Top 8 gjėrat qė na fusin tė dridhurat nė palcė

Shko poshtė

Top 8 gjėrat qė na fusin tė dridhurat nė palcė

Mesazh  Luli prej 17.06.15 12:48Janė disa gjėra qė njerėzit i frikėsohen tepėr, por janė tetė ato qė i prinė top-listės

1- Bastuni fantazmė

Do tė paguaje ndonjėherė 65 mijė dollarė pėr njė bastun? Sidomos nėse ai ėshtė i pushtuar nga shpirtrat? Bastuni fantazmė ėshtė vendosur nė listėn e shitjeve nė eBay nga Mary Anderson, njė grua nga Indiana e cila shpresonte se shitja do tė lehtėsonte atė nga frika e djalit tė saj 6-vjeēar i cili beson se shpirti i gjyshit tė tij tė vdekur endet nėpėr shtėpinė e tyre. Atij qė fitoi ankandin me ēmimin mė tė madh tė ofruar pėr bastunin, iu kėrkua qė t’ia shkruante njė letėr djalit tė vogėl pėr t’i thėnė se bastuni dhe fantazma ishin shumė mirė se bashku nė shtėpinė e re. Tani, ky bastun gjendet nė kazinonė Golden Palace nė Antigua.

2- Sėnduku i magjepsur

150 vite mė parė, Jacob Cooley e urdhėroi skllavin e tij afrikano-amerikan tė quajtur Hosea, t’i ndėrtonte njė sėnduk pėr fėmijėn e tij tė pare. Hosea iu fut punės pėr tė gdhendur sėndukun prej druri. Nė njėfarė mėnyre, padroni nuk mbeti i kėnaqur me punėn e skllavit, pėr arsye tė panjohura. Ai e rrahu skllavin deri nė vdekje. Skllevėrit e tjerė tė Cooley-t, u betuan se do tė merrnin hak pėr vdekjen e shokut tė tyre, ndaj shpėrndanė nėpėr sėnduk, gjakun e tharė tė njė bufi dhe i thanė njė ‘magjistari’ qė ta mallkonte sėndukun. Si nga magjia, fėmija i parė i Cooleyt vdiq nė moshė tė mitur dhe me pas, 17 vdekje tė tjera iu atribuuan kėtij sėnduku. ‘Magjia’ u hoq nga njė grua, pas gjithė kėtyre ngjarjeve. Sot sėnduku mund tė gjendet nė Muzeun Historik tė Kentuckyėt, nė Frankfort.

3- Unaza e Valentinos

Ridolph Valentino (1895-1926) konsiderohej njė nga yjet mė tė mėdha e tė heshtur tė Hollyėood. Ai vdiq nga ulcera e avancuar nė moshėn 31 vjeēare. Disa ia vunė fajin unazės qė ai kishte blerė nga njė argjendar, nė vitin 1920. Unaza kishte njė gur tė ēmuar nė tė cilin ishte gdhendur ‘syri i tigrit’ (siē e quanin). Legjenda thotė se pasi bleu unazėn, Valentino ia tregoi shokut tė tij i cili tha se kishte parė nė reflektimin e unazės, “njė Valentino tė zbehtė e tė vdekur”. Pavarėsisht nga ēfarė tha se kishte parė shoku i tij, Valentino vdiq brenda 6 viteve. Por Valentino nuk ishte e vetmja viktimė e unazės: e dashura e tij Pola Negri, ishte me njė kėmbė nė varr pasi kishte vėnė nė gisht unazėn e tij. Ajo u sėmurė aq shumė, sa karriera e saj mbeti prej kohesh nė plan tė fundit, dhe ajo nuk arriti kurrė tė shėrohej. Russ Colombo, aktori qė u zgjodh pėr tė luajtur rolin e Valentinos nė njė film tė realizuar pėr tė, u vra aksidentalisht me arme zjarri. Gangsteri Joe Casino e bleu unazėn dhe refuzoi ta vinte nė gisht derisa mallkimi tė largohej. Pas disa vitesh, ai vendosi unazėn dhe vdiq brenda javės nė njė aksident me motor. Lista sigurisht duhet tė vazhdoje, por qė nga viti 1960, nuk dihet se ku ka pėrfunduar unaza ditėt e sotme. Mund tė jetė, edhe nė gishtin tuaj!

4- Piktura e Mallkuar

Djali qė qan, ėshtė njė pikturė, kopja e se cilės ėshtė shpėrndarė nė masė. Ajo u pikturua nga Bruno Amadio gjatė viteve 1950, dhe u bė shumė e famshme sidomos nė ishujt britanikė. Gjithsesi, piktura tėrhoqi vėmendjen e Media-s nė vitet 1980, kur gazeta e pėrditshme britanike The Sun, pasqyroi nė faqet e saj historinė e njė zjarrfikėsi qė deklaronte se kishte qenė pjese e disa rasteve ku shtepitė kishin marrė zjarr, dhe piktura ishte i vetmi send i paprekur aspak nga zjarri. Ai nuk kishte guxuar as tė merrte ndonjė prej disa kopjeve tė pikturės, me shqetėsimin se mund tė nxiste rėnien e zjarrit nė shtėpinė e tij. The Sun kishte bėrė disa intervista me familjaret, shtėpitė e tė cilėve kishin marrė zjarr, dhe qė zotėronin kėtė pikturė. Pėr 6 muaj, u kėrkua qė tė gjitha pikturat tė dorėzoheshin pėr t’u djegur. U zbulua pas hetimit tė BBC sė tė gjitha pikturat ishin veshur me njė luster tė neveritshme kundėr zjarrit. Nuk dihet ende nėse ky ėshtė shkaku i zjarreve. Nuk dihet si dhe pse janė veshur me kėtė luster, dhe aq me pak nėse forca shkatėrruese ekzistojnė brenda pikturės.

5- Krevati marinar i pushtuar

Ēėshtja e krevatit marinar tė magjepsur, fillimisht ishte njė tregim i famshėm qė do tė bėnte bujė nė televizion si mister i pazgjidhur. Nė shkurt tė vitit 1987 nė Horicon, Wisconsin, Alan dhe Debby Tallman, sollėn nė shtėpi njė krevat marinar nga njė dyqan i dorės se dytė, dhe e vendosen nė katin e nėndheshėm tė shtėpisė. Disa muaj me vonė, ēifti e transportoi krevatin nė katin e sipėrm tė shtėpisė. Nėntė muaj ferri pushtuan shtėpinė duke i kthyer gjėrat nė situate vėrtet drithėruese. Se pari, fėmijėt e shtėpisė do tė fillonin tė sėmureshin, me vonė radioja e shtėpisė do tė lėvizte nga njė stacion nė tjetrin pa e prekur askush, dhe pėr tė vėnė qershinė mbi torte, dy fėmijėt qė flinin nė kėtė krevat thanė se kishin parė njė shtrigė. Familja thirri njė pastor qė pasi bekoi shtėpinė, gjerat u qetėsuan disi. Nė 1998, vetėm pak janė kur Alan Tallman u kthye nė shtėpi pas Krishtlindjeve, dėgjoi njė zė qė e thėrriste ‘eja kėtu’. Ai e ndoqi ‘zėrin’ deri nė garazh dhe u bė dėshmitar i rėnies se zjarrit. Mėnjeherė ai nxitoi tė merrte fikėsin e shpejtė tė zjarrit, por sapo u kthye pa se zjarri ishte zhdukur. Vetėm pasi dogjėn krevatin, mbas situatash tė tilla atė pėrsėritshin, aktiviteti paranormal pėrfundoi.

6- Kafka ulėritėse e korridorit tė Burton Agnes

Nga tė gjitha historitė e kafkave ulėritėse, ėshtė njėra qė i pėrket vetėm ishujve britanikė. Nė lindje tė Yorkshire, ėshtė bėrė e famshme kafka qė ulėrinė nė korridoret e Burton Agnes. Ky hollė ėshtė ndėrtuar gjatė mbretėrimit tė Mbretėreshė Elizabetės se parė, nga Sir Henry Griffiths dhe e motra e tij. Gjatė ndėrtimeve, e motra e Sir Henry-t u vra me thikė nga njė sulmues i panjohur. Pėrpara se ajo tė jepte shpirt, motrat e tjera tė saj premtuan se koka e saj do tė hiqej nga trupi pėr t’u vendosur nė hollė. Kjo ishte kėrkesa mė e ēuditshme e tyre. Motrat nuk arritėn ta mbanin premtimin e bėrė duke e lėnė trupin tė varrosej i plotė. Duke qenė nė dėlirė tė asaj vdekjeje tė tmerrshme, ato as nuk e mbajtėn mend kėtė premtim. Por shumė pak kohė pas ngjarjes, filluan tė dėgjoheshin uleritje tė mbytura neper tė gjithė hollin. Motrat tė frikėsuara shkuan pėr tė parė varrin e saj dhe zbuluan se koka e sė motrės ishte dekompozuar dhe ishte kthyer nė njė kafkė, duke u shkėputur tėrėsisht nga trupi nė mėnyrė tė ēuditshme. Motrat e vendosen kafkėn nė hollė, gjė qė solli qetėsinė e mėparshme. Pas vdekjes se Sir Henry-t dhe motrave tė tjera, njerėz tė tjerė e blenė shtėpinė. Sa here hiqnin kafkėn nga shtėpia, ndėrtesa lėkundej dhe pikturat binin nga muret. Vetėm njė nga blerėsit vendosi ta mbajė nė vendin e vet kėtė kafkė, por me kushtin qė tė murosej nė tullat e shtėpisė, ku ndodhet edhe sot.

7- Karrigia e vdekjes

Rezidenca Baleroy, nė Pensilvani, u ndėrtua nė vitin 1911. Qė prej asaj kohe, ndėrtesa nuk ka pasur ndonjė vlerė tė madhe monetare, mė shumė sesa historike. Ajo i pėrkiste babait tė Thomas Jefferson. Por prestigji i Rezidencės Baleroy ishte mė i lidhur me anėn paranormale tė historisė. Banuesi i fundit, George Meade Easby, vdiq nė vitin 2005, por pėrpara vdekjes se tij, ai deklaroi se kishte parė shumė fantazma tė endeshin nėpėr shtėpi. Mė se shumti, qarkullonte fantazma e vėllait tė tij Steven, qė kishte vdekur papritur nė moshė tė vogėl, fantazma e se ėmės se tij dhe vetė fantazma e Thomas Jefferson. Tregimet me drithėruese vijnė nga Dhoma Blu, dhe Karrigia e Vdekjes, qė gjendet nė kėtė dhome. Karrigia, pėr shkak tė modelit dhe pėrbėrjes se saj, ėshtė quajtur ndryshe Napoleon Bonaparte. Kjo nuk ėshtė karrigia me tė cilėn do i mburreshit tė afėrmeve qė ju rrethojnė, madje nuk do donit as t’i ulnit nė tė. Shumė hetues tė paranormales besojnė se fantazma e njė vajze pushton kėtė karrige dhe pseudonimi i saj ėshtė George. Kjo i ka udhėhequr drejt njė emri me konkret: fantazma Amelia. Thuhet se sa herė Amelia ėshtė e pranishme nė kėtė dhomė, njė mjegull ngjyre blu zbret nė dhome dhe kushdo qė ėshtė i guximshėm tė ulet nė atė moment nė karrige, thuhet se do tė vdesė papritur. Deri tani, 4 veta e kanė provuar, dhe janė zhdukur…

8- Fustani i magjepsur i nuses

Anna Baker ishte vajza e Elias Baker, njė burrė i pasur nė vitet 1800. I ati e kishte mbuluar me bizhuteri dhe gurė tė ēmuar me gjithė paratė qė kishte. Por si adoleshente tipike, Ana donte atė qė nuk mund tė blihej…dashurinė e vėrtetė. Kjo ishte diēka qė e dėshironte edhe i ati por me kushtin qė djali tė ishte nė tė njėjtin nivel social dhe ekonomik me familjen Baker. Por fati deshi qė Anna tė binte nė dashuri me njė hekur-punues nė fabrikėn e babait tė saj, qė ishte i pashėm, por i varfėr. Babai i saj u kthye shume shpejt nė njė njeri tė nevrikosur, nga sa i dashur kishte qene me vajzėn. Meqė kishte fjalėn e fundit pėr kėtė ēėshtje, ai nuk e lejoi vajzėn e tij tė martohej me tė dashurin e saj tė varfėr. Po aq kokėfortė sa i ati, Anna vendosi se nėse nuk martohej me tė, nuk do tė martohej me askėnd tjetėr. Ajo jetoi e pamartuar, dhe vdiq e tillė. Ajo nuk e veshi kurrė fustanin e bardhė tė ndėrritshėm qė ėndėrronte dhe qė e kishte zgjedhur se bashku me tė ėmėn. Tė paktėn, jo nė kėtė jetė… Ky fustan ndodhet nė vitrinėn e Muzeut Historik tė Qarkut Blair, nė vilėn Baker, nė dhomėn e Anna-s pėrballė njė pasqyrė. Mbahej fillimisht nė njė kuti prej xhami, ku thuhej se tundej sa nga njėra anė nė tjetrėn. Hetime paranormal treguan se shpesh, fantazma e Anna-s admironte veten nė pasqyrė e veshur me fustanin e saj tė pėrjetshėm tė dasmės.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi