Re: Psikovamiret dhe tipat e tyre.

Shko poshtė

Re: Psikovamiret dhe tipat e tyre.

Mesazh  Immortal Vampire prej 04.06.15 21:40

"Kush e njeh qellimin, mund te vendose,
kush vendos, gjen qetesi,
kush gjen qetesi, eshte i sigurte,
kush eshte i sigurte, mund te reflektoje
kush reflekton, mund te permiresohet.: (Urtesi Orientale)
Psikovampiret vishen me petka te ndryshme. Psikovampiret i ndeshim ne te dy format e gjinise. Ato shfaqen me intensitet te ndryshem. Disa njerez i plotesojne krejtesisht pershkrimet e tyre; te tjere tregojne simptoma me te zbutura te nje tipi. Ka edhe njerez te cileve u pershtaten disa elemente tipash. Shkurtimisht, cdo njeri mund te jete edhe spikovampir, edhe viktime njekohesisht. Me poshte po permend tipat psikovampiresh qe mund te perceptohen nga gjithsecili:
Vampiri "kurth"
Ky tip parimisht e mbicmon veten. Nuk lejon te kundershtohet pothuajse asnjere, eshte i pabindur, despotik dhe ndihet i pazevendesueshem. Zakonisht vampiri "kurth" eshte shume narcist. Nqs vampiri "kurth" eshte shef, me gjase te madhe i shtrydh bashkepunetoret e tij, qe kurre s'mund ta kenaqin. Keshtu jane viktimat e kurthit te tij.
Vampiri "po, por"
Ky psikovampir e gjen forcen duke e filluar reagimin e tij ndaj ideve ose thenieve te te tjereve me moton "Po, por...". Ky qendrim-baze perjetohet si negativ dhe i mundimshem sepse psikovampiri permend shume arsye se pse s'mund te ndryshoje apo te beje dicka ndryshe.
Psikovampiri depresiv
E mban gjithe barren e botes mbi supet e tij dhe ka gjithmone fytyre te vuajtur. Gjithcka per te eshte teper e veshtire, madje edhe vete ekzistenca e tij. Edhe pse ka shume kohe, pothuajse nuk kryen as nuk rregullon asgje. Magjithate, ai eshte i perqendruar mbi veten dhe jeton ne qendrimin baze. "Jam keq dhe ju duhet te me mbeshtetni, te me inkurajoni, gezoni etj." E kalon diten me mundim dhe ne kete menyre ndikon ne emocionet dhe humorin e te tjereve qe e rrethojne gjithashtu.
Vampiri "ruajtja e trashegimise"
Ky tip do te preferonte qe bota te ndalonte. Ai ndjek moton e tij: "Kete e kemi bere gjithmone keshtu". I urren ndryshimet dhe i qepet sloganit: "Po te ekzistonte ndonje ide tjeter me e mire, atehere une do ta kisha pasur prej kohesh." Kohete nuk ndryshojne per vampirin "ruajtes i trashegimise". Viktimat e tij jane njerez krijues, te cileve u ngec sharra ne gozhde me te per vete inovacionet qe shfaqin.
(vazhdon).
avatar
Immortal Vampire

Subkoshienca duhet te dale ne siperfaqe!!!!

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi