Shkencėtarėt zbulojnė ‘syrin e tretė’ tė njeriut

Shko poshtė

Shkencėtarėt zbulojnė ‘syrin e tretė’ tė njeriut

Mesazh  Siroco prej 17.06.15 11:37Syri i tretė apo syri i brendshėm, ėshtė njė koncept mistik dhe esoterik i cili i referohet ‘Chakras’ – traditave tė lashta shpirtėrore lindore dhe perėndimore. Por, shkencėtarėt kohėt e fundit janė munduar ta gjejnė kėtė koncept mistik, dhe siē duket ia kan dalė.

Syri i tretė, sipas studiuesve, ėshtė njė portė e cila e drejton tė brendshmen dhe vetėdijen. Nė epokat e lashta, syri i tretė simbolizonte njė gjendje tė ndritjes ose tė ndjelljes sė imazheve mendore tė cilat kanė rėndėsi tė thella shpirtėrore personale dhe psikologjike.

Syri i tretė ėshtė i lidhur zakonisht me vizionet, mendimet dhe pamjet qė i shohim sapo mbyllim sytė.Pra, sipas studiuesve, njeriu ka njė sy tė tretė i cili nė fakt ėshtė gjėndra pineale, qė mendohet se ka fuqi mistike dhe qė konsiderohet syri shpirtėror apo vizioni i brendshėm.

Gjėndra pineale ėshtė gjėndėr me tajim tė brendshėm, qė ėshtė zbuluar sė fundi. Kjo gjėndėr gjendet thellė nė tru dhe dėshmon edhe njėherė misteriozitetin e vet.Kjo gjėndėr besohet se ėshtė njė ‘organ i fjetur’ i cili mund tė ‘zgjohet’ nga shkencėtarėt pėr tė aktivizuar komunikimin telepatik, transmeton Lajmi.net.

Nga ana fizike, syri i tretė i dėrgon imazhet qė i observojmė trurit, duke ia interpretuar dhe kthyer nė formėn mė tė pėrsosur.

Kjo gjendet nė qendrėn gjeometrike tė trurit dhe ka madhėsinė e njė kokrre bizeleje, dhe gjendet nė qendrėn e trurit si njė ‘shpellė’ e vogėl dhe mbi gjėndrėn ‘pituitary’ e cila shtrihet pak prapa rrėnjėve tė hundės. Ėshtė e vendosur direkt pas syve dhe e lidhur me barkushen e tretė.

Kjo gjėndėr aktivizohet nga drita dhe kontrollon bioritmet e ndryshme tė trupit. Punon nė harmoni me gjėndrėn hipotalamus e cila kontrollon etjen, urinė, dėshirat seksuale dhe orėn biologjike e cila pėrcakton procesin e plakjes.

Ju e aktivizoni ‘syrin e tretė’ duke mėsuar dhe duke qėndruar tė vėmendshėm pėr ēdo gjė. Ushqimi i shėndetshėm ėshtė sigurisht i dobishėm pėr kėtė gjėndėr.

/lajmi.net/
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi