Urdhėresa pėr tė menduar pozitivisht

Shko poshtė

Urdhėresa pėr tė menduar pozitivisht

Mesazh  gjilanasi prej 01.05.15 0:13

Eshte optimizmi ai qė na sjell lumturinė.
Ta shohėsh botėn me gjithė ngjyrat e saj, nė tė kundėrt destinacioni do tė biesh nė depresion. Pėr kėtė qėllim nevojitet filozofia e buzqėqeshjesh, tė paktėn kėtė sugjeron psikologu.

Sipas kėtij tė fundit ndjenja e tė qenit i plogėsht, na bėn qė tė jemi pesimistė, edhe atėherė kur adrenalina e situatės ku po jetojmė mund tė jetė nė maksimum. Braktisni kėtė situatė dhe ndiq me kujdes katėrmbėdhjetė urdhėresat qė ju bėjnė tė mendoni pozitivisht. Katėrmbėdhjetė urdhėresat e tė menduarti pozitivisht, lidhen me tė qenit i lumtur, edhe atėherė kur gjendja jonė shpirtėrore ėshtė poshtė.

Sipas njė studimi tė kryer nga Erasmus University nė Rotterdam, shumė prej tė anketuarve edhe pse jetojnė nė njė shoqėri mjaft tė pėrparuar arrijnė qė tė preokupohen edhe pėr gjėrat mė tė vogla. Kjo gjė i bėn ata qė tė mos ndihen tė lumtur, duke u shqetėsuar jo vetėm pė problemet personale, por edhe rreziqet globale, tė cilat na heqin kėnaqėsinė e tė jetuarit brenda normave qė nuk na krijojnė stres.1. Merru me diēka

2. Shoqėrohu me miq

3. Duhet tė jesh prodhimtar

4. Organizohu ndryshe

5. Mos u shqetėso

6. Ridimensiono frymėzimin

7. Mendo pozitivisht

8. Mendo pėr tė tashmen

9. Puno nė njė personalitet tė shėndoshė

10. Zhvillo njė personalitet tė shoqėrueshėm

11. Duhet tė jesh vetvetja

12. Elimino ndjenjat negative

13. Kultivo raportet intime

14. Konsideroje lumturinė si prioritetin numėr 1    /shekulli/
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Urdhėresa pėr tė menduar pozitivisht

Mesazh  Xhemajl prej 01.05.15 11:37

Teknika e tė menduarit pozitiv nuk ėshtė njė teknikė qė ju transformon. Ajo ėshtė thjesht shtypje e  aspektev negative tė personalitetit tuaj. Kjo ėshtė njė metodė e zgjedhjes. Ajo nuk mund tė ndihmojė vetėdijen ; ajo shkon kundėr vetėdijes. Vetedija ėshtė gjithmonė pa-zgjedhje.

Mendimimi pozitiv thjesht do te thot te shtypesh negativen  ne nenvetdije. Dhe problemi eshte se nenvetdija eshte shum me e fuqishme, nėntė herė me e fuqishme se mendja e vetdijshme . Kshtu qe nese DIĒKA bėhet e nenvetdijshme, ajo bėhet nėntė her me e fuqishme se qe ishte me heret . Ndoshta nuk shfaqet ne menyren e vjeter , por do te gjej menyra te tjera per tu shfaqur.
Te menduarit pozitiv ėshtė thjesht filozofia e hipokrizisė - pėr tė dhėnė emrin e duhur. Kur ju ndjeheni si duke qarė, ajo ju mėson pėr tė kėnduar. Ju mund tė menaxhoni nė qoftė se ju provoni, por ata lotė tė shtypur do tė dalin nė njė pikė, nė disa situata. Ka njė kufizim tė represionit. Dhe kėnga qė po kėndoni ėshtė absolutisht e pakuptimtė; ju nuk e ndieni atė, ajo nuk ka lindur nga zemra juaj. Ajo ishte vetėm pėr shkak se filozofia thotė qė gjithmonė tė zgjedhni pozitiven.

Pra, tė menduarit pozitiv ėshtė njė metodė shumė e varfėr, pa ndonjė kuptim tė thellė, dhe kjo vazhdon pėr t'ju dhėnė ide tė gabuara nė lidhje me veten tuaj.

Unė jam absolutisht kundėr tė menduarit pozitiv. Ju do tė jeni i habitur se nė qoftė se ju nuk  zgjedheni, nė qoftė se ju  qėndroni nė njė vetėdije pa-zgedhje, jeta juaj do tė fillojė tė shpreh diēka qė ėshtė pėrtej tė dyjave pozitives dhe negatives, e cila ėshtė mė e lartė se tė dyja. Pra, ju nuk do tė jeni njė humbės. Kjo nuk do tė jetė negative, ajo nuk do tė jetė pozitive, ajo do tė jetė ekzistenciale.
Osho
avatar
Xhemajl

259


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi