Shpjegimi pa doreza i Magjisė Ceromoniale

Shko poshtė

Shpjegimi pa doreza i Magjisė Ceromoniale

Mesazh  Magus prej 26.01.09 0:54

Shpjegimi pa doreza i MAGJISE CEREMONIALE
ALISTER KROULI

Do tė ishte thuajse ironike pėr studentin e literaturės magjike, qė s'ėshtė komplet budalla, – dhe njė kombinim i tillė ėshtė i rrallė nė fakt! – tė vėrė re kritikėn e bėrė nga Filistini kundėr themelit tė shkencės sė vet.

Tek e fundit, me.qė.se qė nė fėmijeri ne jemi edukuar jo vetėm nė tė besuarin e Biblės fjalė pėr fjalė, por nė njė farė mėnyre edhe tė Njėmijė e njė netėve, vetėm mosha e pjekurisė mund tė na ē'lirojė nga ky keqkuptim, kur tė prirur drejt shkencės dhe zhvillimit, thjesht sa i lėmė mėnjanė keto pėrralla fėminore, duke e kufizuar vlerėsimin tonė thjesht, nė vlerėn folkloro-antropologjike tė tyre dhe kaq.

Madje edhe kur kuptojmė se Bibla, me anė tė njė analize kėmėngulese dhe tė hollėsishme, mund tė mundėsojė deshifrimin e sekreteve Kabalistike me rėndesi universale, zakonisht jemi tepėr tė plogėt pėr ti sqaruar hollėsira tė tilla krah pėr krah me tekstin, bile edhe nė se kemi fatin tė mbajmė nė duar nje version korrekt, si ai i Burtonit psh.

Mė ngelet mua, atėherė, ti rivendos Njė mijė e njė netėt, aty ku qėndrojnė nė tė vėrtetė.

Nuk kam ndėrmend tė vė ne pikėpyetje realitetin objektiv tė ē'farėdolloj fenomeni 'magjik'; nėse kėto janė iluzione, tek e fundit ato hyjnė nė tė njėjtėn kategori si dhe shumė fakte tė pakundėrshtueshme tė jetės sė pėrditshme; dhe nėse ndjekim arsyetimin e Herman Spenserit, ato janė, me e pakta fare, prova e njėfarė shkaku.
Tani, ky ėshtė fakti qė marrim pėr bazė. Ē'farė e shkakton iluzionin tim, kur shikoj njė shpirt nė trekėndėshin magjik?

Ēdo njeri ordiner, dhe ēdo ekspert nė psikollogji, do tė pėrgjigjej: 'Shkaku egziston nė kokėn tėnde'.

Fėmijeve anglezė u eshte mėsuar (paqe, Ministri e Arsimit), se Universi shtrihet nė hapėsirėn e pafundme; fėmijėve Indiane, nė Akasa, qė ėshtė e njėjta gjė.

Ata Europianė qė u shkojnė punėve pak mė thellė, mėsojnė nga Fishte se dukuria e Universit, krijohet prej Unit; Hinduve, apo Europianeve qė studiojnė me mesues Hindu, u ėshtė thėnė se me fjalėn Akasa , nėnkuptohet Citakasa . Kjo, lokalizohet nė 'syrin e tretė', d.m.th. nė tru.

Duke supozuar se ka mė shumė gjėra nė qiell se ē'na prek dora e sheh syri nė tokė, ne mund ta konsiderojmė njė mundėsi tė tillė si tė vėrtetė; e megjithatė, fakti ėshtė qė s'ka pse tė djersijmė kaq shumė pėr ta provuar njė gjė tė tillė.

Duke qėnė me se e vėrtetė pėr Universin e zakonshėm, se gjithė perceptimi shqisor varet nga ndryshimet e frekuencisė sė trurit, na bie ti pėrfshijmė iluzionet, qė shkaktojnė tė njėjtat pasoja mentale po aq sa edhe 'tė vėrtetat', ne kategorinė e fenomeneve qė varen nga keto ndryshime nė tru (intelekt).

Fenomenet magjike, sidoqoftė, renditen nė njė nėnklasifikim tė veēantė, pėr faktin se ato janė provokuar me vetėdije tė plotė, dhe se shkaktojnė njė varg pasojash 'tė verteta', qė pėrkufizojnė vetė mėnyrėn e operimit tė Magjisė Ceremoniale.

Mė konkretisht:
1) Zėri.
Rrethi, katrori, trekėndeshi, enėt, qirinjtė, rrobat, insturmentet, etj...
2) Nuhatja.
Parfumet.
3) Shija.
Sakramentet.
4) Prekja.
Si mė poshtė (1)
5) Mendja.

Kombinimi i tė gjithave dhe reflektimi ndaj domethėnies sė tyre.

Kėto impresione tė pazakonshme (1-5) stimulojnė efekte paranormale (tė pazakonshme) ne tru; e kėshtu qė rezultati i tyre ėshtė i pazakonshėm.

Pėr rrjedhojė, edhe pasqyrimi i tyre reflektiv nė botėn e zakonshme, i bie tė jetė i veēantė.

Kėtu pra, qėndron vėrtetėsia e efekteve tė Magjisė Ceremoniale, dhe besoj se shpjegimi ėshtė i qartė, pėr sa kohė qė 'efektet' i referohen atyre fenomeneve qė i ndodhin magjistarit vet, si shfaqja e shpirtit, bashkėbisedimi, mundėsia e kushedi ēfarė 'shoku' tė mundshėm si pasojė e ndonjė gabimi teknik, e kėshtu me radhė, nga ekstaza nė njėrėn anė, te vdekja e ēmenduria nga ana tjetėr.

Po a ėshtė e mundur tė perfitohet ndonjė nga mundėsitė e afruara nė librin Goetia , dhe nėse ėshtė kėshtu, a mund tė mė jepni nje shpjegim racional tė rrethanave se si realizohet kjo gjė? - do pyeste dikush.

Pa tjetėr, dhe ja pse:
Shpirtrat e Goetias janė porcione tė trurit njerėzor.
Pėr pasojė, simbolet e tyre prezantojnė (kubi i projektuar i zotit Spencer) metoda pėr tė stimuluar apo regulluar pjesėt e caktuara korresponduese (pėrmes tė parit).

Emrat e Zotit janė vibracione tė pėrllogaritura pėr tė mundėsuar :
(a) Kontroll tė pėrgjithshem mbi trurin. (Stabilizimin e funksioneve korresponduese me 'botėn e padukshme')
(b) Kontroll te detajuar mbi trurin. (Pozita apo lloji i Shpirtit)
(c) Kontrolli i njė zone tė veēantė. (Emri i shpirtit)

Parfumet e ndihmojnė 'krijimin e situates' me anė tė nuhatjes. Zakonisht aroma e parfumit pėrhapet lehtesisht; por me.qė.se egziston njė renditje aromash nė bazė tė shkronjave tė alfabetit, bėhet e mundur qė, me anė tė metodės Kabalistike, tė formulohet emri i Shpirtit.

Nuk kam ndėrmend tė hyj nė hollėsira te njė pikė e tillė; po lexuesit inteligjent, duhet t'ja presė mendja vetė detajet e pashkruajtura.

Nėse atėherė, une them, bashkė me Solomonin:
Shpirti (xhindi) Cimieries mėson Llogjikėn, ajo qė nėnkuptoj me kėtė ėshtė se : ato celula tė trurit tim qė manazhojnė aftėsinė arsyetuese, mund tė stimulohen dhe zhvillohen mė tutje nga ndjekja e proēesit tė quajtur 'Evokimi i Cimieries'.

Dhe ky ėshtė njė pėrkufizim racional, e krejtėsisht materialistik, qė s'ka tė bėjė fare me vėrtetėsinė ndaj njė sistemi apo hierarkie tė caktuar. Filozofia s'mund tė na afrojė asgjė nė kėtė pikė; ndėrsa shkenca do tė detyrohej ta pezullonte gjykimin, pėr mungesė evidencash tė plota, si pasojė e paaftėsisė pėr ta ndjekur proēesin hap pas hapi.

Por me.qė.se. i hymė kėsaj valleje, le ta ēojmė deri ne fund. Solomoni rrėfen se me anė tė metodės nė fjalė, ne mund tė:
(1) Marrim informacion;
(2) Shkaterrojmė armiqtė;
(3) Kuptojmė zėrat (dukuritė) e natyrės;
(4) Pasurohmi; Shėrojmė sėmundjet etj,.

I numėrova kėto tė pesta se me erdhėn nė mėndje tė parat; vetė hapėsira dhe momenti, s'mė lejojnė ti rendis e shpjegoj tė gjitha.

(1) Zbulon tė fshehtat (sekretet) e subkoshiences.

(2) Kėtu ballafaqohemi me njė fakt interesant. Ėshtė me mjaft interes tė vėrehet ndryshimi mes objektivave superiore tė karakterit shpirtėror, dhe ritualeve nė pamje tė parė disi 'tė errėta', tė magjisė. Kėto tė fundit, s'janė tjetėr veē maska trembėse pėr tė fshehur tė vėrtetat me tė rėndėsishme. 'Tė shkatėrrosh armiqtė e tu', me fjalė tė tjera do tė thotė, tė kuptosh natyrėn e pabazė dhe fallce tė dualitetit, e pėr pasojė tė gjenerosh brėnda pėr brėnda vetes, cilėsi si dashuria dhe pėrkushtimi.

(3) Njė natyralist i vėmendshėm ėshtė nė gjėndje tė deshifrojė mjaft hollėsira, nga zėrat e kafshėve qė ka studiuar pėr njė kohė tė gjatė. Madje dhe njė kalama e bėn dallimin mes gėrhimės dhe mjaullimės sė maces. Por njė aftėsi e tillė mund tė zhvillohet shumė mė tepėr.

(4) Aftėsia pėr tė zhvilluar biznesin, mund te stimulohet efektivisht.

(5) Problemet fiziko-shėndetėsore mund tė ndreqen, duke i riparuar ēelėsat e ēakorduar drejtues, me anė tė riintonimit tė impulseve drejtpėrsėdrejti nga truri.

E keshtu me radhė, pėr ēfarėdo fenomeni. Asnjė efekt nuk mund tė klasifikohet nė tė vėrtetė, si ndonjė mbrekulli e pashpjegueshme.

Magjia Ceremoniale pėrmblidhet pra, nė njė seri eksperimentesh 'me laps nė dorė' tė karakterit psikologjik, qė pavarėsisht nga natyra e panjohur e fenomenit me tė cilin na bie tė ballafaqohemi, nuk afron rezultate tė padėshiruara pėr ata individė qė dinė ti nisin e pėrfundojnė gjėrat, me zgjuarėsi dhe inteligjencė.

Sa pėr vete, kam gjithė shėndetin, pasurinė dhe llogjikėn qė mė duhet; dhe asnjė sekondė pr tė humbur.'Ka njė luan nė rrugė' (Proverbat, 26:13). E sa pėr kėto praktika, s'me hyjnė me nė punė; por pėr hir tė tė tjerėve, mė me pak fat, po i vė nė dispozicion tė botės, sė bashku me kėtė shpjegim dhe pse jo, keqardhje.

Kam besim se sqarimi i mėsipėrm, do t'ju mundėsojė shumė studentėve qė, pas naivitetit fillestar tė kėrkesave tė para, tė arrijnė sukses; ndėrsa keqardhja do ti adresohej pėrbuzjes sė njerėzve tė shkencės, qė mundohen tė gjejnė se kush ishte nė fillim, pula apo veza.

Por para se tė zgjedhėsh mes mikroskopit tė shkencėtarit dhe skeptrit tė magjisė, duhet tė kuptosh sė pari anologjinė e bėrė nga kjo e fundit, ku shkopi magjik identifikohet nė tė vėrtetė me mahalinga -n, (pallusi i Shivas, shkatėrruesit), me anė tė sė cilit Brahma fluturoi me shpejtėsinė e 84,000 yojanas nė sekondė pėr 84,000 mahakalpas , ndėrsa Vishnu me atė tė 84,000 crores se jojanas nė sekondė, pėr 84,000 crores sė mahakalpas – e prapė se prapė, pa e gjetur dot fundin, si njeri si tjetri.

Po une ja mbėrrita asaj dite.

Gazmend Ēeno
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.155


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi pa doreza i Magjisė Ceromoniale

Mesazh  Mulder prej 08.11.09 1:05

Shume interesante.
avatar
Mulder

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi pa doreza i Magjisė Ceromoniale

Mesazh  imaginanti prej 10.12.09 10:44

Shume propagande anti-njerzore eshte kjo.Magjia ne konceptin e vet nuk ekziston si diēka hynore , ritualet magjike nuk jane asgje perveē se nje mashtrim me te cilin e shtyjn ne veprim nderdijen tende, sepse ajo nderdija e njeriut eshte si nje femije 5 vjecar qe nuk mund te perceptoj se cfare eshte mire dhe cfare keq.
Ajo veē se i merr urdherat prej vetdijes , ti me besim edhe me vedije e ben nje ritual pa dyshim se urdheri do ti shkoj nderdijes dhe nderdija do te hidhet ne veprim per ta kryer punen qe i eshte dhene nga vetedija , nderdija eshte forca me e madhe qe ekziston te njeriu.
Ska magji, ajo nuk ekziston, krejt ēka ekziston eshte nderija jone me te cilen ne jetojme, veprojme, arrijme, deshtojme...
avatar
imaginanti

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi pa doreza i Magjisė Ceromoniale

Mesazh  Trigon prej 11.12.09 20:42

imaginanti shkruajti:Shume propagande anti-njerzore eshte kjo.Magjia ne konceptin e vet nuk ekziston si diēka hynore , ritualet magjike nuk jane asgje perveē se nje mashtrim me te cilin e shtyjn ne veprim nderdijen tende, sepse ajo nderdija e njeriut eshte si nje femije 5 vjecar qe nuk mund te perceptoj se cfare eshte mire dhe cfare keq.
Ajo veē se i merr urdherat prej vetdijes , ti me besim edhe me vedije e ben nje ritual pa dyshim se urdheri do ti shkoj nderdijes dhe nderdija do te hidhet ne veprim per ta kryer punen qe i eshte dhene nga vetedija , nderdija eshte forca me e madhe qe ekziston te njeriu.
Ska magji, ajo nuk ekziston, krejt ēka ekziston eshte nderija jone me te cilen ne jetojme, veprojme, arrijme, deshtojme...
pajtohem me ty
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.299


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi pa doreza i Magjisė Ceromoniale

Mesazh  i panjohuri prej 12.12.09 21:32

Edhe une pajtohem me imaginantin dhe them qe magjia eshte trill e pa vertete me teper si pune falli
avatar
i panjohuri

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi pa doreza i Magjisė Ceromoniale

Mesazh  imaginanti prej 13.12.09 1:06

Po eshte diqka si falli por as falli ne kuptimin e plot ne t'cilin besohet nuk egziston , falltoret te cilet pretendojn se mund ta din t'kalumen ose te ardhmen e dikuj nuk din as gje me shum se te lexojn mendjen. Lexi i mendjeve eshte truku qe shumica e perdorin per te aritur te punojn si falltor , leximi i mendjes aftesi qe e kemi te gjith .
avatar
imaginanti

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi pa doreza i Magjisė Ceromoniale

Mesazh  i panjohuri prej 13.12.09 10:38

falltoret them as te lexojne mendjen nuk dine ne fakt asnje se ben kete apo jo?
avatar
i panjohuri

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi pa doreza i Magjisė Ceromoniale

Mesazh  imaginanti prej 13.12.09 15:18

Ne fakt leximi i mendjes me ane te telepatis eshte i mundur shumm , shum agjensi sekrete si C.I.A KGB , M16 , Mosad etj e perdorin telepatin leximin e mendjes si pjes te pandashme te punes se tyre, edhe shum te ashtu quajtur faltor e kan zhvilluar ket aftesi duke mos i injoruar pervojat e tyre, te gjith kemi pervoja telepatike por ne i injorojm ato si te rastesishme por qe as gje nuk eshte e rastesishme .

Plus qe jan ne gjendje qe te bejn kontrollin e mendjeve pra kan edhe struktura te agjenteve te cilet as nuk ia kan iden se cfar po bejn jan totalisht nen kontrollin mendore te Agjensise .
avatar
imaginanti

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi pa doreza i Magjisė Ceromoniale

Mesazh  i panjohuri prej 15.12.09 14:37

si mund ta vertetosh kete?Nese do te ishte e vertete e gjithe bota do ta dinte kete gje.leximi i mendjes nuk ekziston?sot edhe leximi i mendjes se bashku me telepatine jane pjese e botes se fantashkences.
avatar
i panjohuri

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi pa doreza i Magjisė Ceromoniale

Mesazh  elizabeta8@yahoo.com prej 16.12.09 22:19

Mendja eshte produkt i pese shqisave 1 degjimi 2 shikimi 3 nuhatja 4prekja 5 shijimi. nqs nje njeri i ka shume me te zhvilluara se nje njeri tjeter , atehere mendja e ketij njeriu do ta analizoje me hollesi mendjen e tjetrit duke perpunuar te dhenat shqisore qe ai perceptoi tek tjetri.

Por mos harro se kete veti e kane vetem disa njerez. njeri nga keta dikur eshte quajtur enoch, ndersa ne nje periudhe me te vonshme eshte quajtur HIZRI.
avatar
elizabeta8@yahoo.com

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi pa doreza i Magjisė Ceromoniale

Mesazh  i panjohuri prej 16.12.09 23:07

Nuk mund te them se nuk ekziston aftesia mendore per te kontrolluar mendimet e nje tjetri por kjo ndodh rralle here te persona te cilet thjesht jane ne gjendje ta kuptojne mendimet e nje tjetri.Por po te ishte e vertete ekzistenca e telepatise ne te gjithe boten do te trasmetohej ky lloj lajmi.

Po te ndodhte ky fenomen,shoqeria njerezore do te pershkohej fun e krye nga mosmarrveshje te medha dhe grindje te pariparueshem pasi tjetri do te dinte c'mendon personi tjeter per te.
avatar
i panjohuri

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi pa doreza i Magjisė Ceromoniale

Mesazh  imaginanti prej 17.12.09 10:14

i panjohuri nuk e kam ndermend me te bind per dicka te tille , veq Telepatia eshte e vertetuar edhe shkencerisht, shumica e njerezeve nuk besojne ne nje send te tille, se pritojne me e lodh trurin ..

Njeriu vdes me nje tru te papjekur, njeriu vdes me nje tru qe e ka shfrytzuar gjate gjithe jetes veē 3-5% , pjesa tjeter e trurit eshte absolutisht e paperdorur , perveē telepatise, njeriu ka edhe shume, e shume, e shume aftesi tjera qe smund ti imagjinosh .
avatar
imaginanti

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi pa doreza i Magjisė Ceromoniale

Mesazh  i panjohuri prej 20.12.09 11:41

Une nuk e ve ne dyshim se njeriu perdor nje pjese te vogel te vogel te trurit dhe mund te perdori per gjera te tjera si terheqje te sendeve me duar etj fuqi mendore jane por me duket gati gati e pamundur te ekzistoje telelparia edhe pse sikur me binde per ekzistencen e telepatise.
Tung. i panjohuri
avatar
i panjohuri

52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Shpjegimi pa doreza i Magjisė Ceromoniale

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi