Vdekja nuk ėshtė akti final

Shko poshtė

Vdekja nuk ėshtė akti final

Mesazh  Berti69 prej 03.09.15 15:35Teoria mė e fundit shkencore thotė se “vdekja nuk ėshtė akti final”, kėshtu shkruan eksperti pėr teknologjinė e avancuar tė qelizave Robert Lanca.

Sipas fizikės kuantike disa aspekte nuk mund tė parashikohen nė mėnyrė absolute. Ekzistojnė njė sėrė observimesh tė mundshme dhe secila ka probabilitet tė ndryshėm. Njė tjetėr shpjegim qė haset vazhdimisht ėshtė interpretimi i “shumė botėve”, sipas tė cilit ēdonjėra nga kėto observime korrespondon me njė univerum tjetėr (multiuniversum).

Teoria e re shkencore e quajtur biocentrizmi shumė pak ka spastruar kėto ide. Ekziston numėr i pakufishėm i universumeve dhe gjithēka qė do tė mund tė ndodhte, ndodh brenda tyre.

Sipas kėsaj analize vdekja nuk ekziston nė kuptimin e plotė nė kėta skenarė. Tė gjitha universumet e mundshme ekzistojnė nė tė njėjtėn kohė, pa marrė parasysh se ēka ndodhė brenda tyre. Ėshtė e vėrtetė qė trupat tanė janė tė pėrcaktuar qė tė asgjėsohen njė ditė, ndjenja e jetės ,  “kush jam unė?” ėshtė nė tė vėrtetė njė fontanė me energji prej 20 vatėsh dhe pikėrisht kjo energji e kontrollon trurin.

Mirėpo kjo energji nuk zhduket pas vdekjes. Njėra nga aksiomat mė tė besueshme tė shkencės ėshtė ajo se energjia kurrė nuk vdes, ajo nuk mund as tė krijohet as tė asgjėsohet.

/Shekulli Online/
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi