Pėrndritja

Shko poshtė

Pėrndritja

Mesazh  Neo prej 04.05.15 17:38Njeriu i pėrndritur ka shkallė shumė tė lartė tė mundėsive normale.

Praktikisht nuk ka gjėra tė paqarta, duke filluar qė nga funksionimi i organizmit tė njeriut; ėshtė njohės i natyrės sė karaktereve dhe sjelljeve tė njerėzve; ka aftėsi tė tė ndikuarit nė masė; dallohet me pjesėmarrjen sugjestive pėr tė siguruar paqe e tolerancė ndėrmjet njerėzve; i orienton njerėzit nga Gjithė krijuesi si parakusht qė nė njeriun tė vendoset  ekuilibri i pėrgjithshėm; homogjenizon masat si parakusht pėr tė mbizotėruar nė mes popujve e shteteve paqja dhe harmonia. Me fjalė tė tjera, njeriu i pėrndritur e tėrheq njerėzimin kah DRITA E GJITHĖKRIJUESIT, ngase ai ėshtė i udhėzuar nga drita e Gjithėkrijuesit.

Pėrndritja paraqet tė arriturat mė kulminante tė njeriut.

Virtytet themelore tė njeriut tė pėrndritur janė:

-         tė realizuarit e ideve humane, tė cilave ai plotėsisht u ėshtė pėrkushtuar;

-         tė arriturit e funksionimit tė pėrkryer tė organizimit tė tij e veēanėrisht tė sistemit nervor dhe

-         tė arriturit e fuqive supreme paranormale.

           Procesi i pėrndritjes, natyrisht, sjell me vete ndryshime qė nuk mund tė pėrshkruhen e as tė ėndėrrohen nga njeriu i zakonshėm. Ėshtė e nevojshme qė disa ndryshime themelore t’i vemė nė dukje. Ndryshimet themelore janė: ndryshimet fizike, psikike, tė fuqive paranormale dhe tė fuqive normale.

           Ndryshimet fizike nė njeriun e pėrndritur para sė gjithash manifestohen me pėrtėritje tė mbarė organizmit: ai rinohet, vitalizohet, ėshtė adaptibil nė kushte tė ndryshme atmosferike etj.

           Ndryshime tė mėdha manifestohen nė natyrėn psikike. I pėrndrituri bėhet indiferent pėr shumė gjėra tė cilat mė parė e kanė nevrikosur, brengosur, shqetėsuar. Kjo gjendje nuk ėshtė pasojė e mosinteresimit tė tij, por me tė vėrtetė ėshtė rritje e mundėsisė pėr tė vėrejtur burimin e shqetėsimit, edhe kur ai ėshtė joreal, dhe tė mos preokupohet me to. Nė tė vėrtet ky zvogėlim i brengosjes dhe preokupimit rreth shqetėsimeve joreale rezulton me njė gjendje tė qetėsuar e tė lumtur, tė pėrmbushur e tė realizuar.

Kjo gjendje e krijuar ėshtė karakteristikė e gjendjes sė tij permanente psikike. Kėsaj gjendje i ndihmon edhe mungesa e befasive, sepse tė gjitha situatat paraprakisht i parashikon. Vlera e veēantė e gjendjes sė kėtillė ėshtė qetėsia, kėnaqėsia e heshtur, ndikimi i madh pozitiv nė rrethin  e tij.

           Te njeriu i pėrndritur gjithsesi ndryshime mė spektakulare  bėhen me ngritjen e fuqive paranormale. Befasishėm, pothuaj brenda natės, pėr tė gjithė ato qė ka ditur se ekzistojnė, qė i ka dėshiruar, qė kanė qenė ėndėrr e tij, menjėherėsh realizohen. Arrin deri te njė shkallė shumė e zhvilluar e ndjenjave tė perceptimit, deri te parashikimi i ngjarjeve nga e kaluara apo e ardhmja, deri te identifikimi i saktė rreth llojit tė sėmundjes tek i sėmuri, deri te shkaktari i tyre, si dhe mėnyra e shėrimit tė tyre.

           Zhvillohet mundėsia pėr tė mbajtur kontakt me QENIE SPIRITUALE qė janė burim i njohurive dhe urtėsive shumė tė mėdha.

Njeriu i pėrndritur ka shkallė shumė tė lartė tė mundėsive normale. Praktikisht nuk ka gjėra tė paqarta, duke filluar qė nga funksionimi i organizmit tė njeriut; ėshtė njohės i natyrės sė karaktereve dhe sjelljeve tė njerėzve; ka aftėsi tė tė ndikuarit nė masė; dallohet me pjesėmarrjen sugjestive pėr tė siguruar paqe e tolerancė ndėrmjet njerėzve; i orienton njerėzit nga Gjithė krijuesi si parakusht qė nė njeriun tė vendoset  ekuilibri i pėrgjithshėm; homogjenizon masat si parakusht pėr tė mbizotėruar nė mes popujve e shteteve paqja dhe harmonia. Me fjalė tė tjera, njeriu i pėrndritur e tėrheq njerėzimin kah DRITA E GJITHĖKRIJUESIT, ngase ai ėshtė i udhėzuar nga drita e Gjithėkrijuesit.

           Me sa e kuptojmė Gazaliun, ai kėto i shpjegon nė kėtė mėnyrė: zemrat e tė pėrndriturve janė tė ndriēuara nė atė masė sa qė kanė aftėsi t’i njohin ēėshtjet e fshehtėsive hyjnore nė esencė, saktėsisht dhe drejtė, ngase zemra e tyre ka njė dritare qė ēelet nė botėn e padukshme tė shpirtrave. Kjo dritare, qė ēelet nė botėn e padukshme tė shpirtrave, hapet dhe njeriu e parashikon tė ardhmen.

Njerėzit  e tillė arrijnė shkallė tė lartė tė fuqisė sė vullnetit tė mirė dhe kontrollojnė dhe e zotėrojnė trupin e tyre, shėndetin e tyre tė mirė. Kur tė arrijnė shkallėn e lartė tė fuqisė sė vullnetit tė mirė, ata kontrollojnė dhe ndikojnė nė shėndetin e mirė tė tė tjerėve. Po deshėn kėta njerėz qė njė i sėmurė tė shėrohet, ai edhe do shėrohet. Dituritė, tė cilat njerėzit e zakonshėm i marrin me sakrifica e mundime, duke shpenzuar kohėn, tė pėrndriturit i vjen vetvetiu.

Nga Kamber Kolloni
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi