Tronditet Shkenca - Neurokirurgu nga Harvardi konfirmon ekzistencėn e jetės pas vdekjes

Shko poshtė

Tronditet Shkenca - Neurokirurgu nga Harvardi konfirmon ekzistencėn e jetės pas vdekjes

Mesazh  DaniEL prej 26.05.15 14:08

A kemi shpirt? A ka jetė pas vdekjes?

Jeta pas vdekjes ėshtė diēka qė ėshtė pėrjetuar nga njerėz tė panumėrt qė nga fillimi i historisė njerėzore tė cilėt janė kthyer pėr tė treguar tregimet e tyre. Pėrvoja mė e rėndėsishme ndoshta nė botė ėshtė ajo e Dr. Eben Alexander, njė neurokirurg nga Harvardi. Kjo nuk ėshtė vetėm njė pėrjetim i jetės pas vdekjes apo iluzion.

Para se tė shkojmė tek pėrvoja e tij, tė tregojmė disa detaje pėr tė. Para se ta kishte kėtė pėrvojė, ai nuk besonte nė ekzistencėn e njė shpirti jo-fizik. I trajnuar nė njė shkollė mjekėsore perėndimore dhe i rrethuar nga kolegėt mjekėsor tė cilėt janė futur thellė nė pikėpamjet materialiste tė universit, ai mendonte se ideja e njė shpirti ishte e ēuditshme.

Ashtu si shumica e skeptikėve, ai besonte se tregimet pėr jetėn pas vdekjes nuk ishin tjetėr veē se produkt i imagjinatės njerėzore,Dr. Alexander ndryshoi mendje pasi ishte nė komė pėr shtatė ditė rresht, si pasojė e disa baktereve. Gjatė komės ai pėrjetoi njė udhėtim ‘tė gjallė’ nė atė qė ai thotė tė ketė qenė jeta e pėrtejme, duke vizituar qiejt e parajsave tė ndryshme.

Pas kthimit nė trupin e tij dhe pėrjetimit tė mrekullueshėm, ai shkroi librin “Dėshmia e Parajsės”, libėr ky qė ishte mė i shituri i NY Times. Alexander nė librin e tij konfirmon se jeta kėtu ėshtė vetėm njė test, qė i ndihmon shpirtrat tanė tė rriten dhe tė zhvillohen, dhe qė mėnyra e vetme pėr tė pasur sukses kėtu ėshtė duke jetuar me dashuri dhe dhembshuri-

Kėtu janė disa nga pikat mė tė rėndėsishme qė ai i pėrmendi:

- Pėrvoja e jetės sė pėrtejme ishte aq reale sa qė jetesa nė Tokė dukej si njė ėndėrr artificiale nė krahasim me tė.

– Jeta e pėrtejme ishte e mbushur me dashuri tė pastėr. Dashuria dominonte jetėn e pėrtejme nė njė shkallė aq tė madhe sa qė prania e sė keqes ishte shumė e vogėl. Nėse dėshironi tė njihni universin, njihni dashurinė.

– Nė jetėn e pėrtejme, tė gjitha komunikimet ishin telepatike. Nuk kishte nevojė pėr fjalė tė folura, nuk kishte ndarje nė mes tė vetės dhe ēdo gjėje tjetėr rreth jush. Tė gjitha pyetjet qė i bėnit nė mendjen tuaj merrnin menjėherė pėrgjigjen telepatike.

Kur u pyet se ēfarė dėshiron ai qė tė tjerėt tė dinė pėr fushėn shpirtėrore, ai u shpreh se ju jeni mė tė ēmuar dhe mė tė dashur atje se qė mund ta imagjinoni. Ju gjithmonė jeni tė sigurt. Ju nuk jeni vetėm. Dashuria e pakushtėzuar dhe e pėrsosur e Zotit nuk neglizhonte asnjė shpirt.

“Dashuria ėshtė, padyshim, baza e ēdo gjėje,” shprehet ai. Ky ėshtė realiteti i realiteteve, e vėrteta e pamohueshme qė jeton dhe merr frymė nė thelbin e ēdo gjėje qė ekziston apo do tė ekzistojė ndonjėherė,” vazhdon tė thotė ai.

Mė poshtė mund ta shihni njė intervistė tė tij pėr ABC News, ku foli rreth eksperiencės dhe gjendjes sė tij:

avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi