10 vendet me misterioze ne bote

Shko poshtė

10 vendet me misterioze ne bote

Mesazh  Siroco prej 12.07.15 12:58

Ishulli i PashkėveIshulli i Pashkėve ėshtė njė territor kilian qe ndodhet nė pjesėn juglindore tė Oqeanit Paqėsor. Njerėzit e lashtė qė jetonin nė kėtė ishull kane lene disa gure mbresėlėnėse dhe misterioze.Mė te dukshėm janė statujat Moai. Kėto janė statujat monolite. Ato janė bėrė nga hiri vullkanik. Numri total i tyre: 887. Pse janė bere kėto statuja dhe pse ata janė pėrballur me njė drejtim (nė brendėsi)? Duket se kėto ishin nga udhėheqėsit e banorėve e ishullit. Kjo pėrgjigje mund tė largojė disa misterin qė rrethon ishullin por njė frymė e enigmė mbetet, sidomos kur ju vizitoni ishullin vetem.

StonehengePėr shkak tė faktit se ky vend ėshtė krijuar nga njė kulturė qė nuk lė asnjė rekord apo formė tė llogarisė nė lidhje me gurė, Stonehenge ėshtė ende njė nga vendet nė Tokė sot qe njerėzimi nuk e ka kuptuar plotėsisht. Kjo ėshtė e vendosur nė Wiltshire.Vendi i tėrė ėshtė i pėrbėrė nga gurė nė kėmbė nė formė rrethore. Deri tani, nuk ka asnjė llogari te caktuar, se kur kėta gurė janė ngritur. Kjo nuk ishte deri disa vjet mė parė, kur u zbulua se vendi ishte njė terren i varrimit. Por pyetja mė e madhe mbetet: si dihet saktėsisht se kur kėta gurė jane ndėrtuar?

Monumenti JonaguniE vendosur nė brigjet e Yonagunit nė Japoni, kjo ėshtė njė formacion shkėmbor qė ka pasur shumė ekspertė te vene ne stres.Tani ajo nuk ėshtė saktėsisht e ēuditshme pėr tė gjetur formacionet shkėmbore nėn det, por ky vend tė veēantė ka karakteristika shumė tė veēantė. Disa shembuj janė dy shtyllat qė janė afėr sė bashku, njė formė L-rok (quajtur si fazė), njė platformė tė ulėt qė ėshtė formuar si njė yll dhe njė depresioni trekėndėsh me dy vrima tė mėdha. Ky i fundit aktualisht ėshtė emėrtuar si Pool Triangle. Kėto janė gjithashtu aspekte tė tjera tė vendit qė sugjerojnė se monumenti ishte i bėrė nga njeri. Por, kur u bėnė? Cili ishte qėllimi i tyre? Ēfarė ka ndodhur me njerėzit qė ngriten monumentin?


Vijat e NacaKėto janė gjeolipe shumė interesante tė bėra shumė shekuj mė parė. Ajo nuk ėshtė krijuar, kur pikėrisht kėto vizatime gjigande janė bėrė, por studiuesit thonė se ata janė krijuar nė mes 400 dhe 650 er. Ka me qindra lloje te kėtyre vizatimeve qe gjenden nė jug tė Perusė. Disa linja tė thjeshta, ndėrsa tė tjerėt janė doodles mė tė njohura si merimangat, majmunėt, peshk, peshkaqenė, tė Orcas dhe kafshė tė tjera. Qė kėto rreshta janė aq tė mėdha, misteri shkon prapa se si ato u krijuan nė tė vėrtetė. A Nazca pėrdorin avion pėr tė parė se per ēfarė ato i kishin krijuar nė terren? Ishin ata te ndihmuar nga krijesa nga planete tė tjera?


MoguichenMe njė emėr alternativ, si intrigues si qyteti i djallit, kjo gjindet 10-kilometrash nė rajon Xianjiang, Kina e meriton njė vend nė kėtė listė. Nėse historitė janė pėr t'u besuar, ju do tė dėgjoni muzikė tė bukur qė vjen nga formacionet shkėmbore, kur ju ta vizitoni kėtė vend. Ajo muzike do tė jetė e ngjashme me kėmbanat apo vargje te bute te percjellura me gitare. Por nėse ju jeni tė kapur nga njė stuhi, ju do tė dėgjoni tigra te zhurmshėm, kafshėt duke u therur, foshnja duke qanre dhe tingujt e tjera qė mund tė ju beje te cmendeni nga frika. Ky vend thuhet se eshte i pushtuuar nga fantazmat.Ky vend hyn ne kategorine e vendeve me te mistershem te globit.


Malet KunlunGjithashtu ky vend eshte i quajtur Porta e ferrit, ky ėshtė njė luginė ė veēantė ku njerėzit hyjnė pa shpresė pėr tė ribashkimin ndonjėherė me tė dashurit e tyre. Ata qė ishin me fat pėr t'u kthyer kanė raportuar se kanė parė eshtra, eshtrat te ujqėrve, dhe gjahtarėve. Ka edhe varret te njerezve te vetmuar gjetur nė zonat e rastit. Njė tregim popullor qė rrethon kėtė luginė sillet rreth njė bariu i cili hyri nė portėn e supozuar te ferrit pėr tė gjetur kuajt e tij, ata u zhdukėn ne menyre misterioze rreth zonės. Kuajt u gjeten disa ditė mė vonė, por bariu nuk ishte aq me fat. Ai u gjet i vdekur, flakta pushken e tij, dhe me rroba tė grisura. Nuk ka pasur shenja, megjithatė, se nese ai ishte sulmuar.


Rrethi GoseckE vendosur nė Goseck nė Gjermani, kjo ėshtė njė strukturė e neolitit qė ėshtė thėnė se kanė pasur qėllime astronomike. Sipas rezultateve, kjo strukturė ėshtė observatori i hershme dielli nė botė. Ka pasur gjetje tė tjera, megjithatė, se japė kėtė vend njė frymė e mister. Kėto zbulime janė zjarre rituale, eshtra njerėzore, dhe njė skelet pa kokė. Ajo duket si vendi ishte gjithashtu njė vend pėr njė sakrificė pėr shugurimin e disa llojeve.


Sfinksi i madhJu do tė mendoni se me njė qytetėrim tė pėrparuar, si me atė tė egjiptianėve tė lashtė, ne do tė kemi disa lloj rekorde sot pėrmban informacione bazė tė kėtij vend. Cuditerisht, ne ende nuk e dime kush ishte modeli , kur pikėrisht ajo u ngrit, dhe nga kush. Nė fakt, ka disa teori tė kundėrta sot lidhur me kėto gjėra. Ka edhe disa tregime se si shifra humbur hundėn e tij. Ajo ishte thyer nga njė top top i gjuajtur nga ushtarėt e Napoleonit? Apo ishte ta shkatėrruar nga njė tjetėr person disa shekuj mė parė?


Lugina e vdekjes
Pėrreth njė zone tė gjerė dhe pak tė populluar, Yakutia, nė Siberi, gjenden struktura tė ēuditshme metalike dhe evidenca tė shpėrthimeve shkatėrruese tė tipit bėrthamor ēdo gjashtė ose shtatė shekuj.
Nė veriperėndim tė vendbanimit Yakutia, nė Siberi, nė pjesėn e sipėrme tė Lumit Viliuy, ndodhet njė zonė qė ėshtė e vėshtirė ta arrish dhe qė pėrmban gjurmė tė njė kataklizmi tė tmerrshėm, e qė ka ndodhur rreth 800 vjet mė parė dhe qė mbuloi njė pyll tė tėrė me mbeturina gurėsh, nė njė sipėrfaqe prej qindra kilometrash katrore. Tė shpėrndara nė kėtė zonė janė edhe disa objekte metalike misterioze, tė cilat ndodhen thellė nė nėntokėn e ngrirė. Nė sipėrfaqe, prania e tyre tregohet vetėm nga disa ‘arna’ gjelbėrimi tė ēuditshėm. Emri i lashtė pėr kėtė zonė ėshtė Uliuiu Cherkechekh, qė do tė thotė “Lugina e Vdekjes”.
Nė mėnyrė qė tė paraqitet e gjithė pamja, materiali ėshtė ndarė nė tri pjesė: Pjesa e parė pėrmban faktet dhe raportet nga dėshmitarėt okular, nė mėnyrėn origjinale se si kanė raportuar. Pjesa e dytė paraqet legjendat e lashta tė njerėzve qė jetojnė nė kėtė zonė, si dhe epika poetike e njerėzve fqinj, tė cilėt kanė vėnė re fenomenin e ēuditshėm. Kjo ėshtė e rėndėsishme pasi nė kėtė mėnyrė ju mund tė kryeni hetimet tuaja dhe tė vlerėsoni vetė ēdo detaj tė ngjarjeve.

Ē’ thonė dėshmitarėt okularė?

Zona nė fjalė mund tė pėrshkruhet si njė masė solide moēalesh, e alternuar me tajgen, pothuajse tė pakalueshėm, qė mbulon njė zonė prej 100 mijė kilometrash katrore. Nė kohėt e lashta, Lugina e Vdekjes bėnte pjesė nė rrugėn e rrahur nga popullsia nomade Evenk, nga Bodaibo, pėr nė Annybar dhe nė brigjet e detit Laptev. Deri nė vitin 1936, njė tregtar i quajtur Savinov, vazhdonte tė tregtonte pėrgjatė kėsaj rruge dhe kur ai e braktisi biznesin, edhe vetė banorėt i braktisėn gradualisht ato zona! Mė nė fund, tregtari i moshuar dhe e mbesa e tij, Zina, vendosėn tė lėviznin nė Siuldiukar, nė njė tokė ndėrmjet dy lumenjve, qė njihet si Kheldyu (‘Shtėpia prej hekuri’, nė gjuhėn lokale), i moshuari e ēoi atė nė njė si hark ose qemer me ngjyrė tė kuqėrremtė, ku kishte dhoma metalike, ku e kaluan natėn. Por, mė pas, ata u sėmurėn. Dhe, ata qė kishin kaluar disa net nėpėr kėto dhoma, vdiqėn brenda njė kohe tė shkurtėr.

Kazani gjigant prej hekuriNė vitin 1936, pėrgjatė Lumit Olguidakh (“vend me kazan”), njė gjeolog, i drejtuar nga tė moshuarit vendas, u gjend para njė hemisfere metalike tė lėmuar, me ngjyrė tė kuqėrremtė, qė dilte nga toka me njė kėnd shumė tė thepisur. Muret e tij ishin rreth 2 cm tė trashė dhe tė dalė nga toka rreth 1/5 e diametrit tė tij. Nė vitin 1979, njė ekspeditė arkeologjike nga Yakutsk, u pėrpoq tė gjente hemisferėn e zbuluar nga gjeologu. Anėtarėt e ekspeditės kishin me vete njė shoqėrues, i cili e kishte parė strukturėn disa herė, por ai u shpreh se nga ajo kohė zona kishte ndryshuar shumė dhe pėrpjekjet pėr ta gjetur dėshtuan.
Nė vitin 1853, R. Mak, njė eksplorator i njohur i kėsaj zone, ka shkruar: “Nė Sutar (njė vendbanim i Yakut), mė kanė thėnė se nė pjesėn e sipėrme tė Viliuy ėshtė njė pėrrua i quajtur Algy Timirbit (qė pėrkthehet Kazani i Madh i Zhytur) dhe qė pluskon nė ujėrat e Viliuyt. Nė afėrsi tė bregut, nė pyll, ndodhet njė kazan gjigant prej hekuri. Madhėsia e tij ėshtė e panjohur, pasi vetėm njė pjesė fare e vogėl ndodhet mbi tokė, por disa pemė rriten nė brendi tė kazanit...”.

Kazanėt mitologjikė

E njėjta gjė ėshtė regjistruar nga N. D. Arkhipov, studiues i kulturave tė lashta nė Yakutia: “Nė aradhet e popullsisė sė basenit tė Viliuyt, pėrmendet njė legjendė nga kohė shumė tė lashta, qė flet pėr ekzistencėn e kazanėve prej bronzi, ose olguis, dhe qė ndodhen nė pjesėn e sipėrme tė lumit. Kjo legjendė meriton t’i kushtohet vėmendje, pasi zonat, tė cilat supozohet se janė vendndodhja e kazanėve mitologjikė, kanė pėrrenj tė ndryshėm dhe qė mbajnė emrin Olguidakh (Pėrrenjtė e Kazanit)”.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi