Kėshilla pėr tė “pastruar” mendjen

Shko poshtė

Kėshilla pėr tė “pastruar” mendjen

Mesazh  Berti69 prej 12.10.15 0:11Si mund tė jetoni tė qetė dhe pa mendime negative nė kokėn tuaj!? Nėse dėshironi kėtė gjė, atėherė mjafton tė bėni njė reflektim me veten, kryesisht ndaj dukurive tė jashtme, tė cilat ju ndikojnė sė brendshmi

Pothuajse tė gjithė e njohim ndjesinė e mirėqenies qė na transmeton njė dhomė e pastėr dhe me gjėrat tė rregulluara nė mėnyrė perfekte. Ky lloj rregulli mund tė na ndihmojė tė sistemojmė gjėrat edhe nė nivel tė brendshėm, nė sfera tė ndryshme tė jetės. Ja pėrfitimet kryesore.


Ngrėnia e shėndetshme


Studime tė shumta kanė demonstruar se individėt qė punojnė nė njė vend tė pastėr dhe tė rregulluar, janė mė tė prirur tė konsumojnė njė minivakt tė shėndetshėm, pėr shembull njė frutė dhe jo njė ēokollatė apo diēka tjetėr me shumė kalori.

E kundėrta ndodh prej stresit tė akumuluar nga truri, kur ambienti i brendshėm ėshtė i pistė dhe jo i rregullt. Pra, mendja relaksohet kur vendi i punės ėshtė i pastėr dhe i mirorganizuar.


Shėndeti mendor


Tė qenėt tė organizuar mund tė ketė njė efekt pozitiv edhe nė mirėqenien tonė psikologjike, sidomos pėr kėdo qė vuan nga depresioni.

Sipas njė statistike tė publikuar nė revistėn shkencore “Personality and Social Psychology Bulletin”, femrat qė e pėrshkruajnė shtėpinė e tyre si tė “rrėmujshme” ose “ende pa u rregulluar”, janė mė tė stresuara, tė lodhura dhe tė depresionuara nė krahasim me ato qė kanė njė “fole” komode dhe relaksuese.

Shkak i kėsaj gjendjeje ėshtė ulja e prodhimit tė kolesterolit, hormonit qė ka njė ndikim tė fortė nė humorin tonė. Ndaj, mė mirė ėshtė qė t’i dedikoheni pastrimit tė shtėpisė nė mėnyrė tė vazhdueshme dhe tė pėrfundoni sa mė shpejt projekte dhe punė tė lėna pėrgjysmė.


Marrėdhėniet


Tė jetuarit nė njė vend tė rregulluar ėshtė diēka pozitive edhe pėr sa i pėrket marrėdhėnies me partnerin/en. “Kaosi mund tė krijojė njė situatė tensioni dhe konflikti te ēiftet. Dhe tė gjitha momentet qė i kaloni duke kėrkuar diēka nė mes tė rrėmujės sė shtėpisė, janė njė kohė e marrė nga koha tė cilėn mund tė kaloni bashkė”, ka shpjeguar pėr “shape.com”, Eva Selhub, autorja e librit “Your Health Destiny”. “Tė qenėt tė ēorganizuar mund tė ēojė nė ndjenja turpi dhe sikleti, tė cilat mė pas krijojnė njė barrierė fizike dhe emotive pėrreth nesh, qė na ndalon tė integrohemi me tė tjerėt.”


Produktiviteti


Arritja e objektivave ėshtė mė e thjeshtė nėse ambienti nė tė cilin operoni ėshtė i qetė, relaksues dhe i rregulluar. Ndėrkohė, ėshtė mė e vėshtirė tė ēoni deri nė fund punėn nėse mbi tryezė ka letra, objekte dhe shėnime tė gjendura gjithandej.


E shkuara


Gjithsecili prej nesh ka njė moment tė errėt nė jetėn e tij, si humbja e njė personi tė dashur apo sfida tė tjera. Pikėllimi ėshtė diēka natyrale, por tė qėndroni tė pikėlluar pėr njė kohė tė gjatė, nuk ndihmon.

Marc Chernoff thotė: “Nėse ndieni se keni ngecur tek e kaluara, atėherė truri juaj ėshtė i lidhur me kėtė ndjenjė aq shumė, saqė i duket sikur kjo gjė po ndodh tani”. Shkėputuni nga e kaluara dhe punoni pėr tė ardhmen me mė shumė pozitivitet.


Mendimet negative automatike


Mendimet negative automatike duhen menaxhuar, pasi mund tė na shkatėrrojnė edhe jetėn. A ju ka ndodhur ndonjėherė qė diēka jo e mirė qė mund tė na ketė ndodhur nė punė, tė na bėjė tė mendojmė se jemi tėrėsisht tė paaftė dhe se karriera jonė nuk do tė realizohet kurrė siē e kishim ėndėrruar?

Nėse njė gjė e tillė ju ka ndodhur, ta dini se nuk jeni vetėm nė pėrjetimin e ndjesive tė tilla. Edhe ata qė konsiderohen si mė optimistėt, kur vjen puna pėr moralin dhe entuziazmin, nuk janė imunė ndaj mendimeve negative. Ndėrkohė, ka disa qė pėrjetojnė vazhdimisht mendime tė tilla dhe kjo mund t’ua ketė bėrė jetėn shumė tė vėshtirė.

Sipas specialistėve, shndėrrimi i mendimeve negative nė pozitive na ndihmon pėr tė pasur njė jetė mė tė mirė nė shumė drejtime.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi