1967 – viti mė paranormal nė histori

Shko poshtė

1967 – viti mė paranormal nė histori

Mesazh  gjilanasi prej 19.09.15 13:17Kur tė shohim se ēka ka ndodhur krejt nė kėtė vit, na vjen qė tė lutemi qė ai kurrė tė mos pėrsėritet


Mothmani

Numri i njerėzve nga Point Pleasant, Virxhinia Perėndimore, qė thoshin se kishin parė krijesėn e quajtur mothman, me sy tė kuq tė frikshėm, arriti kulmin nė vitin 1967. Po ashtu, njerėzit raportuan njė numėr mė tė madh tė UFO-ve qė i kishin parė nė qiell. Ka njerėz qė mendojnė se rrėzimi i “Urės sė argjendtė” nė dhjetor tė vitit 1967 kishte disi lidhje me paraqitjen e mothmanit.


Dreqi nga Xhersi

Lindalou Dunphy kishte deklaruar se njė krijesė mė e gjatė se tri metra i kishte dalė pėrpara veturės nė vitin 1967, derisa ajo me tė ėmėn ishin duke udhėtuar pėr nė Qarkun Oshėn.


Pamja masive e UFO-ve nė Indiana

Ngjarja qė ndodhi mė 3 janar tė vitit 1967 nė Riēmond tė Indianės, paraqiti fillimin e pamjes sė UFO-ve nė kėtė shtet tė SHBA-sė. Nė orėn 2:00 tė natės, njė objekt me formė tė kėrpudhės sė kthyer mbrapshtė ishte parė duke qėndruar pezull mbi njė veturė pėr 10-15 minuta. Shoferi i veturės nė fjalė pa se nuk mund ta shpejtonte mė shumė veturėn, pėrnjėherė ajo nuk merrte gaz. Mė pas, po nė janar tė kėtij viti, policia komunale, ajo e qytetit dhe e shtetit ishin dėrguar nė njė zonė nė perėndim tė Galesburgut, Illinoi, pas raportimeve se ishte parė njė UFO mė e madhe se njė rimorkio, me drita tė kaltra dhe me njė gyp pėrmbi. Kėtė vit pati edhe shumė pohime tė njerėzve, qė ankoheshin se ishin rrėmbyer nga alienėt.


Vdekjet bizare nė vitin 1967

Kur tė analizohet ky vit, shihet se gjatė tij pati shumė vdekje bizare. Nė “Tomorrowland” tė “Disneyland”-it njė adoleshent kishte tentuar qė tė kėrcente nga njė veturė nė tjetrėn, me ē’rast ishte tėrhequr zvarrė dhe kishte vdekur. Shpirti i tij edhe sot e kėsaj dite shihet herė pas here.

Kėtė vit vdiqėn edhe shumė tė famshėm, si: Edward Hopper, Rene Magritte, J. Robert Oppenheimer, Che Guevara, Otis Redding, Langston Hughes, Jane Mansfield, Jack Ruby, Carson McCullers, Gregory Pincus, Claude Rains, Brian Epstein, Spencer Tracy, Billy Strayhorn, Carl Sandburg, Dorothy Parker, Francis Ouimet, Joe Orton, Paul Muni, Vivien Leigh, Henry Leigh, Henry J. Kaiser, Woody Guthrie, John Nance Garner, John Coltrane, Tommy Lucchese, Lawrence Beesley, Gus Grissom, Wolfgang Kohler, Ciro Alegria, Henry Allen, Henry R. Luce, Basil Rathbone, Jean Toomer, Rex Stewart.
Fatkeqėsitė


Ja disa nga fatkeqėsitė mė tė mėdha qė ndodhėn gjatė vitit 1967:

Shpėrtheu anija kozmike “Apollo 1” me ē’rast vdiqėn 3 pjesėtarė tė ekuipazhit gjatė njė lansimi provė. Stuhia e njohur me emrin Stuhia e Ēikagos, nė vitin 1967 goditi qytetin e Nju-Jorkut dhe Distrikti i Kolumbisė. Uragani Beulah shkaktoi 115 tornado nė Teksas, me ē’rast vdiqėn 688 njerėz.


Pse viti 1967 ishte kaq vit kaotik?

Gjatė vitit 1967 u vėrejtėn shumė shpėrthime nė Diell, gjė qė rezultoi me rritje tė aktivitetit gjeo-magnetik nė Tokė. SI pasojė e kėsaj, ky vit u bė viti rekord pėr aktivitete dhe dukuri paranormale. Mendohet se kėto fenomene ndikojnė edhe nė trurin e njeriut. Stuhitė gjeomagnetike mund ta ērregullojnė sistemin limbik dhe tė veprojnė nė lobet parietale dhe temporale tė trurit, tė cilat lidhen me aktivitetin “poltergeist” dhe me fenomenet e tjera tė ngjashme. A thua stuhitė gjeomagnetike na e zgjojnė njė shqisė tė fjetur, tė gjashtė, tė cilėn e kemi, por nuk e pėrdorim shpesh?

(Kosova Sot)
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi