Rreziku nga fluori !

Shko poshtė

Rreziku nga fluori !

Mesazh  Equinox prej 26.10.15 0:55
Fluori i natriumit eshtė substancė kimike qė gjendet zakonisht nė ujė tė pishėm dhe nė pasta dhėmbėsh.

Fluori i natriumit ka kohė qė njihet si njė shtypės i madh i funksioneve  intelektuale.

Nė veēanti, ai ėshtė njė nga komponentėt e Prozac-ut dhe tė gazit Sarin, i cili ėshtė pėrdorur nė Japoni nė sulmin e famshėm nė metro.

Prova tė shumta tė pavarura shkencore tregojnė se fluori i natriumit shkakton ērregullimeve tė ndryshme mentale duke i bėrė njerėzit tė dėgjuar dhe servil, nganjėherė plotėsisht idiot, po ashtu bėn uljen e qėndrueshmėrisė dhe dėmtimin e strukturės sė kockave.

Fluori natriumi ėshtė "Fluor" qė ju e gjeni nė pastėn tuaj pėr pastrimin e dhėmbėve ose tė fėmijėve tuaj.

Pėrdorimi i parė i fluorit nė ujė tė pijshėm ėshtė pėrdorur nė kampet e  pėrqendrimit gjatė luftės sė Dytė. Furnizimit i fluorit me anė tė ujit nė kampet ėshtė pėrdorur pėr t’i sterilizuar tė burgosurit, duke i brutalizuar dhe me qėllim qė tė jenė tė bindur ndaj tyre.

Kimisti Charles Perkins thotė se dozat e pėrsėritura tė fluorit, pambarimisht, zvogėlojnė mundėsitė e njė individi pėr tė rezistuar, duke e helmuar ngadalė, me narkotizėm, njė pjesė tė caktuar tė trurit, duke e bėrė tė nėnshtrohet  ndaj vullnetit tė atyre qė dėshirojnė ta qeverisin.

Ai shton se fluori ėshtė njė "lobotomi e lehtė dhe komode", dhe se arsyeja e vėrtetė qė fshihet pas pirjes sė ujit me fluor nuk ka tė bėjė fare me shėndetin e dhėmbėve, e lėre mė tė fėmijėve.


Edhe nė ujė tė pijshėm?


Dr. Hardy Limeback, doktor nė biokimi, kreu i Departamentit tė Stomatologjisė Preventive nė Universitetin e Torontos dhe kryetar i Shoqatės Kanadeze pėr Hulumtime Dentare ishte vetė pėr njė kohė tė gjatė njė ithtar pėr shtimin e fluorit nė ujė tė pijshėm.
Megjithatė, pas 15 vjetėsh, ai tha papritmas se ka ndryshuar mendjen. Atėherė ai tha: "Fėmijėt nėn 3 vjeē nuk duhet tė pėrdorin pastė dhėmbėsh me fluori ose tė pijnė ujė me fluori. Dhe, produktet pėr fėmijė nuk duhet tė bėhen asnjėherė me ujė ēezmeve tė Torontos. Kurrė! ".

Pėrkundėr faktit se shumė hulumtime tregojnė efektet e dėmshme tė fluorit ndaj shėndetit, prapė se prapė Qeveritė insistojnė ta mbajnė nė ujin qė pijmė.

Sipas Universitetit tė Harwardit tė dhėnat e siguruara nga 27 studime tė bėra brenda 22 viteve, ekspozimi ndaj fluorit mund tė ndikoj nė zhvillimin neurologjikal dhe kognitiv tė fėmijėve dhe kėshtu ulė IQ-n e tyre.Mos bleni pastė me fluori, kjo ėshtė e gjitha


Por si t’i njoftosh tė gjithė ata njerėz qė janė tė varur nė fluori me vite, qė i nėnshtrohen autoritetit dhe qė ka humbur gjithė kuptimin kritik?

Fluori qė gjoja tė forcon dhėmbėt, ėshtė mė toksik se plumbi..sidomos pėr fėmijėt tuaj.

Nė qoftė se keni  ende pastė dhėmbėsh fluori qė varen nė banjot tuaj, hedhin jashtė dhe merrni  njė pastė dhėmbėsh tė padėmshme dhe qė nuk pėrmban fluori.

Pėrdorimi i fluarit pėrveē qė kontrollon dhe bllokon kapacitetin e trurit tė fėmijėve tanė, bllokon edhe gjėndrėn pineale qė ėshtė pjesa mė e rėndėsishme e sistemit nervor.Ajo nė thelb ėshtė antena shpirtėrore (syri i tretė)  esenciale pėr arritjen e niveleve mė tė larta tė vetėdijes duke mbetur nė njė trup fizik.avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi