Sherimi i bindjeve

Shko poshtė

Sherimi i bindjeve

Mesazh  Siroco prej 22.08.15 0:27Ne castin e frymemarrjes sone te pare mbushemi me forcen me te madhe ne univers - fuqine per te kthyer mundesite e mendjeve tona ne realitetin e botes sone.

Mirepo, zgjimi i plote i fuqise sone kerkon nje ndryshim delikat ne menyren se si mendojme per veten ne jete, nje nderrim bindjesh.

Ashtu si zeri krijon vale te dukshme duke udhetuar neper nje pike uji, keshtu valezohen "dallget e bindjeve" tona neper pelhuren e kuanteve te universit per t'u bere trupat tane dhe sherimi, begatia dhe paqja - ose semundja, mungesa dhe vuajtja - qe perjetojme ne jete.

Dhe ashtu si mund te akordojme nje ton per t'ia nderruar strukturen, keshtu mund te akordojme edhe bindjet tona per te ruajtur ose shkaterruar gjithcka qe duam, duke perfshire vete jeten.

Ne nje bote te farketueshme, ku gjithcka, nga atomet deri te qelizat, ndryshon per t'ua pershtatur bindjeve tona, kufizohemi vetem nga menyra se si mendojme per veten ne kete bote.

Gregg Braden
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi