka kapur me kamerė.

avatar
Ruhan

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Ufo ne Angli

Mesazh  Estilen prej 27.06.11 12:08

Filmohen 3 anije kozmike mbi ndėrtesėn e BBC-s

Nėse UFO-t janė tė vėrteta dhe po pėrpiqen qė tė tėrheqin vėmendjen e njerėzve, mund tė thuhet me plotė gojėn se mė nė fund e kanė kuptuar se si punojnė njerėzit.

Njė video e re ka regjistruar njė anije kozmike mėmė dhe dy mė tė vogla tė cilat po fluturonin mbi ndėrtesėn e BBC-s nė perėndim tė Londrės. Anijet janė filmuar nga njė kalimtarė i rastit.

Nė videon qė ėshtė publikuar 2 dite para nga “Daily- Mail”, kameramani ka vrapuar qė tė filmojė imazhet ndėrkohė qė dy kalimtarė tė tjerė po filmonin dhe po bėnė fotografitė e para.

Nė video paraqiten tre objekte tė mėdha ndriēuese, tė cilat lėvizin shumė shpejtė dhe vendosja e tyre ėshtė nė formė trekėndėshi. Pak sekonda mė vonė njė tjetėr objekt vjen me shuam shpejtėsi bėnė disa rrotullime rreth vetes dhe mė pas largohet.

Videoja ėshtė publikuar nė You Tube, dhe nuk ėshtė e vetmja qė paraqet kėto imazhe. Tashmė duket se Objektet e Paidentifikuara janė bėrė “tė paturpshme”.

Shekulli

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Zattoo prej 24.10.11 14:08

Sheg Harbor, pėrplasja e UFO-ve qė u fsheh nga qeveria britanike

Ngjarja me UFO-t nė Sheg Harbor pėrbėn njė nga rastet mė tė ēuditshme tė njohura deri tani. Nė tetor tė vitit 1967, njė objekt fluturues i paidentifikuar u pėrplas nė Skocinė e Re.

Sheg Harbor, njė fshat i vogėl peshkatarėsh, ishte vendi ku ndodhi pėrplasja dhe pa dyshim vendi nga ku rrodhėn edhe pėrfundimet kontroverse. Ky fshat ishte, nė fakt, aq i vogėl, saqė para se tė ndodhte kjo ngjarje, as nė hartė nuk figuronte.

Vendasit kishin pasur gjithmonė historitė e tyre me anije fantazma apo pėrbindėsha gjigant deti, por ngjarja me UFO e 1967-s, u dha pa dyshim diēka qė me siguri nuk do ta harronin kurrė. Dhe gjithė pjesa tjetėr e botės, do t’i kujtonte pėrgjithmonė pėr kėtė.

Gjithēka filloi natėn e 4 tetorit 1967. Dėshmitarė tė zonės panė katėr drita shumė tė shkėlqyeshme nė qiell. Pesė tė rinj panė dritat tė ndriēonin nė mėnyrė tė ēuditshme. Pas kėsaj, si nga hiēi, dritat devijuan pėrmes ujit.

Nė vend qė tė zhyteshin nė ujė, ato dukeshin sikur qarkullonin nė sipėrfaqe, rreth gjysmė milje nga bregu. Fillimisht, tė rinjtė menduan se ishin dėshmitarė tė njė pėrplasjeje avioni dhe prandaj njoftuan menjėherė policinė pėr ndihmė.

Atė ēka kėta tė rinj nuk dinin, ishte se njė nga policėt, Ron Pound, e kishte parė vetė dritėn. Ndėrkaq, Pound ishte rrugės pėr nė breg. Ai kishte parė katėr drita tė lidhura me njė anije fluturuese, e cila ishte rreth 60 kėmbė e gjatė. Ai shkoi nė breg i shoqėruar nga polici Viktor Verbieki dhe nga efektivė tė tjerė. Secili prej tyre kishte qenė dėshmitar i njė objekti tė verdhė i cili lundronte mbi ujė. Ndėrsa objekti lėvizte, ai linte pas njė shkumė tė verdhė. Pas kėsaj, ai ose iku shumė larg saqė askush nuk mund ta shihte, ose u zhyt nė ujė.

Policia komunikoi edhe me kullėn e kontrollit tė avionėve tė Skocisė sė Re, por pėrgjigja qė erdhi prej tyre ishte se nuk kishte asnjė avion i raportuar i humbur. Tė gjithė mjetet fluturuese civile dhe ushtarake ishin nė rregull. Tė nesėrmen, policia dhe kulla e kontrollit pėrpiluan njė raport i cili thoshte se njė objekt me “origjinė tė panjohur” kishte goditur ujėrat e Shag Harborit.

Zona u kontrollua gjatė ditėve tė mėvonshme nga autoritet tė ndryshme, por u raportua se nuk ishte gjetur asgjė. Megjithėkėtė, ka njerėz qė ende besojnė se nė fakt diēka ėshtė gjetur. Gjoja, njė objekt ishte ndotur nė njė hidrolokator pranė njė baze me nėndetėse zbulimi aty pranė, dhe ushtrisė i ishte kėrkuar hartimi i njė plani pėr gjetjen e objektit, ēfarė do qė tė ishte ai. Por, pėrpara se ata tė mund tė bėnin kėtė gjė, njė tjetėr objekt u shfaq nga hiēi shumė pranė vendit tė tė parit.

Ushtria vendosi qė kėtė herė tė ulet dhe shikojė, para se tė veprojė. Nė njė moment tė caktuar gjatė pritjes sė ushtrisė, njė nėndetėse ruse u vu re nė ujėrat kanadeze. Kur ushtria u afrua qė tė kontrollonte, dy objektet e paidentifikuara u zhdukėn. Supozohej se dy anijet u zhdukėn nė qiell dhe nuk u panė mė kurrė.

Nėse ka apo jo ndonjė gjė tė vėrtetė nė kėtė skenar, askush nuk mund ta dijė. Asnjė nga raportet e ushtarakėve apo dėshmitarėve nuk u regjistrua, prandaj gjithēka ėshtė thėnė nė mėnyrė “jo zyrtare”.

Prandaj, nuk ka asnjė provė qė tė mbėshtesė versionin se nė hidrolokator u panė me tė vėrtetė disa objekte fluturues. Diēka u pėrplas me tė vėrtetė nė ujėrat e Shag Harborit nė 1967, por nėse ishte njė anije me alienė, thjesht njė anije ruse apo diēka tjetėr, kėtė gjė ndoshta nuk do ta marrim vesh kurrė.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Luli prej 23.04.12 14:10

Njė disk fluturues ne LonderNje njeri ka inēizuar nje objekt te panjohur ne qiellin e Londres.Kjo ka ndodhur me 4 janar 2012.

Ja se si e pershkruan ai kete ngjarje:

Vajza ime dhe unė ishim jashtė nė kopshtin tonė. Unė isha duke luajtur me telefonin tim tė ri nė atė kohė.
Ajo vuri re nė qiell diēka. I ngrita sytė dhe pashė atė qė dukej si njė disk fluturues.
Duke qenė se telefoni ishte i ri unė ende nuk dija se si tė pėrdor zoom-in.
Unė nuk e di se ēfarė objekti ishte, mund tė them se filmimi ėshtė 100% autentik.
Pėr fat tė keq, bateria kishte vdekur nė telefonin tim, kėshtu qė Video pėrfundon papritmas.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Sheh UFO nė qiell, nė kopsht bien zogj tė ngordhur

Mesazh  Zattoo prej 20.10.12 18:48

Sheh UFO nė qiell, nė kopsht bien zogj tė ngordhurNjė britanike ėshtė e bindur se ajo qė ka parė nė qiell ishte njė UFO, ndėrkohė qė misterin ia shton mė shumė fakti se nga qielli nisėn tė bien zogj tė ngordhur.

Ngjarja ndodhi nė Cumbria, kur 23 vjeēarja Calum Sherwood pa njė objekt nė formė rrethore nė qiell.

Ajo dhe njė mikeshė e saj, qė jeton pranė, thonė se mė pas panė 10 zogj tė ngordhur nė kopsht.

Disa ekspertė thonė se ajo gjėja nė formė rrethore mund tė ketė qenė thjesht re, tė tjerė mendojnė se mund tė jenė edhe kristale akulli, qė formohen nga motori i avionėve ushtarakė.

Por Sherwood dhe mikesha e saj thonė se zona ėshtė njė vend i aktiviteteve tė pazakonta.

Ajo ndodhet pranė njė centrali bėrthamor.

Tė tjerė banorė thonė se kanė parė objekte tė ēuditshme nė kėtė zonė. Natyrisht prania e njė centrali bėrthamor aty pranė i shton edhe mė shumė teoritė konspirative.

avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Tanki prej 20.10.12 19:19

Shum e thjesht : H.A.A.R.P
avatar
Tanki

Njeriu ne krahasim me Mendimet e tij eshte sikur se nje fije peri e zhytur posht ne Oqean

185


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Luli prej 31.10.12 20:32

UFO ne qiell per rreth 5 ore, tmerrohet familja ne AberdeenshireNje familje ne Aberdeenshire ka ngelur e terrorizuar pasi nje UFO u shfaq ne qiejt siper shtepise se tyre dhe ndenji aty per rreth 5 ore.

Morag Ritchie, 50 vjecare u zgjua papritur ne oren 2 te mengjesit dhe pa drita te cuditshme qe rrethonin pronen e saj ne Fraserburgh. Ne filmimin e bere nga i fejuari i vajzes se saj Scott Bower, mund te duken keto drita, perpara se ato te levizin djathtas dhe me pas te zhduken.

Ritchie e cila e zgjoi edhe gjithe pjesen tjeter te familjes qe te ishin deshmitare ne kete ngjarje, tha: "I pashe dritat ne qiell dhe pergjumesh mendova se mos ishte ndonje yll i cuditshem. Por kur u qartesova dhe pashe me afer, vura re qe ato drita ishin duke levizur ne me levizje rrethore. Kthehesha serish ne shtrat por me rrinte mendja aty keshtu qe ngrihesha serish."

"Kur Scott e pa ngeli i shokuar. Ai ne fillim nuk mendoi qe ishte reale. Edhe burri im qe eshte njeri shume skeptik, u bind qe po ndodhte dicka shume e cuditshme aty."

Grupi doli jashte shtepise per te pare me mire dhe per te filmuar objektin paranormal qe kishte ndenjur ne te njejtin vend per pothuajse pese ore.

"Ishte si asgje tjeter qe kam pare me pare ne jeten time. Une doja te kthehesha ne krevatin tim por vazhdoja te mendoja nese ajo gjeja mund te me shihte. Nuk doja te dilja jashte, pasi nuk me pelqen te dal vetem ne erresire."

Te nesermen ne mengjes kur familja u zgjua nga gjumi, spektakli kishte perfunduar, por Ritchie vazhdonte te pyeste veten ne lidhje e objektin e cuditshem te nje nate me pare.

Vajza e Ritchie-t, Cara 27 vjecare, tha: "Ishte vertet e frikshme, dhe ne fakt un jam akoma e frikesuar ne rast se mund te ndodhe ndonje gje, si ndonje pushtim alienesh apo nuk e di cfare tjeter."

"Nuk dukej te ishte shume larg nga shtepia jone. Ishte vertet e frikshme. Edhe i fejuari im ishte i frikesuar; kur doli per nje cigare e mbante deren gjysem te mbyllur."

Eksperti i UFO-ve, Malcolm Robinson, ngeli pa fjale kur pa filmimet.

Hetuesi paranormal tha: "Eshte vertet e cuditshme dhe une nuk po di te them saktesisht se cfare mund te jete por nuk eshte normale."

"Eshte shume e cuditshme, karakteristikat dhe gjatesia e kohes qe qendroi ne ajer eshte jo e zakonshme."

Sipas Robinson, 95% e te gjithe raportimeve per UFO mund te shpjegohen ne menyre te arsyeshme.

"Ky filmim eshte shume interesant por ne do te keshillonim nje hetim te plote perpara se te arrinim te nxirrnim konkluzione."

Ministria e Mbrojtjes nuk ishte e afte te komentonte ne lidhje me fenomenin.avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Berti69 prej 21.06.13 21:00

avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Neutral prej 21.06.13 21:38

Luli shkruajti:Njė disk fluturues ne LonderNje njeri ka inēizuar nje objekt te panjohur ne qiellin e Londres.Kjo ka ndodhur me 4 janar 2012.

Ja se si e pershkruan ai kete ngjarje:

Vajza ime dhe unė ishim jashtė nė kopshtin tonė. Unė isha duke luajtur me telefonin tim tė ri nė atė kohė.
Ajo vuri re nė qiell diēka. I ngrita sytė dhe pashė atė qė dukej si njė disk fluturues.
Duke qenė se telefoni ishte i ri unė ende nuk dija se si tė pėrdor zoom-in.
Unė nuk e di se ēfarė objekti ishte, mund tė them se filmimi ėshtė 100% autentik.
Pėr fat tė keq, bateria kishte vdekur nė telefonin tim, kėshtu qė Video pėrfundon papritmas.Ky eshte nje balon me ngjyre te zez/Ky eshte mendimi im
avatar
Neutral

Jeta nuk peshon asnjė fije kur ti shtrihesh pa vetėdije!

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Britania bėri publike tė dhėnat arkivore mbi UFO-t

Mesazh  Neutral prej 22.06.13 13:17

Arkivi kombėtar i Mbretėrisė sė Bashkuar ka deklasifikuar dhe bėrė publike mė shumė se 25 dosje me dokumente, nė tė cilat bėhet fjalė pėr objekte fluturuese tė paidentifikuara. Kėto materiale i pėrkasin periudhės kohore nga viti 2007 deri nė vitin 2009.


Midis kėtyre viteve ka mė shumė se 600 raporte pėr fenomene tė pazakonta qiellore qė janė vėrejtur nė qiellin mbi Britaninė e Madhe, transmetojnė mediat.
Ndėrkohė, ekspertėt thonė se asnjė prej kėtyre fenomeneve nuk kishte tė bėnte me UFO-t dhe qytetėrimet jashtėtokėsore.
Siē dihet tashmė, nė vitin 2010 Ministria britanike e Mbrojtjes madje shpėrndau edhe njėsinė speciale qė merrej me kėtė problematikė.

Burimi: Telegrafi
avatar
Neutral

Jeta nuk peshon asnjė fije kur ti shtrihesh pa vetėdije!

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Zattoo prej 12.07.13 23:38

Njė fenomen misterioz ndriēues nė qiellLondėr, 12 korrik – Njė video regjistrim i fenomenit misterioz ndriēues nė qillin mbi Britaninė e Madhe sėrish ka ngjallur debatet mbi ekzistimin e jashtėtokėsorėve.

Kjo video, e publikuar nė sajtin britanik ‘Telegraf’, brenda njė kohe shumė tė shkurtėr ėshtė shikuar nga mė shumė se 350 mijė njerėz, besimtarė e laikė tė ekzistimit tė fqinjėve kozmikė.

Nė qiell shihet drita, e cila pėrhapet me shpejtėsi e pastaj rrudhet....
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Berti69 prej 17.04.14 1:32

Objekti misterioz nė qiejt e Britanisė sė MadheEkspertėt e motit nė Britaninė e Madhe kanė mbetur tė habitur nga njė unazė e zezė, e cila u shfaq nė qiell mbi Leamington Spa tė premten e shkuar. Georgina Heap ishte duke luajtur tenis me nėnėn e saj Jo Heap, ku pa mbi kėshtjellėn Warwick njė unazė misterioze tė zezė.

Ajo e fotografoi rrethin e zi me telefonin e saj, por deri mė tani, askush nuk mund tė shpjegojė origjinėn e unazės sė ēuditshme.

Fenomeni nuk ka zgjatur mė shumė se 3 minuta, dhe mė pas ėshtė zhdukur. Autoritet thanė se nė atė kohė nuk ėshtė raportuar asnjė rast zjarri nė atė zonė, duke hedhur poshtė zėrat pėr njė re tymi.

avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Zattoo prej 04.06.14 8:25

UFO nė qiellin e LondrėsNjė objekt i paidentifikuar, me drita nė tė dy anėt, ėshtė parė duke fluturuar mbi Londėr.

Regjistrimi ėshtė bėrė nga dritarja e aeroplanit, ku shihet fluturakja mbi re.

Kjo video e tregon kėtė disk tė errėt fluturues, kurse thuhet se ėshtė parė para 25 majit.

Pėr vėrtetėsinė e videos, mbi 100.000 shikuesit e saj, kanė mendime tė ndryshme.

“Hyrje e mirė dhe video interesante” ka qenė komenti i Wayne McCabe, ndėrsa Jessica Souze, nuk ėshtė impresionuar me kėtė video, duke thėnė se ‘ėshtė njė anije duke lundruar nė det, por qė me efekte kompjuterike ėshtė vėnė nė qiell”.

Autoritetet nė kryeqytetin britanik, nuk kanė dhėnė ndonjė pėrgjigje nė lidhje me rastin.

avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Angli - UFO

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi