Dėgjoni ‘zėrat e alienėve’ tė kapur 35km sipėr Tokės

Shko poshtė

Dėgjoni ‘zėrat e alienėve’ tė kapur 35km sipėr Tokės

Mesazh  Siroco prej 08.05.15 13:37NASA ende nuk po mund t’i shpjegojė tingujt e kapur nga njė mikrofon special 35km sipėr sipėrfaqes sė Tokės.

Tinguj dhe zėra misterioz janė regjistruar 35km sipėr planetit tonė duke pėrdorur mikrofona infra tė kuq nga NASA

“Infratingujt” u kapėn nga Daniel Bowman, njė student nė Universitetin e Karolinės sė Veriut, bėhet e ditur sipas LiveScience, transmeton Lajmi.net.

Tingujt mund tė dėgjohen edhe nga veshėt e njeriut pas pėrshpejtimit tė regjistrimit qė ishte kapur nė njė frekuencė poshtė 20 herc.

Tingulli infrasonik mund tė udhėtojė nė distanca tė largėta dhe dukuri natyrore tė tilla si tėrmetet dhe stuhitė mund tė shkaktojnė infratinguj, por hulumtuesit ende nuk e dinė se ēfarė u kap nė kėto incizime, por dyshojnė pėr alien.

Mė poshtė mund ta dėgjoni edhe vetė:

avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi