Jeta tjetėr nė brendėsi tė tokės

Shko poshtė

Jeta tjetėr nė brendėsi tė tokės

Mesazh  Luli prej 18.06.15 11:19Ekspertėt qė studiojnė boshllėqet nė tokė janė tė bindur se planeti ka disa fusha magnetike. Ata gjithashtu thonė se agimi polar ėshtė gaz qė del prej kores sė tokės nga polet e planetit tonė. Ndjekėsit e kėsaj ideje theksojnė faktin e “ēmendjes” sė busullave kur u afrohen poleve. Shumė kėrkues pohojnė se erėrat e ngrohta shpesh vijnė nga Poli i Veriut, gjė qė sipas tyre provon se boshllėqet mė tė mėdha mund tė jenė pikėrisht atje.

Qė prej kohėve tė lashta eksplorimi i Polit tė Veriut ka qenė nė qendėr tė vėmendjes sė mjaft njerėzve. Poli i Veriut ishte mjaft tėrheqės pėr aventurierėt dhe kėrkuesit, qė prisnin tė gjenin mistere dhe vende tė paeksploruara nė tė. Legjendat tregojnė se hyrja pėr nė thellėsitė e Tokės ishte diku nė Veri dhe fiset e lashta mendohej se kishin jetuar nė planet shekuj mė parė sesa njerėzit e sipėrfaqes, qė nuk ishin aq tė mbrojtur sa ata.

Mistikėt besonin se hyrja pėr nė zemėr tė planetit ėshtė e fshehur diku nė veri dhe kėtė e pohojnė edhe disa nga kuptimet e miteve tė caktuara, nėse shihen me kujdes. Po ashtu besohet sot njė version i ardhjes sė UFO-ve jo nga jashtė planetit, por nga thellėsitė e tij drejt sipėrfaqes. Nė faqe interneti, qė sigurisht nuk merren si burime shumė tė sigurta, raportohet kjo teori, e daljes sė alienėve nga vendet e Polit tė Veriut.

Gjatė epokės sė Platonit njerėzit besonin se brenda Tokės kishte jetė. Platoni besonte se planeti ishte brenda pėrplot me tunele dhe shpella. Kėrkuesi Edmond Hallei studioi fushėn magnetike tė Tokės dhe vuri se ajo varion dhe nuk ėshtė rreptėsisht e pėrcaktuar, gjė qė e bėri atė tė hidhte idenė e mundėsisė sė disa fushave magnetike njėherėsh.

Studiuesit supozojnė se njė tjetėr sferė, brenda planetit ka fushėn e saj magnetike dhe ėshtė pikėrisht prezenca e kėsaj fushe tjetėr qė bėn devijimin. Ideja e planetit me boshllėqe brenda ishte mjaft popullore pėr shkrimtarėt e librave fantastiko-shkencorė, pėr njė kohė bukur tė gjatė.

Madje pati raste kur kėrkuesit filluan tė paraqisnin prova dhe fakte qė vėrtetonin se planeti ėshtė bosh pėrbrenda. Njė nga idetė e Tokės bosh pėrbrenda u shfaq nė antikitet. Ndėrsa 75 vjet mė parė, njė hartė e Polit tė Veriut pasqyronte njė fakt tė ēuditshėm: Njė e treta e territorit tė kėtij poli ishte ende e paeksploruar dhe kjo interpretohet sot si njė domethėnie se deri edhe para njė shekulli ideja e njė hyrjeje nga Veriu pėr nė qendėr tė planetit, nuk qe edhe aq e papranueshme, madje harta pohon se ajo ekzistonte.

Mark Sadikov, njė doktor i shkencave tė gjeologjisė dhe mineralogjisė, nga Akademia Ruse e Shkencave tė Natyrės, ėshtė i sigurt se nė Polin e Veriut nuk ka hyrje pėr brendėsi tė planetit. Ai pohon se nė zonat poshtė fundit tė deteve tė thella tė veriut, qė i pėrkasin oqeanit Arktik, nuk bėhet fjalė pėr hyrje tė tilla.

Ndėrsa Maria Gavrilo, njė gjeografe, kėrkuese e Institutit tė Kėrkimeve pėr Arktikun dhe Antarktidėn, pohon se ajo nuk sheh hapėsira boshe nė territoret e Poliut tė Veriut, poshtė tabanit tė tyre. Disa ekspertė pohojnė se Poli i Veriut ėshtė njė oqean i mbuluar me akull dhe ky ėshtė njė fakt absolut. Shumė kėrkues kanė punuar atje pėr tė gjetur tokė, por gjithēka ka shkuar kot, asnjė rezultat s’ka pėr praninė e tokės nė thellėsitė e polit.

Tani, nė shekullin e 21-tė po aplikohen metoda tė reja dhe po ndėrmerren studime tė kujdesshme pėr misteret e Polit tė Veriut, por ende s’ka tė reja. Akdamiku Mark Sadikov, nė fakt kėmbėngul se atje ka disa fusha magnetike. Ai beson se disa nga kėto fusha u pėrkasin platforma mė tė vjetra.

Ndėrsa pėr erėrat e ngrohta ai mendon se varen dhe kushtėzohen nga kushtet lokale tė motit nė veri. Maria Gavrilo thotė se janė dy fusha magnetike, Poli i Veriut dhe Poli i Jugut. Tė dy polet mundet qė spostohen shpesh. Studime tė thelluara kanė rezultuar nė konkluzione se secili prej tė dy poleve nuk ėshtė statik, por luhatet dhe madje nė mėnyrė aktive ndėrron pozicion.

Ekspertėt thonė se Agimi Polar ėshtė njė fenomen unik i prodhuar nga shkėlqimi i atomeve qė dalin nga shtresa tė sipėrme tė atmosferės dhe qė pėrqendrohen nė njė zonė ovale, pak mė larg se polet, pikėrisht aty ku ne i shohim. Astronautėt shohin nga hapėsira se Toka ėshtė e mbėshtjellė nga njė dritė, por nga njerėzit nė tokė ajo ėshtė e mundur tė shihet vetėm nė pole.


Teoria


Agimi Polar ėshtė shumė i fortė, ai mund tė shkaktojė njė ndikim tė madh nė psikikėn njerėzore dhe mund tė shkaktojė interferencė nė frekuencat e radiove. Kėrkuesit thonė se ėshtė normale qė busulla tė ēmendet kur u afrohet poleve.

Nė fakt, fusha magnetike e Tokės ėshtė mjaft mė e fortė brenda nė pole dhe prandaj gjilpėra e busullės bėn lėvizje kaotike atje. Shumica e supozimeve pėrqendrohet nė idenė se boshllėku i planetit nuk ėshtė diēka qė e kanė hedhur si tezė shkencėtarėt. Dhe kjo duhet tė jetė edhe njė nga arsyet se pse pėr kėtė hipotezė kėrkuesit flasin me kursim ose nuk flasin fare.

Poli i Veriut ėshtė eksploruar rėndshėm dhe ka pasur mesatarisht njė ekspeditė nė muaj atje pėr kėrkime. Por edhe turistėt e kanė frekuentuar mjaft Polin e Veriut, sidomos nė dhjetėvjeēarėt e fundit. Sipas kėrkuesve, mundet qė boshllėqet ekzistojnė nėn sipėrfaqen e Tokės, por nė formėn e shpellave dhe tė kanaleve boshe.

Njė tjetėr teori pohon se Toka duhet tė ishte patjetėr mė e rėndė se sa rezulton tė jetė tani, nėse nuk do ta kishte bosh qendrėn. Por Maria Gavrilo pėrgjigjet se ata qė bėjnė llogaritė e volumit tė Tokės, duhet tė dinė mė shumė pėr faktin se sa tė ndryshme janė masat nė brendėsi tė planetit dhe tė mos pretendojnė ta matin nė mėnyrė fikse, por tė kujtojnė se kjo lloj matjeje duhet tė jetė shumė variabėl. Nėse ata do ta injoronin kėtė fakt tė strukturave tė ndryshme nė thellėsi tė ndryshme, do tė arrinin me siguri nė njė pėrfundim tė gabuar, thotė ekspertja.

Jeta nė brendėsi tė tokės ėshtė e pamundur, para sė gjithash sepse hapėsira ėshtė mjaft e vogėl. Sė dyti, sepse presioni dhe temperatura rriten nė mėnyrė mjaft tė ndjeshme nė thellėsi. Kur nė Afrikė filluan gėrmimet pėr njė minierė mė tė thellė se njė kilometėr, punimet mė pas u bėnė tė pamundura. Pėr punėtorėt filluan tė pėrdoreshin mjete freskuese, sepse temperaturat ishin mjaft tė larta brenda.

Kėshtu, teoria e planetit me boshllėqe qe mjaft popullore, teksa shkenca nuk kishte arritur kėto nivele qė ka tani. Misteret e sipėrfaqes janė tepėr pak pėr fantazinė humane, e cila kėrkon nė mėnyrė tė vazhdueshme pėr njė vendbanim brenda nė planet. Nė shtresat e thella tė litosferės, sigurisht qė kėrkuesit nuk kanė mbėrritur. Dhe askush nuk e di ēfarė mund tė ketė atje.

Mbase ėshtė plot me mistere e sekrete tė papritura ajo thellėsie Tokės, ēudira qė njerėzit pėr mijėvjeēarė kanė pritur t’i zbulojnė.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jeta tjetėr nė brendėsi tė tokės

Mesazh  Arian88pr prej 13.12.15 1:31

Nga akulli eshte mbyllur hyrja ne brendėsi te saj dhe krijesat qe jetojn brenda jane shume me kalimin e viteve sa qe kur te shkrin akulli dhe ata te dalin ne siperfaqe ateher per njerzimin dot jete fundi, ne fe kete e pearashohin si xhuxh maxhuxht dot dalin nga nje vend ku jane te mbyllur me mijera vite. Ata jane aq shume sa lumenjt doti shterin duke pi uje. Pritet te shihet kjo prall a eshte e vėrtet
avatar
Arian88pr

7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi