Misteret dhe rreziqet e pllakave “Ouija”

Shko poshtė

Misteret dhe rreziqet e pllakave “Ouija”

Mesazh  Equinox prej 05.09.15 21:14Nė mos nė realitet, pllakat “Ouija” thuajse tė gjithė ne i kemi parė nė filma. Por, a e dini se ēfarė rreziku kėrcėnohet nga to?

Origjina e pllakave “Ouija” nuk ėshtė aspak e qartė, por ka disa dėshmi qė thonė se ato mund t’i kenė rrėnjėt nė civilizimet antike. Pėrmendja e parė e diēkaje tė ngjashme me njė pllakė “Ouija” ėshtė gjetur nė Kinė, rreth vitit 1200 para erės sė re. Kinezėt kishin zakon t’ia jepnin udhėheqėsit njė shtagė, derisa qėndronte rreth njė tabaku tė mbushur me rėrė, pėr tė komunikuar me tė vdekurit, respektivisht me shpirtrat e botės tjetėr.Kontakti i parė me anė tė pllakės “Ouija”

Pėrdorimi i parė real i “pllakave qė flasin” filloi kur lėvizja e spiritualizmit filloi tė pėrhapej nė botė, rreth viteve 1850. E tėra filloi nė vitin 1848, kur motrat Fox thanė tė kishin dėgjuar “trokitje” misterioze nė shtėpinė e tyre, nė Nju-Jork, pėr ēka ato thoshin se ishte komunikim nga bota e shpirtrave.

Pas njė serie pyetjesh dhe pėrgjigjesh nė kuadėr tė sesioneve me shpirtin, Kate Fox erdhi deri te pėrfundimi se zhurma ishte e ish- qiraxhiut, i cili ishte vrarė dhe varrosur nė bodrumin e shtėpisė sė familjes Fox.

Kėtij shpjegimi paranormal i ishte dhėnė njė rėndėsi mė e madhe, pasi qė nėn dyshemenė e vilės ishin gjetur mbetje mortore tė njeriut. Ky lajm shumė shpejt tėrhoqi vėmendjen e tė gjithė kombit dhe motrat Fox u bėnė tė famshme.


Tė gjithė flisnin me tė vdekurit!


Pllaka “Ouija” shumė shpejt u bė mjet i preferuar i argėtimit pėr shumė njerėz, ku bile edhe Mary Todd Lincoln (Zonja e parė) filloi tė mbante rregullisht seanca nė Shtėpinė e bardhė, duke tentuar qė tė komunikonte me fėmijėt e saj tė vdekur. Pėrdorimi i pllakave “Ouija” asokohe kėrkonte sjelljen e njė lavjerrėsi rreth njė pllake e cila i kishte germat rreth e rrotull, apo duke pėrdorė njė tabelė tė plotė pėr tė caktuar germat e vizatuara nė dysheme. Nė vitet e hershme, pllaka “Ouija” referohej si “Pllaka qė flet” dhe dukej shumė mė ndryshe nga ajo sesi duken sot.

Nė maj tė vitit 1890, biznesmenėt Elijah Bond dhe Charles Kennard vendosėn qė ta patentonin njė pllakė metalike me njė dėrrasė, ku ishte shkruar alfabeti. Kėshtu edhe lindi pllaka e parė standarde “Ouija”.

Nė vitin 1966, tė drejtat rreth kėsaj pllake “Ouija” iu shitėn vėllezėrve Parker, tė cilėt vazhduan mė pas t’i posedojnė tė gjitha markat nė treg, si dhe patentat.


A janė pllakat “Ouija” tė rrezikshme?


E tėra varet nga ajo se a besoni nė botėn e shpirtrave, apo jo. Hetuesit paranormalė besojnė se ekzistojnė lloje tė ndryshme shpirtrave, tė cilėt bashkekzistojnė me ne nė botėn fizike.

Ata mendojnė se pllakat “Ouija” nuk kanė asnjė fuqi tė vete, por ato mund tė pėrdoren si mjet pėr tė kontaktuar me shpirtrat qė gjenden nė rrafshin e poshtėm astral.

Kėta shpirtra shpesh janė nė konfuzion dhe mund tė kenė pasur njė vdekje tė dhunshme, apo tė papritur. Pjesa mė e madhe e tė sapovdekurve, tė cilėt nė fakt janė fantazma, kurrė nuk shihen nga tė gjallėt pasi qė tė kenė kaluar nė botėn tjetėr.

Por, nė disa rrethana, tė vdekurit mund tė mbeten nė regjionet e poshtme eterike, mė afėr realitetit tonė fizik dhe shpeshherė ata ose nuk dinė sesi tė largohen, apo refuzojnė qė ta bėjnė njė gjė tė tillė. Shpesh ndodh qė ky hezitim tė jetė pasojė e njė vdekjeje tė papritshme, tė dhunshme, tė kombinuar me emocione negative, apo me rrethana tė cilat shėrbejnė si lidhje tė prekshme – tė paktėn pėr tė vdekurit – me botėn fizike.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret dhe rreziqet e pllakave “Ouija”

Mesazh  55 prej 07.09.15 12:31

Po ka shume rreziqe prandaj preferohet qe te luhet vetem nga kalamajt se vetem ata skane frike nga kjo.

Ndalohet te luhet mbi 18 vjec e lart! 1
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret dhe rreziqet e pllakave “Ouija”

Mesazh  1486 prej 26.02.17 19:19

https://youtu.be/EYc2JRofYn4
Besoj se cdo gje eshte e lidhur me pjesen e erret, nuk besoj se zgjidhen gjerat ne kete menyre. Cdo kontakt eshte me pjesen e erret dhe eshte gabim qe eshte shume i veshtire per tu korrigjuar! Besoj se cdo gje qe bejme duhet pare te Zoti, ai eshte vetem 1 dhe ska tjeter. Besim tek Zoti ai eshte 1
avatar
1486

Feja eshte gjeja me e mire qe nje njeri mund te posedoje!

6


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pllakat oluja

Mesazh  bojko prej 27.02.17 22:50

Keto pllaka oluja nuk duhen te jene ndonje zbulim ose befasi per ne ketu ne portal mendoj une.

me thuani qe nuk e keni provuar pothujse secili si adoleshent shkronjat ne tavoline dhe goten permbys dhe se paku dy veta tu e preke dhe tu i thire shpirtrat e te afermeve? E njejta gje eshte !

ka qene gabim por une se paku me po thujse te gjithe shoket ne adoleshence te hershme e kemi bere dhe ka funksionu pothujse cdo here. Vetem se ishim te kujdesshem kur u lajmrojke shpirti heren e pare u dashke me e pyete qe a je ti ai "emri mbiemri ". Nese nuk u pergjegjke dmth ka ikur se ka qene ndonje demon ose shpirt tjeter. Zakonisht me heren e dyte funksionojke dhe vijke shpirti qe thirshem, pasi qe u pergjegjke me "po" , ne e mernim si konfirmim qe erdh i ftuari.

Tash.. e di qe ka qene gabim por e kam ba une dhe besoj qe shume nga ju ketu ne portal e keni bere po ashtu

me te mira
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

75


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret dhe rreziqet e pllakave “Ouija”

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi