Zbuloni sa vite do tė jetoni pėrmes kėmbėve tuaja

Shko poshtė

Zbuloni sa vite do tė jetoni pėrmes kėmbėve tuaja

Mesazh  gjilanasi prej 10.10.15 13:40Shkencėtarėt e gjashtė universiteteve tė njohura amerikane kanė vėrejtur disa rezultate tė 3400 burrave dhe grave tė vdekur nė spitale pėrgjatė studimeve tė dy viteve tė fundit.

Nga rezultatet e zbuluara ishin tė habitshme ato midis moshės se pacientėve dhe madhėsisė sė kėmbės. Sipas kėtij studimi me 3400 njerėzve u zbulua njė lidhje e drejtpėrdrejtė midis moshės sė pacientėve dhe madhėsisė sė kėmbės.

Sipas Jim Hodge, profesor i Universitetit tė Kembrixhit, SHBA, madhėsia e trupit tė pacientit nuk ėshtė e lidhur drejtpėrdrejt me jetėgjatėsinė e tyre, por madhėsia e kėmbės po. Edhe pse shkaku i kėtij fenomeni ėshtė ende i panjohur, shkencėtarėt kanė hartuar njė tabelė qė tregon madhėsinė e kėmbės dhe jetėgjatėsinė e burrave dhe grave.


Gratė:


35 nga 64 deri 69 vjet

36 nga 70 deri 76 vjet

37 nga 77 deri 82 vjet

38 nga 78 deri 84 vjet

39 nga 73 deri 75 vjet

40 nga 70 nė 72 vjet

41 nga 67 nė 70 vjet

42 nga 66 deri 69 vjet


Burrat:


38 nga 66 deri 69 vjet

39 nga 67 nė 72 vjet

40 nga 72 deri 75 vjet

41 nga 73 deri 77 vjet

42 nga 75 nė 82 vjet

43 nga 74 deri 79 vjet

44 nga 67 nė 72 vjet

45 nga 66 deri 69 vjet
avatar
gjilanasi

381


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbuloni sa vite do tė jetoni pėrmes kėmbėve tuaja

Mesazh  elektronika prej 13.10.15 21:24

Une i falenderoj nga zemra te gjithe shkencetaret e ketyre universiteteve, te cilet jane munduar kaq shume dhe na kane dhene gjithe kete informacion. do te thote qe na i kane lehtesuar shume punen. Dime numrin e kembes dhe shkojme e hapim gropen vete. Por problemi im eshte diku tjeter. Per burrat nuk ofronin me teper se 82 vjet dhe per grate jo me teper se 84 vjet. Do te  doja te dija se sa e kane pasur numrin e kembes ata qe kane rrojtur per fatin e tyre te keq nga 15, 25, 35 vjet. Dhe sa e kane pasur numrin e kembes ata qe per fatin e tyre te mire i kane sfiduar keta shkencetare 85, 90, 95 , 100, 10..... vjet. Apo ndoshta keta nuk ishin pjese e studimit.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi