Njerėzit me fuqi mbinatyrore

Shko poshtė

Njerėzit me fuqi mbinatyrore

Mesazh  Equinox prej 02.09.15 11:23Nė botė sot ka njerėz tė ēuditshėm por janė disa qė konsiderohen me fuqi mbinatyrore

1. Shikim me rrezet X

Natasha Demkina ėshtė njė grua nga Rusia e cila shprehet se mund tė shohė brenda trupit tė njeriut. Njėlloj si njė aparaturė me rrezet X ajo mund t’i gjejė problemet nė brendėsi tė trupit tė njeriut dhe tė pėrcaktojė diagnozėn gjithashtu. Sipas mamasė sė saj Natasha ishte njė fėmijė mase normal deri nė moshėn dhjetė vjeēare. Nė kėto moshė aftėsitė e saj filluan tė shfaqen.


2. Trupi magnetik

Liew Thow Lin ėshtė njė burrė nga Malajzia i cili mund tė ngjisė objekte metalike nė trupin e tij. Megjithėse shkencėtaret nuk kanė zbuluar asgjė jashtė normales me magnetiken e trupit tė tij ai ėshtė i mundur tė mbajė dhe balancojė njė peshė tė konsiderueshme objektesh metali mbi lėkurėn e tij.


3. Memoria mbinjerėzore

Daniel Temmet mund tė mbajė mend sasi tė mėdha informacioni. Pėr shembull, ai bėri tė mundur pėrsėritjen e numrit pi deri nė 22,514 shifra brenda 5 orėve dhe 9 minutave me 14 Mars tė vitit 2004. Shumica e tė diturve nuk janė nė gjendje t’i shpjegojnė aftėsitė e tyre tė mrekullueshme por Danieli ėshtė ndryshe. Ai shpjegon se nė mendjen e tij ēdo numėr i plotė deri nė 10,000 ka cilėsinė, ngjyrėn, formėn dhe ndjesinė e tij unike. Kjo gjė e ka ndihmuar atė ti memorizojė gjėrat mė mirė se njė njeri normal.


4. S’ka nevojė pėr gjumė

Al Herpin ishte njė njeri i cili e dinte se ēdo tė thotė kjo gjė. Ai pretendonte se kishte njė sėmundje tė rrallė pagjumėsie dhe nuk kishte fare nevojė tė flinte. Nė njė pikė tė jetės sė tij ai kishte qėndruar pėr mė shumė se rreth 10 vjet pa fjetur. Kjo gjė tėrhoqi vėmendjen e mjekėve profesional tė cilėt e shqyrtuan mė tej kėtė ēėshtje. Ata nuk gjetėn asnjė shtrat ose dhomė gjumi nė shtėpinė e tij. Ai ėshtė shprehur se shkonte nė punė dhe kur kthehej ulej dhe lexonte deri nė orarin kur i duhej tė shkonte pėrsėri nė punė ditėn tjetėr. Ai ishte njė njeri i shėndetshėm i cili vdiq nė moshėn 94 vjeēare.


5. Stomak prej ēeliku

Michel Lotito ėshtė njohur pėr aftėsinė e tij pėr tė ngrėnė objekte qė nuk treten mirė pa i shkaktuar asnjė dėm. Ai ėshtė parė duke ngrėnė xham, metal, gomė dhe objekte tė tjera. Mos e provoni kėtė gjė nė shtėpi.


6. Aftėsi gjuhėfolėse mbinjerėzore

Mesatarja e tė folurit tė disa gjuhėve e tė gjithė njerėzve nė botė ėshtė 1.69. Harold Williams, nė anėn tjetėr mund tė fliste 58 gjuhė tė ndryshme. Harold-i ishte njė fėmijė normal deri nė moshėn 7 vjeēare kur ai u shpreh se kishte pėsuar njė “shpėrthim nė tru”. Pasi mėsoi latinisht, e cila ėshtė baza e shumė gjuhėve ai nuk u ngop dot. Ai e kaloi jetėn e tij duke udhėtuar nėpėr vende tė ndryshme nė mėnyrė qė tė mėsonte sa mė shumė gjuhė.


7. Shikim shqiponje

Veronica Seider mban rekordin e shikimit e objektit mė tė vogėl pa ndihmė teknologjike. Ajo ka njė mprehtėsi tė tė shikuarit 20herė mė tė mirė se tė njė njeriu normal. Ajo ėshtė nė gjendje tė identifikojė njė person nė njė largėsi prej 1.6 km.


8. Vizion hidrolokator

Ben Underwood ėshtė njė person i jashtėzakonshėm i cili mund tė shikojė (orientohet) duke pėrdorur tingullin e objekteve ose personave pėrreth tij. Ben humbi shikimin e tij nga kanceri dhe ėshtė plotėsisht i verbėr. Por sidoqoftė duke pėrdorur njė seri zhurmash kėrcitėse ai ėshtė nė gjendje analizojė botėn pėrreth tij.


9. Tolerancė tė lartė ndaj dhimbjes

Kpainemi parė njerėz qė kanė pėrdorur meditimin pėr tė lehtėsuar dhimbjen e lindjes sė njė fėmije, por Trim Cridland ka vendosur qė ta pėrdorė tolerancėn e tij tė lartė ndaj dhimbjes si mjet performance dhe argėtimi. Nuk ka asgjė jashtė normales pėr sa i pėrket trupit tim. Ēdo gjė qė kam bėrė, ka qenė pėr shkak tė stėrvitjes sime. Do tė thosha se unė po jap disa shembuj ekstrem tė asaj ēfarė ne mund tė bėjmė me mendjen tonė tė kombinuar me trupin.


10. Komunikimi me kafshėt

Kevin Richardson ėshtė njė stėrvitės kafshėsh i cili ėshtė pranuar nė disa tufa luanėsh dhe klane hienash. Ai ka thyer pothuajse ēdo rregull sigurie dhe shprehet se ai fokusohet mė shumė tek intuita sesa tek metodat tradicionale kur bėhet fjalė pėr bashkėveprim me kafshėt. Imagjinoni njė botė ku tė gjithė ne do tė mund tė jetonim nė harmoni me kafshėt pėrreth nesh.


11.Aftėsi ndijore dhe njohja e muzikės

Arthur Lintgen ėshtė njė fizikant amerikan i cili mund t’i njohė kėngėt qė pėrmban njė gramafon vetėm duke e parė atė. Ai gjithashtu mund tė dallojė nėse volumi i kėngės ėshtė i lartė apo i ulėt duke u bazuar nė disa detaje tė vogla tė disqeve.


12. Njeri kompjuter

Shakuntala Devi ėshtė njė grua nga India e cila mund tė llogarisė numra pėrtej aftėsive normale tė njeriut. Ajo ėshtė testuar disa gandiherė dhe ka qenė e aftė t’i bėjė tė gjitha llogaritjet nė mendjen e saj. Kur ajo u testua nga Universiteti i Kalifornisė asaj iu kėrkua tė llogariste rrėnjėn katrore tė 61,629,875 gjė qė ishte shumė e lehtė pėr tė.


13. Memorie fotografike

Stephen Wiltshere ėshtė njė arkitekt britanik i cili e shikon njė peizazh njėherė dhe mund ta vizatojė atė me saktėsi perfekte. Ai shpeshherė vizaton planimetritė e qyteteve vetėm duke i parė ato pėr njė kohė shumė tė shkurtėr nga njė helikopter. Njėherė ai vizatoi 10km2 tė qytetit tė Londrės me njė saktėsi tė detajuar vetėm nga njė xhiro e shkurtėr me helikopter.


14. Vrapim nė distanca tė largėta

Nė veri-perėndim tė Meksikės gjendet njė grup vendasish tė cilėt quhen njerėzit Tarahumara dhe kanė aftėsinė tė vrapojnė nė distanca shumė tė largėta. Ato deklarojnė se vrapojnė nė njė distancė prej 230km pa ndalim pėr njė kohėzgjatje 2 ditore.


15. “Njeri prej akulli”

Wiceim Hof ėshtė njė burrė 50 vjeēar i cili ka thyer limitet e tė ftohtit nė tė gjithė botėn. Nė 35 vitet e fundit ai ka realizuar sfida tė ndryshme duke mbajtur kėshtu 20 rekorde Ginez. Wim pėrdor njė teknikė meditimi pėr frymėmarrje e cila bėn tė mundur qė ai tė mos e ndjejė tė ftohtin si gjithė ne tė tjerėt.


16. Reflekse tė mbinatyrshme

Isao Machii ėshtė njė mjeshtėr laido-je i cili ka reflekset mė tė shpejta nė botė. Ai mban shumė rekorde botėrore pėr aftėsitė e tij tė shpejta me shpatė.


Ndoshta limitet qėndrojnė vetėm nė mendjen tonė.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerėzit me fuqi mbinatyrore

Mesazh  Saturn girl prej 02.09.15 14:21

Njeriu eshte i afte te arrij gjithcka .Mjafon vetem te mos vendos limite ne te menduar.
avatar
Saturn girl

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi