Shtėpia misterioze ku nuk vlejnė ligjet e fizikės!

Shko poshtė

Shtėpia misterioze ku nuk vlejnė ligjet e fizikės!

Mesazh  Siroco prej 12.07.15 13:17

Vendi misterioz gjendet nė Santa Kruz, Kaliforni. Bėhet fjalė pėr njė shtėpi tė pazakonshme ku uji rrjedh pėrpjetė, topat rrotullohen pėrpjetė dhe njerėzit e shkurtėr janė po aq tė gjatė sa mė tė gjatit sepse mund tė kėrrusen pėr 45% pa u rrėzuar poshtė. Duket qė ligjet normale tė gravitetit kėtu nuk funksionojnė.

Ky vend ėshtė njė stan i madh qė gjendet nė kodėr. Njerėzit vijnė pėr ti parė vendet e ēuditshme tė sendeve. Njė pjesė e madhe e vizitorėve shpesh e humbin baraspeshėn ndėrmjet kėtyre katėr mureve.

Ky vend misterioz ėshtė zbuluar nė vitin 1939, kur ėshtė dashur tė pėrdoret pėr tė ndėrtuar njė shtėpi verore, por tė gjitha mjetet janė sjellė ēuditshėm. Njerėzit qė kanė qenė aty kanė thėnė qė njė forcė misterioze i shtyn pėr ta humbur baraspeshėn. Pronarėt kanė hequr dorė nga plani i tyre dhe njė vit mė pas kanė hapur vendin si atraksion turistik.

Pse ndodh kjo?

Spjegimi mė i thjeshtė dhe mė logjik ėshtė qė forma e mureve, ēatia dhe dyshemeja nuk pėrshtaten me njėri-tjetrin dhe truri ynė krijon iluzione optike dhe i pėrdor vijat horizontale dhe vertikale pėr tė vendosur ēfarė ėshtė poshtė, e ēfarė lart. Kėshtu, truri ynė gabon sepse nuk ka njė vijė horizontale tė pėrcaktuar.

avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi