Ju lutem pak informacion kerkoj per ''Yllin e Davidit''

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Ju lutem pak informacion kerkoj per ''Yllin e Davidit''

Mesazh  Flontinos prej 23.07.15 16:44

Pershendetje! Uroj te jeni gjithe mire. Kerkoj sadopak informacion nga te gjithe. Para disa kohesh bera tatoo Yllin e Davidit, nuk them se skisha informacion fare rreth tij por shume pak. Me vone lexova dhe degjova se eshte antikrisht simbol mason e te tjere dhe u shqetesova sepse une jam katolik dhe besoj shume ne zot pervec kesaj kam nje jete qe mbaj kryq, jam rritur me frymen e besimit ne zot. Faleminderit gjithe te mirat shendet
avatar
Flontinos

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ju lutem pak informacion kerkoj per ''Yllin e Davidit''

Mesazh  Muneer prej 23.07.15 17:22

Simbol shume me i vjeter se Israeli. Ne indi vendoset ne chakren e 4 dhe te peste, si simbol. Ne Kosove eshte zbuluar nje gur me simbolin e yllit te Davidid 5000 vjecar.
Simbol i nje diturie te larte.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

479


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Flontinos

Mesazh  Flontinos prej 23.07.15 17:58

faleminderit per informacionin, dmth nuk duhet te shqetesohem nuk eshte dicka e erret ??
avatar
Flontinos

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ju lutem pak informacion kerkoj per ''Yllin e Davidit''

Mesazh  Muneer prej 23.07.15 18:01

Flontinos shkruajti:faleminderit per informacionin, dmth nuk duhet te shqetesohem nuk eshte dicka e erret ??
Jo nuk eshte. Mund ti shtosh lulen anash si ne figure dhe ta besh te duket si chakra
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

479


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ju lutem pak informacion kerkoj per ''Yllin e Davidit''

Mesazh  excommunicated prej 24.07.15 12:24

Po kete nga e gjetet qe Heksagrami Indian eshte me i vjeter se ai Israelit?
Eshte simbol i Baalit, mbretit te demoneve(ka shume si keta). Ska asnje rrezik, mund te luash me te, mund ta varesh si varese ska asnje gjete keqe, me pas do te shikoni endrra shume te bukura.
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


418


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ju lutem pak informacion kerkoj per ''Yllin e Davidit''

Mesazh  DaniEL prej 24.07.15 20:04

Nuk eshte e vertete qe ylli i Davidit eshte simboli i tij eshte e genjeshter ylli nuk simbolizon davdin  eshte vendosur padrejtesisht nga levizja Zioniste

Ylli i Davidit (Hebraisht מָגֵן דָּוִד; Hebraishte biblike: Māḡēn Dāwīḏ, Tibene [mɔˈɣen dɔˈviš]) I ADOPTUAR si emblemė nė vitin 1897 nga levizja sioniste. (Komuniteti hebre i Pragės, ka qenė i pari i cili e ka pėrdorur yllin e Davidit nė mėnyrė zyrtare).

Duke filluar nga shekulli i XVII, ai u pėrdor nga shumė komunitete hebre si njė shenjė e pėrgjithshme e judaizmit, edhe pse nuk ka asnje autoritet Biblik.

Antropologėt pretendojnė qė trekendeshi me kokė poshtė pėrfaqėson organin seksual femėror, ndėrsa ai me kokė lart atė mashkullor. Tė lidhura bashke ne hekzagrame ato pėrfaqėsojnė bashkimin e forcave aktive dhe pasive nė natyrė.

Nė alkimi dy trekėndeshat simbolizojnė zjarrin dhe ujin; sė bashku pėrfaqėsojnė bashkimin e dy ekstremeve. Pėrdorimi i vjetėr i hakzagramės pėrdorej vetem per kabalėn praktike, dmth pėr magjinė juive e cila i pėrket shekullit te VI para Krishtit.

Ylli i Davidit mbahet nga burrat gjatė ritualeve Vudu ndėrsa femrat mbajnė pentagramin. Ai konsiderohet shpesh si simboli mė i fuqishėm i pėrdorur ne okultizėm, duke qenė se pėrdorej nė ritualet e mallkimit dhe magjive.


A do te dish simbolin e vertete te Davidit???
Daivdi ishte nga Fisi i Judes
Davidi ishte biri i atij Efrateut tė Betlemit tė Judės, qė mbante emrin Isai dhe kishte tetė bij. Nė kohėn e Saulit, ky njeri ishte i plakur dhe i shtyrė nė moshė. (1Sam 17:12)
Simboli i Davidit ishte Luani qe eshte simbol edhe i Mesisas [Krishtit]

Atėherė njė nga pleqtė mė tha: "Mos qaj; ja, Luani i fisit tė Judės, Rrėnja e Davidit, fitoi tė hapė librin dhe tė zgjidhė tė shtatė vulat e tij". (Zbu 5:5)

Judė, vėllezėrit e tu do tė tė lavdėrojnė; dora jote do tė jetė mbi zverkun e armiqve tė tu; bijtė e atit tėnd do tė pėrkulen para teje.
Juda ėshtė njė luan i ri; ti zė fill nga preja, biri im; ai pėrkulet, struket si njė luan, si njė luaneshė; kush guxon ta zgjojė?
Skeptri nuk do t'i hiqet Judės, as bastuni i komandimit nga kėmbėt e tij, deri sa tė vijė Shilohu; dhe atij do t'i binden popujt. (Zan 49:8-10)

http://asis.com/users/stag/symbols.html
avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

103


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Flontinos

Mesazh  Flontinos prej 25.07.15 1:01

faleminderit te gjitheve per kohen tuaj. une thjesht dua te di a nuk eshte dicka e erret?? a eshte dicka normale per nje besimtar?? a kam devijuar?? sepse une kam bere dhe kryqin tatoo dhe disa gjera te tjera fetare. Ju falenderoj dhe nje here per pergjigjet
avatar
Flontinos

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ju lutem pak informacion kerkoj per ''Yllin e Davidit''

Mesazh  Asgardian prej 27.07.15 18:18

Flontinos shkruajti:faleminderit te gjitheve per kohen tuaj. une thjesht dua te di a nuk eshte dicka e erret?? a eshte dicka normale per nje besimtar?? a kam devijuar?? sepse une kam bere dhe kryqin tatoo dhe disa gjera te tjera fetare. Ju falenderoj dhe nje here per pergjigjet

e para punes..ti si besimtar i krishter e ke te ndaluar ta ngjyrosesh trupin me tatuazhe..Kte e garanaton BIBLA dhe KURANI
dhe e dyta nuk eshte nevoja as te besh kryqin as hėnėn e as yllin me 6 cepa..mjafton te besosh me zemer te qilter.!

shihet qe posedon material te varfer fetar..prandaj je ne kete gjendje te mjegulles..dhe sillesh verdall duke kerkuar pergjigje...

nese beson vertet tek Zoti..sosht nevoja qe ti tregosh atij tatuazhe qe kinse e don vertet...ti duhet te pergatitesh shpirterisht dhe psiqikisht qe vertet je pasues i Profeteve te Zotit..
kur bene ndryshimin ne zemren tende . je i shpetuar..
avatar
Asgardian

Nėse unė besoj nė Zot dhe Zoti nuk ekziston..nuk humbi gjė
.
Por nėse unė nuk besoj nė Zot dhe Zoti ekziston unė humbas shumė.!

96


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Flontinos

Mesazh  Flontinos prej 27.07.15 18:57

O Artist si fillim faleminderit per pergjigjen. Une kam besim te paster ne zot dhe nuk i kufizoj asgje vetes, sme interesojne librat sepse besoj se ZOTI na e dha jeten ta bejme si te duam dhe pikerisht per kete liria cilesohet si gjeja me e shtrenjte. Kam besim te hapur jo extremist gjithmone ne drejtim te madhit ZOT jo te feve, pavarsisht se ciles fe mund ti perkas per mua ska problem. Mua me pelqejne tatuazhet sdua ti tregoj gje asnjeriu dhe sa per dijeni cdo person thelle-thelle shpreh dicka me tatuazhet e tij apo sipas teje duhet te bejme gjera abstrakte ose mos te bejme dicka qe na pelqen se e ndalon libri??pastaj libri ndalon te besh syte tatoo ne trup jo ne pergjithsi. E vetmja gje qe me shqetesonte ishte meraku mos kisha bere ndonje simbol qe i del kunder krijuesit sa per te tjerat jam free ku rafsha mos u vrafsha shume liberal. une sjam as ne mjegull asgje jam shume i qete dhe fundi nje tatuazh tjeter me te madh siper tij ta mbuloja ate simbol nuk do ishte problem ta beja. ndihem mire me veten dhe me zotin kjo ka rendesi. ti e keqkuptove gjendjen time dhe nuk ktheve pergjigje ne lidhje me simbolin. faleminderit per kohen tende gjithe te mirat
avatar
Flontinos

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi