Tė jesh i ērregullt ėshtė sinonim i inteligjencės dhe krijimtarisė

Shko poshtė

Tė jesh i ērregullt ėshtė sinonim i inteligjencės dhe krijimtarisė

Mesazh  gjilanasi prej 24.05.15 23:16Vepra ėshtė bazuar nė rezultatet e njė eksperimenti tė kryer nga neurologu  Robert Thatcher, i cili thotė se kreativiteti ėshtė kaotik.

Sipas tij idetė kanė nevojė qė tė “enden” dhe tė bien nė kontakt me ide tė tjera sepse sė bashku formojnė shkėndija krijuese.

Nė fakt, Johnson thotė se numri i ideve ėshtė mė i lartė nė qytete tė mėdha se sa qytetet e vogla. Edhe sikur tė kesh mė shumė pasione e lejon turrin tėnd qė tė zgjidhė probleme dhe situate nė sajė tė lidhjeve qė janė krijuar nė mėnyrė tė pandėrgjegjshme.

Edhe leximi i shumė librave e bėn mė tė lehtė lindjen e ideve tė reja, tė cilat, sipas Johnson, ėshtė mė e lehtė pėr ata qė kanė tendencė qė tė kenė njė mendje qė endet. Studimi nė thellėsi nė njė fushė tė caktuar, nė fakt nuk duket si njė limit i krijimtarisė por ėshtė e kundėrta; idetė prodhojnė ide tė reja.

Ērregullim bipolar dhe deficiti i vėmendjes, pėr shembull, janė tė lidhura me nivele tė larta tė krijimtarisė. Johnson thotė se edhe kur ju jeni tė dehur apo rraskapitur, truri  ėshtė i gatshėm pėr zbulime tė reja.
G-Shqip
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tė jesh i ērregullt ėshtė sinonim i inteligjencės dhe krijimtarisė

Mesazh  Jetmira prej 02.09.15 20:10

aaagagagaggaagagggaagag edhe ajshtajni mka zili
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tė jesh i ērregullt ėshtė sinonim i inteligjencės dhe krijimtarisė

Mesazh  I638 prej 13.06.17 23:10

pak humor...gjith cunat qe pin bar duhet te jen krenar per kete postim...
eshte e vertet qe kur konsumojme alkol ose perqendrohemi shume vijne idete e reja mendoj se kjo gje vjen per shkak se ne nuk fokusohemi ne problemet tona.Ketu ne shqiperi eshte nje problem teper i madh pasi prinderit tane jane rritur me nje idiologji ku vuajtja cilesohet si nje forme lumturie pra pjese e jetes,dhe problemet e ndryshme ekonomike,sociale te familjeve tona kane sjelle kete gje. Pra ne paqe vijne idete jo ne " mendime te panevojshme " qe te vijne ide te mira duhet te jesh nje shpirt i lire,perseri ketu ne kete vendin tone njerzit gjykohen shume nuk meren me punet e veta,ndoshta ne grupin e tyre jam edhe une pasi ne jemi si shoqeri qe gjykojme njeri tjt edhe pse mund ta bejme pa vetedije. Jane disa vende perendimore ne te cilat shoqeria eshte shume e avancuar pra njerzit njohin me shpejt vetveten ndersa krahesuar me vende te cilat shoqeria nuk eshte shume e zhvilluar njerzit " shtiren " pasi eshte e vetmja menyre per tiu shmangur gjykimit dhe fshehur veten tone te vertete.Nuk dua te shperndaj pesimiziem pasi edhe une vete jetoj ne kete vend por eshte e nevojshme qe ne te ndryshojme,shqoeria duhet te ndryshoje pasi ndryshimi vjen nga ne.

I638

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tė jesh i ērregullt ėshtė sinonim i inteligjencės dhe krijimtarisė

Mesazh  Muneer prej 13.06.17 23:47

e nise mire void por ne fund u ngaterrove me veten.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tė jesh i ērregullt ėshtė sinonim i inteligjencės dhe krijimtarisė

Mesazh  I638 prej 14.06.17 14:51

perkundrazi  shfaqa problematiken perse nuk funksionon ne shoqerine tone duke mos ven gishtin tek askush por tek te gjithe ne..Secili eshte i lire te jap mendimin tim,varet se si ju e interpretoni i nderuar Muneer :'') .

I638

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tė jesh i ērregullt ėshtė sinonim i inteligjencės dhe krijimtarisė

Mesazh  + prej 02.01.18 3:24

void(b) shkruajti:pak humor...gjith cunat qe pin bar duhet te jen krenar per kete postim...
eshte e vertet qe kur konsumojme alkol ose perqendrohemi shume vijne idete e reja mendoj se kjo gje vjen per shkak se ne nuk fokusohemi ne problemet tona.Ketu ne shqiperi eshte nje problem teper i madh pasi prinderit tane jane rritur me nje idiologji ku vuajtja cilesohet si nje forme lumturie pra pjese e jetes,dhe problemet e ndryshme ekonomike,sociale te familjeve tona kane sjelle kete gje. Pra ne paqe vijne idete jo ne " mendime te panevojshme " qe te vijne ide te mira duhet te jesh nje shpirt i lire,perseri ketu ne kete vendin tone njerzit gjykohen shume nuk meren me punet e veta,ndoshta ne grupin e tyre jam edhe une pasi ne jemi si shoqeri qe gjykojme njeri tjt edhe pse mund ta bejme pa vetedije. Jane disa vende perendimore ne te cilat shoqeria eshte shume e avancuar pra njerzit njohin me shpejt vetveten ndersa krahesuar me vende te cilat shoqeria nuk eshte shume e zhvilluar njerzit " shtiren " pasi eshte e vetmja menyre per tiu shmangur gjykimit dhe fshehur veten tone te vertete.Nuk dua te shperndaj pesimiziem pasi edhe une vete jetoj ne kete vend por eshte e nevojshme qe ne te ndryshojme,shqoeria duhet te ndryshoje pasi ndryshimi vjen nga ne.

Ke folur realitetin nese do flasim pa devijime apo anashkalime ,paragjykimi eshte pjeese e cdo njeriu dhe egziston dhe ne vendet perendimore por ketu eshte ndryshimi se paragjykiminn nuk e Kane si e kemi ne ne shqiperi por e Kane thjeshte ne siperfaqe dhe neser iku u harrua dhe ketu eshte ndryshimi ,dhe ne perendim ka shume njerez qe shtiren e me shume mbase njerez te ndrydhur me shume se ne ku Jane dhe me me pak problčme,ndersa per te tjerat se ke thene jane mese realitet ,por une vetem dicka nuk arrij ta kuptoj perse ne shqiperi paragjykojne dhe bejne dicka per inatit kur nuk Kane asnje interes apo perfitim ?perkundrazi i jep kenaqesi,kete une nuk kam arritur kurre ta kuptoj.
avatar
+

Ėshtė me mire te jesh optimist dhe ta kesh gabim sesa te jesh pesimist dhe te kesh te drejte.

20


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tė jesh i ērregullt ėshtė sinonim i inteligjencės dhe krijimtarisė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi