Neurokirurgu nga Harvardi thotė qė ekziston jeta pas vdekjes

Shko poshtė

Neurokirurgu nga Harvardi thotė qė ekziston jeta pas vdekjes

Mesazh  gjilanasi prej 12.09.15 21:20Shpesh pyesim veten nėse ka jetė pas vdekjes…?! E kur humbim njė njeri tė dashur, pėrgjigjja qė vjen natyrshėm ėshtė “po”, por kjo gjė nuk ėshtė vėrtetuar deri mė sot.

Pėrvoja mė e rėndėsishme ndoshta nė botė ėshtė ajo e Dr. Eben Alexander, njė neurokirurg nga Harvardi. Kjo nuk ėshtė vetėm njė pėrjetim i jetės pas vdekjes apo iluzion.

Para se ta kishte njė pėrvojė tė tijėn, ai nuk besonte nė ekzistencėn e njė shpirti jofizik. I trajnuar nė njė shkollė mjekėsore perėndimore dhe i rrethuar nga kolegėt mjekėsor tė cilėt janė futur thellė nė pikėpamjet materialiste tė universit, ai mendonte se ideja e njė shpirti ishte e ēuditshme. Ashtu si shumica e skeptikėve, ai besonte se tregimet pėr jetėn pas vdekjes nuk ishin tjetėr veē se produkt i imagjinatės njerėzore.

Dr. Alexander ndryshoi mendje pasi ishte nė komė pėr shtatė ditė rresht, si pasojė e disa baktereve. Gjatė komės ai pėrjetoi njė udhėtim ‘tė gjallė’ nė atė qė ai thotė tė ketė qenė jeta e pėrtejme, duke vizituar qiejt e parajsave tė ndryshme.

Pas kthimit nė trupin e tij dhe pėrjetimit tė mrekullueshėm, ai shkroi librin “Dėshmia e Parajsės”, libėr ky qė ishte mė i shituri i NY Times. Alexander nė librin e tij konfirmon se jeta kėtu ėshtė vetėm njė test, qė i ndihmon shpirtrat tanė tė rriten dhe tė zhvillohen, dhe qė mėnyra e vetme pėr tė pasur sukses kėtu ėshtė duke jetuar me dashuri dhe dhembshuri.

Kėtu janė disa nga pikat mė tė rėndėsishme qė ai i pėrmendi:

– Pėrvoja e jetės sė pėrtejme ishte aq reale sa qė jetesa nė Tokė dukej si njė ėndėrr artificiale nė krahasim me tė.

– Jeta e pėrtejme ishte e mbushur me dashuri tė pastėr. Dashuria dominonte jetėn e pėrtejme nė njė shkallė aq tė madhe sa qė prania e sė keqes ishte shumė e vogėl. Nėse dėshironi tė njihni universin, njihni dashurinė.

– Nė jetėn e pėrtejme, tė gjitha komunikimet ishin telepatike. Nuk kishte nevojė pėr fjalė tė folura, nuk kishte ndarje nė mes tė vetės dhe ēdo gjėje tjetėr rreth jush. Tė gjitha pyetjet qė i bėnit nė mendjen tuaj merrnin menjėherė pėrgjigjen telepatike. Kur u pyet se ēfarė dėshiron ai qė tė tjerėt tė dinė pėr fushėn shpirtėrore, ai u shpreh se ju jeni mė tė ēmuar dhe mė tė dashur atje se qė mund ta imagjinoni. Ju gjithmonė jeni tė sigurt. Ju nuk jeni vetėm.

Dashuria e pakushtėzuar dhe e pėrsosur e Zotit nuk neglizhonte asnjė shpirt, transmeton Lajmi.net.

“Dashuria ėshtė, padyshim, baza e ēdo gjėje,” shprehet ai. Ky ėshtė realiteti i realiteteve, e vėrteta e pamohueshme qė jeton dhe merr frymė nė thelbin e ēdo gjėje qė ekziston apo do tė ekzistojė ndonjėherė”, vazhdon tė thotė ai.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi