Personaliteti juaj nė bazė tė formės sė thonjve

Shko poshtė

Personaliteti juaj nė bazė tė formės sė thonjve

Mesazh  Luli prej 02.05.15 13:21Pėr shekuj me radhė njerėzit janė pėrpjekur qė tė gjejnė se si mund tė dallohet personaliteti i njeriut. Studimet kanė pasur si qėllim qė ta gjejnė pėrgjigjen te pjesė tė ndryshme tė fizikut dhe sė fundmi janė veēuar format e thonjve si mėnyrė pėr tė identifikuar personalitetin e njeriut.

1. Thonj vertikalisht tė gjatė

Ju jeni njė romantik i vėrtetė. Njerėzit ju duan dhe ju jeni tė shoqėrueshėm. Keni imagjinatė tė ēuditshme, por tė mrekullueshme.

2. Thonj tė gjerė horizontalisht

Jeni i rrmbyeshėm por i mprehtė dhe mendimtar i thellė. Mund tė dalloni shumė mirė tė vėrtetėn nga gėnjeshtra dhe pėr kėtė arsye jeni edhe kėshillues i mirė. Ju nuk i thoni njerėzve atė qė duan tė dėgjojnė, por atė qė duhet tė dėgjojnė. Pavarėsisht natyrės impulsive, njerėzit ju respektojnė pėr ndershmėrinė tuaj.

3 dhe 4. Thonj nė formė veze

Jeni shumė i lumtur, paqėsor, lini shpejt pas krahėve ngjarje tė caktuara. Pėlqeni t’i bėni gjėrat nė njė mėnyrė tė veēantė, rrallė bėni atė qė po bėn shumica. Dėgjoni ndjenjat tuaja dhe shpesh nuk merrni mė tė mirėn pėr veten.

5. Thonjtė katrorė

Jeni njė lider i lindur. Keni njė qėndrim serioz, por tė gjallė duke i dhėnė momenete argėtimi dhe kėnaqėsie njerėzve pėrreth jush.

6 dhe 7. Thonj trekėndorė

Ju jeni i zgjuari i shumicės. Jeni e reja dhe brilanti ndaj tė tjerėt kėrkojnė perfeksionin nga ju. I sillni idetė e reja mė shpejt se shumica. Njerėzit qė ju takojnė hipnotizohen nga ju.

8. Thonj nė formė bajameje

Jeni tė sinqertė, miqėsor dhe besnik. Jeni i sjellshėm por tė vendosur kur ėshtė e nevojshme. Njerėzit kalojnė kohė me ju sepse gjeni tė mirat tek ata. Jeni tė mirė nė zgjidhjen e situatave tė vėshtira.

9. Thonj nė formė shpate

Jeni shpeshherė maja e shpatės. Jeni ambicioz, keni qėllimet tuaja dhe nuk ndaleni deri sa t’i pėrmbushni ato. Ambicia juaj ėshtė shpesh ngjitėse.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi