Pse shkenca nuk e mohon ekzistencen e Zotit

Shko poshtė

Pse shkenca nuk e mohon ekzistencen e Zotit

Mesazh  mynameisreal prej 15.08.15 17:44Biologjia, fizika, matematike, inxhinieria dhe mjekėsia na ndihmojnė tė kuptojmė botėn, por ka edhe shumė gjėra tė tjera nė jetė qė mbeten mister.

Njė numėr i madh librash dhe artikujsh flasin se shkenca tashmė e ka mohuar ekzistencėn e Zotit. Ne dimė shumė pėr Universin dhe autorėt shpjegojnė se Zoti ėshtė i panevojshėm. Ata thonė se mund ta shpjegojnė se si funksionon Universi pa nevojėn e njė “krijuesi”.

A ka mundur shkenca moderne, nga fillimi i shekullit XX, tė provojė se Zoti nuk ekziston siē pretendojnė disa komentator? Shkenca ėshtė e jashtėzakonshme, na mėson pėr jetėn, botė dhe Universin.

Por nuk ka na zbuluar se pėrse u krijua Universi as ēfarė e parapriu Big Bang-un. Gjithashtu nuk shpjegon se si u krijuan organizmat e gjalla nga njė lėndė jo e gjallė. Se si u lartėsua vetėdija? Nga vjen vetėdija?

Ēfarė ėshtė ajo qė na lejon neve njerėzve pėr tė kuptuar misteret e biologjisė, fizikės, matematikės, inxhinierisė dhe mjekėsisė? Dhe ēfarė na lejon pėr tė krijuar vepra tė mėdha tė artit, muzikės, arkitekturės, dhe letėrsisė? Shkenca ėshtė gjėkundi pėr tė shpjeguar kėto mistere tė thella.

Por, shumė mė e rėndėsishme se kėto enigma, pyetja qė vazhdon tė mos marrė pėrgjigje ėshtė: Pse ėshtė Universi ynė kaq preēiz, i qepur posaēėrisht pėr krijimin e jetės? Kjo pyetje ende nuk ka marrė pėrgjigje dhe ndoshta kurrė nuk do tė marrė njė zgjidhje shkencore.

Kjo pasi Universi ėshtė i ndėrlikuar dhe shumė kompleks. Pėr tė shpjeguar sjelljen kuantike-mekanike madje dhe tė njė grimce tė vogėl kėrkon faqe e faqe tė njė matematike jashtėzakonisht tė avancuar. Pse janė edhe grimcat mė tė vogla tė materies nė mėnyrė tė pabesueshme kaq komplikuara? 

Duket se ka njė tė fshehtė tė madhe, “menēuri" ose struktura, apo njė plan pėr tė ngatėrruar edhe elementin mė tė thjeshtė tė natyrės. Dhe situata bėhet shumė mė e frikshme kur ne zgjerojmė pikėpamjen tonė pėr tė gjithė kozmosin.

Pse ēdo gjė pėr tė cilėn ne kemi nevojė pėr tė ekzistuar, ekziston? Si ėshtė e gjitha kjo e mundur pa ndonjė fuqi tė jashtme e fshehtė pėr tė orkestruar me saktėsi dhe grimcat elementare tė nevojshme pėr krijimin e tė gjitha bazave tė jetės?

Njė matematikan i madh britanik, Roger Penrose nė bazė tė parametrave fizike tė Universitet ka pėrllogaritur mundėsinė e krijimit tė jetės. Sipas tij mundėsia ka qenė 1 pjesėtuar pėr 10, nė fuqi tė 10 dhe sėrish nė fuqi tė 123. Ky numėr ėshtė aq afėr zeros sa ndokush e imagjinon.
burimi http://www.shekulli.com.al/p.php?id=45918
avatar
mynameisreal

ISLAM IS PEACE,LOVE ISLAM,READ ABOUT ISLAM,BUT BE SURE TO THINK ENOUGH TO UNDERSTAND THE TRUTH
REPENT ALLAH FORGIVES ALL SINS


8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi