Cilat janė fuqitė e fshehta tė njeriut?

Shko poshtė

Cilat janė fuqitė e fshehta tė njeriut?

Mesazh  gjilanasi prej 05.11.15 11:47Thuajse nuk ka asnjė person, i cili, tė paktėn njė herė nė jetė, nuk ka pėrjetuar diēka paranormale

Telepatia, telekineza, parashikimi i sė ardhmes... a bėhet fjalė pėr rastėsi, pėr halucinacione, apo kėto janė dėshmi se dukuritė mbinatyrore megjithatė ekzistojnė?
Qė nga kohėt parahistorike, njeriu ka besuar nė shpirtra dhe nė mundėsinė qė tė komunikojė me ta. Ndoshta parapsikologu i parė ishte mbreti i Lidisė, Krez, i cili nė vitin 550 para erės sė re, i cili pėr njė ditė vizitoi shtatė fallxhesha, duke i pyetur se ēka ishte mė me vend tė bėnte atė ditė. Thuhet se vetėm fallxhesha nė Delfi ia kishte qėlluar. Megjithatė, interesimi i vėrtetė pėr dukuritė paranormale lindi me paraqitjen e spiritizmit kah gjysma e shekullit XIX.


Rasti i familjes Fox

Mė 31 mars tė vitit 1848, familja Fox nga Nju-Jorku u zgjua nga zhurmat qė vinin nga muret e dhomės, ku flinin vajzat Kate dhe Margaret. Prindėrit kishin ardhur deri te konstatimi se nė shtėpi kishte fantazma, kurse vajzat, bashkė me njė “medium” tė shkathėt, u nisėn nė turne nėpėr SHBA, duke thirrur shpirtrat me porosi.


Studimet shkencore

Nga fundi i shekullit XIX edhe shkenca filloi qė tė interesohej pėr parapsikologji. Derisa fizikani i njohur William Crookes, thoshte se fuqitė paranormale tė disa “mediumeve” ishin tė vėrteta, nė Londėr formohet Shoqata pėr studime psikike, e cila do tė demantonte shumė mashtrime.
Nė vitin 1988, zvicerani Silvio Meyer kishte thėnė se, me anė tė fuqisė sė mendjes, kishte bashkuar dy katrorė, njė tė letrės, e tjetrin tė aluminit. Laboratori federal pėr testimin e materialeve nė St. Galen, i cili kishte marrė pėr detyrė ta vėrtetonte kėtė, nuk kishte zbuluar asnjė shenjė tė ngjitjes, apo diēka tjetėr, tė ngjashme.


Pėrvoja afėr vdekjes dhe tė tjera

Por, ka ende shumė shkencėtarė qė janė skeptikė ndaj gjėrave tė tilla, sikur qė ėshtė bioenergjia, apo pranoterapia.

Megjithatė, mė sė vėshtiri ėshtė qė tė dokumentohen tė ashtuquajturat udhėtime jashtė-trupore, pėrjetimet gjatė tė cilave personi, duke e ditur se nuk ėndėrron, “e sheh” ambientin nga pozita qė ėshtė e ndryshme nga pozita e trupit tė tij. Nė kėtė kategori bėjnė pjesė edhe “pėrvojat afėr vdekjes”: personat qė zgjohen nga koma qė thonė se ishin ndarė nga trupi dhe kishin takuar tė afėrmit e vdekur.


Kontroversat

Pėrkundėr kėtyre dėshmive qė flasin pėr praninė e fuqive tė mėdha tė trupit dhe mendjes sonė, ekzistojnė edhe disa tė dhėna, qė gjithēka vėnė nė dyshim. Nė fillim tė viteve tė ‘1970-ta, CIA kishte filluar njė program tė fshehtė pėr angazhimin e “mediumeve” nė spiunazh. Nė vitin 1995 ishin angazhuar parapsikologia Jessica Utts dhe psikologu Ray Hyman, qė tė vėrtetonin rezultatet. Nėse ėshtė pėr t’u besuar informatave zyrtare, si pėrfundim thuhej se informatat ishin tė paqarta dhe me dy kuptime. Apo, thėnė ndryshe, tėrėsisht tė padobishme. Nė vitin 1990 kompania elektronike japoneze “Sony” kishte filluar me projektin pėr tė konfirmuar se a mund tė kenė fenomenet psikike ndonjė dobi praktike. Thuhet se programi u ndėrpre pas dy vjetėsh, pa asnjė pėrparim.avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi