France - UFO

Shko poshtė

France - UFO

Mesazh  Admin prej 01.02.09 3:16

Franca zbulon arkivat sekrete mbi UFO-t

Franca zbulon arkivat e saj sekrete mbi UFO-t, pasi agjencia kombėtare hapi njė faqe interneti qė dokumenton mė shumė se 1.600 pamje tė rralla, tė siguruara gjatė pesė dekadave.

Arkivi online qė do tė rifreskohet herė pas here me detaje tė reja, paraqet raste tė rralla tė pamjeve tė UFO-ve qė vazhdojnė tė shqetėsojnė mendjet e shkencėtarėve tė famshėm.

Pas 30 vjetėsh publikohet njė numėr shumė i madh dokumentesh lidhur me rreth 1600 raste tė studiuara nga Geipan, struktura e qendrės hapėsinore franceze. 28 pėrqind e kėtyre rasteve mbeten tė pashpjegueshme.

UFO-t gjithnjė kanė nxitur njė interes shumė tė madh dhe bashkė me tė edhe teoritė e pafundme tė konspiracionit pėr arkiva tė fshehta tė zbulimeve, tė cilat qeveritė i konsiderojnė tepėr tė rrezikshme e alarmante pėr konsum publik.

Shumė raste pėrfshijnė pamje tė shumėfishta si dhe njė rast, kur mijėra vetė nė Francė vunė re shenja zjarri nė qiell dhe radarėt regjistruan gjurmė tė fluturimeve apo pėrshpejtimeve qė bien ndesh me ligjet e fizikės dhe tė cilat po merren shumė seriozisht.

Nga 1.600 rastet e regjistruara qė prej vitit 1954, rreth 25 pėr qind janė klasifikuar si raste tė tipit "D", gjė qė nėnkupton se pavarėsisht nga dėshmitarėt e besueshėm dhe tė dhėnat shumė tė sakta, ka gjėra tė cilat nuk shpjegohen.

Edhe vende tė tjera mbledhin informata nė lidhje me objektet fluturuese tė paidentifikuara, kryesisht Britania dhe SHBA-ja.

Synimi ėshtė tė bėhet mė i lehtė pėr shkencėtarėt grumbullimi i informacioneve. Faqja e internetit, ku janė publikuar fotot tregon pamje tė qarta ku duken objekte tė ēuditshme fluturuese, ėshtė e mirėorganizuar dhe e kompletuar.

Zyrtarėt thonė se shumė prej rasteve kanė mbetur tėrėsisht tė errėta dhe tė pashpjeguara, por pikėrisht publikimi i tyre nė internet mund tė ndihmojė, pėrveēse pėr njohjen e publikut me fenomenin, edhe pėr studime mė tė hollėsishme pėr tė.

Edhe vende tė tjera si Britania e SHBA-ja kanė shprehur interes pėr tė hapur arkivat e tyre pėr publikun dhe pėr tė bashkėpunuar mė shumė nė lidhje me studimin e UFO-ve.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

France - UFO

Mesazh  Jon prej 19.02.10 12:21

Ne naten mes se shtunes dhe se dieles me 13 – 14 shkurt 2010 ne qytetin Lorient te Frances jane pare disa drita te ēuditshme.

avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Flota e Ufo-ve ne France

Mesazh  Fikrro prej 17.02.11 11:57

Flota e UFO-ve mbi Francė?Kėto ditė janė gjithnjė e mė tė shpeshta xhirimet e jo vetėm njė objekti tė panjohur fluturues – UFO, por flotave tė tėra tė cilat pa zė shėtisin nėpėr qiell. Xhirimi i fundit i kėsaj dukurie bizare ėshtė shėnuar mbi qiellin e Francės.

Pasi qė flota e fluturakeve nė formė pjate vizitoi Amerikėn Jugore dhe Veriore, duket se i erdhi radha Evropės. Javėt e fundit xhirimet e fluturakeve tė ngjashme janė publikuar njėra pas tjetrės, ndėrsa tash i kemi edhe nė kontinentin tonė.

Flota ėshtė parė pėr Shėn Valentin, ndėrsa pėr tė gjithė ata entuziastė tė cilėt shpresojnė pėr shkėmbimin e dashurisė ndėrmjet racės njerėzore dhe jashtėtokėsorėve kemi njė lajm zhgėnjyes – flota nuk provoi as tė renditet nė formė zemre mbi qiellin e Francės.

Por gjithmonė ekziston shpresa se nuk kanė kohė pėr gjėra kaq tė parėndėsishme pasi po punojnė me nguti pėr ta shpėtuar racėn njerėzore nga katastrofat e mundshme. /Telegrafi/

Sido qė tė jetė, xhirimin e UFO-ve, ose nėse dėshironi – flotės jashtėtokėsore – mund ta shihni kėtu:


avatar
Fikrro

539


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: France - UFO

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi