Thėnie nga Seneka

Shko poshtė

Thėnie nga Seneka

Mesazh  Zattoo prej 07.10.15 21:08
Njė prej cilėsive mė tė bukura tė miqėsisė sė vėrtetė ėshtė tė kuptosh dhe tė tė kuptojnė.

Eshtė rrugė e vėshtirė ajo qė tė shpie nė lartėsitė e madhėshtisė.

Lumturia e vėrtetė ėshtė… tė shijosh tė tashmen, pa varėsinė plot ankth prej tė nesėrmes.

Asnjė njeri nuk ka qenė ndonjėherė rastėsisht i mencur.

Eshtė cilėsia, jo sasia, ajo qė ka rėndėsi.

Feja shihet nga njerėzit e zakonshėm si e vėrtetė, nga tė mencurit si e pavėrtetė, dhe nga sundimtarėt si e dobishme.

Shpata nuk vret asnjėherė askėnd; ajo ėshtė njė mjet nė duart e vrasėsit.

Jeta ėshtė si njė dramė: nuk ėshtė gjatėsia, por shkėlqimi i aktorėve qė kanė rėndėsi.

Nėse nuk e di nė cilin port po shkon, atėherė asnjė erė nuk ėshtė e favorshme.

Pėr babėzinė, e gjithė natyra ėshtė shumė pak.

E gjithė mizoria buron prej dobėsiė.

Sa mė pak e meritojmė fatin e mirė, aq mė shumė shpresojmė pėr tė.

Ne jemi mė shpesh tė trembur, se sa tė lėnduar; dhe ne vuajmė mė shumė nga imagjinata, se sa nga realiteti.

Nuk ėshtė se, pėr shkak se gjėrat janė tė vėshtira, ne nuk guxojmė; ėshtė pėr shkak se ne nuk guxojmė, qė gjėrat janė tė vėshtira.

I shkon mė shumė njė burri qė tė qeshė me jetėn, se sa tė qahet prej saj.

Zemėrimi ėshtė si ato rrėnojat qė shemben dhe pėrplasen me gjithcka qė gjejnė poshtė.

Ne shpesh herė duam njė gjė dhe lutemi pėr njė tjetėr, duke mos ua thėnė tė vėrtetėn as Perėndive.

Dita tė cilės i trembemi si dita jonė e fundit, ėshtė nė fakt lindja e pėrjetėsisė.

Injorantėt e shohin jetėn ose si ekzistencė, ose si joekzistencė, por tė mencurit e shohin si pėrtej ekzistencės dhe joekzistencės, dicka qė shkon pėrtej tė dyjave; ky ėshtė njė vėzhgim i Rrugės sė Mesme.

Nuk ka asgjė nė botė qė tė admirohet aq shumė, sa njė burrė qė di si tė pėrballojė palumturinė me kurajė.

Pėr shumė njerėz, rritja e pasurisė nuk u jep fund telasheve tė tyre, vetėm sa ua ndryshon.

Vdekja ėshtė dėshira e disave, clirimi i tė shumtėve, dhe fundi i tė gjithėve.

Edhe pas njė tė korre tė keqe, duhet tė ketė sėrish mbjellje.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi