Udha e sė Vėrtetės

Shko poshtė

Udha e sė Vėrtetės

Mesazh  Berti69 prej 31.10.15 17:47

Parathėnie nga Sangarakshita

Buda lindi rreth fundit te shekullit tė 5tė PES (Para Erės Sonė), 'hoqi dorė' nga bota ne moshėn 29 vjeē, arriti Iluminimin 6 vjetė mė vonė, dhe kaloi pjesėn tjetėr tė 45 viteve tė jetės sė tij duke kominukuar tė Vėrtetėn qė ai zbuloi, kujtdo qė kishte dėshirė ta mėsonte atė.


Ai e komunikoi atė tė Vėrtetė me gojė (oralisht), me mėnyrėn e fjalės sė folur, ama shumė njerėz u prekėn gjithashtu thellėsisht vetėm nga prezenca e tij. Flalėt e tij lanė pėrshtypje tė thellė tek dėgjuesit e tij, aq sa disa prej tyre i mbajtėn mend ato gjatė gjithė jetės sė tyre dhe para dhe mbas vdekjes sė tij i pėrsėritėn ato pėr tė mirėn e tė tjerėve.

Nė kėtė mėnyrė ēeli dhe u zhvillua njė traditė g..... e kominikimit sė Darmės, e cila jo vetėm qė ruajti mėsimet e Budės, por edhe e organizoi, editoi, dhe e amplifikoi atė nė mėnyra tė ndryshme. Procesi i transmetimit gojor i Darmės zgjati disa qindra vite dhe ndoshta nuk ishte deri nė shekullin e parė PES (Para Erės Sonė) qė diskurset e Budės dhe thėniet e tij filluan tė angazhoheshin pėr shkrim.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udha e sė Vėrtetės

Mesazh  Berti69 prej 31.10.15 17:48

DARMAPADAPalėt1Ekperiencat paraprien nga mėndja,

 udhėhiqen nga mėndja,  dhe prodhohen nga mėndja.

Nė qoftė se  njė (njeri)  flet ose vepron me njė mėndje tė papastėr,

vuajtja e ndjek atė,

ashtu si rrota e karrocės ndjek kėmbėn e demit (qė tėrheq karrocėn).2Ekperiencat paraprien nga mėndja,

udhėhiqen nga mėndja, dhe prodhohen nga mėndja.

Nė qoftė se njė (njeri) flet ose vepron me njė mėndje tė pastėr,

lumturia e ndjek atė si njė hije qė nuk niset (largohet apo ndahet) kurrė.3Ata qė i japin vėmendje mendimeve tė tilla si

'Ai mė abuzoi, mė qėlloi, mė mposhti, mė vodhi',

nuk kanė pėr ta qetėsuar inatin (apo urrejtjen) e tyre.4Ata qė nuk i japin vėmendje mendimeve tė tilla si

'Ai mė abuzoi, mė qėlloi, mė mposhti, mė vodhi',

kanė pėr ta qetėsuar inatin (apo urrejtjen) e tyre.5Urrejtjet kurrė nuk qetėsohen me urrejtje (nė kėtė botė).

Ato paqėsohen me dashamirėsi.

Ky ėshtė ligji i pėrjetshėm.6Tė tjerėt nuk e kuptojnė se ne tė gjithė po i drejtohemi vdekjes.

Ata qė e realizojnė kėtė,

do heqin dorė nga grindjet.7Ashtu si era fryn poshtė njė pemė tė dobėt,

ashtu edhe Mara1 rrėzon atė qė jeton duke e parė pabukurėn si tė bukur,

senset e tė cilit janė tė pakontrolluara, qė ėshtė i papėrmbajtur nė ushqim,

dembel, dhe inferior nė fuqi.8Ashtu si era nut fryn dot poshtė majėn shkembore tė nje mali,

ashtu edhe Mara nuk rrėzon dot atė qė jeton duke e parė pabukurėn si tė pabukur,

senset e tė cilit janė tė kontrolluara, qė ėshtė i pėrmbajtur nė ushqim,

dhe tė cilit besimi dhe fuqia i janė ngjallur.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udha e sė Vėrtetės

Mesazh  Berti69 prej 31.10.15 17:52

DARMAPADA


IIMėndjeplotėsia1Mėndjeplotėsia ėshtė Udha drejt Pavdekshmėrisė4,

pa-mėndjeplotėsia udha drejt vdekjes.

Ata qė janė mendjeplotė nuk vdesin,

(kėshtu qė) tė pa-mėndjeplotėt janė si tė vdekur.2Duke e ditur dallimin e mėndjeplotėsisė,

ata qė janė tė pjekur shpirtėrisht (pandita-t, ne gjuhėn Pali)

gėzohen me mėndjeplotėsinė dhe kėnaqen nė sferėn e Fisnikėve (arija-t).3Tė zhytyr nė gjėndje (mendore) super-tė-vetėdijshme (dijana),

tė pėrmbledhur, dhe gjithmonė duke e ushtruar veten,

ata tė mėnēurit (dira-t) realizojnė Nirvanėn, sigurinė e patejkalueshme.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udha e sė Vėrtetės

Mesazh  Berti69 prej 31.10.15 17:53

DARMAPADAIXE Keqja1Bėhu i shpejtė pėr tė bėrė ēfarė ėshtė (moralisht) e bukur.

Pėrmbaje mėndjen ndaj sė keqes.

Atij qė ėshtė i ngadaltė nė tė bėrin mirė,

mėndja e tij kėnaqet nė tė keqe.2Nė qoftė se njė njeri bėn keq (njė herė),

mos e lė ta bėj atė zakon;

mos e lė ta vėrė zėmrėn nė tė.

E dhimbshme ėshtė pėrmbledhja e sė keqes.3Nė qoftė se njė njeri bėn mirė (njė herė),

lėre ta bėj zakon atė;

lėre ta vėrė zėmrėn nė tė.

E lumtur ėshtė pėrmbledhja e sė mirės.

avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udha e sė Vėrtetės

Mesazh  Berti69 prej 31.10.15 17:55

DARMAPADAXIKrimbja1E si mund tė ketė gėzim, ēfarė kėnaqėsie, kur gjithė kohėn (gjithēka) flakėron

(me zjarrin e trefishtė tė vuajtjes, tė pa-zgjatshmėrisė dhe tė pa-konsidueshmėrisė)?

I mbuluar (ashtu siē je) me errėsirė tė verbėr, ti nuk kėrkon njė dritė!2Shikoje kėtė kukull tė pikturuar (dmth., trupi),

kėtė masė plagėsh tė shtirur, fatkeq dhe plot me dėshira (tė shqisave),

asnjė nga tė cilat nuk ėshtė e qėndrueshme apo jetėgjatė.3I vyshkur ėshtė ky trup, njė fole sėmundjesh, dhe i kalbshėm.

Masa e kalbur copėtohet: vdekja ėshtė fundi i jetės.4Ashtu si kungulli nė vjeshtė

kėto kocka ngjyrė gri-dallandshe shtrihen kėtu tė hedhura,

ēfarė kėnaqėsie (mund tė marri dikush) duke i parė ato?5(Trupi) ėshtė njė qytet i ndėrtuar prej kockave dhe i suvatuar me mish dhe gjak,

(njė qytet) ku ndodhen tė fshehura krimbja dhe vdekja,

krenaria dhe hipokricia.6Edhe karrocat mbretėrore tė dekoruara nė mėnyrė tė pasur

(me kalimin e kohės) ndryshken; gjithashtu edhe trupi vyshket.

(Por) e Vėrteta (Darrma) e tė mirėve muk tretet,

(sepse) ata qė janė me tė vėrtetė tė mirė u flasin pėr atė tė mirėve.7Njeriu qė mėson pak jeton si njė dem stalle:

mishi i tij rritet ndėrsa mėnēuria e tij jo.8Shumė lindje kam pėsuar unė nė kėtė proces tė udhėtimit

(nė rrotullimin e egzistencės se kondicionuar),

duke kėrkuar ndėrtuesin e shtėpisė dhe duke mos e gjetur atė.

E dhimbshme ėshtė lindja e pėrsėritur.9O ndėrtues i shtėpisė, (tani) tė kam parė!

Kurr mė nuk keni pėr tė mė ndėrtuar (mua) njė shtėpi.

Tratė e tu janė tė gjithė tė thyer, traversa jote e shpartalluar.

Mėndja (e kondicionuar) gjithashtu ka shkuar tė shkatėrrohet:

njėri ka arritur tek ndėrprerja e dėshirės sė shqisave.10Ata qė nuk kanė ndjekur jetėn shpirtėrore (Brahmaēarija) ,

apo qė nuk fituan pasurinė (e meritave) nė rininė e tyre,

(ata tė tillė si kėta) humbasin nė mendime mbi tė kaluarėn

si lejlekėt nė njė pellg pa peshq.11Ata qė nuk kanė ndjekur jetėn shpirtėrore (Brahmaēarija) ,

apo qė nuk fituan pasurinė (e meritave) nė rininė e tyre,

(ata tė tillė si kėta) shtrihen si shigjeta tė ndryshkura,

duke u qarė pėr gjėrat e lashta.


avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udha e sė Vėrtetės

Mesazh  Berti69 prej 31.10.15 17:57

DARMAPADA
XVIII
Njollat1Ti je si njė gjethe e vyshkur:

Njerėzit e Vdekjes tė janė afruar ty.

Ti je tek dera e nisjes,

dhe ti nuk ke as diēka me vete pėr gjatė rrugės.2Bėj njė llampė (apo ishull) pėr veten tėnde;

Mundohu shpejt,

(dhe) bėhu dikush qė ėshtė shpirtėrisht i pjekur.

Me njolla tė hequra, (dhe) i lirė nga gabimet,

ti ke pėr tė arritur pllajėn hyjnore (bhumi),

tė atyre qė janė tė zhvilluar shpirtėrisht (arija-nėt)3Ti je tani nė moshė tė thyer;

ti ke ēarė pėrpara ne prezencėn e Vdekjes.

Nuk ka vėnd (pėr tu ēlothur) nė midis,

(dhe) ti nuk ke as diēka me vete pėr gjatė rrugės.4Bėj njė llampė (apo ishull) pėr veten tėnde;

Mundohu shpejt,

(dhe) bėhu dikush qė ėshtė shpirtėrisht i pjekur.

Me njolla tė hequra, (dhe) i lirė nga gabimet,

ti nuk ke pėr ta pėrsėritur lindjen dhe plakjen (herė tjetėr).5Njeriu me kuptim, i heq njollat e tij gradualisht,

pak nga pak, dhe nga momenti nė momet,

ashtu si argjendari (heq) papastėrtitė e argjėndit.6Ashtu siē ndyshku del nga hekuri,

(duke) dalė prej tij e ha atė (vrullshėm),

kėshtu edhe veprimet e tij,

e ēojnė shkelėsin

nė njė gjėndje tė keqe mendore (duggati).avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udha e sė Vėrtetės

Mesazh  Berti69 prej 31.10.15 17:59

DARMAPADAXIXNjeriu i Parimeve1Ai nuk ėshtė njeri i parimeve (darmata)

qė gjykon ngutshėm ēfarė ėshtė e advantazhuar (ata - nė gjuhėn Pali)

Personi i pjekur shpirtėrisht qė gjukon sė bashku

ēfarė ėshte e advantazhuar dhe e dizavantazhuar -2qė gjykon tė tjerėt paanėsisht, me kujdes,

dhe nė pėrputhje me parimin -

ai njeri i kuptimit, i ruajtur nė parim,

ėshtė thėne tė jetė njeri i parimit.3Njė njeri nuk ėshtė i pjekur shpirtėrisht (apo i mėsuar)

vetėm sepse ai flet shumė.

Ai ėshtė thėnė tė jetė i pjekur shpirtėrisht

qė ėshtė i sigurtė (nė vetvete), miqėsor, dhe pa frikė.4Ai nuk ėshtė njė enė e Mėsimit (darmadara)

vetėm sepse ai flet shumė.

Ai qė, duke dėgjuar vetėm pak,

personalisht e sheh tė Vėrtetėn,

Ai (me tė vėrtetė) ėshtė njė enė e Mėsimit,

ai njeri qė nuk e mospėrfill Mėsimin.5Njė njeri (apo burrė) nuk ėshtė i vjetėr (midis dishepujve)

sepse koka e tij ėshtė gri.

Edhe pse i moshės sė pjekur,

ai ėshtė quajtur i plakur me kotėsi.6Ai ėshtė quajtur me tė vėrtetė i vjetėr (midis dishepujve)

nė tė cilin gjenden e vėrteta dhe principi,

(sė bashku me) pa-dhunėsinė (ahimsa)

(vetė) kontrollin (dhe) pėrmbajtjen,

(dhe) qė ėshtė pa njolla dhe i mėnēur.7Njė qė ėshtė xheloz, dorėshtėrnguar, dhe i pandershėm

nuk ėshtė njohur si 'i mirė' (sadurupa)

vetėm nga llogjika e fjalimit tė tij apo nga paraqitja e bukur.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udha e sė Vėrtetės

Mesazh  Berti69 prej 31.10.15 18:00

DARMAPADA


XXI


Gjėndja e Mjeruar1


Njė qė gėnjen rezulton (me anė tė rilindjes) nė njė gjėndje tė mjeruar,

ashtu si edhe njė qė, duke e pas bėrė diēka, thotė 'unė nuk e bėj (atė lloj gjėje).'

Kėta dy djem tė Manut (Paraardhėsi i Lashtė) , njerėz tė veprimeve bazė,

kur largohen (nga kjo botė) kanė tė njėjtin fat (tė dhimbshėm) edhe nė botėn tjetėr.

avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Udha e sė Vėrtetės

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi