Simbolika e Kullės Eiffel

Shko poshtė

Simbolika e Kullės Eiffel

Mesazh  Equinox prej 03.09.15 19:16Kulla (Tour Eiffel) ndodhet ne Paris dhe pėrbėn simbolin mė madhėshtor tė tij. Kulla u ndėrtua nė vitin 1889 nga inxhinieri i famshem Gustave eiffel, i cili ka ndertuar gjithashtu dhe strukturėn statike tė Statujės sė Lirisė nė SHBA.

Kulla (Tour Eiffel) ndodhet ne Paris dhe pėrbėn simbolin mė madhėshtor tė tij. Kulla u ndėrtua nė vitin 1889 nga inxhinieri i famshem Gustave eiffel, i cili ka ndertuar gjithashtu dhe strukturėn statike tė Statujės sė Lirisė nė SHBA.

Sipas shumė historianėve dhe studiuesve, kėto dy mrekulli kanė lidhje direkte Masonike midis tyre, si porsa i pėrket simbolikės sė tyre, si vendndodhjes, pėrdorimit, si dhe arsyen e krijimit tė tyre.

Ėshtė faktuar (ekzistojnė dokumente) se mekaniku i famshėm, Gustavo Eifel, ishte Mason.

Kėshtu qė nė kullėn e ideuar dhe hartuar prej tij, duhet tė gjenden shumė simbole tė fshehta, qofshin kėto masonike apo tė tjera qė lidhen me to.

Kulla Eifel, u ndėrtua te Parku i Marsit -Champs de Mars.

Inaugurimi i saj u bė mė 31 mars 1889.

Muaji mars, (March) ėshtė muaj i dedikuar planetit Mars, ashtu siē dhe muaji prill i ėshtė dedikuar Afėrditės.

Struktura e Kulla pėrbėhet e gjitha vetėm prej hekurit, metal i cili lidhet direkt me Marsin, Perėndinė e Luftės.

Ėshtė e dobishme tė dimė se parku Champs de Mars, fillimisht u pėrdor si zonė ushtarake trajnimi.

Simboli i parė qė ndeshim, ėshtė ai i vetė Kullės Eifel. Nuk ėshtė vetėm ajo ēka ne shohim, gjatėsia e mrekullueshme e tij e cila e simbolizon atė, por nė koordinim me shumė alkimi dhe algoritme tė tjera rezultojnė nė shumė mė tepėr.

Lartėsia e Kullės ėshtė 324 metra sė bashku me antenėn e tij.

Nė pjesėtim me 10 na jep 32,4.

Nėse shtojmė lartėsinė 324 dhe bazėn e tij, qė ėshtė 124,90 metra, kemi 448,9 m.

Nė pjesėtim pėr 10 na jep 44,89 (njė gradė e cilat do tė na duhen nė vijim kemi 45° 29).

E gjithė kjo, si pėr ēudi na orienton/ēon nė vendndodhjen e Babilonisė -shenja jeshile-, shumė pranė gjatėsisė dhe gjerėsisė qė na japin llogaritjet e mė sipėrme, pra 32° 4′ 0” nė veri, 45° 29′ 0” nė lindje -shenja e portokalltė me A (Zona lidhet direkt me Vėllazėrinė e Zvarranikėve dhe lindjen e Masonerisė). babilonia

Edhe pse stisma qė na jepet ndodhet mė shumė se 100 kilometra larg nga vendndodhja e Babilonisė dhe vendet ku thuhet se ekziston diēka homologe me kullėn Babel, nuk shteron tė jetė kaq e mrekullueshme dhe diktimit tė gjerė tė kėtij rajoni. Rastėsi?

Siē duket dhe nė fotografin qė pason, Kulla ndahet nė 5 nivele-shkallė, bashkė me terrenin.

Numri 5, sipas Plutarkut, kur i referoheshin gėrmės E apo Ej “ata” tė Delfit, simbolizonte shifrėn e Universit, pra ajo pėrbėn dhe njė ligj tė fuqishėm tė natyrės. Nėse pėr disa prej jush, kjo ėshtė njė pikėpyetje apo diēka e pa shpjegueshme, atėherė matematicienėt na e shtjellojnė atė mė saktė: “Nėse shumėzojmė lartėsinė 324 me katėr brinjėt e tij, kemi 1296. Duke shumėzuar 5 nivelet me 4 anėt e tij, kemi 20. Kėshtu, 20 X 1296 = 25920. Ky numėr ėshtė Great Eniaftos i Platonit dhe lidhet direkt me transferimin e meridianėve (njė nga lėvizjet e Tokės).permasat5 nivelet e Kullės, janė llogaritur dhe janė pozicionuar nė distanca precize. Nėse bėjmė njė krahasim me planetin Jupiter, duke e vendosur atė nė bazėn e Kullės, atėherė kemi atė tė marrė nė nivelin e parė, ndėrsa vijojnė satelitėt e tij, Io, Europa, Ganymede dhe Callisto nė majė tė tij.

Kjo sekuencė ritmike duket se lidhet me pozicionet e orbitave tė planetėve rreth Diellit, nėse e vendosnim atė nė bazėn e Kullės.

Pra, atėherė vendet analoge marrin kėtė pozicion: Toka, Marsi, Saturni, ndėrsa Jupiteri ndodhet nė majė.Por, numri i saktė i shkallėve tė tij, ėshtė i lėkundur, kjo sipas ēdo burimi qė bazohemi. Sipas matjeve tė bazuar nė skicat origjinale tė Kullės, shkallėt ishin 1710. Aq shkallė sa u ngjit dhe Hitleri kur pushtoi Francėn. Por, shkallėt u zvogėluan gjatė dekadės sė 1980. Tashmė kemi nė total, 1665.

Mė e ēuditshmja e ēėshtje ėshtė se, nėse shumės totale i shtojmė 347 tė nivelit tė parė, atėherė kemi 2012!

Mos vallė kjo shifėr nėnkupton diēka pėr vitin qė po kalojmė apo ka lidhje direkte me tė?!

Por kujdes!

Ngjashmėria e tingullit/shprehjes EIFEL me EYE FULL, pra Syri i Plotė apo Sy i Mbushur, ose mė saktė Syri Gjithpamės…

Mos ėshtė gjė rastėsi, apo mos ju kujton diēka?
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi