Sferat misterioze

Shko poshtė

Sferat misterioze

Mesazh  Siroco prej 02.09.15 17:02

Nė dekadat e fundit, minierat e Afrikės sė Jugut kanė nxjerrė nga gėrmimet e tyre sfera metali misterioze. Origjina e tyre mbetet e panjohur, ndėrkohė qė parametrat e tyre nuk kanė diametėr mė tė madh se 2.54 centimetra. Disa prej kėtyre gurėve kanė tė gdhendur nė vija paralele tre gropa tė vendosura pėrgjatė ‘ekuatorit’ tė sferave. Dy lloje sferash tė tilla janė gjetur: njė pėrbėhet nga metal i kaltėr me reflekse tė sė bardhės, dhe tjetra e porezuar nė sipėrfaqe me vrimat tė mbushura me njė substancė tė bardhė. Gurėt qė janė gjetur, sipas ekspertizės, i pėrkasin periudhės pėrpara 2.8 milionė viteve mė parė. Nuk dihet kush i krijoi, dhe pėr ēfarė arsyeje.Gurėt Dropa

Nė vitin 1938, njė ekspeditė arkeologjike e udhėhequr nga Dr. Chi Pu Tei nė malet kineze Baian-Kara-Ula, bėri njė zbulim tė jashtėzakonshėm nė disa shpella qė kanė qenė banesat e kulturave antike. Tė groposura nė pluhurin e mijėra viteve, sipėrfaqja e kėtyre shpellave ishte pushtuar nga qindra gurė nė formė disqesh. Diametri i tyre ėshtė rreth 23 centimetėr, dhe secili gur ka njė rreth tė krijuar nė qendėr tė tij, mbi tė cilin ėshtė gdhendur njė vijė rrethore. Ata i pėrngjajnė disqeve tė lashta tė fonografėve tė pėrpara 10,000-12,000 viteve. Nė afėrsi tė qendrės sė gurėve gjenden shkrime nė formė hieroglifėsh. Dekodimi i tyre flet pėr anije hapėsinore nga njė botė e largėt qė ishin pėrplasur mbi kėto male. Pilotėt e kėtyre anijeve e quanin veten Dropa, dhe mbetjet e zbritjes se tyre nė tokė, ndoshta sapo janė gjetur nė kėto shpella.


Gurėt Ica

Nė fillim tė viteve 1930, njė antropolog i Ica-s nė Peru, Javier Cabrera, zbuloi qindra gurė ceremonialė tė groposur nė varret e Inkasve tė lashtė. Dr. Cabrera, ka mbledhur mė shumė se 1100 gurė tė tillė qė vlerėsohet tė jenė tė periudhes para 500-1500 vitesh. Ato janė quajtur nė kolektivitet, gurėt Ica. Gurėt kanė tė pikturuar arinj, shumė prej tė cilėve nė pozicione seksuale (ēka ishte normale pėr kulturėn e lashtė tė Inkasve). Disa prej tyre japin pamjen tė ngjashme me ato tė operacioneve kirurgjikale dhe transplanteve tė trurit. Njė gdhendje fantastike e disa gurėve tė tjerė jep imazhin e


Gurėt gjigantė sferikė tė Kosta Rikės

Nė vitet 1930, kėrkimet pėr tė zgjeruar plantacionet e pemėve tė bananeve nė Kosta Rikė, rezultuar mjaft tė pasura nė njė drejtim tjetėr. U gjetėn duzina sferash gjigante tė gurta, disa prej tė cilave ishin pėrsosmėrisht sferike. Gurėt varionin qė nga madhėsia e njė topi tenisi, nė njė diametėr tjetėr tė jashtėzakonshėm prej 2.44 metėr dhe me peshė 16 ton. Edhe pse janė qartėsisht tė krijuar nga njeriu, mbetet e panjohur arsyeja dhe qėllimi i tyre. Mbi tė gjitha, nuk dihet sesi ėshtė arritur tė ndėrtohet njė pėrpikmėri e tillė sferike.


Oera Linda

Libri Oera Linda ėshtė dorėshkrimi mė i debatuar nė histori, mitologji dhe besimet fetare tė kulturės Frisiane. Ai ėshtė gjetur nė shekullin XIX. Termat qė pėrfshihen nė kėtė libėr, i pėrngjajnė katastrofės, nacionalizmit, matriarkalitetit dhe mitologjisė. Teksti tregon se Evropa dhe vendet e tjera, nė pjesėn mė tė madhe tė historisė sė tyre, janė udhėhequr pėr vite tė tera nė vazhdimėsi nga gratė dhe nėnat mė popullore tė shoqėrisė sė atėhershme. Ato ndiqnin njė rregull tė caktuar hierarkik tė “Urdhrit tė Priftėreshave Beqare”, qė i dedikohej perėndeshės Frya, vajza e perėndisė supreme Wr-alda dhe Irtha, nėna njerėzore ( jo perėndi). Deklarohet gjithashtu se civilizimi Frisian kishte alfabetin e vet, qė ishte paraardhės i alfabeteve greke dhe Feniciane. Dorėshkrimi daton nė vitin 1256. Thuhet se ėshtė kopje e dorėshkrimeve edhe mė tė vjetra, dhe nėse kjo ėshtė e vėrtetė, atėherė na rikthen nė vitet 2194 pėrpara Krishtit deri nė vitin 803 pas Krishtit.


Fosile tė pabesueshme

Pėr fosilet kemi dėgjuar qė nė klasė tė parė. Ato shfaqen nė forme materiali tė ngurtė qė formohen gjatė mijėra viteve. Por ka disa fosile qė nuk pėrbėjnė asnjė domethėnie nė gjeologji apo histori. Fosili i njė gjurme tė dorės sė njeriut, pėr shembull, u gjet nė formėn e njė guri gėlqeror 110-milionėvjeēar. Nė Arktikun Kanadez, ajo qė duket si fosile e njė gishti tė njeriut, daton pėrsėri 100 deri nė 110 milionė vite mė parė. Ajo qė duket si fosili i kėmbės sė njė njeriu, qė ndoshta pėrdorte sandale, u gjet afėr Delta-s, nė Utah, nė njė depozite argjilore qė vlerėsohet tė jetė e lashtė 300 milion deri nė 600 milion vite mė parė. Kjo rihap debatin se kur ka filluar njeriu tė popullojė Tokėn.


Objekte tė pėrpunuara metali

Njerėzit supozohet tė mos kishin banuar nė tokė rreth 65 milionė vjet mė parė, kėshtu qė nuk bėhet fjalė qė ata tė kenė pėrpunuar metalin. Si e shpjegon shkenca zbulimin e tubave metalikė gjysmė-vezakė tė gjetur nė Francė? Nė vitin 1885, nė njė bllok qymyrguri u gjetėn kuba metali tė krijuara nga dora inteligjente njerėzore. Nė vitin 1912, punėtorėt e ndėrtimit, shkatėrruan njė tjetėr bllok metali nga i cili nxorėn njė vazo hekuri. Njė thua gishti njerėzor ėshtė gjetur gjithashtu i ngjitur pas njė guri, qė i pėrket Erės sė Mezolitit. Dhe pėr mė tepėr, ka shumė anomali tė tjera tė gjetura nė kėtė zonė, tė gjitha shumė mė tė lashta se 65 milion vjet.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sferat misterioze

Mesazh  Siroco prej 02.09.15 17:07

Sferat ne Kosta Rike
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi