Legjenda e fillit tė kuq

Shko poshtė

Legjenda e fillit tė kuq

Mesazh  Luli prej 18.08.15 9:12

Ėshtė fati ai qė na lidh me shpirtin tonė binjakGjetja e dashurisė sė vėrtetė, e personit qė ju bėn tė ndiheni mirė nuk ėshtė diēka e thjeshtė. Janė tė shumtė ata qė besojnė se ėshtė ēėshtje kimie, ashtu si tė tjerė qė thonė se ēdo gjė ėshtė ēėshtje fati. Pikėrisht te fati bazohet “legjenda e fillit tė kuq”, njė bestytni mjaft e pėrhapur nė Kinė dhe Japoni.

Thuhet se secili prej nesh lind me njė fill tė kuq tė padukshėm tė lidhur te gishti i vogėl i dorės sė majtė, i cili na lidh pazgjithshmėrisht me shpirtin tonė binjak me tė cilin herėt ose vonė do tė takohemi. Nė kėtė lidhje nuk ka rėndėsi koha, rrethanat dhe distancat, pasi filli i kuq ėshtė i gjatė dhe nuk kėputet kurrė. Kjo legjendė rindėrtohet bazuar nė njė rrėfim antik kineze. Gjatė dinastisė Tang, kreu i saj me emrin Wei, jetim qysh i vogėl po kėrkonte femrėn e jetės sė tij pėr tė ndėrtuar njė familje.

Pas njė sėrė tentativash tė kota mbėrriti nė qytetin e Song, ku takoi nė shkallėt e njė tempulli njė tė moshuar i cili lexonte njė libėr nė njė gjuhė qė nuk kuptohej, por qė ishte i shqetėuar pėr problemet e njerėzve, sidomos pėr martesat. I moshuari i kishte thėnė tė riut se shpirti i tij binjak ishte vetėm 3 vjeēe dhe duhet tė priste 14 vjet para se t’a takonte dhe ta bėnte tė tijėn. Wei, i kuriozuar vendosi qė ta takonte vajzėn qė i tha i moshuari. Njė ditė kur shkoi nė treg mbeti i zhgėnjyer pasi vogėlushja ishte e varfėr dhe e vetmja zgjidhje pėr tė shmangur martesėn me tė, ishte qė ta vriste.

Kėshtu qė dėrgoi njė shėrbėtorin e tij qė ta vriste. I porosituri mendonte se e kishte kryer misionin pasi e kishte goditur mes syve. Pėr 14 vjet me radhė, Wei nuk arriti tė gjente nuse tė pėrshtatshme pėr tė, deri kur nė qytetin e Shangzhou, guvernatori i ofroi tė martohej me vajzėn e tij. E reja ishte e bukur, e mbajtur por kishte njė shenjė nė ballė tė cilėn e mbulonte. Kur Wei e pyeti se si ishte dėmtuar, mbeti i shokuar nga fjalėt e saj, pasi nė moshėn 3 vjeēare ajo kishte rrezikuar tė vritej me thikė.

Burri i pushtuar nga ndjenja e fajit, i tregoi tė vėrtetėn dhe kuptoi se i moshuari kishte tė drejtė. Kėshtu qė nga ajo kohė qarkullon legjenda e fillit tė kuq, sipas tė cilės secili nga ne e ka tė shkruar dhe nuk mund ta ndryshojė fatin dhe shpirtin e tij binjak.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi