Macet shohin gjėra qė janė tė padukshme pėr ju

Shko poshtė

Macet shohin gjėra qė janė tė padukshme pėr ju

Mesazh  Siroco prej 12.07.15 12:42Macet janė konsideruar si kafshė mistike pėr shkak tė trupit tė tyre elegant dhe mjaft fleksibėl, si dhe shikimit tė tyre qė mund tė "bėjė pėr vete" kėdo.

Nė tė vėrtetė, tė dhėna shkencore tė kohėve tė fundit tregojnė se ka njė tjetėr arsye pse macet kanė kėtė titull tė krijesave 'misterioze'. Kjo ndodh sepse macet shohin gjėra qė ne nuk mund t'i shohim me sytė tanė.

Macet kanė aftėsinė pėr tė parė vija, lule apo modele tė cilat janė tė padukshme pėr vizionin e njeriut. Sekreti qė fshihet mbrapa shikimit tė tyre ėshtė drita Ultraviolet (UV). Sipas njė studimi tė kohėve tė fundit macet, qentė dhe disa kafshė tė tjera, mund tė perceptojnė kėtė lloj tė dritės tė cilėn njerėzit nuk mundet.

"Pėr shembull, kafshėt mund tė shohin forma nė lule qė dallojnė nektarin, ose gjurmėt e urinės sė njė kafshe. Gjithashtu, mund tė shohin njė ari polar nė dėborė, pasi bora reflekton rrezet UV, ndėrkohė qė ngjyra e bardhė te ariu jo. Prandaj, macet, qentė mund tė zbulojė me sy kafshėt, ndėrsa shumica e njerėzve vetėm do tė shohin borė tė bardhė”, thotė Douglas, doktor i specializuar nė optikė.

Por shkencėtarėt besojnė se rrezet ultraviolet mund tė krijojnė mė tepėr turbullira nė shikim.

"Njerėzit kanė njė favor, ata mund tė shohin mė shumė detaje. Ndoshta kjo ėshtė arsyeja pse ne kemi njė objektiv qė bllokon rrezet UV. Nėse nuk do ta kishim atė, bota mund tė na dukej shumė e paqartė”, thonė shkencėtarėt.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi