Historitė qė “trembin” botėn

Shko poshtė

Historitė qė “trembin” botėn

Mesazh  Luli prej 17.06.15 12:52Legjenda e fshatarit Frederick Fisher ėshtė njė nga historitė mė tė zakonshme tė fantazmave nė Australi. Nė njė mbrėmje tė qetė qershori nė vitin 1826, Fisher ka shtėpinė e tij nė Campbelltoėn pėr tė kryer disa pune dhe nuk u kthye kurrė mė.

Ai u zhduk pa gjurmė, duke mos lėnė pas asnjė shenje qė mund tė shpjegojė zhdukjen e tij tė papritur. Ai nuk u bė i gjallė pėr katėr muajt e ardhshėm, dhe pas kėsaj kohe, njė tjetėr banor i Campbelltoėn hyn nė hotel i zbehtė dhe duke u dridhur. Ai tha se kishte parė fantazmėn e Frederick Fisher. Ai i ishte ulur nė gardhin afėr rrugės, duke treguar me gisht shtratin e lumit aty afėr. Me pas, burri kishte parė fantazmėn tė shpėrbėhej deri nė zhdukje pėrpara syve tė tij.

Burri qė kishte parė fantazmėn ishte shumė i pasur dhe i respektuar nė komunitet, ndaj policet vendosen tė hetonin nė vendin ku ai tha se kishte parė fantazmėn. Ata u shokuan kur gjeten atje trupin e pajetė tė Fisherit. Vrasėsi i tij u zbulua me vonė tė ishte George Worrall, fqinji i Fisherit qė merrej me ēėshtjet e tij ligjore. Ai u kishte thėnė tė gjithėve se Fisheri ishte nisur pėr nė Angli. Fisher ka pushuar nė paqe qė pas rrėfimit tė vrasėsit tė tij, megjithėse shpesh thonė se ende pushton hotelin pranė Campbelltoėn.Pusi Wycliffe

Pusi Wycliffe gjendet nė njė shtėpi buzė rrugės se parkut Wauchope nė rajonin verior tė Australisė. Thuhet se ėshtė njė nga zonat mė tė pėrfolura pėr aktivitetet e jashtėtokėsorėve nė tė gjithė kontinentin. Shpesh janė raportuar objekte tė paidentifikuara nga banoret qė janė bėrė shumė shpejt popullore nė tė gjithė vendin. Perse jetojnė UFO-t atje?

Askush nuk e di me siguri. Disa thonė se vendi shtrihet nė dy linjat kryesore historike tė tokės, qė i bėn alienėt mė tė tėrhequr ndaj kėsaj pjese tė vendit ku mendohet tė kenė akces mė tė thjeshtė. Tė tjerėt mendojnė se aty kryhen eksperimente sekrete tė bazės ushtarake qė e njeh zonėn si Arena 51. Tė tjerė besojnė se thjesht efektet e diellit qė reflektojnė nė tokė bėjnė tė duket si zone e ndaluar me drita tė veēanta.

Cilado tė jetė e vėrteta, kjo rruge ka vuajtur historikisht nga kujtimet e alienėve aq sa ka qenė e nevojshme vendosja e tabelės qė shikoni nė foto.Shtėpia e Mrekullive

Nė periferi te Sidney-it, ėshtė njė shtėpi e vogėl ku thuhet se ndodhin mrekullia. Nė vitin 2005 tre muaj pasi djali 17-vjeēar i familjes vdiq nė njė aksident me makinė, George dhe Lina Tannous u shokuan nga lajmi se muret e dhomės se djalit lėshonin nė mėnyrė misterioze vaj aromatik. Shumė shpejt njerėzit u binden se vaji ishte me origjinė mbinatyrore, i dėrguar nga djali i tyre pėr tė komunikuar.

Pasi lajmi pėr shtėpinė e mrekullirave u pėrhap, shumė njerėz trokitėn nė derė. Ata arritėn ta shihnin me sytė e tyre vajin e kombinuar me lutjet e tyre, dhe vunė re se kishte pėrbėrje shėruese. Shtėpia u kthye me vonė nė njė muze vizitash tė hapur 24 orė nė 24. Njė prift katolik u bind se fenomeni ishte vėrtet njė mrekulli dhe filloi tė bekonte njerėzit duke pėrdorur kėtė pėrbėrje. Edhe ēėshtjet problematike ligjore tė familjes nuk i ndaluan njerėzit tė vinin e tė shihnin.

Vaji i mrekullive, i testuar nė vitin 2007, u zbulua tė ishte njė kombinim vaji me ujin qe ndodhet ende nė muret e shtėpisė edhe sot e kėsaj dite. Origjina e tij e vėrtetė mbetet ende njė mister. Edhe pse familja beson se ėshtė vaj mrekullish, ata nuk kanė pranuar asnjėherė para nga vizitoret.Hieroglifėt e Gosfordit

Hieroglifėt e Gosfordit, janė njė seri e ēuditshme shenjash nė njė shkėmb tė Hunter Valley-t.

Qė prej zbulimit tė tyre nė vitet 1970’, seti prej 300 pikturash pati pėrhapje tė gjerė dhe famėkeqe pėr ngjashmėrinė e tyre me hieroglifėt egjiptiane. Ajo qė tė bėn me tepėr pėrshtypje ėshtė struktura e gjerė e labirinteve, shpellave dhe tuneleve tė nėndheshme. A do tė thotė kjo se egjiptianet ia kanė dale tė vizitojnė Australinė nė kohėn e tyre, dhe kanė ndėrtuar tė gjitha kėto? A janė ndihmuar ata nga Alienėt? Ēfarė ka ndodhur?

Varet se ke pyesni. Lideri i grupit amator tė arkeologėve qė kėrkojnė nė kėtė zonė, thotė se ka prova tė mėdha qė mistere tė ēuditshme fshihen kėtu. Njė egjiptolog me emrin Boyo Ockinga, i Universitetit tė Sidney-t ka vėnė re se kjo nuk ka lidhje me egjiptianet. Sipas tij, ato janė imitime bėra nga ushtarė australiane qė kishin vizituar Egjiptin nė Luftėn e Parė Botėrore.Picton

Vendi i vogėl rural i Picton-it ėshtė 80 kilometra larg Sidney-t. Ėshtė njė qytezė qė e ka marrė emrin nga beteja e Waterloo-se. Ėshtė e ēuditshme pasi aty jetojnė njerėz edhe pse jeta i ka lėnė ata herėt. Picton, thuhet se ėshtė i mbushur me fantazma, nga gra tė ēuditshme magjibėrėse qė lėnė shenja gjithandej. Materniteti ėshtė gjithashtu i pushtuar nga fantazmat e fėmijėve qė qajnė, dhe njė shpirt i keq qė mundohet tė mbysė njerėz natėn.

Mė e ēuditshme ėshtė pjesa e varrezave qė nė fakt ėshtė e pushtuar nga fantazma fėmijėsh. Dy tė tillė, njė vajze dhe njė djalė, janė tė veshur me rroba shumė tė vjetra nė kohė, dhe zhduken pas gurėve. Ata shfaqen shpesh nė fotografitė e varreve tė ndryshme bosh.

Njė prej aktiviteteve mė tė ēuditshme ndodh nė Tunelin Kėrpudhė, njė tunel treni i braktisur qė thuhet se ėshtė pushtuar nga fantazma e Emily Bollard, njė grua qė humbi jetėn pikėrisht aty. Treni e tėrhoqi zvarrė trupin e saj tė vdekur deri nė tė dalė tė qytetit, dhe tani mund tė shohėsh fantazmėn e saj qė pėrpiqet pėrjetėsisht tė ēlirohet nga fati i saj i keq.Monstra e Lumit Hawkesbury

Lumi Hawkesbury ėshtė pėrgjigja australiane pėr Loch Ness. Sipas kriptozoologjisė, ka prova se ky lumė banohet nga mostra gjigante qė pėrpijnė ēdo gjė mbi ujė. Dėshmitarė okularė kanė raportuar se krijesa ėshtė rreth 24 metra dhe e ngjashme me Nessie-n e Loch Ness. Mostra thuhet se ngjan me njė dinozaur antik uji.

Edhe pse gjatė viteve 1960’ ky lumė ka pasur njė sėrė aktivitetesh tė tilla paranormale, banoret nuk kanė mundur asnjėherė tė fotografojnė njė qenie tė tillė. Nėse ky monster ėshtė i vėrtete, atėherė mund tė ndryshojė tė ardhmen. Se shpejti, pėr kėtė krijesė mund tė sillet nė jetė njė film nga Rex Gilroy, si gjuetar monstrash.Kryqi qė shkėlqen nė Lismore

Nė 1907, njė aksident hekurudhor i mori jetėn William Steenson, njė hekurpunuesi tė ri qė u pėrplas nga treni. Ai u varros pasi u dogj nė varrezat North Lismore Pioneer nė Lismore, dhe njė kryq i madh prej guri u vu mbi varrin e tij.

Gjatė Luftės sė Parė Botėrore, banoret vunė re diēka tė ēuditshme. Kryqi ndriēonte nė mėnyrė misterioze dhe ishte si njė llambė e madhe. Edhe pse banoret e dinin kėtė gjė, ata heshtėn pėr dekada tė tera, pasi nuk dėshironin tė prishnin magjinė. Nė vitin 1978 lajmi u bė publik dhe vendi njihet me emrin ‘kryqi i flakte’.

Guri ndriēonte me raste fillimisht, por dukej sikur merrte energji me kalimin e kohės. Menjėherė pasi u be publik, njerėzit e shumtė qė vėrshuan merrnin nga njė copė tė tij. Skeptiket u pėrpoqėn t’i ndalnin por magjia u prish, dhe misterioziteti i gurit tė ndritshėm nuk u gjet kurrė. Nė 1986 guri ishte zhdukur dhe nuk u pa kurrė mė. U mendua se u vodh, ndaj u ndėrtua njė tjetėr kryq gati i ngjashėm mė tė. Por ai nuk ndriēon kurrė.Shtėpia Tomago

Ditėt e sotme, Maria Windeyer, gruaja e shtėpisė Tomago, e kalon kohen e ulur nė stolin e saj tė gurte duke u kujdesur pėr qilarėt. Ajo shpesh shihet nga vizitoret si njė grua tradicionale e atij vendi.

Maria Windeyer, nė fakt ka vdekur nė shekullin e 19-te. Konstruksioni i saj ėshtė bėrė nė 1840, por ndėrtuesi i saj Richard Windeyer, vdiq vetėm 7 vjet mė vonė. Gruaja e tij Maria, tashmė kishte pėr detyrė ta mbante shtėpinė dhe ta bėnte tė frytshme. Maria shkėlqeu nė kėtė detyrė, duke ia kushtuar gjithė jetėn shtėpisė Tomago.

Jeta dhe shpirti i saj u bėnė kaq tė lidhura me shtėpinė, sa ajo nuk ndaloi se kujdesuri pėr tė edhe pas vdekjes se saj. Edhe sot e kėsaj dite, mund tė kėtė shenja tė gruas nė qilar, ose duke marrė ajėr tė pastėr nė karrigen e saj prej guri.Virgjėresha e Coogee

Plazhi Coogee afer Sidney-t ėshtė shumė i kėndshėm pėrveē peshkaqenėve dhe kandilave tė detit. Atje mund tė bėni surf, tė notoni, tė bėni banio dielli, dhe …patjetėr tė shihni dhe takoni virgjėreshėn Mari.

Virgjėresha e Coogee ėshtė njė shfaqje e ēuditshme qė formohet nė pikėtakimin e dy rripave me ngjyra tė ndryshme tė gardhit afėr rrugės sė shkėmbit. Fillimisht ėshtė vėnė re nė vitin 2002, dhe ėshtė menduar se virgjėresha ėshtė njė iluzion optik, qė ilustron virgjėreshėn Mari. Kisha Katolike e ka mohuar kėtė fenomen. Edhe nėse ėshtė iluzion optik, ėshtė figura ekzakte e virgjėreshės qė e bėn kėtė vend njė mrekulli nder shumė tė tjera.

Virgjėresha ėshtė e dukshme gjatė ditėve me diell, rreth orės 3:00 deri nė orėn 4:30 pasditeve. Ajo ka pėr zakon tė duket me shkėputje, nė varėsi tė dritės qė bie mbi tė.Incidenti i Guyra Dam

Nė dhjetor 1999, njė objekt fluturak i paidentifikuar ra nė rezervuarin Guyra, nė njė qytet tė vogėl nė New South Wales. Ai shkatėrroi rreth 16 metra katrore kallamishte pėrpara se tė ngecte nė rezervuar. Shume shpejt vendi tėrhoqi vėmendje botėrore dhe u rrethua nga forcat policore.

Titujt e gazetave shkruanin pėr UFO apo ekzistence jashtėtokėsore. Ekspertet ishin me tė rezervuar, por e vėrteta ėshtė qe objekti ishte mjaft i ēuditshėm. Teoritė variojnė nga njė vend nė tjetrin, pėr meteorė, UFO, avionė eksperimentale, etj. E vetmja gjė qė dihet ėshtė se objekti ishte i zjarrtė, i bėrė copash ndėrsa fluturonte nė hapėsirė, dhe tepricat e tij kishin njėfarė pėrbėrje hapėsinore.

Nė fund tė kėrkimeve, misteri i Guyra-s u mbyll. E vėrteta zyrtare e incidentit u tha tė ishte njė objekt mė madhėsi sa topi i golfit, mė shumė mundėsi njė meteorit, qė kishte djegur gjithēka rrotull. Megjithatė, nuk janė bėrė pėrpjekje pėr mbrojtjen e kėsaj teorie.Raymond Terrace

Njėsoj si Picton, Raymond Terrace thuhet se ėshtė njė nga vendet mė famėkeqe tė Australisė nėse dėshiron tė shohėsh fantazma. Ka shumė shtėpi tė pushtuara nga fryma tė kėqija, me gra klasike tė bardha, qė shikojnė pėr vrasėsit e fantazmave nėpėr varreza. Pėrflitet se kisha e qytetit kishte nė muret e saj tė murosur fetusa foshnjash tė abortuara, tė cilat mund t’i dėgjosh tė qajnė dhe vendi mė i mirė pėr t’i dėgjuar, ėshtė pranė oxhakut tė zjarrit. Pėr shkak tė reputacionit tė tij, ky qytet ka qenė objekt i tė gjitha turėve tė fantazmave nga vijnė pėrrallat mė tė tmerrshme tė terrorit. Sipas punonjėsve, kėto ture janė popullore dhe tė suksesshme nė aktivitetet paranormale. Njė incident i veēantė mund tė pėrmendet nga njė vizitor i turit tė fantazmave qė u ofronte nga njė birrė fantazmave qė ndiente tė hynin nė dhomė. Ai thoshte “E di qė je kėtu”, mbushte gotėn e birrės dhe e linte dhomėn vetėm pėr pak kohė. Kur kthehej, e gjente gotėn bosh.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi