Dallimet mes Fesė dhe Spiritualitetit

Shko poshtė

Dallimet mes Fesė dhe Spiritualitetit

Mesazh  Neo prej 17.06.15 22:13Shumė njerėz ngatėrrojnė Fenė dhe Spiritualitetin ose disa fenomene misterioze dhe tė mbinatyrshme. Disa madje mund tė krahasojnė atė me njė sekt, por kjo ėshtė pėr shkak tė mungesės sė njohurive dhe nga frika e manipulimit.

Nėse ne jemi tė pėrkushtuar pėr tė vėnė mėnjanė frikėn tonė nė pėrpjekje pėr tė studiuar dhe pėr tė kuptuar thelbin e sSpriritualitetit, ne arrijmė njė realizim dhe pėrfundim se nuk ka asgjė misterioze ose tė mbinatyrshme, dhe se kjo nuk ka nė asnjė mėnyrė lidhje me njė sekt.

Kėtu janė dallimet mes fesė dhe Spiritualitetit qė do t'ju ndihmojnė t’i kuptoni mė mirė:


Feja ju bėn tė pėrkuleni - Spiritualiteti ju ēliron


Feja ju tregon pėr tė ndjekur njė ideologji dhe t’i bindeni rregullave tė caktuara, sepse pėrndryshe ju do tė ndėshkoheni.Spiritualizmi ju lejon pėr tė ndjekur zemrėn tuaj dhe tė ndjeni atė qė ėshtė e drejtė pėr ju.Ajo ju ēliron pėr tė shprehur natyrėn tuaj tė vėrtetė pa pasur nevojė tė pėrkulen pėr ēdo gjė qė nuk rreshtohet me ju. Ajo i ėshtė dhėnė juve qė tė zgjidhni atė qė tė mund ta nderoni dhe qė ta bėni atė hyjnore.


Feja ju tregon frikėn - Spiritualiteti ju tregon se si tė jeni i guximshėm


Feja ju tregon se ēfarė duhet tė keni frikė dhe tregon pasojat.Spiritualizmi ju bėn tė vetėdijshėm pėr pasojat, por nuk do qė ju tė pėrqėndroheni te frika.Ajo ju tregon se si tė pozicionoheni pavarėsisht nga frika, dhe se si tė vazhdoni tė bėni atė qė ju mendoni se ėshtė e drejtė, pavarėsisht nga pasojat qė mund tė rezultojnė.Ajo ju tregon aktet e bazuar nga dashuria dhe jo nga frika, dhe se si tė kontrolloni frikėn, pėr tė nxjerrė mė tė mirėn.Feja ju shpall tė vėrtetat e saja - Spiritualiteti ju lejon pėr t’i zbuluar ato


Feja ju tregon se ēfarė konsiderohet e drejtė dhe nė atė qė duhet tė besoni. Spiritualiteti ju lejon t’i zbuloni nė ritmin tuaj dhe nė pėrputhje me aspiratat tuaja. Ajo ju lejon qė tė lidheni me Veten tuaj mė tė Lartė dhe pėr tė kuptuar me mendjen tuaj se ēfarė ėshtė e vėrteta, sepse e vėrteta si njė e tėrė ėshtė e njėjtė pėr tė gjithė. Pra, kėshtu kjo ju lejon tė besoni nė tė vėrtetėn tėnde, dhe atė me anė tė perceptimit dhe zemrės tuaj.


Feja ėshtė nė konkurrencė me fetė e tjera – Spiritualiteti i bashkon ato


Ka shumė fe nė botė dhe tė gjitha predikojnė versionin e tyre tė historisė qė ėshtė mė i miri nga tė gjitha tė tjerat. Spiritualiteti sheh tė vėrtetėn nė tė gjitha fetė dhe zbulon se ēfarė i bashkon tė gjitha ato, sepse e vėrteta ėshtė nė thelb e njėjta pėr tė gjithė, pavarėsisht dallimeve tė interpretimit dhe perceptimit. Ai fokusohet nė cilėsinė e mesazheve hyjnore qė fetė e ndajnė dhe jo nė dallimet nė detajet e tyre historike.


Feja krijon varėsi - Spiritualiteti ju bėn tė pavarur


Ju jeni me tė vėrtetė fetar vetėm nė qoftė se ju marrni pjesė nė ngjarjet fetare dhe vetėm atėherė, ju konsideroheni si i denjė pėr lumturi. Spiritualiteti ju tregon se ju nuk duhet tė jeni i varur ose tė keni nevojė pėr ēfarė do qoftė pėr tė qenė i lumtur. Lumturia ėshtė gjithmonė nė brendėsinė e vetėvetes dhe se ne jemi tė vetmit pėrgjegjės pėr lumturinė tonė. Ne jemi gjithmonė aty ku duhet tė jemi, dhe nuk jemi tė detyruar tė marrin pjesė nė ndonjė ngjarje ose ritual fetar.Hyjnia ėshtė brenda nesh dhe kjo ėshtė arsyeja pse ne jemi gjithmonė tė denjė pėr lumturi.


Feja ėshtė e bazuar nė represion ndėshkimor - Spiritualiteti ėshtė i bazuar nė kuptimin e ligjit univerzal tė karmas


Feja thotė se nė qoftė se ne nuk i bindemi rregullave tė caktuara, ėshtė njė dėnim qė na pret. Spiritualiteti na ndihmon tė kuptojmė se ēdo veprim ka njė pasojė, dhe tė kuptojmė se "dėnimi" apo "shpėrblimi" kompensues nga veprimet tona do tė jetė pasojė e natyrshme e asaj qė ne zgjedhim tė bėjmė apo pėr tė mos e bėrė. Ajo mbėshtetet vetėm nė forcat themelore tė universit dhe ju nuk keni nevojė qė tė besoni nė ekzistencėn e kėtyre forcave.


Feja kėrkon nga ju qė tė ndjekni rrugėn e zgjimit tė njė njeriu tjetėr – Spiritualiteti ju lejon tė krijoni tė tuajėn


Bazat e njė feje janė krijuar nga historitė qė tregohen rreth profetit qė e themeloi atė, mbi udhėtimin e tij drejt ndriēimit dhe mbi tė vėrtetat dhe zbulimet, dhe ajo ju fton qė tė ndiqni hapat e tij.Spiritualiteti ju lejon tė zbuloni udhėtimin tuaj drejt iluminizmit dhe tė vėrtetave tuaja dhe me mjetet e tuaja duke ndjekur atė qė zemra juaj ju tregon se ėshtė e vėrtetė dhe e drejtė, sepse e vėrteta ėshtė gjithmonė e njėjtė, pavarėsisht nga rruga qė duhet ndjekur pėr tä arritur atė.
Ēdo fe ka ardhur nė botė me anė tė Spritualitetit, nėpėrmjet udhėtimit iniciatikė tė njė personi tė njohur mė vonė si udhėzues profetik i frymėzuar nga Perėndia. Detajet e historisė sė kėtij udhėtimi nuk mund tė jenė edhe aq tė rėndėsishme pėr shkak se ato tregojnė vetėm sesi ky e ka zbuluar tė vėrtetėn. Ajo ēfarė ėshtė me e rėndėsishme ėshtė mesazhi qė thotė kėtė tė vėrtetė, ėshtė "kodi hyjnor i zemrės njerėzore" qė rezonon nė mėnyrė harmonike te tė gjithė ne. Kjo ėshtė arsyeja pse ēdo fe gjithashtu ka diēka tė vėrtetė pėr tė mėsuar.

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dallimet mes Fesė dhe Spiritualitetit

Mesazh  DaniEL prej 18.06.15 1:16

Fjala "spiritual" vjen nga Latinishtja e vjetre "Spiritus" qe do te thote fryma ose frymeror eshte e kunderta e "materializmit". lind pyetja si kuptohet nje njeri frymeror nga ai amterial ose me prirje material? une po them 3 nga vetite spirutuale dhe jane 1-Paqja 2-Gezimi 3- Dashuria per dashurine ketu nuk behet fjale per seksin eshte dashuri frymerore perjashtohet seksi ketu kur e kam fjalen per dashurine.

megjithate po te them nja dy vargje nga bibla dhe une jam dakort me ty qe nuk duhen fetarizuar gjerat por fetarizmi vjen nga njerzit dhe jo nga Zoti

shqip
Sepse Zoti ėshtė Fryma, dhe atje ku ėshtė Fryma e Zotit, atje ėshtė liria. 2Kor 3:17 (Alb)

latinisht
Dominus autem Spiritus est : ubi autem Spiritus Domini, ibi libertas. 2Kor 3:17 (VulgClem)
avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dallimet mes Fesė dhe Spiritualitetit

Mesazh  Berti69 prej 01.07.15 21:12

Ėshtė e qartė se Perėndia nuk ka nevojė qė fetė tė ekzistojnė, por fetė kanė me tė vėrtetė nevojė pėr Perėndinė pėr tė vazhduar folklorin e tyre!
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dallimet mes Fesė dhe Spiritualitetit

Mesazh  Arsenic prej 08.07.15 14:21

Fe apo religjion do te thote te besosh ne eksperiencen e dikujt...

Spiritualitet do te thote te perjetosh vete eksperiencen tende...
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dallimet mes Fesė dhe Spiritualitetit

Mesazh  mynameisreal prej 30.07.15 23:49

Arsenic shkruajti:Fe apo religjion do te thote te besosh ne eksperiencen e dikujt...

Spiritualitet do te thote te perjetosh vete eksperiencen tende...
KJO NUK ESHTE E VERTET SEPSE EDHE NE FE NJERIU E KA EKSPERIECEN E VET
FEJA ESHTE UDHEZIM KURSE SPIRITUALITET GABIM
PER SHKAK SE FEJA TE UDHEZON QE TE MOS GABOSH SEPSE ESHTE HYJNORE,KURSE SPIRITUALITET TE UDHEZON TE GABOSH SEPSE ESHTE NJERZORE DMTH SHPIKJE NGA NJERIU.
avatar
mynameisreal

ISLAM IS PEACE,LOVE ISLAM,READ ABOUT ISLAM,BUT BE SURE TO THINK ENOUGH TO UNDERSTAND THE TRUTH
REPENT ALLAH FORGIVES ALL SINS


8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dallimet mes Fesė dhe Spiritualitetit

Mesazh  Jetmira prej 04.08.15 18:41

UN BESOJ NE ZOT DHE JO FESE
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dallimet mes Fesė dhe Spiritualitetit

Mesazh  syri i art prej 13.09.15 19:17

Te gjitha dallimet vijn nga mendja dhe feja osht pjell e mendjes...shpirterorja osht realiteti yn e verteta jon...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dallimet mes Fesė dhe Spiritualitetit

Mesazh  I638 prej 10.07.17 0:58

Ky ishte shkrimi me i sakte dhe i drejtperdrejte i cili nxjerr kush eshte feja ne te vertete. Si gjithmon spiritualiteti con ne sjelljen e te vertetes dhe e verteta eshte nje fmakth shume i madh per fene.Kur do vije ajo dite qe te marr fund kjo perandoria e feve. Ne masat jemi lodrat e tyre produkt i frikes qe ata hapin me propaganden e tyre.Njeriu duhet te gjeje vetveten me pas te vertetat e kesaj bote,por keta te sulmojne dhe nuk te lene as vetvetja te jesh, te gjejne ne ato momentet e tua te keqia dhe te rekrutojne. Une jam kunder cdo lloj feje pasi ato nuk jane e verteta ato jane e vertet e imponuar.Dita qe do te rrezohen fete do te zbuloje te verteten njeriu.Feja eshte instrument i djallit per ta shperqendruuar njeriun nga e verteta eshte shume e thjeshte,jane sprove per te testuar se cili kalon sfiden me te madhe.Nese e mendon me gjakftohtesi vetem ky perfundim eshte me i pranueshem.Eshte genjeshter qe njeriu nuk e pranon krijuesin,te gjithe ateistet jane bere jo besimtar per shkak te fese pasi secili prej nesh e pranon te verteten qe ka nje krijues.Feja eshte e keqja me e madhe ne kete bote !

I638

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dallimet mes Fesė dhe Spiritualitetit

Mesazh  beginning prej 10.07.17 11:18

Nuk mund ti krahasosh fen dhe spirtiualitetin,feja esh nenshtrim 'njeriut' duke e kufizuarė atė ,duke len ne erresiren qe vet njeriu dikurshem e solli ,spritualiteti esh kthimi ne shpi,vetmja rruge qe te kthehesh ne origjin,por qe ky spirtualitet te mirekuptohet sepse ka shum mashtrime rruges duhet te lesh mendjen ,te mbikalosh ,te mos paragjykosh,ti pranosh gjitha gjerat,mbi te gjitha te pyesesh sa me shum veten.Mendoi qe esh e pamundur te shpjegosh spirtualitetin nje njeriu ne gjum.Hapni zemrat njerez dhe dihmoni njeri tjtert per tu kthyer shpi.

beginning

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dallimet mes Fesė dhe Spiritualitetit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi